Drogocenna biżuteria z całego świata w poznańskim muzeum

Autor: miarecki. Poznań, 12 Lipca 2017

Biżuteria to swoisty body language, niewerbalna mowa, która wyraża pochodzenie, wyznanie, rolę lub status swojego właściciela. Dlaczego długoszyje kobiety z plemienia Padaung od zawsze noszą mosiężne obręcze albo dlaczego my sami tak bardzo lubimy świecidełka – będzie można dowiedzieć się na nowej wystawie w Muzeum Archeologicznym „Drogocenne podróże”

Biżuteria i prezentowane fotografie zostały zebrane podczas licznych podróży Marii Magdaleny Kwiatkiewicz po całym globie przez ostatnie 10 lat. Na wystawie zobaczyć będzie można biżuterię i fotografie z Mali, Ekwadoru, Papui, Tajlandii, Nepalu, Indii, Etiopii, Kamerunu, Tybetu i Chin – mówi kurator wystawy Łukasz Walaszczyk

Autorka Maria Magdalena Kwiatkiewicz – poznanianka, podróżniczka, fotografka, kolekcjonerka biżuterii, posiadająca wspaniałą kolekcję biżuterii etnicznej, osobiście pozyskiwała i przywoziła niecodzienne i unikatowe przedmioty z przeróżnych zakątków świata.

Eksponaty wystawy to nie “straganowe świecidełka”, które można kupić gdziekolwiek, tylko autentyczne dzieła sztuki rzemieślniczej. Najczęściej nabywane od osób noszących je. Są niezwykłym źródłem wiedzy na temat kultury, zwyczajów i wierzeń ich właścicieli. Autorka zabierze nas w fotograficzną podróż i pozwoli nam odkryć egzotyczny świat biżuterii, pełen piękna, różnorodności i magii.

Biżuteria ma swoje miejsce – nie tylko na ciele, ale i w życiu człowieka. Jest jego językiem, kulturowym kodem. Tym razem więc to ona stała się naszym kluczem do odczytywania znaczeń i do rozumienia Innych. To noszone przez ludzi ozdoby i akcesoria pomogły stawiać pytania i szukać odpowiedzi: Dlaczego etiopskie matki zakładają swoim dzieciom naszyjniki z koralików? Czy długoszyje kobiety z plemienia Padaung od zawsze nosiły mosiężne obręcze, bo uważały je za piękne? Co oznaczają kły zawieszone na szyi korowajskiego wodza albo ozdoby na głowie Tuaresek? Czy brak ozdób też jest komunikatem? Jakim?

Biżuteria to swoisty body language, niewerbalna mowa, która wyraża pochodzenie, wyznanie, rolę lub status swojego właściciela. Mówi o jego przywiązaniu do określonych tradycji, rytuałów i wartości. Ozdoby uchwycone na zdjęciach, zdradzają kim są ich właściciele, podpowiadają co myślą i czują w określonym czasie – dokładniej – w momencie wyzwolenia spustu migawki. To właśnie czas zatrzymany w kadrze, czyni podróże tak cennymi – mówi Maria Magdalena Kwiatkiewicz

Podróż uchwycona w obiektywie aparatu, nie tylko kształci. Pozwala „zatrzymać świat”, ten z najdalszych jego zakątków, nim zniknie. Złapać go, takim jaki jest, nim się zmieni. Zdążyć go poznać i jak w tym momencie właśnie – pokazać, być może w ostatniej chwili, kiedy jeszcze jest nienaruszonym.

Zapraszamy więc do odkrywania biżuterii świata: stawiania pytań i snucia refleksji. Jest na to miejsce i czas.

Wystawę „DROGOCENNE PODRÓŻE. Biżuteria świata” można zwiedzać od 14 lipca do 31 lipca 2017 r. w Pałacu Górków przy ul. Wodnej 27 – siedzibie Muzeum Archeologicznego oraz na ulicy Świętosławskiej (obok MAP) gdzie stanie wystawa fotograficzna.

Użyte w artykule zdjęcia: S.Zdziebłowski, MAP / materiały prasowe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.