Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 30 LIPCA

Wagony_6_i_7_tramwajow_konnych_na_Starym Rynku  Foto: Archiwum MPK

30 LIPCA Słońce w znaku Lwa

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 30 lipca są wszechstronnie uzdolnieni. Mają silną wolę. To osoby o dużej odwadze i energii. W dążeniu do celu są wytrwali i konsekwentni. Cenią prawdomówność. Złą stroną ich charakteru jest skłonność do przewodzenia innym.

Patronem dnia jest św. Piotr Chryzolog arcybiskup Rawenny, doktor Kościoła. Urodził się ok. 380 r., zmarł 11 lipca 450 r. Był uczonym teologiem i uznanym kaznodzieją. Współcześni nazywali go Złotoustym.

Imieniny obchodzą; Julita, Zbysława, Piotr, Donata, Aldona, Ludomiła, Rościsław

Cytaty na dziś:

• Rozsądek polega na przystosowaniu się do sytuacji. Wolter.
• Uboga myśl kryje się za kwiecistą mową. Wang Cz`ung
• Chcesz mięso jeść, idź za wilkiem ogon nosić. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1623 Król Zygmunt III Waza z małżonką Konstancją i dziećmi Władysławem i Anna przybyli do Poznania.

1814 Do Poznania dotarła trumna ze zwłokami księcia Józefa Poniatowskiego. Uroczystości żałobne zaplanowano na 31 lipca. Nigdy może jeszcze – głosi ówczesna relacja – Poznań nie widział tak okazałe żałobnej procesji, którą tego dnia stanowiły wszystkie władze cywilne, całe duchowieństwo świeckie i zakonne, liczne grono generałów i oficerów, cechy z gorejącymi świecami i rozwiniętymi chorągwiami, krep odzianymi… [Zdzisław Grot, Życie i działalność Karola Libelta, Poznań 1977, s. 6]

Tramwaje_konne_ogloszenie1880 Odbiór policyjny trasy tramwajowej rozpoczął erę tramwaju w Poznaniu. Uruchomienie linii tramwaju konnego w Poznaniu, od dworca kolejowego przez Stary Rynek, Chwaliszewo do katedry, nastąpiło nazajutrz, 31 lipca.  Pomysł tramwaju w Poznaniu zrealizowało dwóch berlińskich przedsiębiorców: Otto Reymer i Otto Masch.

31 stycznia 1880 roku dwaj przedsiębiorcy budowlani Otto Reymer i Otto Masch zakładają w Berlinie spółkę budowniczych kolei Reymer&Masch. 30 czerwca spółka ta uzyskuje ważną przez 35 lat koncesję policyjną na budowę i eksploatację kolei konnej w Poznaniu. Roboty torowe rozpoczęto jeszcze przed jej uzyskaniem – 24 czerwca.

21 lipca odbyły się próbne i jednocześnie pokazowe kursy tramwaju konnego między dworcem a Bramą Berlińską. Odbiór policyjny całej trasy o długości 2,5 km, zbudowanej w nieco ponad 30 dni, nastąpił 30 lipca.

Linie tramwaju konnego obsługiwane były przez pojazdy wyprodukowane przez P. Herbrand & Cie. Cöln-Ehrenfeld. Wagony te miały zamknięty przedział pasażerski, otwarte pomosty, wzdłuż ścian poprowadzono ławki dla 12 pasażerów. Kolejnych 12 pasażerów mogło zająć pomosty. Bimby wyposażone były w hamulec ręczny. Pierwsze tego typu tramwaje dotarły do Poznania 18 lipca 1880 roku.

W drugim roku funkcjonowania tabor składał się z 20 wagonów, które mogły przewieźć łącznie 536 pasażerów.

130 lat MPK w Poznaniu Foto: Paweł Rychter

Na pierwszym planie wagon konny typu Herbrand na ul. 27 Grudnia podczas parady z okazji 130 lat MPK

1898 Zmarł Otto von Bismarck – pruski mąż stanu. Pierwszy kanclerz Rzeszy w latach 1871-90; doprowadził do zjednoczenia Niemiec pod hegemonią Prus. Polityk ze względu na swoje antypolskie działania znienawidzony w zaborze pruskim i w Poznaniu.

Pomnik Bismarcka na pocztówce z 1915 roku

Pomnik Bismarcka na pocztówce z 1915 roku

1923 W Gnieźnie urodził się Jerzy Jaraczewski, reżyser filmów oświatowych i dokumentalnych.

1945 Ukazał się pierwszy numer tygodnika „Sportowiec Poznański”.

Sportowiec Poznański

1967 W Poznaniu urodził się Piotr Kruszczyński, reżyser, od 2011 dyrektor naczelny teatru Nowego w Poznaniu.

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Pracę dyplomową z zakresu przestrzeni teatralnej zrealizował pod kierunkiem profesora Jerzego Gurawskiego, który był m.in. scenografem Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Ukończył także Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2000 roku zagrał w przestawieniu Pijcie ocet panowie poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Od czasu swojego teatralnego debiutu w 1997 roku reżyserował w wielu teatrach. Pracował m.in. w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Warszawie oraz w mniejszych ośrodkach – Kaliszu, Jeleniej Górze, Gnieźnie.

Marcin Liber reżyser spektaklu "Dyskretny Urok Burżuazji", Piotr Kruszczyński dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu

Marcin Liber reżyser spektaklu “Dyskretny Urok Burżuazji”, Piotr Kruszczyński dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu

1968 Oddano do użytku Dom Studencki „Jowita”, potocznie zwany “Akumulatorami”.

Rondo Kaponiera - wtedy Kopernika i Dom Studencki Jowita - koniec lat 70-tych

Rondo Kaponiera – wtedy Kopernika i Dom Studencki Jowita – koniec lat 70-tych, fot: fotopolska.eu

1975 Przedsiębiorstwo Przemysłu Gastronomicznego zorganizowało w restauracji “Słoneczna” przy ulicy Świt degustację nowych rodzajów potraw z drobiu. [Kronika Miasta Poznania nr 1/76]

Świt - początek lat 70.tych

1991 Delegacja Rady Miejskiej Poznania wręczyła w Londynie Edwardowi Raczyńskiego insygnia honorowego obywatela miasta.

Edward Bernard Raczyński na znaczku Foto: poznan.wikia

1992 Otwarcie pierwszej w kraju 5 kilometrowej śródmiejskiej trasy rowerowej z osiedla Lecha na plac Kolegiacki.

Zyskały na niej także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, mające problemy z chodzeniem oraz matki z dziećmi. Otóż przy okazji budowy zaczęto obniżać krawężniki i tworzyć z nich zjazdy o czym (jak napisano w ówczesnej Gazecie Wyborczej) wcześniej nikt nie pomyślał.

Pierwsza trasa miała około pięciu kilometrów. Prowadziła z os. Lecha, poprzez most świętego Rocha na plac Kolegiacki. Tam znajdowały się stojaki rowerowe. Koszt to 350 milionów ówczesnych złotych.

W uroczystym otwarciu, które odbyło się 30 lipca 1992 roku, brali udział między innymi prezydent miasta Wojciech Szczęsny Kaczmarek, przewodnicząca Rady Miasta Jadwiga Rotnicka, senator Wojciech Kruk, a także projektant trasy Andrzej Billert, który dziś pracuje w Zarządzie Dróg Miejskich. [Źródło: ZDM]

1992 W Poznaniu rozpoczęto emisję programu Radia “Zet”.

Stare Logo Radia Zet Foto: CCI tak 30 lipca 1992 roku w samo południe utworem grupy Queen “We are the champions” nadawanie rozpoczął poznański oddział Radia ZET. Przez pierwszą godzinę nadawania program prowadził Wojtek Jagielski.

Stacja nadawała na częstotliwości 68,4 MHz. Nadajnik mieścił się na ostatnim piętrze jednego z wieżowców na ulicy Święty Marcin w Poznaniu, gdzie na dachu był również umieszczony maszt, który stoi do dzisiaj.

“Dało to bardzo dobre pokrycie w centrum miasta oraz na peryferiach Poznania.” – mówi RadioZET.net Waldemar Iłowiecki, który pracował w poznańskiej filii. “Radio bardzo szybko dzięki świetnej propozycji programowej, dobrej muzyce, dobremu zespołowi, zaczęło zdobywać słuchaczy w Poznaniu, stając się poważnym konkurentem dla Radia S oraz Radia Merkury.” – dodaje.

Serwisy informacyjne i rozmowy z politykami były przesyłane z Warszawy stałym łączem. “Serwisy lokalne robiliśmy na miejscu, sport – też” – mówi RadioZET.net Agnieszka Zdanowska (obecnie Radio Merkury z Poznania). “Graliśmy też sami z kompaktów, były Revoxy, 3 sztuki, a reklamy, jingle, wstawki dziennikowe z magnetofonów kasetowych – dwóch” – dodaje.

Ciekawie wyglądał blok reklamy. “Jingiel – kaseta, reklama – kaseta i tak np. 5 razy i zamykał to kolejny jingiel, a każda reklama była na osobnej kasecie.” – wspomina Zdanowska. – “Magnetofony miały to do siebie, że startowały z opóźnieniem.”

“Oni są naszą oficjalną filią. Odpowiadamy za ich program. Udostępniliśmy im znak firmowy i nazwę, szkolimy pracowników” – mówiła “Gazecie Wyborczej” w 1992 roku sekretarz redakcji Radia ZET Małgorzata Moszczeńska. Dodała również, że założenie filii w Poznaniu było eksperymentem przed planowanym wejściem na antenę ogólnopolską.

Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna (PAR) uznała, że poznańska filia jest nielegalna i wydała jej nakaz zaprzestania nadawania. Decyzję tę podtrzymał ówczesny minister łączności. Jednak dyrektor PAR Marian Kisło przyznał, w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”, że rozgłośnia nie zamilknie, gdyż skorzystała z prawa odwołania się do NSA.

Redaktorem naczelnym oddziału był Robert Kozyra, a jego zastępcą Marzenna Plewa. DJami byli: Tomek Wandel, Krzysztof Frąckowiak, Zbyszek Radowski, Krzysztof Wójcik. Andrzej Ogórkiewicz, Kinga Gluma i Agnieszka Zdanowska. W biurze reklamy pracowali Hanna Brzęczkowska i Jędrzej Ciechański. Dorota Basałaj, Maciej Kucharski (serwisy lokalne), Elżbieta Pęczyńska i Jędrzek Polak byli depeszowcami. Reporterami – Marzenka Fink i Waldek Jagielski. Sportem zajmował się Waldek Zawołowicz, a kulturą – Edyta Król. Sprawami technicznymi zajmował się Waldemar Iłowiecki (dziś szef studia autoreklamy Radia Zet), a dyrektorem do spraw rozwoju był Jurek Łodyga.

rmi logo Foto: RMI4 listopada 1992 roku filia Radia ZET w Poznaniu zakończyła działalność, po otrzymaniu nakazu zaprzestania emisji. “Chcemy być w zgodzie z ustawą, a w Poznaniu nie mamy zezwolenia na nadawanie – mówiła “Gazecie Wyborczej” Agnieszka Wolfram, ówczesny dyrektor programu Radia ZET. “Ze wspomnień były dziennikarzy wiem, że z dnia na dzień Zetka zerwała umowę – dosłownie w środku dziennego programu.” – mówi RadioZET.net pracownik Radia RMI Rafał Pogrzebny.

Jednak poznański oddział nadawał dalej, ale jak powiedziała Wolfram: “My już nie mamy z tym nic wspólnego”. Dziennikarze w Poznaniu rozpoczęli nadawanie serwisów informacyjnych, które wcześniej były transmitowane z Warszawy. “Poradzimy sobie bez stolicy” – mówili “Gazecie Wyborczej” pracownicy. Stacja zmieniła wtedy nazwę na Radio RMI.

Na podstawie serwisu http://radiozet.net/ za: http://radiopolska.pl

                 

1993 Zmarł Edward Raczyński, długoletni ambasador II RP w Londynie, prezydent rządu polskiego na uchodźstwie. (ur. 19.12.1891). Pochowany został w Rogalinie.

Sarkofag_Edwarda_Raczyńskiego w Rogalinie Foto: wikipediaDzieciństwo spędził w Krakowie, gdzie mieszkał w rezydencji “Pod Baranami” w domu babci Adamowej Potockiej. Studiował w Niemczech i Anglii, w Krakowie uzyskał doktorat   z prawa. W 1919 rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Od roku 1934 aż do lipca 1945, kiedy to do rząd brytyjski cofnął uznanie rządowi RP na uchodźstwie, pełnił Raczyński funkcję ambasadora RP w Londynie. Podpisywał m. in. polsko-brytyjski układ sojuszniczy. Pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych oraz Prezydenta RP na uchodźstwie. Zgodnie z zapowiedzią ustąpił po odbyciu 7-letniej kadencji. Z racji pełnienia urzędu prezydenta RP był kawalerem Orderu Orła Białego.

Założył pod koniec 1990 roku Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu i przekazał jej pałac i park w Rogalinie, Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym, której pozostawał faktycznym właścicielem, oraz przysługujące mu prawa do majątku ziemskiego otaczającego pałacu i parku rogalinskiego.

W skład galerii weszło, m.in. przeszło 300 obrazów, rzeźby i różne przedmioty artystyczne. Pałac i park w Rogalin zostały we władaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

1993 Miasto Poznań podpisało partnerskie porozumienie z Shenzhen w Chinach.

ZDARZYŁO SIĘ 30 LIPCA

1511 Urodził się Giorgio Vasari, malarz i architekt włoskiego manieryzmu. Nadworny artysta książąt Medici, znany historiograf sztuki, autor pierwszego zbioru życiorysów sławnych artystów – “Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów”.

1718 Zmarł William Penn, angielski kwakier, założyciel Pensylwanii w Ameryce Północnej, gdzie znalazło schronienie wielu różnowierców z Europy.

1729 Założono miasto Baltimore.

1793 Brytyjski gubernator John Simcoe założył kanadyjskie miasto Toronto, do 1834 roku miasto nosiło nazwę York.

1818 Urodziła się angielska pisarka Emily Brontë, jedna z trzech piszących sióstr. Emily pisała najmniej; jest autorką tylko jednej powieści, ale to ona jest najbardziej znana. Ta powieść, bowiem, to “Wichrowe Wzgórza”.

1839 Bunt czarnych niewolników na statku Amistad.

1863 Urodził się Henry Ford, amerykański producent samochodów. Twórca metody organizacji pracy zwanej fordyzmem, współtwórca amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. (zm. 30.07.1947).

1898 Will Kellogg wymyślił Corn Flakes – płatki śniadaniowe.

1909 Bracia Wright Brothers dostarczyli pierwszy samolot dla armii.

1918 Zakończyła się druga bitwa nad Marną, jedno z decydujących o losach I wojny światowej starć na froncie francusko-niemieckim.

1920 W Białymstoku utworzono Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski. Jako zalążek przyszłego (po spodziewanym zwycięstwie Armii Czerwonej) rządu Komitet sprawował pod przewodnictwem Juliana Marchlewskiego, władzę na terenach zajętych przez wojska radzieckie.

1924 Dolar w Polsce kosztował 5,23 zł.

1928 Urodził się Wojciech Siemion – aktor, reżyser, propagator polskiego folkloru. Znakomity interpretator tekstów ludowych, znany m.in. z filmów: “Przygoda na Mariensztacie”, “Barwy walki”, “Salto”, seriali telewizyjnych: “Czterej pancerni i pies”, “Alternatywy 4”.

1928 George Eastman zaprezentował pierwszą kolorową taśmę filmową.

1930 W pierwszych piłkarskich mistrzostwach świata zwyciężył Urugwaj pokonując w meczu finałowym Anglię 4:2.

1935 Na angielskim rynku księgarskim ukazały się po raz pierwszy książki w miękkiej oprawie wydawane przez wydawnictwo “Peungiun”.

1940 Urodził się Clive Sinclair, brytyjski informatyk, twórca ZX Spectrum.

1941 Podpisanie w Londynie układu Sikorski – Majski. Polski rząd emigracyjny i ZSRR wznowiły stosunki dyplomatyczne i zadeklarowały udzielenie sobie wzajemnej pomocy w walce z hitlerowskimi Niemcami.

1944 Wojska radzieckie dotarły do Wisły.

1947 W Grazu w Austrii urodził się Arnold Schwarzenegger, aktor, najsłynniejsza i najbardziej kasowa po Johnnym Weismullerze muskulatura w Hollywood. Kulturysta – zdobywca tytułów Mr. Uniwersum, Mr. World. Swoją karierę rozpoczął jako Conan Barbarzyńca. Sprawuje funkcję gubernatora Kalifornii.

1954 W Paryżu odbyła się premiera filmu Howarda Hawksa „Mężczyźni wolą blondynki” z Marilyn Monroe i Jane Russel.

1958 Urodziła się Kate Bush, jedna z najwybitniejszych brytyjskich wokalistek, kompozytorek i autorek tekstów. Debiutowała w 1978 r. albumem „The Kick Inside”. Z płyty pochodzi jej największy przebój „Wuthering Heights”, który dotarł na top zestawienia brytyjskich bestsellerów. Inne znane piosenki wokalistki to “Running Up That Hill”, “Sensual World”, “Babooshka”, “Cloudbusting”.

1961 Urodził się Laurence Fishburne, aktor amerykański.

1963 Urodziła się Lisa Kudrow, aktorka amerykańska; Phoebe z serialu Przyjaciele

1966 Anglia po dogrywce na Wembley i po kontrowersyjnym golu od poprzeczki wygrała z RFN 4:2 i zdobyła Mistrzostwo Świata w piłce nożnej. Pele został sfaulowany i zniesiony z boiska, Brazylia odpadła już w I rundzie. Był to pierwszy na świecie mecz futbolowy Mistrzostw Świata transmitowany przez telewizję. Transmisja telewizyjna stała się od razu początkiem nowej ery w dziejach sędziowania, bowiem już podczas pierwszego meczu taśma filmowa puszczona w zwolnionym tempie udowodniła omylność arbitrów. Kontrowersje wzbudziła sytuacja, w któej sędzia uznał gola, pomimo, iż piłka odbita od poprzeczki skozłowała przed, a nie za linią bramkową.

1968 W Lubaczowie urodził się Robert Korzeniowski, chodziarz doskonały, trzykrotny mistrz świata (1997, 2001, 2003) i czterokrotny mistrz olimpijski (1996, 2000 [20 km, 50 km], 2004), rekordzista wśród polskich olimpijczyków.

1975 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „One Of These Nights” – The Eagles.

1985 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Shout” – Tears For Fears.

1994 Zmarł w wieku 38 lat Ryszard Riedel, wokalista grupy Dżem.

1996 Zmarła Claudette Colbert, słynna gwiazda filmowa lat 30. i 40. Laureatka Oscara w 1934 roku za rolę w filmie Franca Capry “Ich noce” z Clarkiem Gablem. Film ten był pierwszym w historii, który dostał 5 Oscarów. Colbert, kobieta o wielkim temperamencie zagrała w 60 filmach, mówiono, że “w jej żyłach płynie szampan”. (ur. 13.09.1903).

2000 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: “7 Days” – Craig David; UK Top Album: “In Blue” – The Corrs.

2003 W Kijowie podpisano porozumienie, na mocy którego Polacy wybierający się po 1 października na Ukrainę nie będą musieli okazywać wiz. W zamian wizy dla Ukraińców przyjeżdżających do Polski będą bezpłatne.

2007 Zmarł Ingmar Bergman, geniusz indywidualizmu w historii kina – szwedzki reżyser.

W swoim dorobku ma ponad 100 inscenizacji teatralnych i ponad 50 filmów. “Źródło” (1959), “Jak w zwierciadle” (1961), “Fanny i Aleksander” (1983) wyróżniono Oscarem. Do najsłynniejszych należą też “Siódma pieczęć”, “Tam, gdzie rosną poziomki”, “Persona”, “Szepty i krzyki”, “Jesienna sonata”, “Sceny z życia małżeńskiego”.

Pełne tragizmu, ukazywały złożoność stosunków między ludźmi, podkreślały samotność i zagubienie człowieka, milczenie i nieobecność Boga, zagadkę śmierci i cierpienia. Spośród filmowców poszedł najdalej w odsłanianiu ciemnej, niechcianej podszewki świadomości człowieka.

Imieniny obchodzą; Julita, Zbysława, Piotr, Donata, Aldona, Ludomiła, Rościsław

Julita to zdrobniała forma imienia Julia

Zbysława, żeńska forma imienia Zbysław, co oznacza dojrzewać, stawać się, krzepić sławę.

Piotr to imię greckie, oznaczające mężczyznę twardego jak skała. Szczęśliwy kolor Piotra to kolor żółty, a szczęśliwe zwierzę to baran.

Piotr jest mężczyzną bardzo wrażliwym i ambitnym. Ceni sobie dobre towarzystwo w którym doskonale się czuje dzięki wielkiemu urokowi osobistemu. Jest dobrym dyplomatą, organizatorem, przedsiębiorcą. Lubi spotkania towarzyskie i dalekie wyprawy.

Jego patronem jest Św. Piotr z Galilei, najważniejszy z apostołów, pierwszy biskup Rzymu. Św. Piotr, pierwszy papież został ukrzyżowany w Rzymie około 67 roku.
Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Petrus, ang., niem. Peter, fr. Pierre, wł. Pietro, hiszp. Pedros

Przysłowia, powiedzenia:
• Wyparłeś się mnie jak Piotr Chrystusa
• Darzy się nieborakowi jak świętemu Piotrowi.
• Chodzi z kluczami jak św. Piotr

Donata, to żeńska forma imienia Donat, pochodzącego od łacińskiego słowa donatus, co oznacza dany, darowany

Ludmiła znaczy tyle co przyjaciółka ludu. To imię pochodzenia słowiańskiego. Jest osobą wyróżniającą się w otoczeniu. Nadzwyczaj słowna, dotrzymuje wszystkich przyrzeczeń, pracowita, gościnna. Wymazuje wiele energii w załatwianiu spraw społecznych. Jest altruistką.

Użyte w artykule zdjęcia: Paweł Rychter, RMI, fotopolska.eu, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, CC, poznan.wikia, wikipedia, Archiwum MPK, Andrze Billert /ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz