Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 29 KWIETNIA

Kąpielisko miejskie nad Wartą, zwane Bocianka (Ilustracja Poznańska nr 31, r.1932)  Foto: fotopolska.eu

29 KWIETNIA Słońce w znaku Byka

Międzynarodowy Dzień Tańca – obchodzony od 1982 r. w dzień urodzin Jeana Georgesa Noverre’a – francuskiego tancerza i choreografa (ur. w 1727 r.)
Japonia – Dzień Ziemi
Światowy Dzień Solidarności z Ofiarami Ludobójstwa w Darfurze

KALENDARIUM POZNANIA 2

Urodzeni 29 kwietnia są życzliwi, pogodni i bezinteresowni. Ich uczuciowość i wierność powoduje, że współżycie z nimi najczęściej jest udane. Co prawda rzadko stają się posiadaczami wielkich fortun, ale prawie zawsze potrafią zapewnić swoim najbliższym godziwą egzystencję. Ich wady to łatwowierność i naiwność.

Imieniny obchodzą: Hugon, Bogusław, Robert

Cytaty na dziś:

– Sztuka mądrości polega na tym, by wiedzieć, co przeoczyć. William James
– Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego. Lew Tołstoj
– Najszlachetniejsi ludzie zadają sobie najgłębsze rany. Fryderyk Chrystian Hebel

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1644 W związku z masowym wykupem koni przez cudzoziemców w Wielkopolsce ogłoszono rozporządzenie zakazujące wyprowadzania polskich koni za granicę.

1848 Bitwa pod Książem  podczas powstania wielkopolskiego.

Bitwa o Książ 1948. Egzemplarz jednostronicowej gazety Neuruppiner Bilderbogen Nr. 2062 z roku 1848. Tytuł oryginalny: "Krieg mit den Polen. Erster Kampf" [niem. Wojna z Polakami. Pierwsze starcie Foto: www.deutsche-und-polen.de Major Florian Dąbrowski dowodzący oddziałem liczącym ponad 1500 żołnierzy (500 kosynierów, 125 strzelców, 120 jazdy oraz 800 ludzi pospolitego ruszenia powołanego z okolicznych wsi) otrzymał w Książu rozkaz od Mierosławskiego, by bronić miasta.

W tym celu Dąbrowski nakazał zabarykadowanie drogi prowadzącej do rynku. Ponieważ wojska pruskie nie nadchodziły, a stojącym w Książu oddziałom zaczęło brakować żywności, Dąbrowski rozpuścił pospolite ruszenie do domów. Wojska pruskie w sile 6000 żołnierzy i 7 dział przybyły 29 kwietnia. Dowodził nimi pułkownik Heinrich Brandt.

Pruska piechota trzy razy szła do natarcia na Książ i za każdym razem została odparta. Czwarty atak okazał się jednak skuteczny i Prusacy wdarli się na rynek. Ponieważ dowodzący Polakami Dąbrowski został śmiertelnie ranny, a wezwany na pomoc pułkownik Józef Bonawentura Garczyński nie przybył, powstańcy złożyli broń. Podczas jej składania z dołu padł strzał. Prusacy wpadli w szał i zaczęli strzelać do żołnierzy.

Fot: Bitwa o Książ 1948. Egzemplarz jednostronicowej gazety Neuruppiner Bilderbogen Nr. 2062 z roku 1848. Tytuł oryginalny: “Krieg mit den Polen. Erster Kampf” [niem. Wojna z Polakami. Pierwsze starcie Źródło www.deutsche-und-polen.de, za Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski

1880 W Krakowie urodził się Adolf Eustachy Chybiński, muzykolog historyk muzyki, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Poznańskiego.

Adolf Chybiński Foto: http://pl.chopin.nifc.plPo wojnie został profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, kierował Katedrą Muzykologii oraz wykładał historię muzyki staropolskiej, polski folklor muzyczny i teorię muzyki. Przez krótki czas był dyrektorem Opery Poznańskiej (1948). Przewodniczył Sekcji Teoretyków Komisji Programowej Szkolnictwa Muzycznego.

W pracy naukowej zajmował się historią polskiej muzyki renesansowej i barokowej oraz etnografią muzyczną. Badał twórczość m.in. Mikołaja Gomółki, Jana z Lublina i Jacka Różyckiego.

W 1948 był jednym z członków założycieli Związku Kompozytorów Polskich, pełnił funkcję wiceprezesa Sekcji Muzykologii. Ponadto działał w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz Polskim Towarzystwie Tatrzańskim (członek honorowy). Został uhonorowany dwiema księgami pamiątkowymi (1930 i 1950), przyjaźnił się z Mieczysławem Karłowiczem, Grzegorzem Fitelbergiem, Ludomirem Różyckim, Karolem Szymanowskim, Jarosławem Iwaszkiewiczem, Janem Gwalbertem Pawlikowskim.

W 1947 został laureatem nagrody województwa poznańskiego za całokształt pracy naukowej, w 1951 nagrody państwowej I stopnia. Również w 1951 nadano mu doktorat honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

1893 Zapotrzebowanie na wódkę w Poznaniu zwiększało się wraz z nastaniem pory zimowej, gdy wielu robotników idących już przed godz. 6 rano do pracy piło na rozgrzewkę.

Widok zataczających się na ulicy ludzi, oszołomionych alkoholem, nie był w Poznaniu rzadkością. Wielkie oburzenie przechodniów wzbudzały zwłaszcza pijane kobiety z dziećmi. W “Dzienniku Poznańskim” z 29 kwietnia 1893 r. czytamy: “Zbiegowisko wywołała onegdaj na Kramarskiej ulicy pijana kobieta, która skutkiem nadużycia gorzałki, nie mogąc się utrzymać na nogach wraz z małym dzieckiem na ręku, co krok padała na bruk. Oburzeni tern obecni zaczęli ją okładać kijami, aż przywołany policjant zaprowadził ją do domu na Chwaliszewie.

[Na podstawie: Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000]

Pocztówka z Poznania rok 1899 Foto: fotopolska.eu

1927 Kurier Poznański pisał: “Celem zatrudnienia możliwie jak największej ilości bezrobotnych w sposób jak najbardziej racjonalny, przystąpiło miasto do regulacji Drogi Dębińskiej, na linii od łazienek miejskich do parku Wiktorii [.. .] Droga Dębińska będzie rozszerzona i wywyższona. Obok usypany będzie wał, który chronić będzie Drogę Dębińską od wylewu wysokich wód. W całej pełni prace rozpoczną się w początkach maja.

Kąpielisko miejskie nad Wartą, zwane Bocianka (Ilustracja Poznańska nr 31, r.1932) Foto: fotopolska.eu

Kąpielisko miejskie nad Wartą, zwane Bocianka (Ilustracja Poznańska nr 31, r.1932), fot: fotopolska.eu

1947 Urodziła się Stanisława Celińska, aktorka. Grała w filmach Wajdy “Krajobraz po bitwie”, “Panny z Wilka”, Majewskiego “Zaklęte rewiry”, Barei “Nie ma róży bez ognia”, a także w telewizyjnych serialach “Noce i dni” Antczaka, “Ekstradycja” Wójcika oraz “Złotopolscy”. W latach 1990 – 91 była aktorką Teatru Nowego w Poznaniu.

Stanisława Celińska i Michał Grudziński spektaklu Portret w Teatrze Nowym - 19.10.1990

Stanisława Celińska i Michał Grudziński spektaklu  Portret w Teatrze Nowym  – 19.10.1990 Foto: Romuald Sakowicz – Cyryl

1950 Powstanie poznańskiego Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki.

Empik - Klub Międzynarodowej Ksiązki i Prasy - Ratajczaka / 27 Grudnia - rok 1966Klub Międzynarodowej Prasy i Książki – była to sieć domów kultury i księgarni założona w 1948 przez Zarząd Główny Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”; salony Klubu MPiK prowadziły czytelnię prasy, klubokawiarnię, księgarnię, kursy języków obcych, działalność imprezowo-wystawienniczą.

W klubach, których sieć z czasem objęła wszystkie większe miasta w Polsce sprzedawano przede wszystkim prasę polską oraz pochodzącą z głównych krajów bloku wschodniego, przede wszystkim ZSRR. Do placówek KMPiK na bieżąco dostarczano więc m.in. Prawdę, Izwiestija, Rudé právo czy też jedyną polskojęzyczną radziecką gazetę codzienną Czerwony Sztandar. Towarzyszył im szeroki wybór periodyków tematycznych z tychże krajów. Okazjonalnie nabywać można było także publikacje zachodnie.

Znacznie szerszy ich wybór znajdował się natomiast w obszernych czytelniach wchodzących w skład większości klubów z których korzystać można było bezpłatnie, ale za pozostawieniem dowodu tożsamości “pod zastaw”. Kluby wyposażone były także w kawiarenki (kawa, herbata, napoje gazowane, czasem ciastka), szatnie i ubikacje i mogły działać jako wystawy artystyczne oraz, po przestawieniu foteli, normalnie ustawionych wokół niskich stolików, jako miejsca spotkań z artystami i kameralnych koncertów.

Empik Klub Międzynarodowej Prasy i Książki 1966

1953 W Koninie urodził się Jan A. P. Kaczmarek, polski kompozytor. Autor muzyki do ponad trzydziestu filmów długometrażowych i dokumentalnych, laureat Oskara za muzykę do filmu Marzyciel.

1960 W 1960 roku pierwsi lokatorzy wprowadzili się do nowo wybudowanej „plomby” przy ulicy Gwardii Ludowej 36/38. Już w fazie projektowej dwie dolne kondygnacje przeznaczono na przybytek X muzy. 29 kwietnia 1962 roku otwarto tutaj panoramiczne kino Wilda, wtedy najnowocześniejsze w Poznaniu. Przez wiele lat wieczorami wejście do niego rozświetlał neon.

Neon Kino Wilda Foto: facebook.com/WILDAwczasachPRL

źródło: https://www.facebook.com/WILDAwczasachPRL

1978 Początek działalności handlowej Centrum sprzedaży i obsługi pojazdów „Polmozbyt” przy ulicy Wojciechowskiego w Poznaniu.

ZDARZYŁO SIĘ 29 KWIETNIA

1380 Zmarła Katarzyna ze Sieny, święta, włoska mistyczka. Istnieje prawdopodobieństwo, że bezpośrednią przyczyną śmierci było zagłodzenie się w wyniku ścisłego postu i innych umartwień, jakie na siebie narzucała. (ur. 1347).

1429 Joanna d’Arc, siedemnastoletnia wieśniaczka, przebrana za mężczyznę poprowadziła francuskie oddziały do zwycięstwa w Orleanie i pod Patay, gdzie pobili Anglików.


1785 Urodził się Karl Friedrich von Sauerbronn Drais – niemiecki konstruktor pojazdów. Twórca drezyny czterokołowej i dwukołowej, będącej prototypem roweru.

1813 Amerykanin Jacob Hummel otrzymał pierwszy w USA patent na wyrób z gumy. Pokrywał buty i inne przedmioty elastyczną gumą w celu uzyskania wodoszczelności.

1863 Urodził się Konstandinos Kawafis, grecki poeta. Uważany za jednego z najwybitniejszych poetów greckich XX w.

1885 Po raz pierwszy pozwolono kobietom przystąpić do egzaminów wstępnych na Oxford.

High_Street,_Oxford,_England,_1890s Foto: wikipedia

1886 W Holandii wprowadzono elektryczność do użytku publicznego.

1897 Urodził się Gieorgij Szpagin, radziecki konstruktor broni strzeleckiej. W 1941 skonstruował swój najsłynniejszy wzór broni – pistolet maszynowy PPSz – popularną “pepeszę”, produkowany w wielkich ilościach 5,5 miliona sztuk podczas II wojny światowej.

1899 Urodził się Edward Kennedy Ellington, znany jako Duke Ellington, amerykański pianista i kompozytor. Uznany za jednego z największych jazzmanów świata. Prezydent Nixon nadał mu “Medal of Honour”, najwyższe odznaczenie cywilne w USA. Zmarł 24 maja 1974 roku.

1919 Urodził się Gérard Oury, francuski reżyser filmowy.

Twórca najbardziej kasowych komedii w historii francuskiej kinematografii. Sześć najpopularniejszych z nich obejrzało we francuskich kinach 50 mln widzów, a 200 mln w telewizji. Były to: Gamoń (1965; z duetem Louis de Funes i Bourvil i widownią siegającą 12 mln), Wielka włóczęga (1966; ponownie z de Funesem i Bourvilem i rekordową widownią 17 mln), Mózg (1968; z gwiazdorską międzynarodową obsadą: Jean-Paul Belmondo, Bourvil, David Niven i Eli Wallach), Mania wielkości (1971; z Louisem de Funesem i Yvesem Montandem w rolach głównych), Przygody Rabina Jakuba (1973; w głównej roli Louis de Funes) i As nad asy (1982; w głównej roli Jean-Paul Belmondo. (zm. 2006).

1923 Uroczyście poświęcono Gdynię jako „tymczasowy port, schronienie dla rybaków”.

Gdynia - poświęcenie portu

1930 Brytyjska aktorka Peggy O’ Neil udzieliła pierwszego na świecie wywiadu telewizyjnego.

1946 Urodził się Aleksander Wolszczan polski astronom. W 1992 roku odkrył pierwsze planety poza Układem Słonecznym; profesor Uniwersytetu w Pensylwanii, dyrektor Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

1968 Odbyła się premiera filmu “2001: Odyseja Kosmiczna” w reżyserii Stanleya Kubricka.

1970 Urodził się Andre Agassi, amerykańska gwiazda tenisa ziemnego. Zwycięzca turniejów Wielkiego Szlema; 1992 w Wimbledonie, 1994 i 1999 w US Open, 1995 i 2000 w Australia Open. Tutaj możemy zobaczyć go na korcie na zupełnym luzie 😉

http://www.youtube.com/watch?v=7HDs7_MJkLo&feature=related

1970 Urodził się Paweł Deląg, polski aktor teatralny i filmowy (Lista Schindlera, Młode wilki, Złoto dezerterów, Chłopaki nie płaczą, Sezon na leszcza, Quo Vadis)

1970 Urodziła się Uma Thurman, aktorka amerykańska (Baron Munchausen, Pulp Fiction).

1972 Nr 1 ameryk listy przebojów: „The First Time Ever I Saw Your Face” – Roberta Flack

1973 Urodził się Mike Hogan, basista irlandzkiego zespołu The Cranberries.

Zespół powstał w maju 1990 roku. Na jego czele stoi wokalistka Dolores O’Riordan. Grupa zadebiutowała w 1993 roku krążkiem „Everybody Else Is Doing It So Why Can’t We”, z którego pochodzą takie przeboje jak „Linger” oraz „Dreams”. Ponadto na koncie formacji znajdują się „Zombie”, „Ode To My Family”, „Salvation” oraz „Animal Instinct”.

1975 Urodził się Mateusz Kusznierewicz, ps. “Cebula”,(193 cm, 96 kg), mistrz olimpijski z Atlanty (1996) i mistrz świata z Aten (1998), wyróżniony jako jedyny Polak tytułem “Żeglarza Roku” ISAF (1999). Brązowy medalista olimpijski z Aten (2004).

1976 Bruce Springsteen usiłować sforsować ogrodzenie posiadłości Elvisa Presleya w Graceland, aby zobaczyć Elvisa. Nie udało mu się – został wyprowadzony na zewnątrz przez ochronę.

1985 Sejm uchwalił – po trzech latach od ustanowienia nowelą konstytucyjną Trybunału Konstytucyjnego – pierwszą Ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

1985 Zmarł na emigracji w Danii Aleksander Ford – reżyser filmowy. Twórca „Krzyżaków”, „Ulicy Granicznej”, „Pierwszego dnia wolności”.

1991 Polska i 6 państw EWG podpisało umowy o zniesieniu wiz dla obywateli polskich.

1994 Ogłoszono bankructwo światowego potentata branży komputerowej – Commodore International.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Maria Maria” – Santana feat. The Product G&B; US Top Album: “No Strings Attached” – ‘N SYNC.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Don’t Stop Movin” – S Club 7; UK Top Albums “Free All Angels” – ASH.

2011 W Londynie odbył się królewski ślub – książę William poślubił Kate Middleton.

Urodzeni 29 kwietnia są życzliwi, pogodni i bezinteresowni. Ich uczuciowość i wierność powoduje, że współżycie z nimi najczęściej jest udane. Co prawda rzadko stają się posiadaczami wielkich fortun, ale prawie zawsze potrafią zapewnić swoim najbliższym godziwą egzystencję. Ich wady to łatwowierność i naiwność.

Imieniny obchodzą: Hugon, Bogusław, Robert

Hugon, to najczęściej spotykana w Polsce forma imienia Hugo – ma rodowód germański – znaczy rozum, talent. Mężczyźni noszący imię Hugon są szlachetni i uczuciowi. Kochają rodzinę, a dzieci wychowują na patriotów. Mają przesłanki by zostać przywódcami. W przekonaniach są na ogół konserwatystami, bronią starych zasad i cenią tradycję. Są elokwentni, kulturalni i inteligentni. W środowisku są szanowani i lubiani. Często posiadają uzdolnienia wokalne.

Bogusław, imię słowiańskie, oznacza – „sławiący imię Pana”. Bogusław jest osobą szczerą, ambitną i pracowitą. Posiada wrażliwą naturę, jest prawdomówny i ceni sobie towarzystwo. Jest oddany rodzinie – wspaniały mąż, przykładny ojciec. Przez całe życie pracuje nad sobą, doskonali metody pedagogiczne, ma również uzdolnienia pisarskie. Lubi podróże, przygody, dlatego chętnie odwiedza kraje egzotyczne.

Imię Robert ma pochodzenie germańskie – oznacza sławnego lub znakomitego. Robert to mężczyzna energiczny, a przy tym dobry organizator i znawca psychiki ludzkiej. Potrafi obserwować ludzi i świat. Ma uzdolnienia kierownicze, bywa często trafnym rozjemcą, chętnie służy radą. Ceni rodzinę, zwłaszcza szanuje rodziców, lubi przebywać w domu. Nie lubi podróżować.

Użyte w artykule zdjęcia: http://pl.chopin.nifc.pl, fotopolska.eu, www.deutsche-und-polen.de , facebook.com/WILDAwczasachPRL, wikipedia, Romuald Sakowicz - Cyryl, Kronika Miasta Poznania / Cyryl, Cyryl / Kronika Miasta Poznania , wolneforumgdansk.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz