Stare Miasto

Strażacy i Strażnicy ratowali pustułki

Strażacy ratują pustułki  Foto: Straż Miejska

W czerwcu mieszkańcy os. Bolesława Chrobrego powiadomili strażników miejskich o dwóch pisklętach pustułek, które wypadły z gniazda i bezbronne siedziały na zadaszeniu wejścia do bloku. Ptaki dzięki pomocy człowieka trafiły do azylu przy poznańskim ZOO.

Dzięki pomocy Straży Pożarnej przy użyciu drabiny młode pustułki zostały zdjęte z zadaszenie i przekazane do Ptasiego Azylu przy ogrodzie zoologicznym. Jak informuje Przemysław Piwecki, rzecznik Straży – takich interwencji na Piątkowie przeprowadzono więcej.

Jak się okazuje, pisklęta pustułki na przełomie czerwca i lipca często wyskakują z gniazd, ale nie potrafią jeszcze latać. Po szczęśliwym wylądowaniu, np. na zadaszeniu wejścia do bloku, są całkowicie bezbronne i wymagają pomocy człowieka. W Ptasim Azylu przy poznańskim ZOO jest ich około 40.

Po wypierzeniu ptaki zostają zaobrączkowane i wypuszczone na wolność.

Pustułka zwyczajna jest to średniej wielkości ptak drapieżny z rodziny sokołowatych. Najliczniej zasiedla polskie tereny uprawne i osiedlowe blokowiska. Krajowa populacja liczy sobie obecnie maksymalnie 3000 par lęgowych. Wydaje się, że liczebność miejskich ptaków znajduje się na stabilnym poziomie, choć pomoc ze strony człowieka może sprzyjać jej wzrostowi.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz