Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 15 GRUDNIA

Polwiejska 1954 r  Foto: Z album Poznań - Miasto się zmienia - Wydawnictwa Miejskiego

Słońce w znaku Strzelca

Urodzeni 15 grudnia interesują się problemami społecznymi. Chętnie działają na rzecz innych. Są bardzo aktywni, nastawieni ufnie i życzliwie. Dużą wagę przywiązują do uczucia, bywają nadmiernie kochliwi. Są zbyt gadatliwi.

Cytaty na dziś:

• Szczęście dziś matką, a jutro może być macochą.
• Na szczęście ludzie to nie tylko tłum, ale i jednostki. Tadeusz Breza
• Kto nie rozumie logiki, ten zwykle nie rozumie i tego, że jej nie rozumie. Tadeusz Kotarbiński

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1895 Renomowana firma Hartwig Kantorowicz, właściciel słynnej Fabryki Likierów i Destylacji przy ul. Wronieckiej 6 przeniosła znajdujący się dotąd przy ul. Berlińskiej 4 “handel detaliczny”, w którym sprzedawano własnej produkcji likiery i importowane spirytualia (koniaki, rumy, araki itp.) w zamkniętych butelkach, do budynku przy ul. Berlińskiej 5, gdzie urządzono niezwykle wytworną “probiernię na sposób holenderski”

Hartwig_Kantorowicz probiernia Foto: poznan.wikia.com

W 1907 roku fabrykę i skład główny przeniesiono do nowych budynków przy ul. Południowej 6, ob. Grochowe Łąki oraz dwóch filii w Berlinie i w Hamburgu.

Na podstawie: Napoje alkoholowe w lokalach poznańskich na przełomie XIX i XX wieku, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000

1896 Po kilkuletniej przerwie ponownie otwarto w Poznaniu restaurację- piwiarnię Bismarck – Tunnel.

Restauracja Bismarck-Tunnel,_ul KantakaW 1887 roku po 12 latach działalności roku ten niezwykle wytworny lokal został zamknięty, gdyż jego utrzymanie okazało się przedsięwzięciem zbyt kosztownym. Dopiero w lipcu 1896 roku właściciel kamienic Julius Waldstein postanowił piwnice gruntownie odnowić i komfortowo wyposażyć, przywracając im pierwotne funkcje.

Tym razem lokal urządzony został w stylu staroniemieckim. Niewątpliwą ozdobą restauracji był biust cesarski, przed którym znajdowała się mała fontanna z figurą Erosa.

Wzniesiono także gustowne podium dla orkiestry. Lokal, wyposażony w bardzo nowoczesną wentylację, oświetlały liczne lampy gazowego światła żarowego. Nowym dzierżawcą, na okres pięciu lat, został doświadczony restaurator Paul Mandel, który rozpoczął szeroką akcję reklamową, mającą zachęcić do licznego odwiedzania lokalu nie tylko mieszkańców miasta, ale przede wszystkim przyjezdnych. Na kolorowych pocztówkach, w przewodnikach po mieście i w ogłoszeniach prasowych”

Tunel Bismarcka” określano mianem “poznańskiej osobliwości” oraz “schadzki wszystkich nieznajomych”, którą – będąc w Poznaniu – koniecznie należy zobaczyć.

“Tunel Bismarcka” otwarto ponownie 15 grudnia 1896 r., zapraszając gości na specjalny wyszynk nieznanego jeszcze w mieście piwa Pschorr z browaru G. Pschorr w Monachium, na które dzierżawca lokalu miał prawo wyłącznej sprzedaży na Poznań i okolicę.

Na podstawie: Napoje alkoholowe w lokalach poznańskich na przełomie XIX i XX wieku, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000

Bismarck Strasse / dziś Kantaka - rok 1914

Bismarck Strasse / dziś Kantaka – rok 1914 Foto: fotopolska

1921 W myśl uchwały Rady Ministrów zamek w Poznaniu – łącznie z zabudowaniami gospodarczymi i ruchomościami przeznaczony został do użytku każdorazowego prezydenta Rzeczypospolitej.

Do celów reprezentacyjnych wydzielono pierwsze piętro, czyli pokoje cesarskie oraz kilkanaście pokoi na drugim piętrze. Ilekroć prezydenci Wojciechowski i Mościcki odwiedzali Poznań zawsze zatrzymywali się z zamku. Sporą część budynku – mniej reprezentacyjną zajął Uniwersytet Poznański.  [Jacek Łuczak, Spacerownik Poznański, Poznań 2010, s. 65]

1922 Maria Curie-Skłodowska, Józef Rivoli, profesor geografii i leśnictwa oraz Roman Dmowski otrzymali pierwsze doktoraty honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

1926 Na posiedzeniu Rady Miasta debatowano nad odciążeniem w ruchu kołowym ul. Półwiejskiej.

W tym celu należało przedłużyć ul. Piekary i połączyć ją z wylotem ul. Ogrodowej i Św. Józefa. Wymagało to “przebicia się” przez cmentarz ewangelicki, położony pomiędzy ul. Półwiejską a Franciszka Ratajczaka opodal Browarów Huggera.

Polwiejska 1954 r

Połwiejska rok 1954. Foto: Z album Poznań – Miasto się zmienia – Wydawnictwa Miejskiego

1945 Głos Wielkopolski odnotował: Pierwsza w Polsce wieś w 100% została zradiofonizowana. Była nią podpoznańska wieś Piątkowo.

Piątkowo - Morasko - Umultowo - Naramowice - zdjęcie z amerykańskiego satelity szpiegowskiego 1965 r

Piątkowo – Morasko – Umultowo – Naramowice – zdjęcie z amerykańskiego satelity szpiegowskiego, 1965 r

1959 Głos Wielkopolski odnotował: „Dziesięć wieków Poznania” to pierwsze monumentalne dzieło o dziejach miasta można nabyć w księgarniach. Idealny prezent pod choinkę. Bogato ilustrowane kompendium wiedzy o historii  miasta wydały „Arkady”.

1957 Powrót do pierwszej powojennej nazwy poznańskiego klubu piłkarskiego – KKS od tej chwili Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań.

1998 Podczas sesji poznańskiej rady miejskiej ustępujący prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek przekazał insygnia władzy nowemu prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu.

2002 W Poznaniu zmarł Jan Krenz-Mikołajczak, poznański sportowiec, odnoszący największe sukcesy w wioślarstwie. (zm. 2002).

Zajmował się także narciarstwem, łyżwiarstwem, sportami motocyklowymi, tenisem oraz żeglarstwem. Ukończył w Poznaniu Wyższą Szkołę Inżynierską (inżynier budownictwa). Największym sukcesem wioślarskim był brązowy medal olimpijski w Los Angeles w 1932 roku, zdobyty wspólnie z Henrykiem Budzińskim w konkurencji dwójek bez sternika.

Jan Krenz_MikołajczakMiał także trzy medale Mistrzostw Europy, w tym złoty (1929 2. miejsce w dwójkach bez sternika, 1930 1. m. w dwójkach bez sternika, 1931 2. m. w czwórkach bez sternika, 1933 4. m. w czwórkach bez sternika). Zdobył 9 tytułów mistrza Polski (w dwójkach i czwórkach bez sternika).

W 1943 został wywieziony na budowę niemieckiej linii obrony (Witebsk, Orsza, Smoleńsk), na drodze odwrotu (Prusy Wschodnie) został “przejęty” przez Armię Czerwoną i wywieziony do obozu pracy pod Leningradem. Wolność odzyskał (1946) salwując się ucieczką z jenieckiego transportu. Po wojnie zamieszkał w rodzinnym Poznaniu.

Mistrzowska dwójka Jan Mikołajczak Krenz ,Henryk Budziński, fot: Klub Wioślarski KW04

Przez wiele lat zapomniany, zaproszony został na Jubileusz PKOl do Teatru Wielkiego w Warszawie (1999), gdzie sam prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch udekorował go olimpijskim medalem za zasługi.

Utrzymywał znakomitą kondycję fizyczną i psychiczną. Mając 70 lat wspinał się z synem na Żółtą Turnię w Tatrach, zbliżając się do dziewięćdziesiątki (w łodzi jako szlakowy) popłynął wraz z kolegami parę kilometrów Wartą, a już po dziewięćdziesiątce samodzielnie odbierał olimpijski medal za zasługi. Pochowany jest na cmentarzu na Bluszczowej.

ZDARZYŁO SIĘ 15 GRUDNIA

37 W Ancjum urodził się Lucjusz Domicjusz Ahenbarbus, późniejszy cesarz Neron.

1613 Urodził się François de la Rochefoueauld, pisarz francuski, przedstawiciel moralizmu.

1828 Podporucznik Piotr Wysocki zawiązał tajną organizację patriotyczną, nazwana później Sprzysiężeniem Wysockiego lub Związkiem Wysockiego.

1831 W Paryżu powstał Komitet Narodowy Polski z Joachimem Lelewelem na czele.

1832 Urodził się Gustave Eiffel, inżynier francuski, budowniczy słynnej wieży w Paryżu.

1852 Urodził się Antoine Henri Becquerel, fizyk francuski. Laureat Nagrody Nobla w 1903 za odkrycie promieniotwórczości naturalnej.

1859 Urodził się Ludwik Zamenhof, lekarz, twórca międzynarodowego języka esperanto.

1916 Niemieckie dowództwo zakończyło natarcie pod Verdun, nie pokonując armii francuskiej. Na polu walki zginęło ponad 300 tysięcy żołnierzy niemieckich i drugie tyle sojuszników.

1923 Urodził się Leon Niemczyk, aktor filmowy i telewizyjny. Debiutował w “Nożu w wodzie” Polańskiego. Zagrał ponad 400 ról.

1923 John Hoskins zorganizował w Australii (West Maitland, Nowa Południowa Walia) pierwsze wyścigi motocyklowe zwane “speedway races”.

1948 Urodził się Don Johnson, amerykański aktor a także piosenkarz. Jego największymi przebojami były piosenki “Heartbeat” (1986) i “Tell It Like It Is” (1989), a także nagrane w duecie z Barbrą Streisand “Till I Loved You” (1988).

1951 W Warszawie odbył się pierwszy polski publiczny pokaz programu telewizyjnego.

1956 Polskie Radio nadało pierwszy odcinek powieści “Matysiakowie”.

1963 Urodził się Mirosław Baka, polski aktor.

1966 Zmarł Walt Disney, amerykański producent i twórca filmów animowanych.

1970 Apogeum protestu robotniczego na Wybrzeżu. Grupa robotników podpaliła budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Wojsko otworzyło ogień do demonstrantów zgromadzonych przed dworcem, śmierć poniosło pięć osób.

1973 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: “Merry Xmas Everybody” – Slade. Nagranie wchodziło na listę przebojów jeszcze osiem razy.

1971 Urodziła się Edyta Olszówka, polska aktorka.

1979 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Another Brick In The Wall” – Pink Floyd.

1985 This Is Not America – Davida Bowie & Pata Metheny numerem 1 w 156 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1999 Roman Polański został członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “U Got It Bad” – Usher; US Top Album: “Weathered” – Creed.

Imieniny obchodzą: Walerian, Celina, Nina, Ireneusz Antoni, Drogosław, Drogosława, Euzebiusz, Fortunata, Ignacja, Ignacy, Ireneusz, Jan, Maksymin, Maria, Maryn, Maryniusz, Mścigniew, Saturnin, Teodor, Weronika, Wiktor, Wolimir i Żegota.

Celina to imię łacińskie pochodzące od wyrazu “niebo”. Osoba je nosząca jest stałego charakteru, lubi dźwigać odpowiedzialność, bardzo ceni sobie gdy jej rady służą innym. W każdej sytuacji prezentuje się korzystnie. Jest wrażliwa na kolory, rytm i ma poczucie piękna. Z powodzeniem realizuje swoje uzdolnienia artystyczne.

Nina jest imieniem o niejasnej etymologii i pochodzeniu. Niektórzy łączą je z Ninosem, założycielem Niniwy i imperium asyryjskiego. Osoba o tym imieniu jest melancholijna, a zarazem nerwowa, pobudliwa i podejrzliwa. Ma predyspozycje kierownicze. Bywa chimeryczna. Ma duże ambicje polityczne. W sztuce nie odnosi sukcesów. Lubi otaczać się mężczyznami i nosi ekscentryczne stroje.

Imię Ireneusz wywodzi się z języka greckiego. Jego pierwotne znaczenie łączy się ze słowem “eirenaios” – “spokojny, pokojowy”. Ireneusz jest dobrym organizatorem. Bierze udział w ważnych przedsięwzięciach o charakterze państwowym. Jest lojalny wobec władzy i własnych idei. Bywa rozrzutny. Jest ekstrawagancki, ceni dobre jedzenie, lubi egzotyczne podróże.

Użyte w artykule zdjęcia: poznan.wikia.com, fotopolska, Z album Poznań - Miasto się zmienia - Wydawnictwa Miejskiego

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • UWAGA ! W nazwisku prof. Józefa Rivoli’ego wkradł się błąd. Nazwisko brzmi RIVOLI a nie
    RAVIOLI . Ravioli .to pierożki z Italii.