Aglomeracja

Komunikacja wokół cmentarzy

cmentarz na Nowinie Foto: FotoPortal / Radosław Maciejewski

cmentarz na Nowinie Foto: FotoPortal / Radosław MaciejewskiRuch wokół cmentarzy w naszej aglomeracji już od kilku dni jest bardzo wzmożony. Wiele osób odwiedza groby swoich bliskich, by przygotować je na 1 listopada. Tego właśnie dnia na nekropoliach i wokół nich będzie naprawdę tłoczno.

Jadąc samochodem trzeba pamiętać, że zmieniona zostanie organizacja ruchu na drogach prowadzących na parkingi wokół cmentarzy. Niektóre ulice będą całkowicie zamknięte, na innych obowiązywać może na przykład tylko jeden kierunek ruchu. Część zmian zostanie wprowadzona już tydzień przed świętem Wszystkich Świętych. Zupełnie inaczej funkcjonować będzie również komunikacja miejska.

Poniżej możecie przeczytać o najważniejszych zmianach w organizacji ruchu. W wielu miejscach nie będzie działać sygnalizacja, a ruchem kierować będą policjanci. Szczególnie w te dni warto zwracać uwagę na znaki i nie jeździć “na pamięć”. Będą także ograniczenia prędkości.

POZNAŃ – Cmentarz Junikowo. Na ulicach Cmentarnej i Owczej od Grunwaldzkiej do Złotowskiej i na ulicy Chryzantemowej obowiązywać będzie tylko jeden kierunek ruchu. Dodatkowo 1 listopada wprowadzony będzie także jeden kierunek ruchu na ulicy Złotowskiej na odcinku od Owczej do Bukowskiej i na ulicy Wieruszowskiej od Junikowskiej do Grunwaldzkiej.

Ulicą Grunwaldzką pojedziemy dwoma nowymi, jednokierunkowymi jezdniami w obu kierunkach.

Na ulicy Grunwaldzkiej od Cmentarnej do wjazdu na nowy dworzec tramwajowo-autobusowy, na lewych pasach obu jezdni zostaną wyznaczone miejsca postojowe. Miejsca takie będą także na prawym pasie jezdni południowej ulicy Grunwaldzkiej od Wieruszowskiej do Sieradzkiej.

Zmiany te będą obowiązywać w weekend 26 i 27 października od 8:00, oraz
w czwartek 31 października od 11:00, w piątek 1 listopada już od 5:00, a także w weekend 2 i 3 listopada od 8:00.

Poznań – Cmentarz Miłostowo. Ulicą Gnieźnieńską będziemy mogli jechać tylko od skrzyżowania z ulic Główną w kierunku do Bałtyckiej. Na pasie ruchu zostaną wyznaczone miejsca postojowe.
Na ulicy Warszawskiej od Mogileńskiej do węzła w Antoninku, na obu jezdniach zostaną wyłączone z ruchu lewe pasy, a w pasie rozdziału wyznaczone miejsca postojowe. Objazd poprowadzony zostanie ulicą Bałtycką.

Zmiany te będą obowiązywać w weekend 26 i 27 października od 8:00, oraz

w czwartek 31 października od 11:00, w piątek 1 listopada od 5:00 oraz w weekend 2 i 3 listopada od 8:00

Poznań – Cmentarz Górczyński. Na ulicy Arciszewskiego od Palacza do Ściegiennego lub na odcinku od Grochowskiej do Ściegiennego, na obu jezdniach zostaną wyłączone z ruchu lewe pasy, a w pasie rozdziału wyznaczone miejsca postojowe.

Zmiany te będą obowiązywać w weekend 26 i 27 października od 8:00, a także
w czwartek 31 października od 11:00, piątek 1 listopada od 5:00 oraz w weekend 2 i 3 listopada od 8:00.

Poznań – Cmentarz przy ulicy Św. Antoniego. Zostanie tutaj wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicach Św. Antoniego i Minikowo od Książęcej do ronda Minikowo. W przeciwnym kierunku poprowadzony będzie ulicami Baranowską, Gołężycką lub Ożarowską, Czernichowską. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie w piątek 1 listopada od 5:00.

Poznań – Cmentarz przy ulicy Wiśniowej. Samochody będą mogły jechac tylko w jednym kierunku ulicą Bluszczową na odcinku od ul. 28 Czerwca 1956 r. do ul. Wiśniowej oraz na ulicy Wiśniowej od Bluszczowej do Wspólnej. W przeciwnym kierunku ruch poprowadzony będzie ulicą Wspólną do 28 Czerwca 1956 r.

Zmiany te obowiązują od soboty 26 października do niedzieli 3 listopada.

Poznań – Cmentarz przy ulicy Jasna Rola. Tylko w jedną stronę pojedziemy ulicą Jasna Rola od Błażeja do Bronisława. W przeciwnym kierunku objazd poprowadzi nas ulicami Bronisława, Umultowską do Łużyckiej lub Bronisława, Dzięgielową do Naramowickiej.

Takie zmiany obowiązywać będzie tylko w piątek 1 listopada od 5:00.

Otwarcie nowej trasy tramwajowej na Franowo 11.08.2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Gutowska

Wraz ze zmianą organizacji ruchu wokół cmentarzy, zmienia się również rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Trasy niektórych linii zostaną specjalnie wydłużone w pobliże nekropolii.

Przez cały weekend należy się spodziewać sporego ruchu na drogach prowadzących na cmentarze. Więcej osób wyruszy także w trasy do innych miast.

W samym Poznaniu warto zastanowić się nad skorzystaniem z komunikacji miejskiej.

Już w środę i czwartek, które poprzedzać będą święto Wszystkich Świętych (30 i 31.10) komunikacja miejska jeździć będzie tak jak w każdy dzień roboczy, choć będą drobne różnice, które pomogą dojechać na cmentarze. Bimby kursujące na liniach nr 3, 4 i 7 dojeżdżać będą do Miłostowa, a na liniach nr 6 i 23 do Junikowa.
Autobusy linii 77  jeździć będą co około 15 minut. Zostanie także uruchomiona linia nr 173 kursująca od Śródki przez Podwale, Zawady, Główną, Gnieźnieńską, Bałtycka i ponownie przez Główną, Podwale i Zawady na Śródkę.

Zmiany te obowiązywać będą w te dni od 9:00 do 17:00.

W dniu Wszystkich Świętych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej będzie znacznie więcej. Obowiązywać będzie oczywiście świąteczny rozkład jazdy, jednak kursy na cmentarze odbywać się będą znacznie częściej.

Przez cały dzień bimby linii nr 4 i 7 dojeżdżać będą do Miłostowa, a nr 6 i 23 do Junikowa. Dodatkowo uruchomione zostaną linie nr 22 (z os. Sobieskiego na Miłostowo) , 24 (z Miłostowa na Junikowo), 25 (ze Starołęki na Junikowo) oraz 26 (z Junikowa na Miłostowa).

Będziemy mogli w tym dniu korzystać także z dodatkowego autobusu na linii 173, która od 8:00 do 17:00 co około 8 minut jeździć będzie ze Śródki przez Podwale, Zawady, Główną, Gnieźnieńską, Bałtycką i przez Główną, Podwale oraz Zawady wróci na Śródkę.

Niektóre autobusy zmienią również swoje trasy w związku z wprowadzeniem w niektórych miejscach jednostronnego ruchu dla samochodów.

Kolejny już raz święto Wszystkich Świętych powoduje “wydłużenie” weekendu. Wiele osób groby swoich bliskich odwiedzać będą również w sobotę i niedzielę (2 i 3.11).

W te dni także komunikacja miejska funkcjonować będzie nieco inaczej. Bimbami linii 4 i 7 dojedziemy do Miłostowa, a linii nr 6 i 23 do Junikowa. Podobnie jak w piątek także w weekend od 9:00 do 17:00 dzień bimby linii nr 4 i 7 dojeżdżać będą do Miłostowa, a nr 6 i 23 do Junikowa. Dodatkowo uruchomione zostaną linie nr 22 (z os. Sobieskiego na Miłostowo) , 24 (z Miłostowa na Junikowo), 25 (ze Starołęki na Junikowo) oraz 26 (z Junikowa na Miłostowa).

Będziemy mogli w tym dniu korzystać także z dodatkowego autobusu na linii 173, która od 8:00 do 17:00 co około 8 minut jeździć będzie ze Śródki przez Podwale, Zawady, Główną, Gnieźnieńską, Bałtycką i przez Główną, Podwale oraz Zawady wróci na Śródkę.

cmentarz na Nowinie Foto: FotoPortal / Radosław Maciejewski

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 25th 2020, niedziela
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • PON 26
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 27
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 28
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 31
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %