Aglomeracja Gospodarka

Polisa OC w Poznaniu bardzo kosztowna dla młodych kierowców

W ubiegłym roku wydano w województwie wielkopolskim prawie 40 tys. praw jazdy, przeważnie w kategorii B. Jeśli nowi kierowcy chcą jeździć swoim autem, po raz pierwszy czeka ich kupno polisy OC. Na jaki wydatek powinni być przygotowani mieszkańcy Poznania?

Jak podaje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), przed rokiem liczba wydanych w Polsce praw jazdy spadła w porównaniu z 2012 r. o ponad 130 tys., lecz dokument i tak otrzymało aż 447 tys. osób, z czego blisko 40 tys. w województwie wielkopolskim – większość w kategorii B. Jeśli świeżo upieczeni kierowcy mają samochód, prędzej czy później czeka ich zakup obowiązkowej polisy OC. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele nieprzychylnie patrzą na niedoświadczonych kierowców, zwłaszcza tych młodych.

– Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składki za OC m.in. na bazie historii jazdy kierowcy i ogólnych statystyk wypadków drogowych. A te są nieubłagane dla osób w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat, ponieważ to oni, według policyjnych danych, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Nawet najniższa dostępna na rynku cena polisy OC może być dla nich przynajmniej kilka razy wyższa, niż w przypadku kierowcy z wieloletnim stażem – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Wykres cen OC w miastach wojewódzkich Foto: CUK

Aby zobrazować poziom cen polis OC dla młodych kierowców, najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem. W tym celu doradcy CUK Ubezpieczenia przygotowali na bazie ofert 20-stu różnych towarzystw symulację składek dla 20-letniego właściciela Škody Octavii z Poznania . Spośród wszystkich ofert na rynku, najtaniej uda mu się kupić OC za 1631 zł. To i tak optymistyczny wariant, biorąc pod uwagę, że jedno z towarzystw proponuje mu cenę aż o… 3295 zł wyższą.

Dla porównania. 42-letni właściciel takiego samego samochodu, który prawo jazdy ma już 14 lat, a składki za OC opłaca 11 lat, w najtańszym wariancie zapłaci zaledwie 493 zł. Jeśli natomiast nie porówna cen u różnych ubezpieczycieli, to OC może go kosztować maksymalnie 936 zł. Obie te ceny to ponad 3- i niemal 2-krotnie mniej niż najtańsza polisa dla 20-latka…

Współwłasność, czyli kompromisowe rozwiązanie

Popularnym sposobem na zaporowe ceny dla młodych kierowców jest ubezpieczanie auta na współwłaściciela, a więc dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy, który jest w oczach ubezpieczyciela gwarancją bezpieczeństwa.

– To skuteczna metoda, która polega na tym, że towarzystwo uznaje zniżki starszego wiekiem i stażem jednego z właścicieli auta. Przeważnie jest to rodzic młodszego kierowcy. Cena na pewno będzie dzięki temu niższa, choć i tu trzeba uważać, bo to nie oznacza, że OC u wszystkich ubezpieczycieli będzie kosztowało tyle samo. Poza tym rodzice powinni pamiętać, że jeśli ich dziecko spowoduje szkodę, to negatywnie zapisze się ona również w ich własnej historii jazdy – wyjaśnia Przemysław Grabowski.

Wykres cen OC ze współwłaścicielem w miastach wojewódzkich Foto: CUK

Tak to wygląda na przykładzie. Jeśli 20-latek z powyższego przykładu dopisałby 42-latka do dowodu rejestracyjnego swojej Škody, to razem za OC zapłaciliby u jednego z ubezpieczycieli tylko 978 zł. A to już o wiele lepsza oferta niż początkowe 1631 zł. Niestety nie w każdym towarzystwie cena obniży się tak bardzo – ci sami kierowcy w innej firmie usłyszą, że do zapłaty jest… 4896 zł, czyli aż o 3918 zł drożej. Dlatego warto porównywać ceny.

Koronawirus

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Bardzo pomocny artykuł. Jestem młodym kierowcą i myślałem,że będę musiał sporo zapłacić za OC, ale z tego co czytam to chyba warto przejść się do tej multiagencji CUK.