Stare Miasto

Wielkie święto Łazarza. 12 dni atrakcji!

Dni Łazarza  Foto: Janusz Ludwiczak/ lazarz.pl

Barwnym korowodem, który przeszedł ulicą Głogowską rozpoczęło się w piątek się 12-dniowe święto Łazarza. To najstarsze i największe dzielnicowe święto organizowane jest od 1987 roku.

Dni Łazarza Foto: Janusz Ludwiczak/ lazarz.plProgram 25. jubileuszowych Dni Łazarza jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale.

Tradycyjnie imprezę rozpoczęliśmy Paradą Łazarską, która połączona została z zakończeniem działalności “Ósemki” w tej części miasta. W VIII LO otworzymy najstarsze i najdłuższe święto dzielnicowe w Poznaniu – powiedział Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego “Krąg”.

Tegoroczne Dni Łazarza zbiegną się z wieloma jubileuszami: 40-leciem Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 czy 90-leciem 8 LO, ale również z 25. rocznicą wolnych wyborów czy 10. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Warto wziąć udział w Dniach Łazarza, by poczuć klimat i tradycje dzielnicy. Nie zabraknie również konkursów gwarowych i wycieczek, będzie można zwiedzić Muzeum Komunikacji, siedzibę Komendy Miejskiej Policji, strażnice, przejść się po tajemniczych zakamarkach Łazarza – zachęca Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

W sobotę od godz. 8 do 16 w Parku Kasprowicza odbędzie się Targ Śniadaniowy. Na godz. 10 harcerze ze Szczepu ZHP “Łazarz” zapraszają na Rynek Łazarski, gdzie odbędzie się miejska gra terenowa. Do wieczora na 40. urodziny zaprasza z kolei Młodzieżowy Dom Kultury nr 3. Zaplanowano m.in. rysowanie logo MDK3 krędą na chodniku, warsztaty modelowania w glinie, filcowania wełny, a także konkurs wokalny i taneczny z nagrodami “Mam talent” czy “Telerodzina” przedstawienie teatrzyku “Piątek Trzynastego”. O godz. 16 zaplanowano koncert jubileuszowy kół i zespołów MDK3, a dwie godziny później koncert Zespołu Konsonans.

W niedzielne przedpołudnie w Parku Kasprowicza odbędzie się VI Otwarty Bieg Łazarski “Uśmiech dziecka” – Arena 2014. Zawodnicy zmierzą się w czterech dyscyplinach: biegu dla dzieci, biegu Nordic Walking na dystans 1,25 km oraz w biegach na dystans 2,5 km oraz 4,8 km. Początek o godz. 9:00 – zbiórka przed pływalnią letnią w Parku Kasprowicza.

W ramach 25. jubileuszowych Dni Łazarza zaplanowano również przegląd filmów dotyczących łamania praw człowieka (który odbędzie się w 8 LO), konkurs gwarowy w 2 LO, performance Janusza Bałdygi, sadzenie 25 drzew w Parku Kasprowicza na 25 Dni Łazarza, czy również mecz piłki nożnej Policjanci kontra Strażacy.

Na sam koniec przyznana zostanie statuetka Człowieka Roku Łazarza 2014 oraz tytuł “Człowiek 25-lecia Łazarza”, nagroda im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej oraz wyłonieni zostaną “Przyjaciele Łazarza”.
Szczegółowy program znajduje na stronie www.25dni.lazarz.pl

Autor: Janusz Łudwiczak / lazarz.pl

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz