Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 5 KWIETNIA

Górna Wilda mural Krawczyk  Foto: Tomasz Dworek

5 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Dzień Trzeźwości
Korea Południowa – Dzień Drzew
Francja – Dzień Grzeczności za Kierownicą
Polska – Dzień Leśnika i Drzewiarza
Wielka Brytania – Dzień bez Makijażu

KALENDARIUM POZNANIA 2

Osoby urodzone 5 kwietnia chcieliby jak najszybciej sięgnąć po sukcesy. Odznaczają się bystrą inteligencją i życiową aktywnością. Nie brak im przedsiębiorczości ani samodzielności. Cechy te poparte są pracowitością. Na efekty swojej pracy nie muszą długo czekać. W przypadku nakazów i zakazów, nawet używanych za słuszne, buntują się. W przypadku krytyki jeszcze bardziej obstają przy swoim zdaniu, a zawziętość naraża ich na nieprzyjemności i straty.

Imieniny obchodzą: Julianna, Wincenty, Irena

Cytaty na dziś:

– Mężczyźni powinni kobietom jak najczęściej mówić komplementy. Kosztują o wiele mniej niż kwiaty, a sprawiają im tę samą przyjemność. Magdalena Samozwaniec
– Życie jest jak puszka sardynek – wszyscy szukamy klucza. Alan Bennett
– Kto się nigdy nie śmieje, od tego zimno wieje. Przysłowie
– Ciekawostki: 660 dni trwa ciąża u słonia afrykańskiego

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1919 Na pierwszym posiedzeniu Senatu Wszechnicy Piastowskiej wybrano rektora, którym został Heliodor Święcicki, od 1915 prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Ławeczka Heliodora Foto: fotopoznan.blogspot.com

8 maja 2010 przed Collegium Minus  odsłonięto Ławeczkę Heliodora, upamiętniająca pierwszego rektora Uniwersytetu. Autorem rzeźby jest Grzegorz Godawa.  Wzrok Święcickiego zwrócony jest w kierunku pomnika Adama Mickiewicza – patrona Uniwersytetu oraz Zamku Cesarskiego – pierwszej siedziby Wszechnicy Piastowskiej (Uniwersytetu Poznańskiego), po jej utworzeniu w 1919. Pierwszy rok akademicki zainaugurowano dokładnie 7 maja.

1925 W Poznaniu urodził się Zbigniew Raszewski, polski historyk teatru, pisarz.

Zbigniew RaszewskiWkrótce po urodzeniu przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W latach 1945–1949 studiował polonistykę na Uniwersytecie w Poznaniu, gdzie później był asystentem.

Przeniósł się do Warszawy i związał się z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Był profesorem warszawskiej PWST im. Zelwerowicza.

Z Poznaniem związany jest także poprzez korespondencje z Małgorzatą Musierowicz, jako wielki fan jej książek. To właśnie profesor wymyślił nazwę cyklu – Jeżycjada, nawiązując do Iliady.

Jeżycjada Foto: http://recenzje-paulamore.blogspot.com

1976 W Poznaniu urodził się Marcin Mortka, polski pisarz i tłumacz fantasy.

Marcin Mortka na Pyrkonie -2014 rAbsolwent skandynawistyki na wydziale neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośnik i popularyzator RPG, związany z wydawnictwem „Portal”, autor wielu artykułów poświęconych tej tematyce w „Portalu” oraz „Magii i Mieczu”.

Z zawodu pilot wycieczek zagranicznych (wąska specjalizacja – Islandia) oraz nauczyciel języka angielskiego i norweskiego, dawniej związany z Zespołem Szkół w Pobiedziskach, I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a także ze szkołami języków obcych, obecnie prowadzi własną Szkołę Językową „Willows”.

Zadebiutował literacko powieścią fantasy Ostatnia saga (2003), której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii w okresie wprowadzania chrześcijaństwa. W dziejącej się podczas II wojny światowej powieści Wojna runów pojawiły się pewne nawiązania do wątków Ostatniej sagi. Trzecia część, Świt po bitwie, kontynuuje wątki pierwszej z tych powieści.

Do tematyki skandynawskiej powraca w powieści Ragnarok 1940 – rzeczywistości alternatywnej przedstawiającej Europę w XX wieku, podzieloną na świat chrześcijański i pogański. Jego kolejne pozycje to trylogia Miecz i kwiaty, powieść historyczno-fantastyczna, której akcja toczy się w trakcie trzeciej krucjaty, oraz Martwe Jezioro, pierwsza powieść heroic fantasy w jego dorobku.

1978 W Towarzyskim meczu piłki nożnej na Stadionie im. 22. lipca (później Stadion im. Edmunda Szyca) Polska pokonała Grecję 5:2. Zdjęcia: Stanisław Wiktor / Cyryl

Janusz Ziółkowski, portret rektora UAM Foto: www.amu.edu.pl2000 W Poznaniu zmarł profesor Janusz Ziółkowski – socjolog, polityk. rektor UAM.

Po II wojnie światowej rozpoczął pracę w Miejskiej Radzie Narodowej w Poznaniu. W 1981 został demokratycznie wybrany na rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak już w następnym roku został usunięty z tego stanowiska przez ówczesne władze komunistyczne.

W 1989 brał po stronie “Solidarności” udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw nauki, oświaty i postępu technicznego. W 1956 został adiunktem na Wydziale Socjologicznym UAM. W 1972 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych Pracował na placówkach UNESCO w New Delhi i Paryżu, w Radzie Europy. [wikipedia]

Od marca 1992 do maja 1995 szefem Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Wiec wyborczy Komitetu Obywatelskiego Solidarność - 10.05.1989

Wiec wyborczy Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” przed Pałacem Kultury (obecnie CK “Zamek”) przy ul. Czerwonej Armii (obecnie ul. Święty Marcin). Na zdjęciu poznańscy kandydaci KO “Solidarność” w wyborach do Sejmu i Senatu. Od lewej: Ryszard Ganowicz, Ireneusz Pięta, Janusz Ziółkowski, Hanna Suchocka, Leonard Szymański –  10.05.1989, fot.  Jan Kołodziejski / Cyryl

2021 Zmarł piosenkarz Krzysztof Krawczyk,

Artysta miał także związki z naszym miastem. W 1949 roku rodzina przeprowadziła się do Poznania, gdzie ojciec Krzysztofa podjął pracę w Teatrze Polskim prowadzonym przez Wiliama Horzycę. Ojciec January gra między innymi w Zemście Cześnika, Solski Dyndalskiego a Wacława Hanuszkiewicz. Krawczykowie zamieszkali przy ul. Gwardii Ludowej 19 m.5 ( dawniej i dziś Wierzbięcice ), naprzeciw Kina Wilda.

1 września 1953 roku rodzina Krawczyków opuściła Poznań i przeniosła się do Łodzi. Poznanianką była także jego pierwsza żona Halina Żytkowiak, z którą występował w zespole Trubadurzy. Krawczyk był gwiazdą poznańskich Juwenaliów w 2018 roku. Źródło: http://www.krzysztofkrawczyk.eu/Krzysztof_Krawczyk-kalendarium.html]

Krzysztof Krawczyk w 1977 miał 31 lat – jego kariera była w rozkwicie, od czterech lat robił karierę solową – i wtedy dostał propozycję zagrania na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Teatru, w którym w latach 1949-1956 grał jego ojciec, January. Krawczyk w spektaklu “Staroświecka komedia” Aleksieja Arbuzowa w reż. Romana Kordzińskiego (premiera 10 października 1977 roku) wyśpiewywał poezję Siergieja Jesienina.  Zdjęcia ze zbiorów Teatru Polskiego w Poznaniu – https://cyryl.poznan.pl/

ZDARZYŁO SIĘ 5 KWIETNIA

1382 W Żninie zmarł Jan II albo Janusz Suchywilk Strzelecki, polski duchowny katolicki, arcybiskup gnieźnieński. Nazwany Suchywilk podobno z powodu szczupłego wyglądu.

1573 We wsi Kamion pod Warszawą rozpoczęła się pierwsza wolna elekcja w Polsce.

1588 Urodził się Thomas Hobbes, angielski filozof i teoretyk państwa, autor „Lewiatana”.

Próbował zbudować racjonalny system filozoficzny za pomocą geometrii. Był ateistą, przedstawicielem materializmu mechanistycznego; głosił koncepcję niezmiennie egoistycznej natury ludzkiej (“człowiek człowiekowi wilkiem”).

1614 Indiańska księżniczka Pocahontas wyszła z mąż za angielskiego kolonistę Johna Rolfe’a.

1692 Urodziła się Adrienne Lecouvreur, francuska aktorka.

Osiągnęła taki sukces, że do śmierci pozostała najwybitniejszą tragiczką Francji. Swe powodzenie zawdzięczała prostocie gry i deklamacji, odbijającej się jaskrawo od powszechnej wtedy napuszonej przesady. Była kochanką marszałka Maurycego Saskiego, dla którego sprzedała swe kosztowności, gdy potrzebował pieniędzy na wyprawę kurlandzką. Kościół katolicki odmówił pochowania jej na gruncie poświęconym pomimo protestu pisarzy francuskich. Powstała legenda, że została otruta przez swą rywalkę, panią Bouillon, w rzeczywistości jednak umarła na krwawą dyzenterię. (zm. 1730).

1794 Georges-Jacques Danton, francuski rewolucjonista został zgilotynowany w wieku 34 lat.

1895 Rozpoczął się proces irlandzkiego dramatopisarza Oscara Wilde’a, którego oskarżono o homoseksualizm.

http://www.youtube.com/watch?v=bcIClng5K94

1896 W Atenach rozpoczęły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie (trwały do 14.04).

1916 Urodził się Gregory Peck, amerykański aktor (Rzymskie wakacje, Działa Nawarony, Omen).

1923 Zmarł George Herbert, 5. hrabia Carnarvon, brytyjski arystokrata, archeolog, odkrywca grobowca Tutanchamona. Zmarł niespodziewanie w kilka miesięcy po dokonaniu odkrycia. Przyczyną zgonu było postępujące zakażenie krwi, prowadzące do ostrego zapalenia płuc, w wyniku skaleczenia podczas golenia, miejsca po ukąszeniu komara. (ur. 1866).

1929 Urodził się Nigel Hawthorne, brytyjski aktor. Najlepiej znany z roli tytułowej w filmie Szaleństwo króla Jerzego (1994), za którą otrzymał nominację do Oscara. Publiczność brytyjska pamięta go przede wszystkim jako Sir Humphreya Appleby z seriali komediowych Tak jest, panie ministrze. Dla wielu Brytyjczyków jego twarz do dzisiaj jest symbolem cynicznego urzędnika służby cywilnej. (zm. 2001).

1950 W Szwecji urodziła się Agnetha Faltskog, wokalistka grupy ABBA.

1952 Podpisanie umowy polsko – radzieckiej o budowie w Warszawie Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Został oddany do użytku 22 lipca 1955 roku.

1953 Uruchomienie pierwszego modelu komputera stacjonarnego IBM 701 przeznaczonego do szerszej dystrybucji.

1964 W Birmingham, w Anglii, powstała grupa The Moody Blues.


1980 W Athens, stan Georgia, odbył się pierwszy koncert zespołu R.E.M.


1985 Około 5000 rozgłośni radiowych na całym świecie zagrało równocześnie piosenkę “We Are The World”. Została ona nagrana przez grono znanych wykonawców, a dochód ze sprzedaży całego albumu projektu o nazwie USA For Africa, przeznaczony był na pomoc głodującym w Afryce.

1989 Podpisanie dokumentów zamykających obrady „okrągłego stołu”.

Czesław Kiszczak i Lech Wałęsa uznali w swoich przemówieniach zawarte porozumienie za fakt o znaczeniu historycznym. Telewizja przerwała transmisję z obrad, by pokazać mecz piłki nożnej, który uznano za ważniejszy. Powstała idea kontraktu przedwyborczego: w nowym Sejmie 65% mandatów dla koalicji PRON (PZPR,ZSL,SD i inne ugrupowania), 35% dla opozycji solidarnościowej

1994 Popełnił samobójstwo Kurt Cobaine, lider, wokalista i gitarzysta grupy Nirvana.

http://www.youtube.com/watch?v=Wqzn9F0GI1o

1996 Nr 1 europejskiej listy przebojów: „Children” – Robert Miles.

1997 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Block Rockin’ Beats” – The Chemical Brothers.

Osoby urodzone 5 kwietnia chcieliby jak najszybciej sięgnąć po sukcesy. Odznaczają się bystrą inteligencją i życiową aktywnością. Nie brak im przedsiębiorczości ani samodzielności. Cechy te poparte są pracowitością. Na efekty swojej pracy nie muszą długo czekać. W przypadku nakazów i zakazów, nawet używanych za słuszne, buntują się. W przypadku krytyki jeszcze bardziej obstają przy swoim zdaniu, a zawziętość naraża ich na nieprzyjemności i straty.

Imieniny obchodzą: Julianna, Wincenty, Irena

Wincenty. Imię to pochodzi z języka łacińskiego od słowa vincens, – „zwycięski, zwyciężający”. Wincenty to mężczyzna konserwatywny, stały, na którym można polegać w każdej sytuacji. Zawsze dotrzymuje słowa, jest zaradnym i dobrym organizatorem. Cechuje go stoicki spokój, toteż bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi. Ma poczucie humoru, czasem bywa przekorny, a nawet uparty. Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Vincentinus, ang., fr. Vincent, niem. Vinzenz, wł. Vincenzo

Julianna, Juliana to żeńskie formy imienia Julian, imię pochodzące od rzymskiego patrycjuszowskiego rodu Juliuszów. Kobieta o tym imieniu jest osobą pełną wdzięku, nie pozbawioną inteligencji i trzeźwego spojrzenia na świat. Potrafi dzielnie rządzić i podejmować trudne decyzje.

Irena – popularne w wielu krajach, imię pochodzące od greckiego słowa eirene, czyli pokój, przyjęte do łaciny w formie Irena. Imię oznacza więc osobę miłującą i niosącą pokój. Eirene była u greków boginią pokoju, otaczano ją wielką czcią, a jej posąg stał na agorze, czyli greckim rynku. Jeśli chodzi o charakter Ireny, to jest ona bardzo wrażliwa i ambitna, zawsze skłonna przyjmować na siebie dużą odpowiedzialność i służyć dobrą radą w potrzebie. Ma naturę niepoprawnej optymistki i marzycielki a jej pragnienia, nawet te najbardziej szalone, potrafią się szybko spełniać. Ulubionym jej kolorem jest żółty a zdrobniale można do niej mówić Irenka, Ircia, Irka lub Ira.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopoznan.blogspot.com, http://recenzje-paulamore.blogspot.com, www.amu.edu.pl, mapakultury.pl, Jan Kołodziejski / Cyryl, Klapi / wikipedia, Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz