Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 9 STYCZNIA

Stary Rynek 1941 Bildarchiv Foto Marburg  Foto: Bildarchiv Foto Marburg

Słońce w znaku Koziorożca

Dzień Męczenników obchodzony w Panamie.
Dzień Ligi Ochrony Przyrody.

Osoby urodzone 9 stycznia posiadają delikatną konstrukcję psychiczną. Nie naśladują utartych wzorów, lecz wnoszą wiele oryginalności. Osiągają znaczne sukcesy w dziedzinach artystycznych. Charakteryzują się zmiennością nastrojów, powinni tez zwalczać w sobie takie wady jak; nieszczerość, impulsywność i wybuchy agresji.

Imieniny obchodzą: Marcelin, Marcjanna, Julian, Adrian, Adrianna, Antoni, Julianna, Marcelina, Bracsław, Alicja, Marcjanna, Mścisława i Piotr

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1797 Generał Jan Henryk Dąbrowski uzyskał zgodę Napoleona Bonapartego na utworzenie polskich legionów we Włoszech.

Warto przypomnieć, że Poznań jest jedynym polskim miastem, które występuje w hymnie narodowym. Jak Czarniecki do Poznania – Po szwedzkim zaborze – Dla ojczyzny ratowania – Wrócim się przez morze.

1875 Poznańskie dzienniki: “Posener Zeitung “, nr 19 i “Dziennik Poznański”, nr 9 w swoich ogłoszeniach informowały o otwarciu 3 nowych dużych restauracji – piwiarni w mieście.

Posener Zeitung Foto: Staatsbibliothek zu Berlin

Największą był “Bismarck – Tunnel” – lokal mieścił się w wielkich piwnicach monumentalnych kamienic, zwanych “pałacami czynszowymi” , przy ul. Bismarcka 2-4 (ob. Kantaka).  Urządzono go na wzór słynnej “Ratskeller” pod Czerwonym Ratuszem w Berlinie.

Kolejny lokal pod nazwą “Restaurant Feldschloss” znajdował się przy ul. Zamkowej 5 i należał do Nowego Browaru Poznańskiego “FeldscWoss” (dzierżawcą był Gustav Bemstein), trzeci natomiast mieścił się na parterze domu należącego do właściciela Browaru Parowego E. Stocka przy ul. Wrocławskiej 18 i oferował produkowane przez niego piwa składowe oraz zwykłe i dubeltowe piwa poznańskie (kierownikiem był Oskar Biittel).
Na podstawie: Napoje alkoholowe w lokalach poznańskich na przełomie XIX i XX wieku, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000

Bismarck-Tunnel,_ul Kantaka

1895 Uroczyście otwarto nowy ratusz wzniesiono na miejscu rozebranej wagi miejskiej w latach 1891-1895 według projektu Heinricha Grűdera (1837-1919), kierownika Wydziału Architektury.

Gmach był masywną budowlą w stylu eklektycznym, czterokondygnacyjną, nakrytą wysokim dachem czterospadowym z wieżyczkami, na elewacjach wykorzystano żółtą cegłę. Uroczyste otwarcie nowego ratusza odbyło się 9 stycznia 1895 roku z udziałem władz. Program uroczystości otwierała pieśń Beethovena Niebiosa sławią, po niej były przemówienia, zwiedzanie nowego gmachu i uroczysty obiad w hotelu Myliusa, a wieczorem odbyło się przedstawienie w teatrze miejskim na placu Wolności. Nowy ratusz stał do II wojny światowej, zniszczony w 1945 roku w czasie walk o Poznań, został rozebrany i na jego miejsce powróciła zrekonstruowana waga miejska [notka na facebooku Muzeum Historii Miasta Poznania]

1919 Powstańcy wielkopolscy dokonali nalotu bombowego na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą.

1919 Naczelna Rada Ludowa oficjalnie ogłasza przejęcie władzy. Rozpoczyna się stopniowe spolszczenie administracji. Ze stanowisk zostają najbardziej antypolscy urzędnicy. W powiatach niemieckie landraty podporządkowano polskim starostom, którzy po pewnym czasie przejęli wszystkie ich uprawnienia.

1945 Urodziła się Małgorzata Musierowicz, polska pisarka, autorka popularnej serii książek “Jeżycjada”.

Ukończyła Liceum Dwujęzyczne im. Dąbrówki w Poznaniu oraz PWSSP w Poznaniu. Z zawodu grafik. Od 1994 pisuje felietony do “Tygodnika Powszechnego”. Siostra Stanisława Barańczaka. Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią “Małomówny i rodzina”. Napisała wiele książek dla młodszych dzieci. Stworzyła pełen ciepła cykl powieści zwany “Jeżycjadą” – od dzielnicy Poznania, w której mieszkają bohaterowie. Na motywach powieści “Kłamczucha” został przez A. Sokołowską zrealizowany film. W 1982 na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena wpisano “Kwiat kalafiora”. Za swoje książki autorka otrzymała wiele nagród, m.in. za “Kłamczuchę” przyznano jej “Złote koziołki”. Jej książki są tłumaczone na wiele języków, także na japoński.

1967 Leon Marion profesor chemii został doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

1970 Urodził się Dariusz Kozelan, dziennikarz sportowy. Przez lat był związany z lokalną telewizją WTK. Współpracował także z TVP, Polsatem, TVN i stacją Lech TV. Był autorem między innymi reportażu “Droga po Puchar”

1971 W Poznaniu urodził się Ślimak (wł. Maciej Starosta), polski muzyk, perkusista. Szwagier Roberta “Litzy” Friedricha. Na stałe gra w zespole Acid Drinkers, 2Tm2,3, Flapjacku i w Arce Noego. Grał także w Houku.

2006 Zmarł Mariusz Stachowiak, wybitny poznański fotograf.

Współpracował m.in. z redakcją tygodnika Wprost. Na swych zdjęciach uwiecznił między innymi: Festiwal w Jarocinie, opozycję antykomunistyczną, bezdomnych mieszkających na dworcach, ludzi z listy najbogatszych Polaków oraz polityków. Zdjęcia, które zrobił Tadeuszowi Łomnickiemu podczas prób Króla Leara w reżyserii Eugeniusza Korina w Teatrze Nowym w Poznaniu przeszły do historii teatru.

Mariusz Stachowiak W stronę Leara

W 2005 r. pisał: “Opublikowałem kilkaset fotoreportaży o charakterze “społecznym” (w cudzysłowie, bo jakże mogą być inne?). Zawsze u źródła mej fascynacji jest kondycja ludzka – zadziwienie nad jej fenomenem.”

To rzadki typ dokumentalisty, który temat podnosił z ulicy jak kromkę chleba. Ogromny talent w zakresie fotografii społecznej, wyraziciel pokolenia, pozbawionego nadziei na lepszy świat; obalający schematy, skrajnie zaangażowany indywidualista, również jako fotograf teatralny.

Więcej o fotografie pisze Monika Piotrowska – kurator wystawy artysty w Galerii  2piR, WSNHiD w Poznaniu. Był z aparatem zrośnięty. Obojętnie, w jakim był stanie, co robił wcześniej, co jadł, co pił, ile pił, chory czy zdrowy – wychodząc z domu musiał mieć przy sobie aparat. Fotografia prawdopodobnie była jedynym obszarem, po którym poruszał się absolutnie pewnie, nie szukając azymutu. Azymut miał w sobie.

Źródło: http://stachowiakmariusz.blogspot.com/, Mariusz Stachowiak, zdjęcia z wystawy Fotografia jak kromka chleba – Poznań, Warszawa 2010 r., podziękowania za udostępnienie dla Fundacji Instytut Fotografii proFotografia

Mariusz Stachowiak, zdjęcie z wystawy Fotografia jak kromka chleba - Poznań, Warszawa 2010 r.

2011 Zmarła prof. Maria Paradowska. To dzięki Niej powstało w Poznaniu Towarzystwo Bambrów Poznańskich oraz ich muzeum, gromadzące rodzinne pamiątki, a sami Bambrzy odnaleźli swoją tożsamość i dumę. Była historykiem, etnologiem i etnografem, przez wiele lat związana z Polską Akademią Nauk.

Muzeum Bambrów PoznańskichW 2004 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z listy Platformy Obywatelskiej dostała się do Sejmiku Wojewódzkiego.

Otwarciem Muzeum Bambrów Poznańskich Towarzystwo chciało uczcić rocznicę 750-lecia lokacji miasta Poznania. W tym 750-letnim okresie, blisko 300 lat swą aktywną obecnością i wkładem w rozwój miasta wypełnili Bambrzy i ich potomkowie. Muzeum jest unikatową placówką, mającą także znaczenie symboliczne, dającą bowiem świadectwo jedności dwóch narodów, którzy stali się wspólnotą; i już na trwałe wpisało się w krajobraz kulturalny Poznania.

Po lewej stronie wejścia do budynku Muzeum wystawiono kapliczkę taką, jaką przez wieki stawiali mieszkańcy wsi poznańskich, z figurką Chrystusa Frasobliwego.

 Muzeum Bambrów Poznańskich

2016 Zmarł prof. Zygmunt Bauman, urodzony w Poznaniu, wybitny, światowej sławy socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności. Profesor nauk humanistycznych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na University of Leeds, od 1990 był profesorem emerytowanym tej uczelni. Specjalizował się w teorii kultury. Laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

Napiszę może coś nieoczywistego, ale to jest moje doświadczenie z Profesorem. Miałam okazję kilka lat temu poznać go w Poznaniu. Spędzić na spokojnie dzień. Rozmawiać, śmiać się, wymieniać informacje o kotach. Rozmawialiśmy też o języku polskim, i o pisaniu. Profesor powiedział wtedy, że jak pisze po polsku, to ma wrażenie, że litery brzmią jak zaklęcia, jak modlitwy nawet, a dokładnie: jak: “Zdrowaś Mario”. I że to afektywny proces – pisanie po polsku. I że jednocześnie czuje “żal”, a zarazem że się za czymś tęskni. Nie, nie za modlitwą. Ale za utraconym językiem… Jakim? To pytanie stawiam sobie, za każdym razem kiedy piszę po polsku. [Małgosia Wosińska, etnolożna i antropolożka, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym]

ZDARZYŁO SIĘ 9 STYCZNIA

1433 Władysław Jagiełło wydał przywilej krakowski, będący powtórzeniem przywileju jedleńskiego (4 marca 1430), gwarantujący wolność osobistą szlachty.

1522 Po śmierci Leona X papieżem obrano kardynała Hadriana Florenszona, który przybrał imię Hadriana VI. Hadrian był ostatnim przed Janem Pawłem II papieżem nie – Włochem.

1797 Z inicjatywy Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech utworzono Legiony Polskie. Skupiły m.in. oddziały polskie walczące u boku Francji oraz jeńców polskich z armii austriackiej; hasło legionów brzmiało: „ludzie wolni są braćmi”.

1890 Urodził się Karel Čapek – czeski pisarz, dziennikarz; autor powieści, psychologicznych i fantastyczno- naukowych dramatów, nowel i humoresek.

1908 Urodziła się Simone de Beauvoir – francuska pisarka. Żona J.P.Sartre`a, przedstawicielka egzystencjalizmu, profesor filozofii. Autorka m.in. powieści: “Mandaryni”, “Cudza krew”, “Pamiętnik statecznej panienki”, esejów “Druga płeć”.

1913 Urodził się Richard Nixon, prezydent USA w latach 1969-1974. Nixon, jako pierwszy prezydent USA został zmuszony do złożenia urzędu. Opinia publiczna obciążyła go odpowiedzialnością za nielegalne podsłuchiwanie przeciwników politycznych – afera Watergate. Zmarł 22 kwietnia 1994 roku.

1920 W Żytomierzu urodził się Mieczysław Pawlikowski, aktor teatralny i filmowy. Podczas wojny był pilotem RAF-u w Dywizjonach 300 i 301 w Anglii. Ogromną popularność zyskał jako Zagłoba w “Panu Wołodyjowskim” oraz jako prowadzący imprezę “Podwieczorek przy mikrofonie”.

1928 Powstała Liga Ochrony Przyrody.

1929 Po raz pierwszy zastosowano leczenie surową penicyliną (Londyn).

1937 Urodziła się Judith Krantz, amerykańska pisarka.

1941 Urodziła się Joan Baez, pieśniarka folkowa. Jest ona zaangażowana w wiele akcji pokojowych i politycznych. Jednym z najbardziej znanych jej nagrań jest “The Night They Drove Old Dixie Down” z 1971 roku. To właśnie ona, podczas jednego ze swoich koncertów zaprezentowała światu początkującego Boba Dylana.
http://www.youtube.com/watch?v=nnS9M03F-fA

1944 W Heston w Wielkiej Brytanii urodził się Jimmy Page, od 1968 do 1980 roku gitarzysta Led Zeepelin. Grał również w Yardbirds. W latach 1983-87 kierował grupą The Firm, a w 1993 wspólnie z Davidem Coverdalem nagrał album “Coverdale/Page”.

1952 W Łodzi urodził się Marek Belka, ekonomista. Doradca ekonomiczny prezydenta RP, wicepremier i minister finansów w rządzie Cimoszewicza i Millera, prezes NBP.

1954 W Nowym Jorku zaprezentowano pierwszy kalkulator elektroniczny.

1981 Urodził się Euzebiusz Smolarek, polski piłkarz, reprezentant Polski.

1984 Urodził się Weronika Rosati, polska aktorka.

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “So Emotional” – Whitney Houston.

1992 Brytyjskie pismo naukowe „Nature” podało, iż polski astronom Aleksander Wolszczan pracujący w Arecibo w Puerto Rico odkrył dwie planety krążące wokół pulsara; jest to pierwszy zaobserwowany układ planetarny poza Układem Słonecznym.

1997 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Un-Break My Heart” – Toni Braxton.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “I Have A Dream” – Westlife; UK Top Album: “The Man Who” – Travis.

2005 Pierwsze wybory prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej wygrał Mahmud Abbas.

Imieniny obchodzą: Marcelin, Marcjanna, Julian, Adrian, Adrianna, Antoni, Julianna, Marcelina, Bracsław, Alicja, Marcjanna, Mścisława i Piotr

Imię Julian jest spolonizowaną wersją łacińskiego “Julianus”, które z kolei pochodzi od łacińskiego “Julius”. Nosił je cesarz rzymski Flavius Klaudius Julianus, zwany też Julianem Apostatą, czyli Odszczepieńcem. Osoba o tym imieniu jest szlachetna, zwykle wykształcona, daje przykład swoją pracowitością, lubi ład i porządek. Uwielbia towarzystwo i podróże.

Marcelina to imię pochodzenia łacińskiego. Zostało utworzone od męskiego imienia Marceli, a to – wywodzi się od imienia Marcus. Marcelina kieruje się w życiu intuicją, a nie praktyką czy wiedzą. Jest wrażliwa, subtelna i delikatna. Chętnie i wcześnie zakłada rodzinę, troszczy się o dom, stara się dobrze wychować dzieci.

Marcjanna to kobieta subtelna o nieprzeciętnej intuicji, umiejąca szybko i trafnie podejmować decyzje. Lubi przyrodę i dobre filmy, a także piękne stroje. Nie znosi, by jej rozkazywać.

Użyte w artykule zdjęcia: Staatsbibliothek zu Berlin , CC, Fundacja Instytut Fotografii proFotografia, fotopolska, T. Dworek , Mogens Tørsleff, kolekcja Gorma Rudschinata / Flickr / CC, Bildarchiv Foto Marburg

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Poznań jako jedyne miasto wymienione w hymnie narodowym oraz dwie rzeki Wisła i Warta !