Sport

Poznań Open startuje za 50 dni

Poznań Open 2016  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Niespełna dwa miesiące pozostały do rozpoczęcia 14. edycji międzynarodowego challengera tenisowego ATP. Na kortach poznańskiego Parku Tenisowego Olimpia od 15 do 23 lipca tenisiści walczyć będą o wyższą niż rok wcześniej pulę nagród. Wzrosła ona do 75 tysięcy dolarów.

Przez osiem lat impreza była rozgrywana pod nazwą Porsche Open, a od 2012 roku sponsorem tytularnym jest Miasto Poznań. W tym okresie wielu znakomitych zawodników gościło na kortach Parku Tenisowego Olimpia w poznańskim Lasku Golęcińskim. Tylko w ostatnich latach kibice mieli okazję obserwować m.in. Belga Davida Goffina (obecnie 11. zawodnik rankingu ATP), Francuza Lucasa Pouille’a (17. pozycja) czy Hiszpana Pablo Carreno Bustę (21. lokata w notowaniu). Wszyscy od dłuższego czasu utrzymują się w czołówce światowego tenisa. Pula nagród tegorocznej edycji została podwyższona do 75 tys. dolarów plus tzw. hospitality, które obejmuje zakwaterowanie i opiekę nad zawodnikami. Większe pieniądze mogą przyciągnąć na poznańskie korty zawodników znajdujących się w pierwszej setce rankingu ATP.

Poznański challenger jest również okazją do sprawdzenia formy polskich reprezentantów i wystąpienia przed własną publicznością. Jak dotąd jedynym Polakiem, który odniósł zwycięstwo w grze singlowej był Jerzy Janowicz (2012). Aktualnie wracający do gry po kontuzji Polak zajmuje dopiero 164. miejsce na liście, stąd jego powrót na korty Parku Tenisowego Olimpia w tym roku jest jak najbardziej możliwy. Nasi reprezentanci systematycznie awansują za to do fazy finałowej gry podwójnej. W 2016 roku mogliśmy cieszyć się z deblowego zwycięstwa polskiej pary Mateusz Kowalczyk oraz Kamil Majchrzak, ale w singlu żaden z naszych tenisistów nie awansował nawet do drugiej rundy.

Challenger jest rozgrywany tradycyjnie w lipcu i trwa 9 dni. W tym roku na weekend 15-16 lipca zaplanowano eliminacje, a pierwsze mecze turnieju głównego rozpoczną się w poniedziałek (17 lipca). Półfinały singla odbędą się w sobotę (22 lipca), a dzień później zawodnicy powalczą o zwycięstwo w poznańskiej imprezie. Od 2016 roku atrakcją turnieju są wieczorne sesje meczowe, podczas których kort centralny oświetlony mocą 1000 luxów staje się malowniczą sceną dla tenisowej sztuki. W ramach poznańskiego challengera zaplanowano także wiele imprez towarzyszących. Młodzi tenisiści – jak co roku – będą mieli okazję rywalizacji w ramach turnieju „Algida Cup” w kategoriach Tenis 10 oraz Skrzatów.

Użyte w artykule zdjęcia: Paweł Rychter, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz