Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 3 SIERPNIA

Zakole Warty 1970-74  Foto: J. Korpal / Cyryl

Słońce w znaku Lwa

W pierwszy tydzień sierpnia mglisto, na Jadwigę na polach czysto.

KALENDARIUM POZNANIA 2Człowiek urodzony 3 sierpnia okazuje wszechstronne zainteresowania i poglądy, a jego sympatie są również bardzo ogólne. Pragnąłby, aby wszyscy dookoła lubili go i oceniali jego wartość. Gdy rozwinie się moralnie – może stać się wyjątkowo sympatycznym człowiekiem, wywierającym wpływ przyciągający na innych. Odczuwa wszystko bardzo silnie, potrafi umiejętnie współpracować z innymi i znaleźć dobrych wykonawców swych projektów.

Jest to człowiek uprzejmy, towarzyski, utalentowany, ale mimo to nieraz wykazuje za mało stałości i siły woli. Oddany jest bardzo swym przyjaciołom, a jednak mimo to spotykają go od nich przykrości. Zasługuje w pełni na zaufanie i z wiarą odnosi się do innych. Wierzy każdemu i uważa go za człowieka dobrego i prawego. Gdy okaże się, że jest na odwrót – zawód odczuwa bardzo głęboko.

Filozoficzne podstawy do prawa Murphy’ego:, Jeżeli uczynisz komuś przysługę, to jesteś od zaraz trwale za to odpowiedzialny.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1447 Do Poznania przyjechał król Kazimierz Jagiellończyk.

1719 Urodził się Zygmunt Fryderyk Goebel, jeden z najsłynniejszych i najbogatszych poznańskich mieszczan, bankier i kupiec, fundator kościoła na Grobli.

Epitafium Zygmunta Fryderyka Goebla z portretem zmarłego i jego dwóch synów Piotra Daniela i Jana Zygmunta w kościele Wszystkich Świętych - rok 1930

W 1768 r. teren na Grobli nabyli ewangelicy i w 1777 r. uzyskali od króla Stanisława Augusta pozwolenie na zbudowanie kościoła. Warunkiem tej zgody była decyzja o budowie świątyni katolickiej w Berlinie (katedra św. Jadwigi). Kamień węgielny położono dokładnie 1 lipca. 1777 roku.

Budowę rozpoczęto po tym, gdy w 1768 Sejm zezwolił protestantom na wznoszenie murowanych świątyń. Kościół wznoszono na podmokłym terenie którym niegdyś płynęła jedna z odnóg Warty, więc aby zapobiec zapadaniu się świątyni jej fundament stanowi ponad trzysta dębowych pali. Kłopoty finansowe sprawiły, że wnętrze ukończono dopiero w początkach XIX wieku. W 1945 roku kościół przejęli katolicy nadając mu obecne wezwanie, które niegdyś nosił nieistniejący już kościół znajdujący się w sąsiedztwie. Początkowo świątynia należała do parafii św. Wojciecha.

W 1956 abp Walenty Dymek zmienił go na kościół akademicki, w 1979 abp Jerzy Stroba powołał przy kościele oddzielny ośrodek duszpasterski, a 1 kwietnia 1981 osobną parafię.

fot: Epitafium Zygmunta Fryderyka Goebla z portretem zmarłego i jego dwóch synów Piotra Daniela i Jana Zygmunta w kościele  Wszystkich Świętych – rok 1930 Foto: R.S. Ulatowski / Cyryl

Kościół Wszystkich Świętych na Grobli, około 1880 roku Foto: fotopolska.eu

Kościół Wszystkich Świętych na Grobli, około 1880 roku, fot: fotopolska.eu

1764 W nocy po godzinie 11, wybuchł wielki pożar na ulicy Żydowskiej. Powodem pożaru była nieroztropna wiara Żydów, którym nie wolno gasić zapalonych świec szabasowych.

Ogień pochłonął ponad 200 kamienic i domów drewnianych, oraz dwie synagogi. W wielkim niebezpieczeństwie był kościół i klasztor Przewielebnych ojców dominikanów, z powodu silnego wiatru, przenoszącego w ich stronę płomienie. Żydzi z okazji dnia szabatu nie udzielili żadnej pomocy przy gaszeniu ognia, poza nielicznymi, których zmusili do tego żołnierze; ratowali zaś jedynie swój dobytek. Po pożarze niektórzy pozostali w Poznaniu, znalazłszy pomoc u chrześcijan, lecz bardzo wielu rozproszyło się po przedmieściach, sąsiednich miasteczkach i wsiach.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005.

1765 Na mocy wyroku najwyższego trybunału królewskiego, urodzony Antoni Wyrzycki powinien zostać ścięty za dnia, o godzinie 3, za dokonane kradzieże. Lecz z powodu przypadających w tym dniu imienin Najmiłościwszego Króla Stanisława Augusta egzekucja wyroku została przeniesiona na inny czas.

Wspomniana zaś uroczystość obchodzona była z wielką pompą, przy udziale dostojników miasta Poznania. Obiad wydał dla jaśnie wielmożnych sędziów deputowanych oraz innych gości Jaśnie Wielmożny [Ignacy] Twardowski, wojewoda kaliski (…) Na terenach nadrzecznych, położonych między kościołem Bożego Ciała a klasztorem OO. Bernardynów, ucztowała w namiotach wielka liczba gości, przy rozlegających się wszędzie dźwiękach instrumentów muzycznych i wystrzałach muszkietów żołnierzy. Brama triumfalna została przybrana insygniami królewskimi, razem z ulicami i gałęziami drzew (co przynajmniej w ogrodach dostojników rzucało się w oczy), przyozdobiona była mnóstwem lamp oliwnych oraz sztucznych ogni, kosztem ponad 20 tys. florenów, które zapłacił szczodrze Jaśnie Wielmożny [Józef] Mycielski, starosta koniński, wicemarszałek trybunału królestwa. [Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005]

1794 W Kietrzu na Opolszczyźnie urodził się Joseph Edward Gillern, niemiecki malarz i portrecista, jeden z pierwszych w Poznaniu dagerotypistów (1842), obok wędrownego malarza Theodora Willnowa.

Był synem pruskiego starosty z Nysy. Studiował we Wrocławiu, naukę przerwał by walczyć przeciw Napoleonowi. Uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu, Monachium i Dreźnie. W 1822r przeniósł się do Poznania, gdzie otworzył szkołę malarską. Był popularnym portrecistą obywateli i szlachty.

[Źródła: Dagerotypista i malarz, który nauczył się dagerotypowania u Teodora Willnowa. Ogłoszenie z dnia 06.10.1842 w – Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego]

1815 Mieszkańcy Wielkiego Księstwa Poznańskiego złożyli w języku polskim przysięgę na wierność królowi pruskiemu. Odebrał ją namiestnik – książę Antoni Radziwiłł.

1929 W Wielichowie koło Kościana urodził się Zdzisław Krzyszkowiak, ppłk WP, trener, następca Kusocińskiego, lider polskiego Wunderteamu, dwukrotny mistrz Europy (5 i 10 km) ze Sztokholmu (1958), mistrz olimpijski z Rzymu (1960) w biegu z przeszkodami.

Zdzisław KrzyszkowiakWyrósł na głębokiej lekkoatletycznej prowincji, dzięki służbie wojskowej trafił pod fachową opiekę, a niebawem (1951) do kadry narodowej pod opiekuńcze skrzydła Jana Mulaka, twórcy “polskiej szkoły biegowej”.

Sportową drogę (w sumie 15 lat) Krzyszkowiaka nazywano dość powszechnie “karierą z kolcami”.

Biegał pięknie stylowo, eleganckim krokiem, dysponował wspaniałym, długim finiszem, ale wtedy kiedy był zdrowy. Niestety, od wczesnego dzieciństwa prześladowały go choroby, a potem kontuzje i pech (np. podczas igrzysk w Melbourne Kuc nadepnął mu kolcem na palec, Jones podczas biegu przeszkodowego spowodował upadek i ciężkie potłuczenia, a na dodatek jakiś przypadkowo spotkany psiak ugryzł go w łydkę i Polak nie wystartował w finale 3 km z przeszkodami).

Ktoś słusznie zauważył, że częściej odwiedzał szpitale niż stadiony i obliczył, że tylko od 1959 różnego rodzaju kontuzje i choroby przerwały mu trening i starty 27 razy.

Na szczyty lekkoatletyki wszedł podczas mistrzostw Europy w Sztokholmie (1958). Wygrał podczas inauguracji zawodów bieg na 10 km (ostatni raz biegał ten dystans przed dwoma laty w Melbourne, gdzie zajął 4 miejsce), a potem zdobył, także w wielkim stylu złoty medal na 5 km finiszując przed swym kolegą J. Chromikiem.

Taka sztuka nie udała się jeszcze nikomu, aby podczas mistrzostw starego kontynentu biegacz z jednego kraju zdobył oba medale na długich dystansach. Ocena tego wyczynu  zarówno w kraju jak i za granicą była jednoznaczna: fenomenalny wynik.

Wówczas w Sztokholmie narodził się słynny polski Wunderteam, gdyż złote medale zdobyli jeszcze: Janiszewska, Chromik, Piątkowski, Rut, Schmidt i Sidło, ale twardą i mocną jego podstawą był Krzyszkowiak. Polska stała się lekkoatletyczną potęgą Europy i świata [Na podstawie: www.olimpijska.pl]

{W 1958 roku w plebiscycie światowych agencji informacyjnych ogłoszony został najlepszym sportowcem świata.

1933  Do Poznania przyjechał goszczący w Polsce prymas Węgier Jusztinián Györg Serédi. Na dworcu gościa powitał szpaler złożony z członków Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej i harcerzy oraz naczelnik Wydziału Samorządowego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Aleksander Trzciński.

1942 W Poznaniu urodził się Wojciech Wróż, taternik, alpinista i himalaista, a także autor książek o tematyce wspinaczkowej, fizyk, specjalista w dziedzinie elektronicznej aparatury medycznej.

Dokonał w nich kilku istotnych przejść, m.in. pierwszego polskiego przejścia drogi Cassina na Piz Badile w Alpach. Wytyczył nowe drogi północnym filarem Pointe Hélène na Grandes Jorasses i lewym filarem Brouillard na Mont Blanc.

Jeździł też w inne rejony. W 1965 brał udział w wyprawie na Spitsbergen, w 1969 w góry Elburs do Iranu (pierwsze przejście centralnego filara Alam Kuh), w 1972 i 1975 w Pamir (Pik Kommunizma 1972, Pik Lenina 1975), w 1974 na Ruwenzori (pierwsze wejście zachodnią ścianą masywu Bakera).

Od 1976 uczestniczył w wyprawach na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum. W tym roku razem z Eugeniuszem Chrobakiem dotarł na nowej drodze północno-wschodnią granią K2 do wysokości 8400 m n.p.m. Również z Chrobakiem w 1978 jako pierwsi zdobyli Kanczendzongę Południową (8576 m). W roku 1980 osiągnął wysokość 8050 m na południowym filarze Mount Everest.

Zginął podczas zejścia ze szczytu – prawdopodobnie zsunął się z końcówki liny poręczowej na górnych stokach tzw. Żebra Abruzzów, na wysokości ok. 8100 m. Był siódmą ofiarą tragicznego sezonu 1986 na K2.

W latach 1977–1979 był wiceprezesem Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu, w 1979–1981 prezesem. Pisał na tematy związane ze wspinaczką, w 1982 wydano jego książkę o wyprawie na Kanczendzongę. Został odznaczony złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. W 2017 upamiętniony tablicą na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym.[wikipedia]

1963 W Poznaniu pochowano prochy zmarłego w 1942 roku Cyryla Ratajskiego, prezydenta miasta.

W 1940 r. mianowany został delegatem rządu emigracyjnego na kraj. Zmarł w 1942 r. w Warszawie, w kilka miesięcy po  odwołaniu go ze stanowiska przez gen. Władysława Sikorskiego. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, w 1963 r. jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Pomnik Cyryla Ratajskiego

ZDARZYŁO SIĘ 3 SIERPNIA

1347 Po jedenastomiesięcznym oblężeniu, wojska angielskie zdobyły Calais i zamieniły miasto w główną bazę angielską we Francji. Calais wróciło pod władzę króla francuskiego ponad 200 lat później – w 1558 r.

1392 Władysław Jagiełło i panowie polscy zawarli w Ostrowiu ugodę z księciem Witoldem, oddając mu rządy w Wielkim Księstwie Litewskim.

1492 Krzysztof Kolumb wyrusza statkiem „Santa Maria” w pierwszą ze swoich czterech słynnych podróży.

1521 Hernan Cortes zdobył i zniszczył stolicę Azteków, Tenochtitlan. Na jej gruzach rozpoczęto budowę nowego miasta – Meksyku.

1743 W Warszawie została otwarta Biblioteka Załuskich dostępna dla wszystkich pragnących pogłębić swoją wiedzę w różnych dziedzinach. Była to pierwsza publiczna biblioteka w Europie.

1773 Zmarł Stanisław Konarski, wybitny pisarz i publicysta, inicjator zasadniczych reform polskiej oświaty, ksiądz, pijar. W 1740 założył w Warszawie Collegium Nobilium, w swym największym dziele „O skutecznym rad sposobie” uzasadnił potrzebę niezbędnych reform politycznych w Rzeczypospolitej, zwłaszcza potrzebę likwidacji „liberum veto”. Uważany jest za prekursora polskiego oświecenia. Król Stanisław August Poniatowski uczcił jego zasługi medalem  z łacińską dewizą; „Temu, który ośmielił się być mądry”.

1858 Angielski odkrywca i podróżnik John Speke odkrył źródło rzeki Nil – jezioro Wiktorii (nazwane tak na cześć królowej Wiktorii).

1901 Urodził się kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski w latach 1948 – 1981. W nowej powojennej rzeczywistości szukał dróg współistnienia z władzą, podpisał w 1950 roku porozumienie o stosunkach pomiędzy rządem a Kościołem.

1924 Zmarł Joseph Conrad, właściwie Teodor Józef Korzeniowski, pisarz angielski polskiego pochodzenia, człowiek, który nadał nowy wymiar powieści przygodowej. Bardzo wcześnie  usłyszał zew morza i już mając 17 lat przemierzył wszystkie oceany. Scenerią jego powieści był Bliski Wschód z jego niszczycielskimi burzami, spokojnymi porankami, tajemniczymi kobietami i skrzyżowaniem ras. Conrad w mistrzowski sposób opisał wpływ tropików na białych i ujawnił prawdziwe powody ucieczki wielu awanturników. Jego największe powieści to: „Lord Jim”, „Jądro ciemności” i „Tajfun”. (ur. 3.12.1857) o
„Cierpienie daje prędką dojrzałość” (J.C.)

1940 Litwa została wcielona do ZSRR. 11 marca 1990 roku parlament litewski przyjął “Deklarację Niepodległości”.

1940
Urodził się Martin Sheen, amerykański aktor. Odtwórca ról w filmach “Czas Apokalipsy” Coppoli, “Incydent” Perce’a, “Badlands” Malicka.

1941 Urodziła się Martha Stewart, popularna autorka książek i programów kulinarnych. Jest z pochodzenia Polką.

1944 (czwartek) Powstanie warszawskie: Na Woli, Mokotowie i Ochocie oddziały niemieckie podpalają domy i mordują ludność cywilną. Komendant Obwodu Praga, ppłk Antoni Żurawski „Bober” nie mając widoków na opanowanie dzielnicy decyduje się przerwać walkę, a powstańcy powracają do konspiracji. Ok. godz. 20 Niemcy wprowadzają do walki przeciwko powstańcom lotnictwo bombowe, które od tego dnia systematycznie bombardowały Warszawę. W Moskwie odbywa się pierwsza rozmowa premiera Stanisława Mikołajczyka z Józefem Stalinem, który zarzuca Armii Krajowej bierność.

1952 Zakończyły się XV Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach. Polska reprezentacja zdobyła 4 medale, w tym jeden złoty boksera Zygmunta Chychła. Wydarzeniem igrzysk było potrójne zwycięstwo fenomenalnego czechosłowackiego biegacza Emila Zatopka na 5 tys. i 10 tys. metrów oraz w maratonie.

1958 Amerykańska łódź podwodna o napędzie atomowym „Nautilus” przepłynęła pod lodami Bieguna Północnego. Okręt nie został wykryty przez radzieckie stacje radarowe.

1963 Urodził się James Hetfield, gitarzysta i wokalista grupy Metallica, a wcześniej Obsession i Leather Charm.

1967 Urodziła się Skin, czarnoskóra wokalistka zespołu Skunk Anansie. Na koncie formacji m.in. „Weak”, „Selling Jesus”, „Brazen”. Zespół rozwiązał się w 2001 roku.

1975 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Jive Talkin” – The Bee Gees. Nagranie pochodzi z filmu “Gorączka sobotniej nocy”.

1984 Górna Wolta stała się republiką ludowo – demokratyczną i przyjęła nazwę Burkina Faso.

1985 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Into The Groove” – Madonna.

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Roll With It” – Steve Winwood. To jeden z dwóch solowych przebojów “number one” w USA tego artysty. Drugim jest “Higher Love”.

2002 Turecki parlament zniósł karę śmierci, przyznał prawa mniejszości kurdyjskiej i uchylił zakaz krytykowania armii. To milowy krok w kierunku przystąpienia do Unii Europejskiej.

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Hot Is Herre” – Nelly; US Top Album: “Busted Stuff” – Dave Matthews Band.

2004 NASA wystrzeliła w kierunku Merkurego sondę Messenger.

Imieniny obchodzą; Lidia, Nikodem, Augustyn.

Lidia to lidyjka, czyli mieszkanka Lidii, krainy w Azji Mniejszej. Lidia odznacza się wszechstronnymi zdolnościami i zrównoważonym charakterem. W działaniu jest zdecydowana i wytrwała. Nie brakuje jej odwagi cywilnej. W stosunku do otoczenia jest skryta i nieufna.

Nikodem to imię pochodzenia greckiego z grupy dwuczłonowych imion złożonych, pierwszym członem jest słowo nike – zwycięstwo, a drugim – demos – lud. Całość znaczy – zwycięstwo ludu. Nikodem to mężczyzna pewny siebie, przedsiębiorczy i zapobiegliwy. Nie działa pochopnie, lecz według określonych, przyjętych metod. Jest w tym wytrwały i potrafi osiągnąć znaczące sukcesy. W kontaktach międzyludzkich bywa szorstki i złośliwy.

Augustyn to osoba ambitna o wielkim temperamencie. Jest bardzo wrażliwy, uczuciowy i twórczy. Bardzo ceni dom i rodzinę. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag, fotopolska.eu, J. Korpal / Cyryl, R.S. Ulatowski / Cyryl, http://www.fotorevers.eu/, http://thegreatdistancerunners.de

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz