Sport

Rowerzyści opanują Poznań

Poznan Bike - tysięce rowerzystów na ulicach Poznania  Foto: Paweł Urbaniak/BikeLife.pl

Największy w Polsce miejski wyścig kolarski po raz drugi odbędzie się w Poznaniu. Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge wystartuje w tym roku na 4 dystansach. W sumie w niedzielę, 13 września, przez Poznań przejedzie 5 tysięcy zawodników. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Organizatorzy przygotowali dla zawodników 4 trasy o różnej długości i stopniu trudności. Swoich sił może zatem spróbować każdy, zarówno zawodowcy, wysportowani amatorzy, a także rekreacyjni rowerzyści czy nawet dzieci.

Na starcie nad Jeziorem Maltańskim stanie ponad 5 tysiecy zawodników, z różnych krajów, także spoza Europy – mówi Mateusz Klawiter, z agencji VMR, która jest współorganizatorem wyścigu – Udało nam się dostać do grona 15 miast na świecie, które organizują te zawody z licencją UCI. To oznacza, że zawodnicy startujący na najdłuższym dystansie powalczą nie tylko o nagrody i dobre wyniki, ale też o udział w finale zawodów, który odbędzie się w 2016 roku w australijskim Perth.

Ten najdłuższy dystans to 120 km. Jest to wyzwanie dla najwytrwalszych kolarzy, którzy na trasę wyjadą o godz. 12:00. Nowością jest dystans 50 km, któremu bez problemu powinni sprostać wysportowani amatorzy a nawet rowerzyści rekreacyjni. Rywalizacja na tym dystansie rozpocznie się o godzinie 10:00.

Chcemy, by była to impreza dla wszystkich – podkreślał Wojciech Kruczyński z Endusport – zależy nam na popularyzacji aktywnego stylu życia i kolarstwa wśród mieszkańców. Dlatego przygotowaliśmy trasę rodzinną i dystans dla najmłodszych.

Rodzinna trasa liczy 18 km a start przewidziano na godzinę 9:00. Tutaj chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i możliwość przejazdu ulicami miasta w dużym peletonie. Jest to gratka dla całych rodzin. Najmłodsze dzieci mogą jechać w fotelikach lub specjalnych przyczepkach. Te nieco starsze, nawet 5-letnie, będą się ścigać na dystansie 5 km wokół Jeziora Maltańskiego.

Przywiązujemy dużą wagę do tego, by sport, w tym przypadku kolarstwo zaszczepić u dzieci – zaznaczyła Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UMP – Cieszymy się, że impreza tej rangi może gościć w Poznaniu po raz drugi i jesteśmy przygotowani do tego, by od strony organizacyjnej przeprowadzić zawody dużo lepiej niż przed rokiem.

Organizacja w mieście kolarskiej imprezy z tak dużą liczbą zawodników to ogromne wyzwanie, przyznają organizatorzy. Najwięcej utrudnień czeka kierowców.

Po ostatniej edycji wyciągnęliśmy wnioski. Pierwsza zmiana, jakiej dokonaliśmy to dzień zawodów. Odbęda się nie w sobotę, jak rok temu, a w niedzielę – zapowiedział Wojciech Bąbała, koordynator zabezpieczenia wyścigu – W mieście i poza jego granicami pojawią się duże tablice informujące o zmianach i utrudnieniach. Ściśle współpracujemy w tym zakresie z Zarządem Dróg Powiatowych, bo trasa zawodów sięga przecież nieomal powiatu gnieźnieńskiego. Prowadzimy też konsultacje z ZDM i policją.

Organizatorzy podkreślają, że tego dnia samochody najlepiej zostawić w domu, bo przy tak dużej skali i zasięgu imprezy utrudnień uniknąć się nie da. Zachęcają też, by zamiast do centrum handlowego przyjść tego dnia na Maltę, gdzie na mieszkańców czeka sporo atrakcji.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz