CORAZ WIĘCEJ WODY W WARCIE – 667 cm

foto: lepszyPOZNAN - fala kulminacyjna - mury oporowe - wytrzymają? Foto:

foto: lepszyPOZNAN - fala kulminacyjna - mury oporowe - wytrzymają?Poziom w rzece od rana nieznacznie się podniósł. Obecnie wynosi 667 cm (o godzinie 12:30 wynosił 666 cm). Sytuacja w samym mieście wydaje się być pod kontrolą. Nadal ratownicy walczą o uratowanie domów i firm na Starołęce. Pomimo układania kolejnych worków w wielu miejscach woda pokonuje te wały pod ziemią. Praktycznie cały czas pracują pompy, które wodę, która nasiąka wypompowują za wały.

O godzinie 16:00 Zarząd Dróg Miejskich wyłączył z ruchu skrajne pasy jezdni na ul. Garbary pod wiaduktem kolejowym w pobliżu ul. Szelągowskiej. Ruch w obu kierunkach odbywa się pasami środkowymi. Droga Dębińska ponownie została zamknięta w obu kierunkach. Zamknięte pozostają: ul. Zagórze na odcinku pod mostem Mieszka I oraz ul. Ojca Żelazka.

Zdaniem Sztabu Kryzysowego sytuacja w mieście jest stabilna. W trakcie kontroli wałów i rejonów zagrożonych nie stwierdzono uszkodzeń i przesiąkania wałów.

Ograniczenia w ruchu i tablice Uwaga! Grozi zalaniem oraz zapory drogowe pojawiły się na ulicach: Piastowska, Garbary/Szyperska, Karpia, Sielawy, Starołęcka, Miętowa, Lubczykowa, Tymiankowa, Skrzypowa, Zagórze (pod wiaduktem), Zagórze od ulicy Wieżowej, Zagórze przy moście biskupa Jordana, most Chrobrego, most św. Rocha, Droga Dębińska – ojca Żelazka, Dolna Wilda – Piastowska, skrzyżowanie Królowej Jadwigi z Drogą Dębińską, os. Piastowskie – zjazd do komisariatu wodnego. Sytuacja na drogach Poznania – TUTAJ.

Uspokajamy również wszystkich zaniepokojonych zalaniem Ujęcia Wody Dębina. Nie ma ryzyka skażenia tej wody, ponieważ jest ona filtrowana przez warstwę piasku, a następnie dalej uzdatniana do picia przez Aquanet. Firma cały czas monitoruje sytuację na tym ujęciu.

KOMORNIKInadal przyjmowani są ochotnicy do pomocy przy ratowaniu przed zalaniem oczyszczalni ścieków w Łęczycy. Ochotnicy proszeni są o zabranie ze sobą łopat.

Tak jak wcześniej ostrzegaliśmy może dojść do podtopień niektórych budynków w centrum. Wczoraj po raz kolejny zalane zostały garaże w budynkach przy ulicy Piaskowej. Na szczęście obyło się bez zalania aut. Zagrożenie powodziowe powodowało, że mieszkańcy osiedla PTBS swoje samochody zaparkowali w wyżej położonych miejscach. O 20:30 w piwnicy wody sięgała kolan. Więcej możesz przeczytać TUTAJ. Jak wyglądały garaż pod Piaskowabudynkiem PTBS możesz zobaczyć również na zdjęciu obok.

Przypominamy również, że nadal obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe. Wejście na podmoknięte wały może być groźne. Trzeba się również liczyć z mandatem.

LUBOŃ – poziom Warty na szczęście się ustabilizował. Teraz ratownicy i mieszkańcy czekają na obniżenie stanu rzeki. Pierwszym sygnałem jest spadek poziomu wody w Śremie, gdzie wodowskaz na ul. Nadbrzeżnej  wskazywał 562 cm. Sytuacja w zagrożonych rejonach Lubonia jest w dalszym ciągu monitorowana. Obecnie nie ma niebezpieczeństwa przerwania wałów przeciwpowodziowych – uspokaja Burmistrz. Brzegi Warty całodobowo patrolują służby miejskie i na bieżąco aktualizują informacje o poziomie wody i stanie zagrożenia na rzece.

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt proszą, by mieszkańcy zagrożonych zalaniem terenów zabezpieczyli zwierzęta. Psy mieszkające na działkach powinno się zwolnić  z uwięzi i przenieść w bezpieczne miejsca. kotom natomiast należy zapewnić drogę ucieczki z piwnic i kryjówek.

Centrum Zarządzania Kryzysowego czynna jest też przez całą dobę infolinia telefoniczna: 61 878 41 49. Można tutaj dowiadywać się które rejony są zagrożone, jakiej pomocy można oczekiwać od miasta, jak prawidłowo postępować w przypadku zalania.

INFORMACJA O SYTUACJI POWODZIOWEJ:

Czerwonak: 61 65 44 211

Komorniki: 722 323 350

Luboń: 722 323 337 oraz od 7:30 do 15:30 61 81 30 011

Mosina: 61 81 09 500

Murowana Goślina: 502 514 227

Poznań: 61 87 84 149

Puszczykowo: 602 444 900

Starostwo Powiatowe w Poznaniu: 61 84 10 760

Wielkopolski Urząd Wojewódzki: 987.

KOMUNIKAT

w sprawie zagrożenia powodziowego

wg stanu na 31 maja 2010 r. godz. 15:00

Stabilizuje się i poprawia sytuacja na górnym odcinku Warty i Prosny – po ostatnim zmniejszeniu zrzutu ze zbiornika Jeziorsko i utrzymywaniu go na poziomie 250 m3/s w Kole na wodowskazach ubyło w sumie 40 cm względem poprzedniego poziomu a od Koła do Konina poziom wody opadł o 35 cm. W całej Wielkopolsce wały skutecznie stawiają opór wysokim stanom rzek. Normowanie się sytuacji powodziowej sprawia, że brak jest przesiąków i przecieków na Warcie aż do Konina. Stałe prace przy umacnianiu wałów trwają w Śremie oraz w okolicach Poznania. W gminie Golina podczas weekendu ewakuowano 11 osób, pracuje tam amfibia a do gospodarstw jest dowożona pasza dla zwierząt.

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego z udziałem wojewody podsumowano również sytuację epidemiologiczną oraz działania służb weterynaryjnych. Podczas powodzi w województwie sprawnie ewakuowano zwierzęta, nie zanotowano obecnie zagrożenia epidemiologicznego; działają wszystkie wodociągi. W weekend pracowało w Wielkopolsce 1375 strażaków (z czego 120 w Poznaniu). W stolicy regionu od piątku Wartę patrolują 3 łodzie policyjne.

Zdaniem służb Wojewody w Poznaniu woda na Warcie ustabilizowała się na poziomie 666 cm.

foto: UW - poznan 666 cm

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 26th 2020, poniedziałek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • WT 27
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 28
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 31
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %