Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 31 STYCZNIA

Most Cybiński 1888  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Wodnika

Nauru – Święto Niepodległości
Celtowie – wigilia Imbolc
Przysłowie „Koniec stycznia pogodny, rok będzie dorodny”.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 31 stycznia to ludzie energiczni o dużych uzdolnieniach artystycznych. W pracy zawodowej odznaczają się dużą oryginalnością. W stosunku do innych ludzi są życzliwi i taktowni. Niestety realizację zamierzeń utrudnia im nieumiejętność koordynacji myśli i czynów. Bywają też próżni i zbyt szybko się zniechęcają. Odporność na nałogi też nie jest ich mocną stroną.

Cytaty na dziś:

• Jeżeli wolne społeczeństwo nie jest w stanie pomóc ubogiej większości, to nie ochroni też garstki bogaczy. John Fitzgerald Kennedy (1917 – 1963)
• Książka nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez uprzykrzenia. Ignacy Krasicki
• Jak się z chłopa stanie pisarz, to se myśli, że je cesarz. Przysłowie
Etykietnik Towarzyski Kubusia Puchatka. List wybornie nadaje się do zakomunikowania Ważnej Informacji. Jeśli sprawa jest naprawdę pilna, powinno się za listem pośpieszyć osobiście.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1766 Urodzony Józef Łukaszewicz, suscepant akt grodzkich, przychodząc do naszej zakrystii publicznie zeznał, że w roku 1756 udręczony przez ciężką chorobę, inaczej na fryżle chorując, a następnie w roku 1765 cierpiąc na gwałtowną czterodniową gorączkę, nakazał przynieść sobie wody ze studni w naszym kościele.

Polecając się Bogui porzuciwszy namowy przyjaciół wypił kilka szklanek owej wody i natychmiast wyzdrowiał, uwolniony od obydwu chorób (…) Br. Arnold od św. Antoniego, zaprzysiężony syndyk prowincji własną ręką [podpisał]

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1887 W Poznaniu odbył się kolejny proces przeciwko socjalistom. Na ławie oskarżonych zasiedli Marcin Kasprzak oraz Roman Deręgowski. Oskarżonym zarzucano prowadzenie agitacji socjalistycznej. W wyniku przewodu sądowego Kasprzak skazany został na 2 lata więzienia, Deręgowski zaś na 9 miesięcy.

Marcin Kasprzak znaczek 1981 rDo szeregów, do organizacyi nawołujemy was, robotnicy! Minęły już te czasy, kiedy panowie ze spokojną butą mogli dusić ład pracujący. Dziś we wszystkich krajach rozlega się hasło walki robotnika z kapitałem, walki pracy z wyzyskiem. W Londynie i w Moskwie, w Paryżu i w Belgii, w Europie i w Ameryce powstaje lud pracujący. Wszędzie niebo, pod którem dotychczas panowie spokojnie prowadzili swoje bezwstydne rzemiosło wyzysku i kradzieży, zachmurza się. Słońce, które świeciło, panom i uciskowi, ma się już ku zachodowi, a w dali ukazuje się zwiastun nowego porządku.

Czas więc i na nas: czas byśmy się przygotowali do dobrego przyjęcia rodzących się lepszych czasów: czasy by i na naszej ziemi panowie zadrżeli i by gmach niewoli, prze nich wystawiony, zachwiał się w swych osnowach. Niech żyje lud pracujący! – Niech żyje rewolucyja socyalna! [Fragment odezwy do Robotników, ok. 1890 r]

1923 Ukazał się pierwszy numer „Kroniki Miasta Poznania.

Czasopismo powołał do życia w 1923 prezydent miasta Cyryl Ratajski. Wydawanie zapoczątkowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, do 1950 pismo było jego oficjalnym organem. Kronika została odznaczona 31 października 1963 Odznaką Honorową Miasta Poznania.

W ostatnich latach każdy tom zawiera zestaw tekstów opisujących, analizujących lub dokumentujących wybrane zjawiska związane z historią, kulturą i dniem dzisiejszym miasta. Przybliża zapomniane fakty i postaci z życia Poznania, jest istotnym źródłem wiedzy o mieście [Źródło: wikipedia]

1941 Ukazał się pierwszy numer czasopisma „Watherland Zeitschrift für Aufbau und Kultur im Deutschen Osten”.

1945 Generał major Ernst Mattern zastąpiony został przez generała Ernsta Gonella na stanowisku komendanta twierdzy Poznań.

1945 Opanowanie przez Armię Czerwoną mostu Dworcowego.

Most Dworcowy 1920-1930 Foto: fotopolska.eu

Most Dworcowy (1920-1930), fot: fotopolska.eu

1962 Zmarł prof. Stefan Błachowski, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Stefan Błachowski, rektor UAMW 1919 przeniósł się na Uniwersytet Poznański, gdzie był profesorem nadzwyczajnym, następnie profesorem zwyczajnym (1921), kierownikiem Katedry Psychologii (1919-1960), dziekanem Wydziału Humanistycznego (1934-1937), prorektorem (1938/39 i 1945/1946) i rektorem (1946-1948).

Prowadził na uniwersytecie wykłady z psychologii eksperymentalnej i historii psychologii.Współpracował również z Centralną Wojskową Szkołą Gimnastyki i Sportów (1920-1929), gdzie prowadził zajęcia z psychologii ogólnej i psychologii sportu.

Te same przedmioty wykładał po II wojnie światowej w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu (w Katedrze Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego).

W pracy naukowej zajmował się psychofizjologią, psychologią religii, psychologią pamięci. Jako pierwszy w Polsce prowadził doświadczalne badania nad omamami, halucynacjami i psychozami religijnymi. Był również pionierem polskich badań nad pamięcią i zdolnościami matematycznymi. Zajmował się rolą wyobraźni, pamięci, erudycji, podświadomości i pomysłów w twórczości naukowej. [Fot: amu.edu.pl]

2008 Po Katowicach, Warszawie i Gdańsku, Poznań został czwartym miastem, w którym tania linia lotnicza Wizz Air utworzyła bazę.

W 2018 roku, po 10 latach na Ławicy stacjonują 2 samoloty, a przewoźnik zatrudnia 78 osób. Pierwszy lot Wizz Air z Poznania odbył się we wrześniu 2005 roku. Od tego czasu ponad cztery miliony pasażerów skorzystało z oferty lotniczego przewoźnika. Z ostatnio ogłoszonymi lotami do Rejkiawiku i Dortmundu, które zostaną uruchomione w marcu, Wizz Air oferuje 12 tras do 9 krajów z Portu Lotniczego Poznań-Ławica. W 2018 roku w ofercie Wizz Air na loty z oraz do Poznania jest 700 000 miejsc w sprzedaży, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Z okazji 10. rocznicy, Wizz Air zaskoczył wszystkich pasażerów podróżujących dzisiaj na trasach z i do Poznania, przygotowując vouchery o wartości 10 euro wręczane przez załogę WIZZ. Mogą być one wykorzystane na jednej z ponad 550 tras linii.

ZDARZYŁO SIĘ 31 STYCZNIA

1851 Gail Borden ogłosił wynalezienie mleka w proszku.

1862 Twórca teleskopu Alvin Clark odkrył nową kategorię ciał niebieskich: białe karły.

1867 Urodził się Mariusz Zaruski, generał brygady, pionier polskiego narciarstwa i żeglarstwa sportowego. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

1887 Zmarł Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski, generał amerykański w wojnie secesyjnej, założyciel Stowarzyszenia Pomocy dla imigrantów polskich, administrator Alaski.

1901 W Moskwie odbyła się premiera sztuki „Trzy siostry” Antoniego Czechowa.

1915 Urodził się Thomas Merton, francuski zakonnik – trapista, pisarz i eseista katolicki.

1928 Na rynku amerykańskim pojawiła się przezroczysta taśma samoprzylepna.

1929 Ze Związku Radzieckiego wyemigrował Lew Trocki, radykalny komunista, przeciwnik stalinowskiego kultu jednostki. Był jednym z głównych ideologów rewolucji w Rosji. Kilka lat później radzieccy agenci zamordowali Trockiego w Meksyku.

1929 W Berlinie ukazało się pierwsze wydanie „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque.

1938 Urodziła się Beatrix Wilhelmina Armgard, królowa Holandii od 1980 r.

1939 Urodził się Volker Schlöndorff, niemiecki reżyser filmowy.

1942 Urodził się Derek Jarman, aktor i reżyser (Angelic Conversation, Edward II).

1953 Urodził się Jacek Chmielnik, polski aktor (Vabank, Kingsajz).

1956 Zmarł Alan Alexander Milne, pisarz angielski, autor „Kubusia Puchatka”.

Alan Alexander Milne napisał kilka powieści m.in. „Dwoje ludzi” i zbiorów esejów. Tak naprawdę pamiętany jest jako ojciec Kubusia Puchatka, pardon Krzysia. „Kubuś Puchatek” i późniejsza „Chata Puchatka” powstały dla syna pisarza, Christophera. On też stał się jedynym „ludzkim” bohaterem. Takie zresztą imię (a nie zdrobniałe, jak w polskim tłumaczeniu Ireny Tuwim z 1938 roku) nosi Krzyś w angielskim oryginale. U źródeł pomysłu Milne’ a leżała po prostu obserwacja dziecięcych zabaw syna. Dzięki temu ukochana zabawka Christophera stałą się Misiem o Bardzo Małym Rozumku. Urodził się 18 stycznia 1882 roku.

http://www.youtube.com/watch?v=PkXUEk8TxVs

1971 Wystartował Apollo 14 – pierwszy załogowy lot na Księżyc po fiasku Apollo 13. Załoga statku Apollo 14 (31 I – 9 II 1971) przebywała na Księżycu 33,5 godziny.

1971 “My Sweet Lord” George Harrisona nr 1 list przebojów w Wielkiej Brytanii.

1974 W wieku 91 lat zmarł Samuel Goldwyn, amerykański magnat filmowy polskiego pochodzenia (MGM).

1981 Urodził się Justin Timberlake, amerykański piosenkarz.

1981 “The Tide Is High” grupy Blondie nr 1 w USA.

1990 Pierwszy Mc Donalds został otwarty w Moskwie (największy na świecie).

1994 Bawarski koncern samochodowy BMW kupił za 1,2 mld dolarów brytyjską firmę motoryzacyjną Rover. Rover był ostatnim dużym angielskim producentem samochodów.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “You Don’t Know Me” – Armand Van Helden.

2005 Zmarł w wieku 90 lat Jan Mulak, wybitny polski trener lekkoatletyki. Na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Sztokholmie w r. 1958 Polacy zdobyli 8 złotych medali. To było apogeum Wunderteamu, jednej z najlepszych ekip w historii. Jego twórca przeżył większość wychowanków – jak rekordziści świata czy mistrzowie olimpijscy Chromik, Krzyszkowiak.

2009 Lista Przebojów Programu Trzeciego, notowanie 1409: 1. Grzegorz Tomczak i Iwona Loranc – Szukałem Cię Wśród Jabłek, 2. Madonna – Miles Away, 3. The Killers – Human.

Imieniny obchodzą: Jan, Marcelina, Ludwika, Cyrus, Emma, Euzebiusz, Franciszek Ksawery, Geminian, Ksawery, Ludwik, Ludwika, Marcela, Marcelin, Melaniusz, Rościgniew, Smysława, Spycigniew i Wergiliusz

Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego, oznacza „Bóg łaskaw”

Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Ioannes, ang. John, niem. Johann, hiszp. Juan, wł. Giovanni.

Przysłowia:

• „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

• „Patrzaj, jak wiele imion masz z jednego Jana: Janusza, i Hanusa, Iwana i Isztwana, Janka, Jaśka, Jasinka, Jacha i Jasiątko; jeden ród: wołek, ciołek, krówka i cielątko”.

Marcela to żeńska forma imienia Marceli a Marceli, imię łacińskie, pochodzi od nazwy rodu Marcelli, który pierwotnie był plebejskim, a z czasem stał się patrycjuszowskim.

Marcela jest obdarzona twórczym umysłem a przy tym pozostaje dobrą organizatorką. Zdobywa duży autorytet w otoczeniu. Marcela potrafi być oddana rodzinie, kocha męża, dobrze wychowuje dzieci.

Ludwika to imię o germańskim pochodzeniu. Kobieta o tym imieniu jest uzdolnioną organizatorką, obdarzoną analitycznym umysłem. Jest uczuciowa i koleżeńska. Nie lubi kłótni i konfliktów. Uwielbia spędzać czas na łonie przyrody, tylko tam naprawdę odpoczywa. Lubi podróże oraz smaczne i wyszukane potrawy. Nosi się elegancko, lubi zmieniać stroje.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, fotopolska.eu, www.amu.edu.pl, fotopolska, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Pestka została uruchomiona dokładnie 30.01.1997, a nie 31 stycznia

  • @pyruś – wszystko się zgadza 🙂 dlatego jest napisane “1997 Oficjalne otwarcie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju” – z naciskiem na oficjalne. ale dziękujemy – rzeczywiście warto dodać, że bimby wyjechały dzień wcześniej.