Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 5 SIERPNIA

Św. Marcin - Wjazdowa 1935  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Słońce w znaku Lwa

Osoby urodzone 5 sierpnia są wytrwałe w dążeniu do celu. Mają wielkie ambicje życiowe i trwały charakter. Są zdolne do poświęceń i niesienia pomocy innym. Życzliwe i serdeczne, wyrozumiałe oraz tolerancyjne, jednak – zbytnio konserwatywne. Bywają także impulsywne i nieufne.

Cytaty na dziś:

•    Serce ma swoje racje, których rozum nie zna. Blaise Pascal
•    Z władzą nie można flirtować, trzeba ją poślubić. Andre Malraux
•    Ciekawe, że z pokolenia na pokolenie dzieci są coraz gorsze, natomiast rodzice coraz lepsi, a więc z coraz gorszych dzieci wyrastają coraz lepsi rodzice. Wiesław Brudziński

Filozoficzne podstawy do prawa Murphy’ego:. Skrót jest najdłuższą drogą pomiędzy dwoma punktami.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1524 Zmarł w niedzielę Maciej von Ende, krojownik sukna, poznański ławnik od 1503, rajca dożywotni od 1504 (siedzący 1504-17), burmistrz 1518, rajca 1519-20, burmistrz 1521. Mieszkał przy Wielkiej po prawej, w domu na tyłach przyrynkowej kamienicy.

1814 Generał Michał Sokolnicki przywiózł z Francji do Poznania szczątki króla Stanisława Leszczyńskiego.

1930 W tych dniach żegnała poznańska publiczność swoich ulubieńców z teatru Wielkiego. Najserdeczniej żegnano „pupilkę” – Jadwigę Fontanównę, która przenosi się do Lwowa, podobnie jak Bolesław Folański, niemniej popularny aktor poznańskich scen. Opuścił również Poznań znakomity tenor bohaterski Mieczysław Perkowicz udając się za granicę – pisała Ilustracja Poznańska w numerze 31,  z 5 sierpnia 1930 r.

Aktorzy Teatru Wielkiego, Foto: Ilusttracja Poznańska z 5 sierpnia 1930

Aktorzy Teatru Wielkiego,  Foto: Ilustracja Poznańska z 5 sierpnia 1930

1944 Zginał Janusz Zeyland, wybitny lekarz, znawca walki z gruźlicą, profesor Uniwersytetu Poznańskiego.

Janusz Zeyland

Powstanie Warszawskie. Ok. godz. 14:00 siły nieprzyjaciela zajmują Szpital Wolski. Ginie 60 osób personelu, 300 chorych i rannych, w tym dyrektor szpitala dr Józef Marian Piasecki oraz prof. Janusz Zeyland. Egzekucja odbywa się na podwórzu posesji – róg Górczewskiej i Zagłoby. W tym miejscu Niemcy mordują ok. 2 000 osób.

Ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie w 1917 rozpoczął studia medyczne w Berlinie, lecz po paru miesiącach został powołany do armii niemieckiej. W 1922 przeniósł się na Uniwersytet Poznański, gdzie w 1924 zakończył studia i uzyskał doktorat i rozpoczął na nim pracę. Pracował w Zakładzie Anatomii Patologicznej a następnie od 1927 do 1940 w Klinice Pediatrii.

W 1925 i 1928 prowadził badania naukowe w Paryżu, gdzie badał skuteczność i nieszkodliwość szczepionki BCG. W 1928 habilitował się z pediatrii, a w 1939 został profesorem. W 1940 przesiedlony do Warszawy, gdzie w kwietniu 1941 zorganizował Centralne Laboratorium Gruźlicy, a w grudniu otworzył pierwszy w Polsce oddział leczenia dziecięcej gruźlicy płuc, prowadzony na poziomie kliniki. W tym samym czasie prowadził kurs bakteriologii na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich.

Opublikował ponad 70 prac, wśród nich aktualny do dziś podręcznik “Gruźlica płuc u dzieci”. Uważany za jednego z największych autorytetów w tej dziedzinie.

W 1930 otrzymał od Akademii Narodowej Medycyny w Paryżu nagrodę im. Pannetiera za udowodnienie bezpieczeństwa i skuteczności szczepień przeciwgruźliczych co pozwoliło na ich szerokie stosowanie. Był pionierem tych szczepień w Polsce. Jako pierwszy opracował statystycznie częstość występowania gruźlicy wśród dzieci.

1945 Zniesiono w Poznaniu wojskową cenzurę przesyłek pocztowych i telegramów.

1947 Ogłoszenie z Głosu Wielkopolskiego

1991 Na ulice Poznania wyjechały wozy tramwajowe otrzymane z Holandii.

W latach 1991 – 95 przekazano z Amsterdamu 18 używanych wagonów  typu 1G i 2G wyprodukowanych w latach 1956 – 59 przez zakłady “Beijnes”. W Poznaniu zachowały swoje amsterdamskie numery boczne. W roku 2003 w miejsce mocno już wyeksploatowanych tramwajów sprowadzono nowsze typu 3G z 1961 roku. Zasadniczo od swoich poprzedników różnią się tylko wyposażeniem elektrycznym nowszego typu oraz sposobem mocowania okien. Wagony otrzymały numery 800 – 810. Ostatecznie “holendry” na zasłużoną emeryturę odjechały 4 czerwca 2011 r. W Poznaniu zachowano jeden wagon z numerem 805, który po odnowieniu, zasili szeregi taboru historycznego. (źródło: MPK Poznań)

ZDARZYŁO SIĘ 5 SIERPNIA

1305 Szkocki przywódca William Wallace został schwytany po przegranej przez Szkotów bitwie pod Stirling. Wallace został skazany na śmierć i ścięty.

1579 W Capranica k. Rzymu zmarł Stanisław Hozjusz. Urodził się w Krakowie 5 maja 1504 r, dzieciństwo spędził w Wilnie, dokąd przenieśli się jego rodzice. Od 15 roku życia studiował na Akademii Krakowskiej, a później na włoskich uniwersytetach. Jego wiedzę wysoko cenił król Zygmunt Stary powierzając mu ważne misje zagraniczne. Cieszył się również uznaniem papieży Pawła IV i Piusa IV. Ten ostatni mianował go kardynałem i legatem dla przewodniczenia ostatniej sesji Soboru Trydenckiego. Dla rodaków przybywających do Rzymu założył schronisko przy kościele św. Stanisława Biskupa.

1624 W Jamestown urodził się William, pierwsze czarne dziecko urodzone w Ameryce.

1772 Prusy, Austria i Rosja dokonały pierwszego rozbioru Rzeczpospolitej.

1805 Powstało jedno z pierwszych muzeów publicznych w Polsce. Stanisław Kostka Potocki udostępnił własne zbiory sztuki zgromadzone w Pałacu Wilanowskim.

1812 Odbył się pierwszy rejs statku parowego; w Glasgow założono europejską żeglugę liniową parowców.

1850 Urodził się Guy de Maupassant, francuski pisarz. Autor nowel i powieści; “Historia pewnego życia”, “Bel Ami”, „Baryłeczka”. Od 1880 do 1890 opublikował ponad 260 nowel w 16 tomach. (zm. 6.07.1893)

1858 Pierwszy kabel transatlantycki zaczął przesyłać wiadomości z Anglii do USA. Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia królowa Anglii Wiktoria posłała wiadomość prezydentowi Stanów Zjednoczonych Jamesowi Buchananowi.

1861 W armii amerykańskiej zakazano chłosty.

1864 Na stokach warszawskiej cytadeli został stracony Romuald Traugutt, ostatni dyktator Powstania Styczniowego. To wydarzenie przyspieszyło upadek powstania.

Okulary Romualda Traugutta Foto: lichen.pl

Charakterystyczne okulary Traugutta można oglądać w muzeum historycznym w Licheniu.

1884 U wejścia do portu w Nowym Jorku położono kamień węgielny pod budowę „Statuy Wolności”.

1895 W Londynie zmarł Fryderyk Engels, niemiecki teoretyk socjalizmu i działacz polityczny. Ówczesne gazety pisały; „Chory na nowotwór rozwijający się w szyi, niecierpliwie wyglądał śmierci, owej burzy, która zdaje się nadciągać nad kartoflisko jego szyi.”

1900 Urodził się Leonard Buczkowski, aktor i reżyser filmowy. Samodzielnie zrealizował 12 filmów, między inymi “Wierną rzekę” i “Testament profesora Wilczura”, a po II wojnie światowej reżyserował filmy “Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Marysia i Napoleon”. (zm. 19.02.1967).

1906 Urodził się John Huston – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca m.in. “Sokoła Maltańskiego”, “Skłóconych z życiem”, “Pod wulkanem”. (zm. 28.08.1987)

1914 W nocy z 5 ma 6 sierpnia z Oleandrów w Krakowie wyruszyła kompania kadrowa Józefa Piłsudskiego.

1921 Urodził się Roman Bratny (właściwie Roman Mularczyk) – prozaik, poeta, publicysta, Autor m.in. powieści “Kolumbowie rocznik 20”.

1930 Urodził się Neil Armstrong, amerykański kosmonauta, który jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu 21 lipca 1969 roku.

1931 Urodził się Janusz Majewski, reżyser filmowy. Twórca m.in. “CK dezerterów”, “Sublokatora”, “Lokisa”, serialu tv “Królowa Bona”.

1941 Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podpisały Kartę Atlantycką. Dokument przewidywał m.in. zachowanie przez akceptujące ją państwa zasady wolnego wyboru formy rządu i równości państw w dziedzinie międzynarodowej wymiany towarowej.

1944 Żołnierze harcerskiego batalionu Armii Krajowej “Zośka” opanowali obóz koncentracyjny, tzw. “Gęsiówkę” w Warszawie. Żołnierze, uwolnili 350 Żydów, w większej części obywateli rumuńskich, węgierskich, czeskich i holenderskich. Niektórzy z uratowanych więźniów przyłączyli się do walk powstańczych.

1944 Zmarł Jędrzej Moraczewski, polityk socjalistyczny, premier w latach 1918-19.

1960 Urodził się Stuart Croxford Neale, klawiszowiec grupy Kajagoogoo. Pierwszym i największym przebojem tego brytyjskiego zespołu było „Too Shy” nagrane z Limahlem z 1983 roku. Inne znane piosenki grupy to „The Lion’s Mouth” i „Turn Your Back On Me”.

1962 Zmarła śmiercią samobójczą w wieku 36 lat Marylin Monroe, właściwie Jean Baker, aktorka amerykańska. Do dziś nie rozstrzygnięto, jak naprawdę skończyło się życie bogini seksu lat 50. i 60., kochanki Johna i Roberta Kennedych, trzykrotnej mężatki, kobiety wielbionej, podziwianej i samotnej.

1969 W Lidzbarku Warmińskim urodził się Piotr Szwedes, popularny polski aktor. Sukces przyniósł mu nakręcony w 1995 r. film “Młode wilki” Jarosława Żamojdy.

1971 Pierwszy album Emerson, Lake And Palmer – „Emerson, Lake And Palmer” zyskał tytuł Złotej Płyty.

1972 Ukazał się album “Nights in White Satin” The Moody Blues

1984 Zmarł Richard Burton, brytyjski aktor teatralny i filmowy. Kilka razy rozwodził się i ponownie żenił z Elizabeth Taylor. Grał role teatralne w “Hamlecie” i” Doktorze Fauście” i filmowe w:  Kleopatrze” oraz “Kto się boi Wirginii Woolf”. W 1975 dostał Grammy Awards za nagranie dla dzieci Little Prince. (ur. 10.11.1925).

1989 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Batdance” – Prince. Nagranie pochodzi z filmu “Batman” z Michaelem Keatonem i Jackiem Nicolsonem.

1995 Numer1 brytyjskiej listy przebojów: „Never Forget” – Take That.

1998 Ministrowie obrony Polski i Danii podpisali w Szczecinie konwencję o utworzeniu Międzynarodowego Korpusu Północny-Wschód NATO.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Eternal Flame” – Atomic Kitten; UK Top Album “White Ladder” – David Gray.

Imieniny obchodzą; Maria, Oswald, Wirgiliusz, Abel, Sykstus, Daniel

Daniel to imię biblijne, w języku hebrajskim oznacza „Bóg jest moim sędzią” albo „Bóg osądził”, według tekstów akadyjskich można imię to tłumaczyć jako „potężny jest mój Bóg”
Imię to w Polsce używane jest od XIV wieku, zwłaszcza na dawnych kresach wschodnich.

Imię Oswald pochodzi z języka germańskiego. Oznacza człowieka, który potrafi narzucać swoją wolę innym. Najlepiej czuje się tam, gdzie może wykazać się talentami przywódczymi i organizacyjnymi.

Wirginiusz jest mądry i szlachetny. To co wykonuje, traktuje z należytą powagą. Jest obowiązkowy i wymagający, zarówno w stosunku do siebie jak i do innych.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, lichen.pl, Ilusttracja Poznańska z 5 sierpnia 1930, internet, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz