Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8 MARCA

Szelag 1939-43  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Ryb

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ustanowiony podczas zjazdu Kobiet-Socjalistek w Kopenhadze w 1910 roku.

Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Słowenia, Macedonia, Bułgaria, Rumunia – Dzień Matki
Syria – Święto Rewolucji
ONZ – Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie
Polska – Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt

„Wszystko cokolwiek się powie o kobiecie jest prawdą”(Henri de Balzac)

Cytaty na dziś:
•    Miłość nie jest skarbem, który się posiadło, lecz obustronnym zobowiązaniem.  Antoine de Saint – Exupéry (1900 – 1944)
•    Naśladowców pociąga najbardziej to, co naśladować się nie da. Marie von Ebner-Eschenbach
•    Chory, a do miski spory. Przysłowie
•    Postęp jest dziełem niezadowolonych. Jean Paul Sartre
•    Baba gruba, chłopa chluba. Przysłowie

Prawo Murphy’ego; Prawdopodobieństwo wyczerpania się baterii jest wprost proporcjonalne do zapotrzebowania na latarkę

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1898 “Tramwaje elektryczne zaczęły nareszcie kursować stale od wczoraj rana, z tej okazyi przybrano wszystkie wagony w festony i chorągiewki; publiczność okazała dla nowego środka lokomocyi wielkie zaufanie, bo każdy wagon był zawsze przepełniony pasażerami.” – pisał Kuryer Poznański 8. marca 1898 r.

Tramwaj na ulicy Kraszewskiego, lata 1900- 1915 Foto: fotopolskaW 1898 roku w Poznaniu nie działała żadna dużą elektrownia, zdarzały się jedynie małe, przydomowe. Przewoźnik musiał więc zbudować własną, która zapewni ciągłość kursowania tramwajów elektrycznych. Miasto przekazało na ten cel parcelę przy ul. Grobla.

Równocześnie z tworzeniem elektrowni, pracownicy Posener Strassenbahn przystąpili do montowania sieci trakcyjnej. W umowie jaką podpisano z Magistratem zaznaczono, że słupy sieci elektrycznej muszą być w estetycznym metalowym wykonaniu i podlegają zatwierdzeniu przez Miasto. [źródło: strony internetowe MPK Poznań]

Do końca 1898 roku po Poznaniu kursowały już cztery linie elektrycznego tramwaju oznaczone kolorami: białym, czerwonym, żółtym i zielonym.

1927 Ogłoszono konkurs na usypanie stadionu sportowego na Błoniach Wildeckich.

Fort Reformatów - Prittwitza-Gaffrona Foto: http://www.poznan-posen.pl/W tym celu zwozi się dla wyrównania licznych dołów resztki ziemi z b. warowni Marcinkowskiego [znajdowała się ona na Piotrowie]. Roboty około stadionu rozpoczną się w najbliższych dniach.

Również przeprowadza się prace około sypania Drogi Szelągowskiej tuż przy Cytadeli.

Droga ta dotychczas była spadzista i miała zbyt ostre i niebezpieczne skręty. Po uregulowaniu stanowić będzie ważną arterię komunikacyjną po lewym brzegu Warty. Praca ta potrwa cały sezon. Uskutecznia się rozbiórki fortów Marcinkowskiego, Rusa i części murów Warowni Reformatów w pobliżu Zawad.

Niwelacja terenów na Śródce 1936

Widok na Fort Reformatów ze Śródki. fot. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego

W najbliższym czasie rozpocznie się przetarg na usypanie dziecińca przy Drodze Dębińskiej oraz usypanie Drogi Dębińskiej od ogrodu »Columbia« aż do parku »Wolności«” pisał Dziennik Poznański.

Poznan-Szelagowska-lata30-te Foto: fotopolska

Szelągowska, lata 30.te, fot. fotopolska

1930 Zmarł w Warszawie Ireneusz Wierzejewski, ojciec polskiej ortopedii.

Od 1962 r. spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Edukację rozpoczął w Buku i kontynuował w szkole realnej Bergera w Poznaniu. Następnie podjął pracę w fabryce Hipolita Cegielskiego, ucząc się stolarstwa, ślusarstwa, tokarstwa i odlewnictwa. Z sukcesem starał się dostać na studia na Uniwersytecie Gryfii, a po jego ukończeniu został doktorantem Wydziału Lekarskiego w Lipsku. Po uzyskaniu dyplomu w 1908 roku dostał się do profesora Langego na nowatorski w tamtych czasach wydział ortopedii. „Mam specjalny talent do ortopedii i radził mi profesor zostać przy tym fachu”, pisał do swojej przyszłej żony.

Ireneusz_WierzejewskiW 1911 przenosi się na stałe do Poznania, 3 kwietnia 1913 roku otwiera Zakład Ortopedyczny im. Bronisława Gąsiorowskiego. Był to bardzo nowoczesny szpital z rentgenem, warsztatami ortopedycznymi, biblioteką, salą gimnastyczną, urządzeniami do mikrofotografii, filmowym aparatem projekcyjnym.

W 1923 roku przy jego zakładzie powstała pierwsza w Polsce klinika ortopedyczna. Wierzejewski został również profesorem świeżo stworzonej i pierwszej w kraju katedrze chirurgii ortopedycznej Uniwersytetu Poznańskiego.

Ireneusz Wierzejewski był świetnym chirurgiem, jego sprawność i technikę podziwiali wszyscy koledzy. W swojej klinice i katedrze kształtował nowych lekarzy, eksperymentował i konstruował nowe protezy ortopedyczne, kilka nawet opatentował. W 1928 zainicjował powstanie Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego.

Wierzejewski lubił życie towarzyskie i nie gardził alkoholem, jego ulubiony zestaw to „kufel piwa i kieliszek koniaku”. Świetnie śpiewał (bas), był członkiem poznańskiego chóru „Echo”. Chętnie brał udział w balach, komersach i innych imprezach organizowanych przez naszą korporację.

Jego trójka dzieci również wybrała zawód lekarza. Na Uniwersytecie Poznańskim był pierwszym seniorem i kuratorem Korporacji Akademickiej Chrobria Przez wiele lat był również prezesem Towarzystwa Śpiewaczego “Echo”. Założył także poradnię sportowo-lekarska, którą kierował do 1928.

Był także politykiem, senator II kadencji w II RP, generał brygady Wojska Polskiego. W parlamencie należał do BBWR, stanął również na czele Komitetu Regionalnego Narodowo-Państwowego Bloku Współpracy z Rządem w Wielkopolsce, przewodniczył również Zarządowi Wojewódzkiemu Federacji Polskich Związków Obrony Ojczyzny a także należał do sanacyjnego Związku Oficerów Rezerwy.

Po śmierci pochowano go na cmentarzu Świętomarcińskim przy ul. Bukowskiej. Od 1962 spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu.

1945 W Poznaniu zarejestrowano pierwszych po wyzwoleniu pięćdziesięciu abonentów telefonicznych, wyszło także zarządzenie władz o rejestracji ludności w mieście.

Most Chwaliszewski po wojnie Foto: CC

Most Chwaliszewski po wojnie, fot.poznan.wikia

1945 Z kurtuazyjną wizytą przyjechał do Poznania Bolesław Bierut, prezydent Krajowej Rady Narodowej. Przed Zamkiem odebrał defiladę wojska polskiego. Bierut nie szczędził obietnic pieniędzy na odbudowę Poznania. Prezydent wyjechał, a pieniądze – mimo telegramów – nie nadchodziły. Prezydent KRN Bolesław Bierut i marszałek Michał Rola Żymierki przyjmują defiladę odziałów Wojska Polskiego na Pl. Zamkowym (dziś Mickiewicza) - 8.03.1945

Defilada po zakończeniu walk o Poznań przez Zamkiem. Na trybunie m.in. prezydent KRN Bolesław Bierut i marszałek Michał Rola Żymierski, fot. Zbigniew Zielonacki / Cyryl

1991 W Szczecinie podniesiono banderę na ORP „Poznań”.

ORP “POZNAŃ” jest okrętem transportowo-minowym przeznaczonym do transportu żołnierzy desantu wraz ze sprzętem i pojazdami, stawiania min morskich oraz ewakuacji ludzi. Okręt nie potrzebuje portów do załadunku i wyładunku. Może to robić nawet na nieprzygotowanych wybrzeżach. Jego płaskie dno, małe zanurzenie i specjalne wyposażenie pozwala mu podejść bardzo blisko, a nawet wejść na brzeg co znacznie ułatwia i przyśpiesza załadunek, wyładunek lub ewakuację ludzi. Na ORP “POZNAŃ” można także zainstalować tory i zrzutnie min – wówczas okręt wykonuje zadania typowego stawiacza min morskich. Może transportować i postawić jednorazowo ponad 130 min morskich.

ORP Poznań

1992 W Poznaniu przy ulicy Nehringa 7 otwarto pierwszą w Polsce prywatną klinikę położniczą – Korvita.

1980 W Poznaniu urodził się DonGURALesko, właściwie Piotr Górny, znany również jako Gural, Guraal, DGE, DJ Dziadzior, raper. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1995 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. W tekstach nawiązuje do lokalnego patriotyzmu i demonstruje przywiązanie do rodzinnego miasta Poznania.

ZDARZYŁO SIĘ 8 MARCA

1223 Zmarł Wincenty Kadłubek, biskup krakowski, kronikarz dziejów Polski.

1617 Urodził się Tytus Liwiusz Boratyni – mechanik wynalazca, architekt, mincerz i metrolog. Był jednym z pionierów światowego lotnictwa, Włoch z pochodzenia osiadły w Polsce.

1712 Urodził się John Fothergill, angielki lekarz, jako pierwszy opisał arteriosklerozę.

Jako wzięty lekarz zwrócił na siebie uwagę świata, odkrywając różnice pomiędzy błonicą (dyfterytem) a płonicą (szkarlatyna). Dokonał tego po straszliwej epidemii błonicy w latach 1747 – 1748. Fothergill promował także picie kawy w Anglii i jej uprawę w Indiach.

1761 Urodził się Jan hrabia Potocki, pisarz, podróżnik, pionier archeologii słowiańskiej. Od 1788 poseł na Sejm Wielki, działacz obozu reform. Odbył liczne podróże, z których pozostawił relacje. Pisał po francusku. Autor powieści “Rękopis znaleziony w Saragossie”. Zmarł śmiercią samobójczą 2 grudnia 1815 r.

1822 Urodził się Ignacy Łukasiewicz, polski aptekarz, wynalazca lampy naftowej. Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową bogactwo korzyści jakie daje ropa naftowa.

1859 Urodził się Kenneth Grahame, angielski pisarz. Współcześnie ceniony przede wszystkim za baśń O czym szumią wierzby (The wind in the willows) (1908), opowiadającej o przygodach Ropucha i jego przyjaciół – Kreta, Pana Borsuka, Szczura, Wydry i Myszy.

O czym szumią wierzby Foto: J. Davis

1872 Urodził się Anna Held, (właść. Helena Anna Feld) amerykańska aktorka, piosenkarka pochodzenia polskiego.  Pod koniec XIX wieku występowała na Broadwayu, zyskując opinię jednej z najpiękniejszych kobiet świata. (zm. 1918).

1910 W Kopenhadze podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek ogłoszono dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

1917 Początek rewolucji lutowej w Rosji (wg kalendarza juliańskiego 25.02). Abdykacja cara Mikołaja II.

1927 Rząd Kazimierza Bartla podjął uchwałę o sprowadzeniu zwłok Juliusza Słowackiego do kraju i złożenia ich na Wawelu.

1940 Opublikowano rozporządzenie generalnego gubernatora Hansa Franka o zakazie używania i pokazywania godła Rzeczypospolitej Polskiej.

1948 W Łodzi uruchomiono Wyższą Szkołę Filmową – “Filmówkę”.

1953 Urodziła się Ewa Ziętek, polska aktorka (Marta Gabriel w Złotopolskich).

1953 Władze zawiesiły wydanie “Tygodnika Powszechnego”. Bezpośrednią przyczyną była zamieszczona na pierwszej stronie, ale zbyt “skromna i nieodpowiadająca randze wydarzenia”, informacja o śmierci radzieckiego przywódcy Józefa Stalina.

1960 Urodził się Maciej Kuroń, polski publicysta kulinarny, dziennikarz (zm. 2008).

1964 Urodził się Peter Gill, perkusista brytyjskiej grupy Frankie Goes To Hollywood. Zespół działający w latach 80 – tych ma na koncie jeden z najbardziej kontrowersyjnych singli w historii brytyjskiego przemysłu muzycznego, „Relax”. Pomimo zakazu rozpowszechniania go przez BBC piosenka trafiła na top listy przebojów.

1968 Brutalne rozpędzenie przez ORMO i „aktyw robotniczy” demonstracji studentów Uniwersytetu Warszawskiego, protestujących przeciwko relegowaniu dwóch kolegów: Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Początek wystąpień studenckich w całym kraju był wykorzystany przez grupy polityczne w walce o władzę. Rozpętanie kampanii antysemickiej pod hasłem walki z syjonizmem spowodowało emigrację kilkunastu tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

1970 W Oxfordzie odbyła się premiera sztuki Samuela Becketa „Breath”. Sztuka trwała 1 minutę.

1971 Zmarł Harold Lloyd, amerykański aktor komediowy. W czasach kina niemego był jednym z najwybitniejszych komików obok Charlie Chaplina, Bustera Kreatona Zagrał w ponad 300 filmach.

1973 Paul i Linda McCartney zostali ukarani grzywną za hodowanie konopi indyjskich.

1974 Ukazał się drugi album grupy Queen – Queen II

1977 Urodził się Piotr Gruszka, polski siatkarz. Jest kapitanem drużyny Reprezentacji Polski w piłce siatkowej Raúla Lozano.

1986 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Chain Reaction” – Diana Ross.

1988 Na Uroczystej Akademii z Okazji 75 Rocznicy Wynalezienia Biustonosza po raz pierwszy zagrała grupa Big Cyc.

1990 Odrodzenie samorządu terytorialnego; Sejm uchwalił znoszącą rady narodowe zmianę Konstytucji, ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborczą do rad gmin.

1991 Freedom – George Michaela numerem1 w 472 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „In Da Club” – 50 CENT; US Top Album: “Chocolate Factory” – R Kelly.

Imieniny obchodzą: Beata, Jan, Wincenty

Beata, imię łacińskie znaczy szczęśliwa, błogosławiona, w Polsce od XIV wieku

W innych krajach używana jest też męska forma imienia; Beat (łać. Beatus), na przykład św. Beatus z VI wieku, patron Szwajcarii.

Beata jest kobietą spokojną o wielkim sercu które kieruje jej życiem. Obdarzona do tego gorącym temperamentem, nie imponuje jej kierowanie innymi, woli wycofać się. Lubi dalekie podróże i obcowanie z naturą.

Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego „Johanan” znaczy „Bóg łaskaw”, w Polsce od XIII wieku.

Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.
Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. John, niem. Johann, fr. Jean, hiszp. Juan, wł.Giovanni.

•    Czego się Jasio nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

Wincenty. Imię to pochodzi z języka łacińskiego od słowa vincens, w dopełniaczu „zwycięski, zwyciężający”.

Wincenty to mężczyzna konserwatywny, stały, na którym można polegać w każdej sytuacji. Zawsze dotrzymuje słowa, jest zaradnym i dobrym organizatorem. Cechuje go stoicki spokój, toteż bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi. Ma poczucie humoru, czasem bywa przekorny, a nawet uparty. Imię Wincenty pochodzi od łacińskiego
Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Vincentinus, ang., fr. Vincent, niem. Vinzenz, wł. Vincenzo

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska, http://www.poznan-posen.pl/, CC, J. Davis, Zbigniew Zielonacki / Cyryl, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu / Cyryl, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu, TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz