POZnań

O robocie, który został strażakiem

Pierwszy robot na służbie w Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce  Foto: KW PSP Poznań

Robot IBIS służyć będzie w Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego Poznań 6. Jest pierwszym robotem w służbie Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce, a jednym z trzech w kraju. Jeszcze w środę i czwartek możemy go zobaczyć na trwających targach SAWO 2018.

IBIS jest robotem przeznaczonym do prowadzenia rozpoznania, poboru próbek i dokonywania przemieszczania różnego rodzaju przedmiotów – wyjaśnia Sławomir Brandt z Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu – sześciokołowa platforma mobilna z niezależnym napędem na każde z kół sprawia, że robot z łatwością porusza się z trudnym i zróżnicowanym terenie takim jak podłoże skalne, tereny podmokłe i grząskie, czy rumowiska.

Jak podkreślają strażacy konstrukcja zawieszenia robota zapewnia optymalny kontakt kół z podłożem, po którym się porusza. Dzięki temu sprawnie pokonuje  nierówności przy zapewnieniu dużej stabilności. Jest też niezwykle zwrotny. IBIS waży 300 kg i może poruszać się z prędkością 10 km/h. Można nim sterować zdalnie z odległości nawet 1 kilometra.

Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg wynoszący ponad 3 metry i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie – dodaje Sławomir Brandt – za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie do 50 kg.

Robot wyposażony jest także w 4 kamery. Zasilanie pozwoli mu na pracę od 4 do 10 godzin.

Robota możemy obejrzeć na targach SAWO na stoisku strażackim w pawilonie 3A. Targi trwają do czwartku 26 kwietnia.

Użyte w artykule zdjęcia: KW PSP Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz