Sport

Pierwsza runda IMŚJ już 23 lipca na Golaju

Naturalna Medycyna PSŻ Poznań - TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopol  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Naturalna Medycyna PSŻ Poznań - TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski 47:43 - Poznań 09.07.2017 r.

Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów na żużlu to cykl trzech zawodów. Pierwsza runda cyklu odbędzie się, 23 lipca w Poznaniu, na Stadionie POSiR Golęcin. Początek zawodów o godzinie 17.

Droga do tegorocznego cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów prowadziła przez trzy rundy eliminacyjne, które dobyły się w Pardubicach, Eskilstunie oraz Terenzano. Awans do turniejów głównych wywalczyło dwunastu zawodników, po czterech z każdej z nich. Z kolei trzech innych jeźdźców otrzymało stałe dzikie karty na występy w finałach.

Pierwsza runda kwalifikacyjna do EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship, odbyła się w czeskich Pardubicach i padła łupem Maksyma Drabika. “Torres” zdobywając komplet punktów dał jasny sygnał, że tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów to jeden z jego celów na tegoroczny sezon. Drabik imponował prędkością i nie pozwalał rywalom na zbyt wiele. Drugie miejsce zajął Australijczyk, Brady Kurtz. Zawodnik z Nowej Południowej Walii zdobył 14 punktów, ustępując tylko Polakowi. O dwa miejsca w finałach walkę toczyli Dominik Kubera, Lukas Fienhage, Jonas Jeppesen oraz Patrick Hansen. W biegu 11. na drugiej pozycji defekt zanotował wspomniany wcześniej Hansen, co sprawiło, że zabrakło go w biegu dodatkowym. Tam spotkali się Polak, Niemiec i Duńczyk, który wygrał Kubera.

W szwedzkiej Eskilstunie, w której rozegrano drugą rundę kwalifikacyjną do tegorocznego cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, najlepszy okazał się trzeci zawodnik ubiegłorocznej edycji, Brytyjczyk Robert Lambert. Indywidualny mistrz Anglii do 21 lat jeździł bardzo pewnie, tracąc tylko jedno oczko na rzecz Rosjanina, Gleba Czugunowa, który lepsze wyścigi przeplatał ze słabszymi i w rezultacie nie awansował do finałów juniorskiego czempionatu. Do tegorocznych finałów awansowali z kolei Łotysz Jewgienij Kostygow oraz szósty zawodnik minionych mistrzostw, Francuz Dimitri Berge. Tak, jak w Pardubicach, tak i w Eskilstunie, potrzebny był bieg dodatkowy. Startowało nim czterech zawodników, a stawką było tylko jedno miejsce. Wygrał Polak, Bartosz Smektała, który w decydującej potyczce pokonał Alexandra Woentina, Gleba Czugunowa oraz Frederika Jakobsena.

Najbardziej wyrównaną walkę o zwycięstwo stoczyli zawodnicy w trzeciej rundzie eliminacyjnej, która odbyła się we włoskim Terenzano. Ton rywalizacji od samego początku nadawali faworyci zmagań – Australijczycy Max Fricke i Jack Holder, Czech Eduard Krcmar oraz Polak Kacper Woryna. Do wspomnianego grona przebojem wdarł się natomiast Andreas Lyager. Pewniakiem do awansu wydawał się natomiast obrońca tytułu Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów – Max Fricke. Australijczyk do ostatniego wyścigu walczył o to, aby zrównać się punktami z liderami zmagań – Kacprem Woryną i Jackiem Holderem, ale potrzebował do tego zwycięstwa w 19. wyścigu. Ostatecznie był w nim drugi, za Danielem Kaczmarkiem i turniej kwalifikacyjny zakończył dopiero na szóstej pozycji! Do wyłonienia najlepszego zawodnika potrzebny był wyścig dodatkowy, w którym udział wzięło czterech zawodników – Jack Holder, Eduard Krcmar, Kacper Woryna i Andreas Lyager.

Tym samym dwunastu zawodników zapewniło sobie awans do EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship. Organizatorzy wciąż byli w posiadaniu trzech stałych dzikich kart, które przyznali podczas konferencji prasowej przed tegorocznym cyklem IMŚJ w Poznaniu. Przewodniczący Komisji Wyścigów Torowych FIM ogłosił, że o tytuł najlepszego juniora świata powalczą Max Fricke, Patrick Hansen oraz Alexander Woentin.

Oto lista zawodników EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship w sezonie 2017:

1. Dimitri Bergé (Francja)
2. Maksym Drabik (Polska)
3. Lukas Fienhage (Niemcy)
4. Max Fricke (Australia)
5. Patrick Hansen (Dania)
6. Jack Holder (Australia)
7. Jevgeņijs Kostigovs (Łotwa)
8. Eduard Krčmář (Czechy)
9. Dominik Kubera (Polska)
10. Brady Kurtz (Australia)
11. Robert Lambert (Wielka Brytania)
12. Andreas Lyager (Dania)
13. Bartosz Smektała (Polska)
14. Alexander Woentin (Szwecja)
15. Kacper Woryna (Polska)

Terminarz finałów FIM Speedway U-21 World Championship w sezonie 2017:

1. finał – Poznań, 23 lipca
2. finał – Güstrow, 8 września
3. finał – Pardubice, 29 września

Wejściówki na poznańskie zawody nabywać można już teraz za pośrednictwem strony: https://bilety.pszpoznan.com.pl/

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz