Czerwonak

Masz psa? Nie musisz za niego płacić

kejter  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Wraz z początkiem nowego roku w praktyce weszła w życie decyzja radnych gminy Czerwonak, dotyczące zniesienia opłat za kejtry.

Za swojego pupila płacić powinno w całej Gminie Czerwonak ponad 2.300 osób. Tak wynika z wyliczeń, które opierają się na ewidencji czipowania oraz zgłoszeń samych właścicieli. Część z nich korzystała z prawa do zwolnień, a bejmy do gminnej kasy wpłacało około 1.300 osób.

Mimo istnienia obowiązku czipowania psów nie wszyscy mieszkańcy się z niego wywiązują – argumentował Jacek Sommerfeld, Wójt Gminy – to powoduje, że nie wszyscy ponoszą ciężar tej opłaty i w konsekwencji jest ona uznawana przez mieszkańców za opłatę wysoce niesprawiedliwą.

Jak się okazuje koszty administracyjne związane z egzekwowaniem opłaty za psy są bardzo wysokie. Koszty doręczenia około 800 decyzji, 300 upomnień i wystawienie ponad 140 tytułów egzekucyjnych pochłaniały znaczną część uzyskiwanych wpływów z opłat.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej Gminy, jak również biorąc pod uwagę, iż cel pozafiskalny funkcjonowania tej opłaty jest realizowany przez inne służby oraz wysokie koszty jej egzekwowania, zaproponowałem, by nie przyjmować uchwały o utrzymaniu opłat za psy w 2017 roku.

Radni przychylili się do propozycji Wójta Jacka Sommerfelda i znieśli te opłaty. Właściciele psów od początku 2017 roku nie muszą już zatem wpłacać bejmów do gminnej kasy za swoich czworonożnych przyjaciół.

Podobną decyzję, podobnie też argumentowaną przez Prezydenta Poznania, podjęli jakiś czas temu także Radni Miasta Poznania. Opłaty za kejtry likwidowane są w wielu gminach w całej Polsce.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz