Aglomeracja

Większy obszar dla skuterów

blinkee.city  Foto: materiały prasowe

Powiększyła się strefa, gdzie można wypożyczać i oddawać skutery Blinkee. To największe jednorazowe poszerzenie tego obszaru od początku istnienia w Poznaniu usługi wypożyczania skuterów – scooter-sharingu.

Rozszerzamy teraz strefę tak, aby połączyć obszary na obrzeżach Poznania, a także miejscowości przylegające, z centrum. Skutery mają być alternatywą dla poruszania się samochodami, rowerami, czy hulajnogami, ale także uzupełnieniem oferty komunikacji publicznej – mówi Konrad Sierzputowski z firmy Blinkee.city.

Dotychczas obszar, na którym można oddawać i wypożyczać skutery, obejmował prawie 70 procent powierzchni Poznania. Na południu można było na przykład zaparkować przy ul. Czechosłowackiej, a na północy – przy Kampusie Morasko. Najdalej wysuniętym na zachód punktem strefy jest skrzyżowanie ulic Dąbrowskiego i Lutyckiej, a na wschodzie – okolice Kinepolis, Ikea i Toru Regatowego Malta.

Teraz strefa rozrośnie się we wszystkich kierunkach i wyjdzie nawet poza granicę Poznania. Na południu skuterami będzie można dojechać do Lubonia w okolice centrum handlowego Pajo czy Factory Outlet. Strefa na wschodzie powiększy się o Szczepankowo, Pokrzywno, os. Przemysława i Antoninek Dolny. Na północy, nie licząc korytarza wzdłuż ul. Umultowskiej (prowadzącego do Kampusu Morasko), granicą była ul. Lechicka. Teraz obszar zwiększy się o część osiedli piątkowskich oraz Naramowice aż do ul. Błażeja. Po zachodniej stronie Poznania strefa wydłużona zostanie na ul. Strzeszyńskiej (do ul. Biskupińskiej) oraz osiedle Bajkowe. Skuterem będzie można także dojechać do lotniska Ławica oraz pod cmentarz na Junikowie.

W porównaniu z 2017 rokiem, kiedy Blinkee zaczynało działać w Poznaniu, strefa zwiększyła się kilkukrotnie.

Cały czas monitorujemy wielkość strefy. Na naszym facebookowym profilu użytkownicy mogą zgłaszać obszary, na których chcieliby zostawiać skutery – dodaje Sierzputowski – Obecne rozszerzenie jest m.in. związane ze zgłoszeniami naszych użytkowników.

Prawie dwa lata temu, kiedy Blinkee startowało w Poznaniu z wypożyczaniem skuterów, dostępnych było tylko piętnaście takich pojazdów. Później liczba ta wzrosła do siedemdziesięciu, a we wrześniu 2018 roku na ulicach Poznania jeździł już setka elektrycznych jednośladów. Obecnie dostępnych jest 110 pojazdów, jednak ich liczba w najbliższych miesiącach ma się zwiększyć.

Od zeszłego roku skutery są nowocześniejsze niż te z początku działalności. W zeszłym roku Blinkee wymieniło całą flotę i zamiast starych beżowych skuterów pojawiły się nowe jasno kremowe Blinkee 2.0. Pojazdy w wersji 2.0 są większe, lepsze i mocniejsze. Nowe skutery mają większe 12-calowe koła. Blinkee 2.0 wyposażono również w silnik o mocy 3 KW, dzięki niemu wyprzedzanie jest bezpieczniejsze i bardziej dynamicznie. Bezpieczeństwo zapewniają również przednie i tylne hamulce tarczowe, które w porównaniu z bębnowymi są bardziej niezawodne. Lepszą widoczność i niższe zużycie energii zagwarantują światła i kierunkowskazy w technologii LED. Nowe skutery wyposażono w dłuższą kanapę, na której bez problemów usiądą dwie osoby. Zwiększył się również zasięg z 65 do 80 kilometrów na pełnym ładowaniu.

Scooter-sharing to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy mogą sprawnie i bez problemów z parkowaniem przemieszczać się po mieście. W Poznaniu system zaczął działać z końcem lipca 2017 roku.

Aby wypożyczyć skuter, wystarczy zarejestrować się w systemie za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej, zlokalizować dostępny w okolicy pojazd i dokonać rezerwacji. Po zakończonej jeździe można pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie mapy dostępności skuterów. Oznacza to, że nie trzeba szukać konkretnego punktu, jak w przypadku wypożyczalni rowerów miejskich.

Wśród największych zalet tego rozwiązania użytkownicy wymieniają przede wszystkim możliwość dotarcia w każde miejsce bez stania w korkach i problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Dodatkowo, ta forma podróżowania po mieście jest w pełni przyjazna dla środowiska. Skutery są elektryczne, nie wydzielają zatem żadnych spalin ani hałasu.

Za minutę jazdy skuterem Blinkee użytkownik musi zapłacić 69 groszy. Maksymalna opłata za cały dzień to 89 zł. Istnieje również możliwość postoju, czyli zarezerwowania skutera na dłuższy czas – w takim przypadku opłata wynosi 9 groszy za minutę.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz