Dźwiękowiązałka na ulicach Poznania

Autor: miarecki. Poznań, 15 Czerwca 2015

Janek Turkowski pokaże rezultaty swojego śledztwa w  spektaklu  „Margarete”,  multiinstrumentalista Sambor Dudziński wyjedzie na ulice miasta swoją maszyną grającą, a warsztaty dramaturgiczne poprowadzi jeden z najważniejszych współczesnych  –twórców Artur Pałyga. To wszystko w ramach oryginalnego projektu poznańskich studentów Mijanie, realizowanego w ramach Nowej Siły Kuratorskiej.

Dlaczego Mijanie?  Twórcy projektu chcą zwrócenie uwagi na mijanie w różnych, całkiem codziennych kontekstach. Kuratorki projektu: Agnieszka Misiewicz, Joanna Żabnicka oraz Joanna Grześkowiak, zaprosiły do współpracy trzech artystów, którzy spróbują powalczyć z mijaniem – czasu, życia, mijaniem się ludzi.

W sobotę 20 czerwca nastąpi kulminacja zdarzeń. O godzinie 12 przed Nową Gazownią rozpocznie się „Dźwiękowiązałka – wehikuł (Bez)czasu” – plenerowy spektakl Sambora Dudzińskiego, oparty na interakcji z widzami, wykorzystujący skonstruowaną przez niego machinę grającą.

Artysta pojawi się w przestrzeni miejskiej, z rozmysłem zaburzając codzienną rutynę i zmuszając przechodniów do zatrzymania się na chwilę, odkrycia, co dzieje się wokół nich. Zaprosi także do wspólnego tworzenia – spektakl w dużej mierze opiera się bowiem na improwizacji. W muzycznym przejeździe mogą wziąć udział osoby w każdym wieku, a tuż po nim ci najmłodsi będą mieli okazję poznać instrumenty muzyczne – te nowoczesne i etniczne, popularne i nieznane. Najbardziej dociekliwi będą mogli zasiąść do tej niezwykłej machiny i spróbować na nich zagrać.

Także w sobotę, w sali teatralnej Collegium Maius przy ul. Fredry 10, o godz. 16 oraz 18:30 odbędą się pokazy spektaklu Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru Kana. „Margarete” w poruszający sposób pokazuje, jak nie dopuścić do tego, by historia czyjegoś życia przeminęła.

Nagrane na taśmie 8mm prywatne filmy odnalezione na jednym z niemieckich pchlich targów stały się dla artysty impulsem do zbadania osobistej historii, zwrócenia wspomnień właścicielce, ale też do podzielenia się nimi z innymi.

Przedstawienie jest niezwykłym świadectwem przywracania pamięci i historii właśnie dzięki takim „małym narracjom”. Dyskusja, która jest integralną częścią spektaklu, stwarza pole do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat trendu współczesnego teatru do zajmowania się pamięcią i historią w wymiarze jednostkowym. Dzięki współpracy z Migaj.eu, spektakl zostanie przetłumaczony na polski język migowy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spektakl „Margarete” obowiązują darmowe wejściówki, które odebrać można w Nowej Czytelni (ul. Święty Marcin 69).

Projekt pod tytułem “Mijanie” jest częścią VII edycji festiwalu Nowa Siła Kuratorska tworzonego przez studentów kierunku Wiedza o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Mijanie na stronie festiwalu Nowa Siła Kuratorska.

Dzwiekowiązałka

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.