POZnań

Pamiętajmy o 1 Września

Cytadela  Foto: wikipedia.pl

Rocznicowa ceremonia z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpocznie się w najbliższą niedzielę 1 września o godzinie 11:00 na placu przed Pomnikiem Armii Poznań. Poprzedzona zostanie mszą św. w intencji ofiar wojny, która o 10:00 odprawiona zostanie w kościele św. Józefa przy ul. Działowej.

Cytadela Foto: wikipedia.plDo udziału w uroczystym apelu pamięci i ceremonii złożenia kwiatów, która odbędzie się w asyście oddziałów wojskowych, z udziałem kombatantów, mieszkańców Poznania zaprasza wojewoda wielkopolski.

Rano wicewojewoda Przemysław Pacia zapali znicz na grobie nieznanego żołnierza, który w listopadzie 2010 roku został pochowany na poznańskiej Cytadeli.

Jego szczątki zostały ekshumowane w lesie w pobliżu miejscowości Wielowieś, w powiecie ostrowskim. Poległy żołnierz służył prawdopodobnie w kompanii zwiadowców 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, która we wczesnych godzinach pierwszego dnia wojny stoczyła we wsi Wielowieś zwycięską potyczkę ze zmotoryzowanym rozpoznaniem niemieckim.

Pomnik_Armii_Poznań_Poznań Foto: wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz