Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 4 STYCZNIA

Hotel Bazar  Foto:

Słońce w znaku Koziorożca

Angola – Dzień Męczenników Kolonialnych Represji
Birma – Święto Niepodległości
Demokratyczna Republika Konga – Dzień Męczenników Niepodległości

Przysłowie: „4 Stycznia objawi jak się przyszły grudzień sprawi”.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 4 stycznia są ambitni i zdecydowani w swoich poczynaniach. Wiedzą czego oczekują od życia. Posiadają dużą wyobraźnię, która pozwala im widzieć wiele spraw w nowym ujęciu. Uważnie analizują swoje możliwości i jeśli zdecydują się na działanie, czynią to z dużą wiarą w sukces.

Uważają się za osoby dowcipne i o dużym poczuciu sprawiedliwości. Otoczenie nie zawsze odnosi takie wrażenie. W postępowaniu powinni zwracać większą uwagę na swoje skłonności do awantur i kłótni. Również zbytnia pewność siebie prowadzi ich do zarozumiałości. To co z trudem zdobędą mogą łatwo stracić, bo hazard jest dla nich dużą pokusą.

Imieniny obchodzą: Aniela, Eugeniusz, Leonia, Tytus, Aggeusz, Angelika, Benedykta, Benita, Bożymir, Dafroza, Dobromir, Dobrymir, Doroteusz, Elżbieta, Gajusz, Grzegorz, Izabela, Kajus, Marcjan, Rygobert, Suligost.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1842 Oficjalnie powstało Towarzystwo Bazaru Poznańskiego.

“W celu podniesienia przemysłu oraz wpływania na postęp rolnictwa i ułatwienia zebrania się licznej publiczności w zamiarach dobroczynnych, zawiązało się towarzystwo dla wystawienia Bazaru i sali w Poznaniu”

Tak właśnie sformułowano paragraf 1 nowo powstałej spółki, której statut ukończono 4 stycznia 1842 roku, a jego kopię rozesłano 91 członkom (według stanu z kwietnia 1840 roku).

De facto spółkę powołano do życia cztery lata wcześniej, a hotel, który od tamtego czasu zdążyła wznieść czynny już był od miesiąca.

Marian Spoida1901 W Poznaniu urodził się Marian Spoida, popularny piłkarz – pomocnik i trener piłkarski.

Z Wartą Poznań brał udział w finałach mistrzostw Polski, a w 1929 został mistrzem kraju.

W reprezentacji debiutował w 3 września 1922 w meczu z Rumunią, ostatni raz zagrał w 1928. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał 14 oficjalnych spotkań.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem, m.in. Warty. Od 1931 był zatrudniony w PZPN, gdzie pracował m.in. jako asystent selekcjonera Józefa Kałuży. W jednym meczu – przegranym 1:2 z Łotwą – samodzielnie poprowadził kadrę. Spotkanie z Łotyszami było jednym z dwóch meczów polskiej reprezentacji rozgrywanych tego dnia (25 września 1938). W drugim drużyna prowadzona przez Kałużę zremisowała z Jugosławią.

Brał udział w kampanii wrześniowej i dostał się do radzieckiej niewoli. Został rozstrzelany w Lesie Katyńskim 16 kwietnia 1940 r.

1919 Komisariat Naczelnej Rady Ludowej po rezygnacji Johanna von Eisenhardta – Rothego wydał dekret o powołaniu Wojciecha Trąmpczyńskiego na urząd Naczelnego Prezesa Prowincji Poznańskiej i Prezesa Rejencji w Poznaniu. Władze niemieckie wzywały do bojkotu nowo mianowanego urzędnika.

Tablica pamiątkowa Wojciecha Trąmpczynskiego na budynku Urzędu Wojewódzkiego

Tablica pamiątkowa Wojciecha Trąmpczynskiego na budynku Urzędu Wojewódzkiego, fot. Tomasz Dworek

1928 W Poznaniu urodził się Jan Lenica – grafik, malarz, autor plakatów filmowych i filmów eksperymentalnych.

Jan LenicaJego dziadem (ze strony matki) był sławny poznański realista ze szkoły monachijskiej Piotr Kubowicz, siostrą zaś była Danuta, mistrzyni ilustracji dla dzieci (szwagrem Lenicy został pisarz i reżyser filmowy Tadeusz Konwicki).

Jest jednym z autorów polskiej szkoły plakatu. Swoje plakaty, rysunki i grafiki prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Lenica blisko współpracował w pierwszym okresie tworzenia filmów animowanych z Walerianem Borowczykiem. Obaj artyści uznawani są dzisiaj za pionierów surrealistycznego kina absurdu.

1960 Józef Kostrzewski, profesor archeologii został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. Profesor był twórcą poznańskiej szkoły archeologicznej, prowadził m.in. wykopaliska w Biskupinie.

Profesor Józef Kostrzewski w Biskupinie Foto: http://www.muzarp.poznan.pl

Wizyta najwyższych dostojników Kościoła katolickiego w Polsce w Biskupinie- 1936 r. Od prawej: arcybiskup Adam Sapieha, prymas August Hlond, prof. Józef Kostrzewski, ks. dr Filipiak, ks Jan Wawrzynowicz (proboszcz parafii Wenecja)oraz mgr Tadeusz Szczygielski, fot:http://www.muzarp.poznan.pl

ZDARZYŁO SIĘ 4 STYCZNIA

1516 Na zaproszenie króla Zygmunta Starego przybył do Polski Bartłomiej Berecci – włoski architekt i rzeźbiarz. Był prekursorem renesansu w sztuce polskiej; twórcą m.in. Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

1643 Urodził się Isaac Newton, angielski matematyk, astronom, autor prawa ciążenia.

1785 Urodził się Jacob Grimm, filolog niemiecki, twórca językoznawstwa porównawczego. Wraz z bratem Wilhelmem wydał tłumaczony na wiele języków zbiór bajek dla dzieci.

1809 Urodził się Louis Braille, francuski wynalazca pisma dla niewidomych. Był nauczycielem niewidomych, ociemniały od 3 roku życia. Zmarł 6 stycznia 1852 roku.

1883 W Krakowie ukazał się “Robotnik” – pierwsze na ziemiach polskich legalne pismo socjalistyczne.

1885 W USA dokonano pierwszej na świecie operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.

1919 Próba prawicowego zamachu stanu w Warszawie. Zamachowcy aresztowali m.in. Moraczewskiego i Thugutta. Próba aresztowania Piłsudskiego nie powiodła się. Zamachowcy ponieśli polityczną porażkę.

1923 Lenin w postscriptum do swego „Testamentu” zalecił odwołanie Józefa Stalina z funkcji sekretarza generalnego partii bolszewickiej.

1932 Urodził się Carlos Saura, hiszpański reżyser filmowy.

1933 Kongres USA ustanowił 11 października Dniem Puławskiego.

1937 Urodził się Mariusz Walter, polski dziennikarz i producent telewizyjny, współtwórca Telewizji TVN.

1939 Zmarł sługa Boży, brat Alojzy Kosiba, franciszkanin, nazywany apostołem dobroci z Wieliczki. Pełnił obowiązki kwestarza i jałmużnika, słynął z pogody ducha i wielkiej dobroci.

1943 Zginął Jerzy Szajnowicz-Iwanow, bojownik greckiego ruchu oporu pochodzenia polskiego. Uczestnik licznych akcji sabotażowych (m.in. zatopił kilka niemieckich okrętów) uwięziony w 1942 roku, a następnie stracony przez hitlerowców.

1944 Niemcy: Ogłoszona zostaje mobilizacja dzieci w wieku szkolnym do prac “przydatnych w wysiłku wojennym”.

1946 W Warszawie urodził się Marek Borowski, ekonomista, polityk. Minister finansów 1993-94 (rząd W.Pawlaka), minister-szef Urzędu Rady Ministrów 1995-1996 (rząd J.Oleksego), wicemarszałek sejmu od 1996.

1960 W wypadku samochodowym zginął Albert Camus, pisarz francuski, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1957 roku.

1960 Urodził się Michael Stipe, wokalista i lider amerykańskiego zespołu R.E.M. Grupa powstała w mieście Athens, w stanie Georgia. Pierwszym dużym przebojem R.E.M. był “The One I Love” z 1987 roku. Najbardziej znaną płytą zespołu jest pochodzący z 1991 roku album “Out of Time” zawierający single “Losing My Religion” oraz “Shiny Happy People”.

1964 Miała miejsce pierwsza papieska pielgrzymka do Ziemi Świętej. Paweł VI spotkał się w Ammanie z królem Jordanii Husajnem, w Nazarecie z prezydentem Izraela Szalmanem Szazarem, a w Jerozolimie na Górze Oliwnej odbyło się pierwsze od 1943 roku spotkanie z patriarchą Konstantynopola Athenagorasem I.

1965 Urodziła się Beth Gibbons, wokalistka formacji Portishead. To jedna z najważniejszych grup triphopowych. Do najbardziej znanych nagrań zespołu należą “Glory Box”, “Sour Times” oraz “All Mine”. W 1995 otrzymali prestiżowe wyróżnienie “Mercury Music Prize” za debiutancki album “Dummy”.

1967 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “I’m A Believer” – The Monkees.

1975 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Lucy In The Sky With Diamonds” – Elton John. Nagranie wcześniej wykonywała grupa The Beatles.

1979 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Too Much Heaven” – Bee Gees. Całkowity dochód ze sprzedaży tego singla przekazany został na konto organizacji UNICEF.

1991 Sejm powołał Jana Krzysztofa Bieleckiego na stanowisko premiera RP.

1996 Zmarł Andrzej Wiktor Piotrowski, dziennikarz Programu III Polskiego Radia. Był autorem codziennych kalendarzy radiowych i licznych cykli audycji, m.in. “Sto książek-sto rozmów” i “Droga na Wawel”.

Imieniny obchodzą: Aniela, Eugeniusz, Leonia, Tytus, Aggeusz, Angelika, Benedykta, Benita, Bożymir, Dafroza, Dobromir, Dobrymir, Doroteusz, Elżbieta, Gajusz, Grzegorz, Izabela, Kajus, Marcjan, Rygobert, Suligost.

Aniela to polska forma imienia Angela, imię pochodzi od łacińskiego słowa „angelus” – posłaniec, poseł

Aniela jest osobą o wielkim sercu, właśnie ono kieruje jej życiem, niestety ma słaby charakter. Swoim urokiem osobistym czaruje wszystkich dookoła. Niestety wadą jej charakteru jest to, iż do wielu ważnych spraw podchodzi zbyt płytki i powierzchownie. Znajomi mówią do niej Anielka, a czasami Nela. Jej ulubiony kolor to fioletowy, ze zwierząt najbardziej lubi jaszczurki. Wśród świętych noszących to imię, najbardziej znana jest Święta Aniela. Cały swój majątek rozdała ubogim i chorym, a następnie wstąpiła do zakonu św. Franciszka. Od tego momentu doznała wiele łask mistycznych i objawień.
Powiedzenie „Do ciężkiej Anielki” (żartobliwy zwrot, zastępujący przekleństwo)

Eugeniusz, imię greckie oznacza: „dobrze urodzony, z dobrego rodu”
Eugeniusz jest dobry, często uparty, sentymentalny i lekkomyślny. Nie kieruje się zmysłem praktycznym i nie wykazuje wiele inwencji w życiu.
Przysłowie:, „Jeśli da śnieg na Eugeni, to zima się przemieni”

Benita jest skróconą hiszpańsko-włoską formą imienia Benedykta. To z kolei wywodzi się od łacińskiego słowa “benedictus”, które znaczy “błogosławiony”. Benita jest kobietą skrupulatną, zapobiegliwą o wielkim temperamencie i niezwykle wyostrzonej intuicji. Kierując się wyczuciem postępuje zawsze zgodnie ze swoim sumieniem, sprawiedliwie, lojalnie, uczciwe.

Imię Tytus pochodzi od łacińskiego słowa “titus” oznaczającego dzikiego gołębia. Mężczyzna o tym imieniu jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, których realizacja zaprząta go niemal bez reszty. Tytus jest wielkim miłośnikiem natury, pożeraczem książek. Umie łączyć fakty i je uogólniać. Nie spieszy się do zakładania rodziny, ale jeśli już to zrobi, jest dobrym ojcem i mężem.

Użyte w artykule zdjęcia: http://www.muzarp.poznan.pl, fotopolska, Rys. R. Geissler - fotopolska, Trakt Cesarsko - Królewski, Archiwum MTP, Biblioteka Uniwersytecka, Tomasz Dworek, poznan.wikia.com

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz