Aglomeracja

Nauka poruszania się po mieście

Projekt parku orientacji przestrzennej  Foto:

Remigiusz Pawlak – absolwent szkoły w Owińskach zaprezentował białą laskę z generatorem dźwięku, która – jak określił – jest dla niewidomego tym, czym latarka dla osób spacerujących po zmroku. Być może pokazany podczas warsztatów wynalazek, w przyszłości stanie się uniwersalną pomocą osoby niewidomej.

Powiat poznański zainaugurował cykl imprez związanych z otwarciem pierwszego w Europie Parku Orientacji Przestrzennej, który służyć będzie osobom niewidomym do nauki poruszania się w mieście. Zostanie on oficjalnie otwarty we wrześniu bieżącego roku. Wydarzenie to poprzedza akcja promocyjno – informacyjna skierowana do mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Ma ona na celu przybliżenie problemów, z jakimi na co dzień spotykają się osoby niewidome i niedowidzące.

Projekt parku orientacji przestrzennej

Projekt parku orientacji przestrzennej

Pierwszym projektem był cykl warsztatów pn. „Posłuchaj, aby dojrzeć”. W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach dyskutowano o kwestii specjalistycznego kształcenia dzieci z problemem wzroku. Dyrektor OśrodkaMaria Tomaszewska wskazywała na odpowiednie przygotowanie dzieci z dysfunkcją wzroku do funkcjonowania w społeczeństwie, co nie zawsze jest możliwe w szkole masowej.

Profesor dr hab. Edward Hojan z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przedstawił badania dotyczące czynników wpływających na poruszanie się osoby z problemem wzroku w dużym mieście. To właśnie ich wyniki przełożyły się na powstanie nagrań dźwięków komunikacyjnych, a w dalszej kolejności do powstania w Owińskach laboratorium dźwięku, gdzie wychowankowie Ośrodka poznają brzmienia występujące w zurbanizowanych przestrzeniach. Dźwięki będą również wykorzystane w Parku Orientacji Przestrzennej.

Następne spotkanie pod hasłem „Jak pracować z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wspierać je w aktywnym życiu w społeczeństwie” odbędzie się 21 maja br. na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i skierowane jest przede wszystkim do studentów.

Kolejnym etapem akcji promocyjno-informacyjnej będą takie wydarzenia jak: Rajd „Rowerem w duecie”; warsztaty teatralne dla osób z dysfunkcją wzroku zakończone prezentacją spektaklu „Ślepcy”; marsz ulicami Poznania: „Idź, aby dojrzeć” oraz „Czarne Mieszkanie”, które latem stanie na Starym Rynku w Poznaniu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz