Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 6 STYCZNIA

Stare domy przy ul. Chwaliszewo. W drzwiach budynku po lewej nr 7 stoi mistrz siodlarski P. Śliwiński 1899 r fot. ze zb. Archiwum KMP.  Foto: KMP

Słońce w znaku Koziorożca

Kościół Katolicki – Trzech króli
W Polsce obchodzony jest Dzień Filatelisty
Cerkiew prawosławna – wigilia Bożego Narodzenia
Kościół ormiański – święto narodzin Jezusa Chrystusa
Irak – Święto Armii
Francja – Święto Rodziny (odpowiednik Dnia Dziecka)
Laos – Dzień Pathet Lao

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 6 stycznia to twórcze umysły, racjonalizatorzy i wynalazcy. Cechuje ich skromność, tolerancja i wyrozumiałość dla innych. Swoje obowiązki zawodowe i rodzinne traktują z należytą powagą i wykonują się dokładnie. Dzięki dużemu wdziękowi osobistemu mają licznych przyjaciół. Dużo zyskają, jeżeli uda im się wyjąć węża z kieszeni.

Imieniny obchodzą; Kacper, Melchior, Baltazar

Zdjęcie powyżej: Stare domy przy ul. Chwaliszewo z ok. 1790. W drzwiach budynku po lewej (nr 7) stoi mistrz siodlarski P. Śliwiński 1899 r, Plan ulicy Chwaliszewo z 1804 roku, oprac. Waldemar Karolczak, Kronika Miasta Poznania, nr 1/1995

Chwaliszewo z czasów starego zdjęcia świetnie opisane jest w książce “Poznańskie wspominki, Starzy poznaniacy opowiadają” [Wydawnictwo Poznańskie 1960] I to jacy starzy – Ci, którzy pamiętali cesarza Wilusia i planty w miejscu pruskiej twierdzy i bamberskie gospodarstwa pośród pól i łąk na Wildzie i Łazarzu. Jeden z autorów Mieczysław Jabczyński z Chwaliszewa wspominał m.in., że z Warty wyłowiono jesiotra! A problem z potwierdzeniem był taki, że autor nie mógł za bardzo się tym wydarzeniem chwalić, bo akurat był na blauce!

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

Kasper Drużbicki Foto: Obraz w farze poznańskiej, za Przewodnik Katolicki 7.11.19151590 W Drużbicach koło Piotrkowa Trybunalskiego urodził się Kasper Drużbicki, jezuita, pisarz ascetyczny, związany z kolegiami w Poznaniu i Kaliszu.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1621 w Poznaniu. W zakonie obejmował ważne stanowiska, m.in. był prowincjałem polskim, rektorem Kolegium Jezuickiego w Kaliszu, Ostrorogu i Poznaniu (1644–1647, 1657–1662.

Był gruntownie oczytany, miał świetną znajomość Biblii i kulturę duchową (znał mistykę nadreńską), humanistyczną, filozoficzną. Miał bogate życie wewnętrzne, w tym doświadczenia mistyczne.

Zainicjował nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, stając się w Europie prekursorem kultu Serca Chrystusa na długo przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque w Paray-le-Monial.

Jest wybitnym prozaikiem epoki baroku. Zmarł 2 kwietnia 1662 w Poznaniu.

1813 Urodził się Hipolit Cegielski, nauczyciel, filolog i wielkopolski przemysłowiec, twórca słynnych zakładów metalowych.

Hipolit_CegielskiW dzieciństwie stracił matkę, a ojciec zbankrutował, co uznaje się za główną przyczynę dużej samodzielności młodego Hipolita. W latach 1827 – 1830 uczył się w Gimnazjum w Trzemesznie, a od 1830 do 1835 w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury rozpoczął studia na uniwersytecie berlińskim, które zakończył broniąc pracę doktorską De negatione z filozofii.

Następnie wrócił do Poznania, gdzie został nauczycielem języka polskiego i języków starożytnych w gimnazjum, którego był absolwentem.

Podczas niepokojów w 1846 roku odmówił władzom szkoły przeprowadzania kontroli mieszkań swoich uczniów, co zakończyło jego karierę nauczyciela.

Pozbawiony środków do życia, dzięki pomocy przyjaciół otworzył w poznańskim Bazarze sklep z narzędziami rolniczymi, który następnie przekształcił w warsztat remontujący pługi i radła. Szybko rozwijający się zakład przekształcił się w małą fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych, która w 1855 przeniosła się na ulicę Kozią. Następnie, gdy władze miejskie sprzeciwiły się dalszej rozbudowie, stale rosnący zakład częściowo przeniósł się w 1859 na ul. Strzelecką, gdzie powstała między innymi odlewnia.

W 1848 założył w Poznaniu pierwszy niezależny dziennik – “Gazetę Polską”, której był redaktorem naczelnym. Po jej upadku pisał do “Gońca Polskiego”.

W październiku 2012 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego nazwał rok 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego. Sejm RP w grudniu 2012 r. przyjął okolicznościową uchwałę, związaną z 200. rocznicą urodzenia

Dom w Ławkach, miejsce urodzenia Hipolita Cegeielskiego

Dom w Ławkach w którym urodził się Hipolit Cegielski z typową dla dawnej zabudowy wiejskiej drewnianą werandą, fot: http://www.zsptrzemeszno.pl

Kantor Cegielskiego pomiędzy ul Garbary a Strzelecką, fot. Jan Kaczmarek / wikipedia / lic. CC

FXScharwenka1878 Foto: wikipedia1850 W Szamotułach urodził się Franz Xaver Scharwenka, niemiecki pianista i kompozytor.

Pierwsze lekcje muzyki odebrał w Poznaniu, gdzie ukończył także szkołę średnią. Fundator szkoły muzycznej w Berlinie i Nowym Jorku. Jest autorem Methodik des Klavierspiels (Metodyka gry na fortepianie), która została opublikowana w Lipsku w 1907.

15 grudnia 2007 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbyło się polskie prawykonanie Koncertu fortepianowego nr 1 Franza Xaviera Scharwenki, w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej (w ramach Koncertów Poznańskich).

1875 Co piło się w Poznaniu w 1875 roku. W styczniu otwarto popularną restaurację – piwiarnię “Bismarck- Tunnel”.

Lokal mieścił się w wielkich piwnicach monumentalnych kamienic, zwanych “pałacami czynszowymi”, przy ul. Bismarcka 2-4 (ob. Kantaka). Urządzono go na wzór słynnej “Ratskeller” pod Czerwonym Ratuszem w Berlinie. Główna sala miała aż 51,5 m długości, 14 m szerokości i 5 m wysokości. Charakterystyczne, łukowate sklepienie wsparte było na stojących w dwóch rzędach i wyposażonych w ozdobne kapitele szesnastu kolumnach.

Do restauracji prowadziły dwa niezależne wejścia z poziomu ulicy. Pierwszym dzierżawcą” Tunelu Bismarcka” został Browar Akcyjny “Eichberg” spod Świebodzina, który prowadził w nim wyszynk piw własnej produkcji.

Kierownictwo lokalu spoczywało w rękach miejscowego restauratora W. Jaenscha. Za jego rządów do wspomnianych piw serwowano grochówkę z wieprzowymi uszkami, świebodzińskie kiełbaski z magdeburską kapustą, majonez z ryb i angielski rostbef.

W 1887 roku ten niezwykle wytworny lokal został zamknięty, gdyż jego utrzymanie okazało się przedsięwzięciem zbyt kosztownym. Ponownie otwarto w 1896 r.  Tym razem lokal urządzony został w stylu staroniemieckim. [Na podstawie: Napoje alkoholowe w lokalach poznańskich na przełomie XIX i XX wieku, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000]

Bismarck-Tunnel,_ul Kantaka

Okolicznościowa pocztówka, fot: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1891 Założenie na Jeżycach w Poznaniu Towarzystwa Śpiewu „Halka”.

1919 Podczas walk powstańcy zajęli wieś Ławica pod Poznaniem, gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe. Duże znaczenie miało także przejęcie hali zeppelinów na Winiarach.

Hala sterowców na WiniarachPolacy przejęli kilkaset rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych oraz balonów obserwacyjnych. Wartość zdobytego łupu szacowana była na 200 milionów marek niemieckich. Tym samym akcja wyzwalania Poznania dobiegła końca. Wybuchły walki pod Czerskiem i Kościerzyną na Pomorzu (w Prusach Zachodnich). Powstanie wykroczyło poza teren Wielkopolski.

Atak na niemieckie lotnisko polegał na oddaniu przez wielkopolskich powstańców czterech strzałów armatnich, z których jeden trafił w wieżę lotniska.

Równocześnie nastąpił atak piechoty. Po kilkunastu minutach komendant lotniska Fischer poddał jednostkę. Zginął jeden powstaniec, a kilku było rannych. Po stronie niemieckiej było dwóch zabitych i kilkunastu rannych.

Na zdobytych samolotach w dniu 9 stycznia 1919 poznańscy lotnicy pod dowództwem Wiktora Pniewskiego zbombardowali lotnisko we Frankfurcie nad Odrą, co było odpowiedzią na nalot niemiecki na lotnisko Ławica w dniu 7 stycznia 1919.

Pierwszy polski komendant stacji na Ławicy porucznik Wiktor Pniewski wydał rozkaz: “Natychmiast przemalować niemieckie krzyże na biało-czerwone szachownice!” Powstańcy przejęli także pruską stację radiotelegraficzną, prowadzącą korespondencję z zagranicą, między innymi zbierając informacje giełdowe i meteorologiczne z Europy. Stacja wyposażona była w 5 kW nadajnik iskrowy firmy Lorenz, pracowała na falach długich w systemie simplex, czyli nadawanie i odbiór odbywały się na przemian. Jak wskazuje sama nazwa “radiotelegraficzna”, czyli komunikowała się wyłącznie za pomocą telegrafii (z wykorzystaniem alfabetu Morse’a), nie było przekazywania informacji głosowych. [Na podstawie: www.oldradio.pl]

W czasie wojny ważniejszą funkcję od lotniska pełniła hala zeppelinów na Winiarach, a Poznań był ośrodkiem wojsk balonowych. Polacy wiedzieli,że Prusacy trzymają na lotnisku i w Winiarach duże ilości sprzętu lotniczego i balonowego. Polacy zdobyli na lotnisku w Ławicy i Winiarach 6 stycznia 1919 większą ilość sprzętu lotniczego w postaci kilkuset rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych oraz balonów obserwacyjnych. W hangarach na doliczono się ponad 300 samolotów, w większości zwiadowczych i szkolnych, znaleziono też w bazie sterowców 20 karabinów maszynowych. W Forcie VII znaleziono zapas bomb. Na Ławicy oraz w Winiarach znajdował się sprzęt wartości ok. 160 mln marek. Przejęty sprzęt pozwolił na utworzenie pierwszych wielkopolskich eskadr.

Bibliografia: Leszek Adamczewski, Sławomir Kmiecik: „Zwycięzcy. Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 we wspomnieniach swoich bliskich.”, Polskapresse sp. z o.o. Oddział Prasa Poznańska, Poznań 2008, Radosław Nawrot: Pierwszy nalot Polaków. Warszawa: Agora. Ale historia z 11.02.2013 – zeszyt nr 6, 2013

1920 Na terenach Wielkopolski przyznanych Polsce przez Radę Ambasadorów nastąpiło przejęcie sądownictwa z rąk niemieckich.

1927 Od 6 stycznia coś się w Poznaniu zaczęło; prasę lokalną obiegła depesza Agencji Wschodniej: “Dyrektor Targów Poznańskich p. Krzyżankiewicz otrzymał od ministra przemysłu i handlu pismo, adresowane do p. prezydenta m. Poznania Ratajskiego, akceptujące w zasadzie projekt urządzenia PWK w Poznaniu w 1929 r. Sylwester w Poznaniu. “Kurier Poznański” nr 1, 1 I 1927 r.

Pawilon recepcyjny

Pawilon recepcyjny PWK

1942 Rewizje gestapo w Poznaniu w poszukiwaniu odzieży zimowej z przeznaczeniem jej na front wschodni.

1988 Z historii zespołu Stare Dobre Małżeństwo.

Próby zespołu w Poznaniu. Tworzymy zręby nowego repertuaru. W Domu Studenckim Dewizka delikatnych rumieńców nabiera “Makatka dla przechodzącej”, a zaraz po niej z mocą wybrzmiewa “Modlitwa o śmiech”. Wieczorem nocne Polaków dyskusje po świt, pod piwo i słone paluszki – pisze na stronie zespołu Krzysztof Myszkowski, wokalista i lider grupy.

SDM w DS2 Politechniki Poznańskiej 12.12.1983 Foto: http://sdm-myszkowski.com

Stare Dobre Małżeństwo – 12 grudnia 1983 roku, salka telewizyjna DS 5 Politechniki Poznańskiej, źródło: http://sdm-myszkowski.com

1988 Poziom wody w Warcie sprzyjał żegludze. Między poznańskimi mostami pojawiły się barki: rano wypływające z portu, a później wracające z pełnymi kontenerami piasku wydobywanego w rejonie Puszczykowa. Barki opchał „Koziorożec”. Do godzin popołudniowych zwieziono na nabrzeża ok. 600 ton kruszywa. [Źródło: Kronika Miasta Poznania, rocznik RLVII, nr 2, s.141]

ZDARZYŁO SIĘ 6 STYCZNIA

1148 W Kruszwicy rozpoczęto pertraktacje między Bolesławem Kędzierzawym i Mieszkiem Starym Albrechtem Niedźwiedziem, margrabią Marchii Pólnocnej, oraz Fryderykiem, arcybiskupem magdeburskim. Treść zawartego wówczas sojuszu nie jest znana.

1412 Urodziła się Joanna d’ Arc, bohaterka narodowa Francji. W czasie wojny stuletniej na czele niewielkiej armii uwolniła Orlean i nakłoniła króla Francji Karola VII, by podjął się wyzwolenia kraju. Została wydana Anglikom i spalona na stosie w 1431 roku. Kanonizowano ja w 1920 roku.

1420 Wyrok w sporze polsko – litewsko – krzyżackim wydany przez Zygmunta Luksemburskiego we Wrocławiu. Strona polsko-litewska wystąpiła z apelacją do papieża, po niekorzystnym dla siebie werdykcie.

1535 Francisco Pizzaro założył miasto Lima w Peru.

1540 Król Anglii Henryk VIII ożenił się po raz czwarty. Tym razem wybranką była Anna (z Cleves); małżeństwo trwało 6 miesięcy, zakończone rozwodem.

Henryk, gdy zobaczył swoją wybrankę po razpierwszy nie zapanował nad swoim wyrazem twarzy, kiedy zamiast pięknego wizerunku z portretu ujrzał kogoś, kogo określił potem w swoim gronie tą flamandzką kobyłą. Natychmiast zażądał od swoich doradców znalezienia sposobu na uniknięcie małżeństwa. Jak jednak wyjaśnił to Cromwell było to niemożliwe bez narażenia sojuszu z państwami niemieckimi.

Mimo to Henryk zawarł z nią małżeństwo 6 stycznia 1540 r. w Pałacu Placentii w Greenwich, ale już 24 czerwca Henryk stanowczo poprosił Annę o opuszczenie dworu królewskiego, a 6 lipca została poinformowana o tym iż rozważa anulowanie małżeństwa. Zebrano zeznania dworzan i dwóch lekarzy świadczące o rozczarowaniu wyglądem Anny.

Henryk dowodził także iż na pewno nie jest dziewicą. Wkrótce potem Anna została poproszona o zgodę na anulowanie małżeństwa, której natychmiast udzieliła, gdyż się bała, że zostanie ścięta tak jak druga małżonka Henryka – królowa Anna Boleyn lub zostanie publicznie upokorzona tak jak pierwsza małżonka Henryka – królowa Katarzyna Aragońska.

Małżeństwo zostało anulowane 9 lipca 1540 z powodu jego nieskonsumowania oraz uprzedniego kontraktu małżeńskiego z Franciszkiem Lotaryńskim, który nigdy nie istniał. Przyszło to tym łatwiej, iż wkrótce potem racje polityczne, wymagające jego zawarcia, przestały się liczyć w związku ze zmianą sytuacji w Niemczech.

1573 W Warszawie rozpoczął się pierwszy sejm konwokacyjny, to znaczy bez króla. Ustalono, że w okresie bezkrólewia głową państwa będzie prymas.

1745 Urodził się Jacques Etienne Montgolfier, Francuz, który jako pierwszy w historii wzniósł się w przestworza za pomocą balonu wypełnionego gorącym powietrzem.

1822 Urodził się Heinrich Schliemann, niemiecki kupiec i archeolog, odkrywca Troi. Wzbogacił się na handlu z Rosja, a swoja fortunę przeznaczył na badania archeologiczne. Odkrył ruiny starożytnej Troi. Prowadził tez wykopaliska w Mykenach, Orchomenos i Tyrynsie. Był pierwszym archeologiem, posługującym się podczas badań opisami zamieszczonymi w “Iliadzie” i “Odysei” Homera, dając w ten sposób dowód na realność opisywanego przezeń świata.

1911 Urodził się Kazimierz Rudzki – aktor, konferansjer, pedagog. Znany m.in. z występów w “Kabarecie Starszych Panów”, a także z serialu “Wojna domowa”, nagrań radiowych. Zmarł 2 lutego 1976 r.

1913 Urodził się Edward Gierek, polityk, pierwszy sekretarz KC PZPR. Po wydarzeniach w grudniu 1970 roku przejął władzę z rak ekipy Władysława Gomułki.

Gierek obiecywał intensywny rozwój kraju. Jego polityka otwarcia na Zachód i niemal nieograniczonego korzystania z kredytów gwarantowanych przez państwo doprowadziła do gigantycznego zadłużenia kraju bez spodziewanych efektów gospodarczych. Gierek został odsunięty z urzędu 28 sierpnia 1980 w wyniku strajków, które wybuchły na Wybrzeżu i ogarnęły cały kraj. Zmarł 29 lipca 2001 roku.

1929 Urodził się Lucjan Kydryński, autor wielu książek o tematyce muzycznej, prezenter imprez estradowych. Twórca popularnych programów radiowych i telewizyjnych. Mąż piosenkarki Haliny Kunickiej, ojciec Marcina Kydryńskiego, teść Anny Marii Jopek.

1930 Pierwszy samochód (Packard sedan) został wyposażony w silnik diesla.

1938 Urodził się Adriano Celentano, jeden z najpopularniejszych piosenkarzy włoskich.

1939 Niemiecki chemik Otto Hahn podał do publicznej wiadomości odkrycie rozpadu jądrowego.

1941 Amerykański prezydent Franklin Delano Roosvelt określił cztery aspekty wolności osobistych, za którymi opowiadają się Stany Zjednoczone. Były to: swoboda słowa, swoboda wyznania, wolność od strachu i wolność wyboru.

1942 Zakończył się pierwszy lot dookoła świata, rekord ustanowiła załoga samolotu linii lotniczych „Pan Am”. Zajęło im to 35 dni, z czego 200 godzin spędzono w powietrzu,

1943 Zmarł Nicola Tesla, chorwacki fizyk i inżynier elektryk. Wynalazł transformator wielkiej częstotliwości, zwany transformatorem Tesli.

1945 Narodził się najbardziej znany skunks świata – Pepe Le Pew. Wykreowany, jak większość postaci z kreskówek Warnera, przez Chucka Jonesa i Mela Blanca (głos) miał atrybuty klasycznego kochanka. Francuz, urodzony romantyk, z wielkim ego i nie mniejszym entuzjazmem w zdobywaniu serc niewieścich. Niestety, wciąż był skunksem z całym cuchnącym inwentarzem. Wonnych przykrości doświadczał chociażby kot Sylwester – tylko dlatego, że kolorystykę miał zbyt podobną do ukochanej Pepe – Penelope.

1952 Król Anglii Jerzy VI, zmarł na raka gardła. Jego córka Elżbieta przebywała wówczas w hotelu Treetops w Thice. Była więc pierwszym od czasów Jerzego I brytyjskim monarchą, który w momencie wstąpienia na tron przebywał za granicą. Jest jednocześnie pierwszym nowożytnym monarchą, u którego nie można dokładnie określić momentu rozpoczęcia panowania, gdyż król zmarł w czasie snu. Wieści o śmierci Jerzego VI przyniósł Elżbiecie książę Filip. Asystent prywatnego sekretarza teraz już królowej, Martin Charteris, zapytał władczyni jakie wybiera imię. Elżbieta, oczywiście – odpowiedziała.

1956 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Rock Around The Clock” Bill Haley & His Comets.

1971 Rozpoczął się VI Zjazd PZPR. Hasło zjazdu: Aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej.

1971 Chemicy uniwersytetu w Berkeley ogłosili otrzymanie pierwszego syntetycznego hormonu wzrostu.

1973 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “You’re So Kain” – Carly Simon. W chórkach wystąpił Mick Jagger.

1977 Wytwórnia EMI wyrzuciła grupę Sex Pistols po telewizyjnym skandalu z Billem Groungy. Zaproszeni przez niego do programu emitowanego na żywo obrzucili gospodarza wyzwiskami. W marcu Sex Pistols podpisali kontrakt z inną wytwórnią – A&M.

1982 Władze PRL rozwiązały Niezależne Zrzeszenie Studentów.

1993 Zmarł w Paryżu w wieku 54 lat na AIDS Rudolf Nurejew – tancerz rosyjski. Jeden z największych tancerzy i choreografów XX wieku.

1998 Słynny pomnik Syrenki w Kopenhadze po raz drugi w swej historii pozbawiony został przez nieznanych sprawców głowy.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “What A Girl Wants” – Christina Aguilera; US Top Album: “Vol. 3… The Life And Times of S. Carter” – JAY-Z. w

2001Adam Małysz wygrał w Bischofshofen 49. Turniej Czterech Stoczni, gromadząc w czterech konkursach 1045,9 pkt. Drugie miejsce zajął Fin Janne Ahonen, a trzecie Niemiec Martin Schmidt.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Gotta Get Thru This” – Daniel Bedingfield; UK Top Album: “Swing When You’re Winning” – Robbie Williams.

Imieniny obchodzą; Kacper, Melchior, Baltazar

Kasper, Kacper – imię prawdopodobnie pochodzenia perskiego, oznacza prawdopodobnie „stróża, skarbnika skarbca” albo jest to skrót perskiego imienia Gathaspar – „wspaniały”

Kacper to osoba zdrowa, silna i dobrze zbudowana. Przypuszcza się, ze imię to pochodzi z języka perskiego, od słowa “gizbar”, czyli skarbnik albo stróż skarbca. Kacper podchodzi do życia dość lekkomyślnie, często lekceważy zdanie innych. Jest przekorny, bywa złośliwy, dzieci trzyma w żelaznej dyscyplinie.

Melchior, imię hebrajskie oznacza – „król (Bóg) jest światłością moją”, w Polsce używane od XIV wieku.
Melchior to imię mężczyzn otwartych, wylewnych, obdarzonych dużą wrażliwością. Osoby o tym imieniu są towarzyskie, konsekwentne, chętnie służą pomocą innym. Uwielbiają podróże i dobra literaturę.

Baltazar, w języku hebrajskim i akadyjskim oznacza „zachowaj króla”, imię pochodzenia babilońskiego, znane ze Starego Testamentu, w Polsce używane od XII wieku.

Panowie o imieniu Baltazar są pewni siebie, inteligentni i sprytni. Zawsze potrafią zadbać o swoje interesy, dlatego często już w młodym wieku osiągają duże sukcesy. W stosunku do otoczenia są wymagający, łatwo ich zranić.

Użyte w artykule zdjęcia: Obraz w farze poznańskiej, za Przewodnik Katolicki 7.11.1915, wikipedia, http://sdm-myszkowski.com, Archiwum Muzeum Powstania Wielkopolskiego , Archiwum Państwowe w Poznaniu, poznan.wikia.com, Ośrodek Karta, fotopolska, Hans Holbein Młodszy - Web Gallery of Art / CC - wikipedia , Stanisław Wiktor / Cyryl, KMP, Jan Kaczmarek / wikipedia / Lic. CC

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz