Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7 STYCZNIA

Hotel Poznań - budowa 1974  Foto: Cyryl / Wydawnictwo Miejskie

Słońce w znaku Koziorożca

Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym
Dzień Dziwaka
Kambodża – Dzień Wyzwolenia

Urodzeni 7 stycznia to indywidualiści o dużym poczuciu własnej wartości. Szerokie horyzonty umysłowe, odwaga w realizacji zamierzeń połączona z cierpliwością pozwala im na uzyskanie znacznej niezależności życiowej. Powinni na bieżąco analizować, czy ich ambicje nie są zbyt wygórowane. Mimo stwarzania pozorów pewności siebie w rzeczywistości przeżywają wewnętrzny niepokój.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1513 Zmarł  Łukasz Sporn, krojownik sukna – Łukasz Ostróżka zwany Brzęczką lub Spornem, mąż Katarzyny Sternbergówny, rajca 1498, st. bractwa krojerskiego 1501 i 1503, rajca dożywotni od 1504 (siedzący 1509).

Mieszkał przy rynku w kamienicy, którą nabyła w 1502 roku jego żona, między obecnymi ulicami Paderewskiego i Franciszkańską, w drugiej od Franciszkańskiej.

Pieczęć miejska Pozania z XIV wieku

Pieczęć miejska Poznania z XIV wieku

1832 W Naramowicach otwarto szkołę podstawową.

Przed 1833 rokiem dzieci z tego rejonu nie uczęszczały do żadnej szkoły. Panował analfabetyzm. Pod koniec XIX wieku na wielu dokumentach pojawiły się podpisy z imienia i nazwiska choć jeszcze w połowie wieku mieszkańcy i mieszkanki podpisywali się trzema krzyżykami.

1885 Urodził się w Gnieźnie Łucjan Kamieński, muzykolog, kompozytor i pedagog.

Łucjan Kamieński Foto: http://www.pwm.com.plStudiował w latach 1903-09 w Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie oraz równolegle na Uniwersytecie Berlińskim.

W 1919 nie przyjął propozycji kierowania berlińskim dwutygodnikiem “Die Musik”. Przeniósł się do Poznania, gdzie w 1920 był wicedyrektorem Państwowej Akademii i Szkoły Muzycznej (przyszłego Państwowego Konserwatorium Muzycznego).

Był recenzentem „Kuriera Poznańskiego” (1920-1928). W 1921 podjął pracę na poznańskim Uniwersytecie. W 1922 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego i objął kierownictwo Katedry Muzykologii.

Dzięki jego staraniom w 1930 powstało przy Katedrze Muzykologii w Poznaniu pierwsze w Polsce Regionalne Archiwum Fonograficzne RAF umożliwiające stosowanie w badaniach polskiego folkloru najnowszych metod badawczych.

W latach 1928-31 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Muzykologicznego. W 1939 został aresztowany przez Gestapo pod zarzutem działalności antyniemieckiej, a fragmenty jego publikacji (w których dowodził polskości Pomorza i Kaszub) znalazły się na zorganizowanej w Poznaniu wystawie Wrogowie Rzeszy. Zwolniono go dzięki interwencji żony (niemieckiej śpiewaczki). W 1941 podpisał niemiecką listę narodową.

Po wojnie oskarżono go o współpracę z hitlerowcami i działanie na szkodę Polski. Po głośnym procesie i stwierdzeniu braku dowodów współpracy, za podpisanie Volkslisty otrzymał wyrok 3 lat więzienia, utraty mienia i praw obywatelskich. Po złagodzeniu wyroku uzyskał ułaskawienie, a ostatecznie w 1960 sąd zarządził zatarcie wcześniejszego skazania. Kamieński został jednak odsunięty od pracy w środowisku akademickim.

1913 Powstanie klubu sportowego „Posnania” w Poznaniu.

Drużyna Piłkarska KS Posnania 1925KS Posnania to najstarszy poznański klub sportowy, założony 8 maja 1907 roku, pod nazwą KS Normania.

Swoje pierwsze mecze KS Normania grająca w biało-czerwono-niebieskich barwach, rozgrywała na ówczesnym placu Livoniusa (miejsce dzisiejszego dworca autobusowego).

W 1912 roku, podczas meczu rozgrywanego pomiędzy KS Normanią, a miejscową niemiecką FC Brytania doszło do incydentu. Prowadzący zawody sędzia Rhode wykluczył z gry piłkarza Normanii Mariana Srokę za to, że odzywał się po polsku.

Na znak protestu cała drużyna demonstracyjnie opuściła boisko. W odpowiedzi Związek niemiecki nałożył na klub kary pieniężne, a także zdyskwalifikował kilku zawodników. Wkrótce odbyło się zebranie, na którym rozwiązano formalnie niemiecką KS Normanię (należącą do Niemieckiego Wschodniego Związku Piłkarskiego – Südostdeutscher Fussball Verband), powołując w jej miejsce polską Normanię, która wkrótce, tj.

7 stycznia 1913 przybrała nową nazwę: Pierwszy Polski Klub Sportowy Posnania skupiający piłkarską, polską młodzież.

Klub ten, wraz z poznańską Wartą, był konkurencją niemieckich drużyn futbolowych. Ostatecznie piłkarski klub Posnania jest traktowany jako kontynuator klubu istniejącego od roku 1907 i to właśnie ta data jest uważana za “narodziny” poznańskiego klubu.

Turniej Mistrzostw Polski Kobiet w Rugby 7 - Poznań 04.06.2016 Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

1919 Pierwszy lot nad Poznaniem samolotu z biało – czerwoną szachownicą.

Fokker D.VII nazywany Bi-Ba-Bo majora Adama Haber Włyńskiego stacjonujący na poznańskiej Ławicy Foto: http://www.sim-outhouse.com

Fokker D.VII nazywany Bi-Ba-Bo majora Adama Haber Włyńskiego stacjonujący na poznańskiej Ławicy 1919-1920 fot: http://www.sim-outhouse.com

Niemiecki sprzęt lotniczy zdobyty przez powstańców w Hali Zeppelina w Poznaniu w grudniu 1918 r Foto: Archiwum Państwowe w Poznaniu

Niemiecki sprzęt lotniczy zdobyty przez powstańców w Hali Zeppelina w Poznaniu w grudniu 1918 r, fot: Archiwum Państwowe w Poznaniu

1919 Podział opanowanych przez powstańców wielkopolskich ziem na siedem Okręgów Wojskowych.

Przysięga powstańców wielkopolskich na Placu Wolności Foto: http://www.powstaniewielkopolskie.pl

Przysięga powstańców wielkopolskich na Placu Wolności, fot: http://www.powstaniewielkopolskie.pl

1940 Zmarł w Poznaniu Alfred Brosig, historyk sztuki. W 1924 roku został kustoszem Gabinetu Rycin Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu. Był organizatorem wystaw grafiki dawnej i nowej. Był założycielem i prezesem Towarzystwa Miłośników Grafiki w Poznaniu. Zasługą Alfreda Brosiga są badania nad historią sztuki wielkopolskiej, a zwłaszcza rzeźbą gotycką.

Muzeum Wielkopolskie w Poznanu w roku 1935

Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu w roku 1935, fot: fotopolska.eu

1946 W Krotoszynie urodziła się Agnieszka Duczmal – Jaroszewska, dyrygent, założyciel i kierownik Orkiestry Kameralnej „Amadeus”. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Agnieszka_Duczmal Foto: Caterina Zalewska / materiały prasoweJuż w czasie studiów, w roku 1968, utworzyła orkiestrę kameralną, która od 1988 roku występuje pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Zespołu Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym.

W 1970 roku została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Pięć lat później uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim.

W 1976 r. wraz z Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 r. otrzymała nagrodę Międzynarodowego Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie „La Donna del Mondo” (Kobieta Świata) przyznaną pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej.

Koncertowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk oraz Azji, występując między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii Monachijskiej, La Scali i Konserwatorium w Mediolanie, Pollack Hall w Montrealu, Teatro Real w Madrycie, Orchard Hall i Opera Concert Hall w Tokio, Teatrze Królewskim w Brukseli, Filharmonii Narodowej w Warszawie.

1988 Z historii zespołu Stare Dobre Małżeństwo.

Kontynuacja zmagań z oporną materią. Próby w klubie Słońce. Do południa piłujemy Coraz krótsze listy od Ciebie, po obiedzie zaś skupienie uwagi na Imperatywie i Metamorfozie. Ta ostatnia – za sprawą pomysłu Grzesia Sieradzana – przeistacza się z wątłej archetypowej impresji bluesowej w roziskrzoną stylizacją grecką „zorbę”. Szał! Wreszcie mamy kawałek do tańca – odnotowuje  na stronie www.sdm-myszkowski.pl Krzysztof Myszkowski, lider zespołu.

1992 Powołanie w Poznaniu osiedli: Stare Winogrady, Plewiska, Jeżyce i Sołacz, Umultowo.

ZDARZYŁO SIĘ 7 STYCZNIA

1502 Urodził się Hugo Buoncompagno późniejszy papież Grzegorz XIII – reformator kalendarza. Twórca używanej do dziś rachuby czasu zwanej „Nowym Stylem” lub kalendarzem gregoriańskim.

1558 Francuzi pod dowództwem księcia Guise, odebrali Anglikom ostatni skrawek francuskiej ziemi – Calais.

1598 Na tron Rosji wstąpił car Borys Godunow. Dążył do centralizacji władzy, utwierdził poddaństwo chłopów.

1610 Za pomocą prymitywnego teleskopu Galileusz odkrył cztery księżyce Jowisza: Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto.

1785 Francuz Jean-Pierre Blanchard i Amerykanin dr John Jeffries po raz pierwszy przelecieli nad kanałem La Manche. Balonem napełnionym wodorem przebyli trasę z Dover do Calais.

1789 W pierwszych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych jednogłośnie zwyciężył George Washington. Wiceprezydentem został John Adams.

1795 Ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski został wywieziony na zesłanie do Grodna.

1844 Urodziła się święta Bernardetta z Lourdes, właśc. Marie-Bernadette Sourbirous. Była założycielką sanktuarium w Lourdes, we Francji. Zmarła 16 kwietnia 1879 roku.

1873 Urodził się Adolf Zukor – amerykański reżyser. Jeden z pionierów przemysłu filmowego w USA W 1948 roku otrzymał honorowego Oscara za wkład w rozwój przemysłu filmowego. Zm. 10.06.1976 r.

1882 Zmarł Ignacy Łukasiewicz – lwowski aptekarz, pionier przemysłu naftowego w Europie, konstruktor lampy naftowej.

1903 Amerykańska tancerka Isadora Duncan rozpoczęła swoje pierwsze europejskie tournée. Wywarło ono duży wpływ na rozwój baletu europejskiego (zaczęto odchodzić od baletu akademickiego w stronę „tańca wolnego”).

1905 John Gran został jako pierwszy Murzyn mianowany przez prezydenta Theodore Wilsona na wysokie stanowisko w administracji – dyrektora służb celnych w Karolinie Południowej.

1922 Urodził się Romuald Władysław Marczyński – nestor informatyki polskiej, twórca pierwszych polskich komputerów “Emal” i “Emal 2”, współtwórca Centrum Obliczeniowego PAN.

1923 Urodził się Jerzy Nowosielski, malarz. W swojej twórczości łączył elementy sztuki nowoczesnej i bizantyjskiej; scenograf.

1927 Udostępniono do celów komercyjnych transatlantycką linię telefoniczną. Pierwsze rozmowy można było przeprowadzać pomiędzy Londynem a Nowym Jorkiem.

1928 Urodził się William Peter Blatty, amerykański pisarz i reżyser (The Exorcist).

1932 Zmarł Andre Maginot – polityk francuski. Inicjator budowy fortyfikacji obronnych na północno-wschodniej i wschodniej granicy Francji.

1934 Premiera komiksu “Flash Gordon” autorstwa Alexa Raymonda.

1938 Urodził się Roland Topor – francuski malarz, rysownik, pisarz, mistrz “czarnego humoru”, aktor i reżyser teatralny. Wystąpił w filmach: “Nosferatu-wampir”, “Miłość Swanna”. Projektował scenografię do filmu “Casanova” F.Felliniego oraz do opery “Król Ubu” K.Pendereckiego.

1948 Urodził się Kenny Loggins, wokalista amerykański. Jego największy hit to przebój nr 1 z 1984 roku „Footloose”. Nominowany był również do Oscara za temat z obrazu „One Fine Day – Szczęśliwy dzień”. W latach 70-tych członek duetu Loggins and Messina.

1957 Urodziła się Magdalena Środa, filozofka, etyk.

1958 Urodziła się Linda Kozlowski, australijska aktorka.

1962 “Blue Hawaii” Elvisa Presleya stał się numerem 1 w USA.

1964 Urodził się Nicolas Cage, aktor.

1977 W Pradze powstała „Karta 77” – oświadczenie intelektualistów domagających się poszanowania praw człowieka.

1979 W Kambodży obalono reżim Pol Pota.

1981 Na skutek protestów społeczeństwa rząd PRL zadecydował o zamknięciu w Skawinie huty aluminium, zatruwającej środowisko naturalne.

1981 Urodziła się Anna Dereszowska, polska aktorka.

1981 Urodziła się Anna Dąbrowska, polska piosenkarka.

1989 Zmarł cesarz Japonii Hirohito. Okres jego panowania charakteryzował się odchodzeniem od tradycji i zrzeczeniem się przez cesarza prawa do tzw. „boskości” swej osoby. Urodził się 29 kwietnia 1901 roku.

1989 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Especially For You”- Kylie Minogue & Jason Donovan. Nagranie skomponowała i wyprodukowała spółka Stock Aitken & Waterman.

1993 Uchwalenie przez Sejm rygorystycznej ustawy antyaborcyjnej.

1993 29-letni Norweg Erling Kagge jako pierwszy w dziejach człowiek zdobył biegun południowy podróżując samotnie na nartach.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 884: 1. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult, 2. Mamona – Republika, 3. The Power Of Good-Bye – Madonna.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Touch Me” – Rui Da Silva feat. Cassandra; UK Top Album: “1” – The Beatles.

2007 Odwołano uroczysty ingres arcybiskupa Stanisława Wielgusa do archikatedry św. Jana w Warszawie. Arcybiskup okazał kłamcą i ubeckim donosicielem.

Imieniny obchodzą: Lucjan, Łucjan, Rajmund, Walenty, Julian, Chociesław, Izydor, Juliusz, Kanut, Lucjan, Mateusz, Nicetas, Oriana, Teodor

Lucjan to pierwotnie przydomek, później imię męskie utworzone od imienia Lucjusz (Lucjusz to urodzony o świcie) – świetlisty, jasny.
Lucjan jest człowiekiem statecznym, dokładnym, solidnym i sprawiedliwym. Z przekonań jest konserwatystą, nie lubi szybkich i ciągłych zmian. Szanuje tradycje, jest wzorowym mężem, dobrym ojcem.

Rajmund, to imię starogermańskie złożone z dwu członów oznaczających: radę, postanowienie, uchwałę oraz obronę, ochronę, schronienie. Mężczyzna o tym imieniu jest bardzo związany z przyrodą i naturą. Z zawodu bywa rolnikiem lub leśnikiem. Kontakty z naturą wpłynęły na jego charakter; jest spokojny, łagodny, dobroduszny, umie radzić sobie w życiu.

Walenty; przydomek valens oznacza mocny, silny, zdrowy, a więc Walenty to osoba o dużej sile i dobrym zdrowiu, imię pochodzenia łacińskiego.

Imię Julian jest spolonizowaną wersją łacińskiego “Julianus”, które z kolei pochodzi od łacińskiego “Julius”. Nosił je cesarz rzymski Flavius Klaudius Julianus, zwany też Julianem Apostatą, czyli Odszczepieńcem.
Osoba o tym imieniu jest szlachetna, zwykle wykształcona, daje przykład swoją pracowitością, lubi ład i porządek. Uwielbia towarzystwo i podróże.

Użyte w artykule zdjęcia: http://www.sim-outhouse.com, Archiwum Państwowe w Poznaniu, http://www.powstaniewielkopolskie.pl, , http://www.pwm.com.pl, Caterina Zalewska / materiały prasowe, Biblioteka Uniwersytecka , Cyryl / Wydawnictwo Miejskie

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Bernadetta z Lourdes zmarła w 1879 roku, a nie jak to widnieje powyżej w 1979 roku. Pozdrawiam