Grunwald Łazarz POZnań

Co dalej z Ósemką?

VIII LO na Łazarzu  Foto: Janusz Ludwiczak, lazarz.pl

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl

Za rok o tej porze w budynku przy ul. Głogowskiej 92 nie będzie już VIII Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła przeprowadzi się do centrum na ul. Cegielskiego, gdyż gmach na Łazarzu przejęła kuria. Równocześnie w przyszłym roku 8 LO obchodzić będzie obchodzić 90-lecie istnienia.

W 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące. “Ósemka” przeniesie się do budynku przy ul. Cegielskiego, gdzie mieścił się Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Emocjonalnie jesteśmy związani z tą siedzibą. Ja osobiście jestem od ponad 20 lat związany z tych gmachem, dwa lata jestem dyrektorem VIII LO, wcześniej przez dziesięć lat byłem wicedyrektorem, trudno nie mieć żalu. Co innego emocje, a co innego rzeczywistość. Trzeba pogodzić się z tym, co się dzieje poza nami, trzeba uznać decyzje prawne – wskazuje Marek Grefling, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

VIII LO na Głogowskiej Foto: Janusz Ludwiczak, lazarz.pl

“Ósemka” wyprowadzi się z Głogowskiej na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku. Przeprowadzka zbiega się akurat z jubileuszem 90-lecia szkoły.

Wypowiedzieliśmy umowę, która będzie obowiązywać do końca czerwca 2013 r. W pierwszych tygodniach lipca 2014 wyprowadzimy się z budynku przy Głogowskiej. Tak się składa, że w przyszłym roku przypada 90-lecie “Ósemki”. Początek szkoły datujemy na 1924 rok. Chcemy jubileusz rozpocząć w obecnej siedzibie przy ul. Głogowskiej, a zakończyć w nowym gmachu przy Cegielskiego – wyjaśnia Marek Grefling, dyrektor VIII LO.

Zanim “Ósemka” opuści Łazarz odbędzie się wielkie pożegnanie, które ma być połączone z 25. jubileuszowymi Dniami Łazarza. Możliwe, że odbędzie się również zjazd absolwentów 8 LO.

Na pewno będzie wielkie pożegnanie “Ósemki”. Jestem już po rozmowach z Januszem Hellerem, który jest z resztą byłym nauczycielem VIII LO, połączymy to z Dniami Łazarza. Będzie to pożegnanie z Łazarzem, zmieniamy w końcu dzielnicę – dodaje Marek Grefling.

Po opuszczeniu gmachu znajdującego się naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej kuria zamierza obiekt wyremontować i przeznaczyć go na cele edukacyjne. Wiadomo już, że przeniesie się tutaj z ulicy Kanclerskiej Gimnazjum Katolickie im. Stanisława Kostki.

Budynki przy ul. Głogowskiej zostały wybudowane dla celów szkolnictwa i jeśli dojdzie do wyprowadzki VIII LO na pewno będą tam funkcjonować szkoły. Choć trudno dziś podać więcej szczegółów, jedno jest pewne: dzieła ks. Czesława Piotrowskiego nie można zaprzepaścić. To on w 1920 roku był inicjatorem powstania w tym miejscu szkoły przygotowawczej, potem gimnazjum. Zrobimy wszystko, żeby tę tradycję kontynuować – powiedział ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Najświeższe informacje z Łazarza znajdziesz zawsze na portalu lazarz.pl.

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz