Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 4 KWIETNIA

Święty Marcin 1904 - po likwidacji Bramuy Berlinskiej  Foto: Kronika Miasta Poznania

Słońce w znaku Barana

Święto Wojskowej Służby Zdrowia
Angola – Dzień Pokoju i Pojednania
Lesotho – Dzień Bohaterów
Święto narodowe Senegalu – rocznica proklamowania niepodległości w 1960 r.
Tajwan, Hongkong – Dzień Dziecka
Światowy Dzień Geografa

KALENDARIUM POZNANIA 2

Osoby urodzone 4 kwietnia można zaliczyć do ludzi czynu. Mają otwarty umysł i szybko chwytają wszelkie nowinki techniczne i organizacyjne. Rozpiera ich niestrudzona energia i ambicja. Nie znoszą bezczynności, ruch jest dla nich wszystkim, a cel tylko pochodną działania. Naturę mają szczerą i otwartą, a wiec co myślą to mówią. Mimo posiadanej dynamiczności są średnio pracowici, a swoje czynności wykonują powierzchownie.

Imieniny obchodzą: Benedykt, Izydor, Wacław

Cytaty na dziś:

→ Kobiety pamiętają pierwszy pocałunek wtedy jeszcze, kiedy mężczyźni zapomnieli już o ostatnim. Najbardziej dziwacznym ze wszystkich zboczeń seksualnych jest zachowanie wstrzemięźliwości. Rémy de Gourmont

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1911 W Pruszkowie urodził się Zdzisław Kępiński, historyk sztuki, artysta-malarz, pedagog, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, wojewódzki konserwator zabytków.

Ukończył Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Poznaniu. W 1931 rozpoczął studia polonistyczne, później zmienił kierunek na historię sztuki. Studiował także muzykologię pod kierownictwem Szczęsnego Dettloffa. W 1937 obronił pracę magisterską i rozpoczął pracę na Uniwersytecie Poznańskim. Jednocześnie wykładał historię sztuki w Instytucie Sztuk Plastycznych.

W 1931 wstąpił do KPP. Za działalność polityczną był represjonowany przez tzw. granatową policję, kilkakrotnie aresztowany. W czasie wojny pracował jako robotnik w Warszawie i Częstochowie. W 1940 aresztowany i okaleczony przez Gestapo jednostronnie utracił słuch.

Po wojnie rozpoczął pracę w Ministerstwie Kultury i Sztuki, następnie powrócił do Poznania aby objąć stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W latach 1945–1946 i 1947–1949 kierował Muzeum Wielkopolskim. Wykładał na Uniwersytecie Poznańskim.

Brał udział w Badaniach nad Początkami Państwa Polskiego (1947–1951). W latach 1949–1951 był zastępcą dyrektora Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie. W 1952 powrócił do Poznania i został kierownikiem Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym (galeria była nazywana galerią Kępińskiego). [Źródło: Iwanoyko Eugeniusz: Z żałobnej karty. Zdzisław Kępiński (1911–1978), Kronika Miasta Poznania nr 2/1979. s. 128–130, zdjęcie: otwarcie Muzeum Rzemiosł Artystycznych – 23 lutego 1965 [dziś Muzeum Sztuk Użytkowych, przemawia dyrektor Zdzisław Kępiński, fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu]

1919 We wszystkich urzędach w Poznaniu wprowadzono język polski jako urzędowy.

1919 Działalność dydaktyczną rozpoczął wielokierunkowy Wydział Filozoficzny, pierwsza jednostka Wszechnicy Piastowskiej w Poznaniu.

Collegium Minus Uniwersytetu w 1919 roku Foto: fotopolska

Collegium Minus, pocztówka z 1919 roku

1923 Dr Ireneusz Wierzejewski został powołany na stanowisko prof. nadzwyczajnego i kierownika pierwszej w ówczesnej Polsce Uniwersyteckiej Kliniki Ortopedii z siedzibą w Szpitalu Gąsiorowskich.

Ireneusz_Wierzejewski

1925 Urodził się Emmett Williams, amerykański poeta od lat 70 mieszkający w Berlinie. Był jednym z najwybitniejszych twórców poezji konkretnej, współtwórcą legendarnej Grupy Fluxus, do której należała m.in. Yoko Ono. W 2005 r. odebrał w Poznaniu doktorat honoris causa ASP, a w poznańskim zamku odbyła się wystawa jego twórczości.

Emmett Williams, tak wspominał pierwsze wspólne wystąpienie Fluxusu: “Publiczność była tak rozczarowana, że zaczęła rzucać w nas czym popadło. Nie pomogło, że jedną z akcji, jaką przygotowaliśmy specjalnie dla nich, było zniszczenie wielkiego fortepianu za pomocą młotków, pił i kamieni. Ludzie przychodzili po prostu na “show świrów”, a potem w ogóle przestali przychodzić. I doszło do tego, że na pokazach Fluxusu było więcej performerów niż widzów. Szczególnie widoczne było to pewnego razu w Paryżu, kiedy mieliśmy widownię liczącą dwie osoby. A przecież specjalnie pojechaliśmy tak daleko…. Ech, ludzie to nie doceniają takich rzeczy”.

Fluxus ideal X

Wystawę Happy Birthday, Mr Fluxus! – mogliśmy oglądać w  CK Zamek

1938 W Poznaniu została uruchomiona radiostacja o mocy 50 kW.

1967 (niedziela) Zmotoryzowani parafianie Zmartwychwstańców, zaparkowali swoje wypucowane cztery kółka na placu przed kościołem. Za chwilę wszystkie zostaną poświęcone, stare i nowe Warszawy, Trabanty, Skody, popularne Syrenki i modne Wartburgi.

Niedziela 4 kwietnia 1967 Święcenie aut w parafii Zmartwychstańców na Wildzie Foto: facebook WILDA w czasach PRL

fot: www.facebook.com/WILDAwczasachPRL

1974 Budowa Hotelu Poznań – budowlańcy burzą fundamenty Fortu Grolman. fot. Joanna Szymkowiak – Miejski Konserwator Zabytków / Cyryl

Budowa Hotelu Poznań - fragmenty fundamentów Fortu Grolman - 4. kwietnia 1974

1998 Poznań podpisał partnerską umowę z Rennes we Francji.

ZDARZYŁO SIĘ 4 KWIETNIA

397 W Mediolanie w Wielką Sobotę zmarł Św. Ambroży, ojciec Kościoła. Uchodzi za patrona pszczelarzy, co wiąże się z legendą o pszczołach składających miód na jego ustach.

1566 Zmarł Daniele da Volterra, włoski malarz, rzeźbiarz. Uczeń Michała Anioła. Na polecenie papieża Pawła IV w 1565 zamalował draperiami biodra nagich postaci na fresku Sądu Ostatecznego Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, co przyniosło mu włoski przydomek “brachettone” (tj. malarza majtek).

1772 Wojska pruskie pod dowództwem generała Anhaldta zajęły Kalisz. Stało się to po stoczonej potyczce z konfederatami barskimi. I

1793 W Hawrze urodził się Casimir Delavigne, francuski pisarz. Znany z przychylności Polsce i Polakom, napisał pieśń La Varsovienne, która została przełożona przez Karola Sienkiewicza i znana jako Warszawianka 1831 roku. W roku 1825 został wybrany w poczet członków Akademii Francuskiej. (zm. 1843).

1818 Uchwalenie ustawy o ustanowieniu flagi Stanów Zjednoczonych.(13 biało-czerwonych pasów i 20 gwiazd)

1821 Urodził się Linus Yale Jr, amerykański mechanik, przedsiębiorca. W 1861 udoskonalił i opatentował wynaleziony w 1848 przez jego ojca Linusa Yale seniora zamek bębenkowy do drzwi.

Klucz Yale

1841 Zmarł William Henry Harrison, amerykański polityk, 9 prezydent USA. Prezydentem był zaledwie przez miesiąc, po wygraniu wyborów zaszczycił Stany Zjednoczone najdłuższym przemówieniem prezydenckim liczącym około 8445 słów. Przemawiał na zimnym marcowym wietrze bez płaszcza i kapelusza, co było zapewne bezpośrednią przyczyną jego śmierci w kwietniu 1841 roku. Był pierwszym prezydentem USA zmarłym w czasie pełnienia kadencji. (ur. 1773).

1883 Polscy uczeni: Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski dokonali skroplenia tlenu; 13 kwietnia 1883 skroplili azot.

1887 Suzanna Medora Salter została wybrana burmistrzem Argonii w stanie Kansas w Stanach Zjednoczonych. Uważa się ją za pierwszą w dziejach kobietę-burmistrza.

1911 Urodził się Václav Čtvrtek, czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Dzieciństwo spędził w Jičínie, gdzie później osadził swojego najbardziej znanego bohatera, rozbójnika Rumcajsa. Stworzył także Żwirka i Muchomorka. Kawaler Orderu Uśmiechu. (zm. 1976).

1922 Urodził się Elmer Bernstein, jeden z największych kompozytorów muzyki filmowej.

Laureat Oscara. Napisał muzykę do ponad 200 obrazów, w tym do takich przebojów jak: “Bardzo Dziki Zachód”, “Zaklinacz deszczu”, “Wiek niewinności”, “Dziewczyna gangstera”, “Przylądek strachu”, “Orły Temidy”, “Nieoczekiwana zmiana miejsc”, “Czy leci z nami pilot?”, “Blues Brothers”, “Wielka ucieczka”.

1932 Na uniwersytecie w Pittsburgu po raz pierwszy dokonano wyodrębnienia witaminy C.

1934 Angielski wynalazca Percy Shaw jako pierwszy położył wzdłuż środkowego pasa drogi tak zwane “kocie oczy”. Cats’ eyes to małe odblaskowe kawałki szkła, które pomagają kierowcom utrzymać się na swoim pasie po zmroku. Miało to miejsce na specjalnie wybranym, wyjątkowo niebezpiecznym odcinku drogi w Bradford.

1948 Urodził się Pick Withers, angielski perkusista zespołu Dire Straits. Withers był pierwszym perkusistą Dire Straits i nagrał z tym zespołem 4 albumy. Zrezygnował po zakończeniu prac nad Love Over Gold, by móc poświęcić więcej czasu rodzinie, a także zająć się muzyką jazzową.

1952 W Belfaście urodził się Gary Moore, brytyjski muzyk bluesowy, wirtuoz gitary elektrycznej, wokalista i kompozytor. Obok Erica Claptona, Johna Mayalla i Jeff Becka jeden z najwybitniejszych muzyków z kręgu blues rocka. Moore był wiodącym gitarzystą w grupach Thin Lizzy, G Force, Colosseum II i Skid Row (nie jest to to samo Skid Row, w którym śpiewał Sebastian Bach). Znany też jest z bogatej kariery solowej.

1960 Premiera „Zezowatego szczęścia” w reżyserii Andrzeja Munka z Bogumiłem Kobielą w roli głównej.

1960 W Nigerii urodził się Hugo Weaving, australijski aktor. Kojarzony najbardziej z rolą Agenta Smitha w trylogii Matrix i Elronda w trylogii Władca Pierścieni.

1962 W Olsztynie urodził się Krzysztof Hołowczyc, polski kierowca rajdowy, wielokrotny mistrz Polski i Europy.

1968 Zamordowano Martina Luthera Kinga, przywódcę antyrasistowskiego ruchu w USA.

1975 Założono firmę Microsoft.

1979 W Perth urodził się Heath Ledger, australijski aktor. Znany z głośnej głównej roli w filmie Tajemnica Brokeback Mountain, pośmiertny laureat Oscara za rolę drugoplanową w filmie Mroczny rycerz. (zm. 2008).

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Nothin’s Gonna Stop Us Now” – Starship.

1994 Without You – Mariah Carey numerem 1 w 633 notowaniu listy przebojów „Trójki”.

1998 Formalne przyjęcie Polski do NATO w pięćdziesiątą rocznicę utworzenia tej organizacji.

Osoby urodzone 4 kwietnia można zaliczyć do ludzi czynu. Mają otwarty umysł i szybko chwytają wszelkie nowinki techniczne i organizacyjne. Rozpiera ich niestrudzona energia i ambicja. Nie znoszą bezczynności, ruch jest dla nich wszystkim, a cel tylko pochodną działania. Naturę mają szczerą i otwartą, a wiec co myślą to mówią. Mimo posiadanej dynamiczności są średnio pracowici, a swoje czynności wykonują powierzchownie. W kontaktach codziennych są mili. Lubią stwarzać wokół siebie pozory władzy, co nieraz spotyka się z uśmieszkami otoczenia. W momentach niepowodzenia lub zdenerwowania bywają agresywni.

Imieniny obchodzą: Benedykt, Izydor, Wacław

Benedykt, imię pochodzące z języka łacińskiego benedictus – „błogosławiony”. Benedykt jest mężczyzną, któremu w życiu wszystko przychodzi zbyt łatwo, a zwłaszcza pieniądze i znajomości, przez to staje się beztroski i mało odpowiedzialny. Jego zmienny charakter jest bardzo często przyczyna licznych konfliktów z otoczeniem. Mimo to lubi on wesołe towarzystwo, zabawę i bogate wygodne życie. Jego ulubiony kolor to żółty, a zwierzę – jeleń. Najczęściej stosowane zdrobnienia to: Benek, Benio. Imię to zyskało popularność dzięki Benedyktowi z Nursji – założycielowi zakonu i opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino w roku 529. Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Benedictus, ang. Benedict, wł. Benedetto, hiszp. Benedicto.

Izydor, imię to pochodzi z Egiptu, nie wiadomo jednak, czy jest to imię utworzone przez Greków mieszkających na tych terenach, czy też przekład grecki imienia egipskiego Izydor to „dar bogini Izydy”. Izydor jest mężczyzną energicznym i żywiołowym o gorącym temperamencie. Zawsze próbuje wszystko najlepiej zrozumieć i po swojemu sobie wytłumaczyć. Ważne dla niego są dobra materialne, ceni sobie wygodne życie, zabawę w miłym towarzystwie i dobre trunki, sport, a to niestety kosztuje. Bardzo lubi zielony kolor, a ze zwierząt ceni sobie świerszcze.

„Na świętego Izydora często bywa chłodna pora”.

Wacław to zapożyczone z języka czeskiego dwuczłonowe imię, któremu odpowiadała polska forma Więcesław, Więsław, teraz występujące w błędnych rekonstrukcjach jak Wieńczysław, Wiesław. W dawnej polszczyźnie wackiem nazywano woreczek na pieniądze, a rzemieślnika, który je wyrabiał, zwano wackarzem.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska, facebook WILDA w czasach PRL, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Joanna Szymkowiak / MKZ / Cyryl, Kronika Miasta Poznania

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • ciekawe, że Daniele da Volterra zamalował gorszące części ciała na freskach na polecenie Pawła VI… z tego, co pamiętam został on wybrany na Stolicę Apotoslką w A.D. 1958, a ów malaż zmarł nieco wcześniej, 392 lata, dokładnie…

  • oczywiście chodzi o Pawła IV – czeski błąd jak mawiali starożytni Rzymianie 🙂