Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 26 CZERWCA

Targi wieża 1911  Foto: Joseph Latzel Ze zb. Brigitte i Everhardta Franßen CK Zamek - Cyryl

Słońce w znaku Raka

– Międzynarodowy Dzień na Rzecz Pokoju i Demokracji – obchodzony od roku 1995 dla upamiętnienia podpisania Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r.
– Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii – ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych
– Święto narodowe Madagaskaru i Somalii. Dzień Niepodległości.
– Organizacja Narodów Zjednoczonych – Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur
– Azerbejdżan – Święto Armii i Marynarki Wojennej
– Wspomnienie liturgiczne św. Zygmunta Gorazdowskiego

Cytaty na dziś:

– Należy być egoistą, czyli niczemu wartości nie przydawać, lecz szukać jej tylko w sobie samym. Max Stirner
– Człowiek wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by imponować ludziom, których nie lubi. Danny Kaye (David Daniel Kaminsky)
– Czas i śmierć nigdy się uprosić nie dadzą. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

Przemysł II, rycina Jana Matejki1295 (niedziela) Przemysł II, książę wielkopolski i pomorski, koronował się w Gnieźnie na króla Polski. Była to pierwsza próba odbudowy Królestwa Polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego.

Kilka miesięcy później zamordowano go skrytobójczo. Od tego dnia Orzeł Biały jest symbolem Polski. Nie wiadomo, według jakiego ordinis cororandi (porządku ceremonii koronacyjnej) się odbyła. Była to pierwsza koronacja władcy polskiego po 219 latach. Współkoronatorami władcy Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego zostali biskupi: lubuski Konrad, poznański Jan Gerbicz, włocławski Wisław i płocki Gedko.

Z polskiego episkopatu na uroczystość nie przybyli wyłącznie biskupi: wrocławski Jan Romka i krakowski Jan Muskata, którzy, mimo iż nie było to konieczne, przysłali swoją zgodę na koronację.

1838 Zawiązała się spółka – Towarzystwo Bazar Poznański

1838 Pruskie władze wydały nowy regulamin zabudowy wewnątrz fortyfikacji miasta Poznania.

Wszystkie budowle musiały być murowane, kryte niepalnym materiałem, a ich fasady musiały spełniać wymogi estetyki ustalonej przez władze. Zezwolono natomiast na budowanie oficyn wewnątrz kwartałów. Wykształcił się również nowy podział miasta. Najbardziej reprezentacyjną, zamieszkaną przez najbogatszych częścią stało się Górne Miasto, zaś Stare Miasto wokół Rynku zaczęło podupadać. Rolę dzielnic proletariackich pełniły natomiast Śródka i Chwaliszewo.

Chwaliszewo koniec XIX wieku Foto: fotopolska

Chwaliszewo, pod koniec XIX wieku, fot: fotopolska

Brama_Berlińska_po lewej stronie w oddali znajduje się dzś CK Zamek

Brama Berlińska, po lewej stronie w oddali znajduje się dziś CK Zamek, fot: fotopolska.eu

1869 W Wielkim Księstwie Poznańskim uchylono tzw. ustawę procederową, wymagającą zgody władz na przedstawienia w językach obcych (innych niż urzędowy niemiecki), co otworzyło szansę przed sceną polską i ostatecznie doprowadziło do otwarcia Teatru Polskiego w Poznaniu.

1915 Zmarł Marcin Biedermann, polski bankier, pośrednik polskiego obrotu ziemią w Wielkopolsce.

Majątek Modrze Foto: http://www.molendowie.euPrzeciwdziałając wykupowi ziemi przez Komisja Kolonizacyjna skupował ziemię od Niemców (firma Drwęski-Langner), a następnie ziemię tę odstępował polskim spółkom parcelacyjnym. Wydawca poznańskiego tygodnika p.t. “PRACA”. (ur. 1864).

Między innymi w  1907 r. kupił Majątek Modrze, pod Stęszewem. Na początku XIX wieku jego właścicielką była Rozalia z Chłapowskich Engeströmowa, żona szwedzkiego dyplomaty i polityka, hrabiego Larsa (Wawrzyńca) von Engeströma. Zmuszona była sprzedać w 1826 r. majętność (dwór z folwarkiem) Danielowi Gottliebowi Baarthowi, niemieckiemu kupcowi i destylatorowi z Poznania. Jego syn rozbudował majątek. W 1907 r. dobre  te kupił od niego za wyjątkowo wysoką cenę Polak, Marcin Biedermann, poznański kupiec i przedsiębiorca, ratując go przed kolonizacją niemiecką. [na podstawie http://www.molendowie.eu]

1921 W Poznaniu urodził się Roman Waschko, publicysta i krytyk jazzowy.

Roman Waschko_Był jednym z “ojców chrzestnych” polskiego jazzu. Już w 1956 roku prowadził w “Sztandarze Młodych” stałą rubrykę poświęconą muzyce jazzowej – w tym okresie redaktor Józef Balcerak zakładał Jazz – pierwsze w Polsce i w ogóle w tzw. obozie socjalistycznym czasopismo jazzowe, a Leopold Tyrmand i Franciszek Walicki organizowali I Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie.

Z rekomendacji Tyrmanda, którego poznał na kortach tenisowych, i któremu zaimponował prezencją, elegancją i znajomością języków obcych, Roman Waschko został konferansjerem II Festiwalu Jazzowego w Sopocie w 1957 roku i tę funkcję pełnił znakomicie przez wiele następnych lat zapowiadając pierwsze koncerty jazzowe w Filharmonii Narodowej w 1958 roku, występy Kwartetu Brubecka podczas jego pierwszego tournée w Polsce, a potem wszystkie kolejne festiwale Jazz Jamboree aż do końca lat 60.

Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że słynny konferansjer był agentem SB, nie tylko donosił (na przykład na pisarza Leopolda Tyrmanda) ale też kusił kolegów, przedstawiając im prostytutki zatrudnione przez bezpiekę.

1934 Ponownie wybrano Cyryla Ratajskiego na prezydenta Poznania. Wybór nie został zatwierdzony przez administrację centralną.

Uroczyste otwarcie P.W.K. w 1929 roku. Przy mikrofonie prezydent miasta P. Cyryl Ratajski, wśród gości - prezydent II R.P. Ignacy Mościcki oraz przedstawiciele rządu (m.in. premier W. Sławek) Foto: fotopolska

Uroczyste otwarcie P.W.K. w 1929 roku. Przy mikrofonie prezydent miasta P. Cyryl Ratajski, wśród gości – prezydent II R.P. Ignacy Mościcki oraz przedstawiciele rządu (m.in. premier W. Sławek)

1938 Uroczyście otwarto wieżę spadochronową przy Drodze Dębińskiej

Wieża spadochronowa na WildziePierwsza wieża spadochronowa w Poznaniu została zbudowana i poświęcona w 1938 roku na placu parkowym Miejskich Łazienek Rzecznych, w pobliżu Centralnego Dziecińca Miejskiego przy Drodze Dębińskiej. Zbudowana została przez polskie przedsiębiorstwo ze Śląska i miała 30 m. wysokości.

Z wieży skoki odbywały się przez cały rok, także zimą – aż do temperatury – 7° C. Były to dwa rodzaje skoków: propagandowe dla wszystkich i za opłatą skoki szkoleniowe dla uczestników kursów spadochronowych.

Wieża na Łęgach powstała z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (paramilitarnej organizacji zrzeszającej w roku 1938 w samym tylko województwie poznańskim 120 tys. członków). Jej otwarcie 26 czerwca 1938 roku przyciągnęło tłumy Poznaniaków.

Wieża szybko zyskała liczne grono entuzjastów symulowanego skoku na spadochronie, których nie zniechęcał brak windy – na pomost trzeba było wspinać się po stopniach. Po zmroku wieżę ozdabiał oświetlony napis „LOPP”. Po zajęciu miasta przez Niemców w roku 1939 została rozebrana. [Źródła: poznan.wikia.com, Nasza Gazetka: pisemko dzieci szkół powszechnych w Poznaniu 1937.09/11 R.4 Nr1/3]

1940 Zmarł Ralph Modjeski (Rudolf Modrzejewski), amerykański inżynier, budowniczy linii kolejowych i mostów pochodzenia polskiego. Był synem słynnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej, w wieku piętnastu lat wraz z matką emigrował do USA. Jest patronem Zespołu Szkól Geodezyjno Drogowych w Poznaniu. (ur. 1861).

Technikum Geodezyjne Foto: TD

1943 Zmarł Antoni Gąsiorowski, woźnica, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Akcji Bollwerk, pseudonim Ślepy Antek.

Gąsiorowski został aresztowany 25 czerwca 1942 roku przy Wolnicy (ulica w bezpośrednim sąsiedztwie pl. Sapieżyńskiego/Wielkopolskiego), podczas rozładunku wozu. Stawił gwałtowny opór usiłującym go zatrzymać, następnie zaś został przewieziony do siedziby Gestapo przy ul. Młyńskiej.

Podczas próby przesłuchania, będąc skrępowanym, został pchnięty przed jednego z oprawców w stronę osób prowadzących przesłuchanie.

Wykorzystując ten moment, Gąsiorowski rzucił się na obecnego tam funkcjonariusza i przegryzł mu gardło.

Jego życiorys przez wiele lat nie był dobrze znany, niektóre fakty z jego życia zachowały się w formie legendy miejskiej rozpowszechnionej wśród mieszkańców Chwaliszewa, gdzie był postacią powszechnie rozpoznawaną. Nazywano go juchtą chwaliszewską –chuliganem, łobuzem niejako będącego elementem miejscowej tradycji i kolorytu.

W relacjach świadków Gąsiorowski jawi się jako głęboki patriota i człowiek z dużym poczuciem honoru, co wyróżniało go nawet na tle innych działaczy podziemia – po zakończeniu Akcji Bollwerk miał pozostawić w jednym z budynków zarekwirowany przez władze okupacyjne gramofon grający Mazurka Dąbrowskiego. Nie do końca miał akceptować zasady konspiracji, gdyż – jak twierdził – nie chciał umrzeć bezimiennie. Miał mieć również skłonność do brawury. Wspominano również epizody jego życia z czasów poprzedzających okupację – jego ekę oraz przyzwyczajenia i preferowane sposoby spędzania wolnego czasu m.in. ulubione lokale (Grubego Jasia i Koniecznego).

Zdjęcia: Akcja Bollwerk – magazyny portowe na Garbarach Foto: reprodukcja z ksiązki Jerzego Korczaka “Konspiratorzy i zdrada”, Pomnik Bohaterów Akcji Bollwerk przy ul. Estkowskiego

1974 Wodowanie statku “Powstaniec Wielkopolski” w Ośrodku Kadłubowym Wulkan, statek wybudowany został przez Stocznię Szczecińską im. Adolfa Warskiego

| 26.06.1974 r. | fot. S. Wiktor | ze zb. Ewy i Małgorzaty Czarkowskich

1997 Zmarł Zdzisław Śliwiński, działacz kulturalny. Był dyrektorem Filharmonii Poznańskiej (1948 – 58) i Narodowej oraz Teatru Wielkiego w Warszawie, (ur. 1901).

2012 Przy ulicy Jana Pawła II otwarto nowy budynek Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanotechnologii Politechniki Poznańskiej. [Kronika Wielkopolski 3(143)/2012]

2019 Uroczyście po generalnym remoncie otwarto Komisariat Policji Stare Miasto.

Nie jest to nowa placówka, bo policjanci pracowali w tym miejscu od dawna, jednak warunki były tam, delikatnie mówiąc, bardzo słabe. Pod koniec 2016 roku rozpoczął się remont, a funkcjonariuszy przeniesiono do innych lokalizacji. Teraz jednak prace zostały zakończone i policjanci będą mogli korzystać z nowoczesnego biurowca, wyposażonego m.in. w doskonały sprzęt elektroniczny.

Remont komisariatu trwał od jesieni 2016 roku. W ramach prac, został zmodernizowany i odnowiony cały budynek. Blisko 11 milionów złotych pochodzi z Programu modernizacji Policji na lata 2017-2020. Natomiast prawie 12 milionów w ramach darowizny, przekazało miasto Poznań. Stan etatowy komisariatu to 172 osoby, z czego 160 to policjantki i policjanci.

Od strony podwórza została dobudowana przeszklona, zewnętrzna winda oraz pawilon służący do odpraw policjantów. Dodatkowo cała przestrzeń nieużytkowego poddasza została zagospodarowana, co zwiększyło powierzchnię użytkową całego budynku. To właśnie tam jest zlokalizowana siedziba miejskiego monitoringu. Natomiast zaplecze komisariatu to wymieniona nawierzchnia, nowe wiaty garażowe i garaże.

Całość prac była prowadzona w ścisłej współpracy z miejskim konserwatorem zabytków, ze względu na charakter i wiek budowli. Jest to budynek dawnego pruskiego Urzędu Celnego. Został wzniesiony w latach 1882-1884. Budynek powstał w oparciu o projekt Heinricha Kocha, a głównym wykonawcą był Otton Hirt. W okresie międzywojennym mieściła się tutaj siedziba Urzędu Celnego oraz Urząd Akcyz i Monopoli.

Dzięki zakończonej inwestycji policjanci, którzy do tej pory pracowali w pięciu różnych lokalizacjach, wrócili do siedziby przy Al. Marcinkowskiego 31 w Poznaniu. Komisariat Policji Stare Miasto położony jest w ścisłym centrum Poznania. Pod swoja opieką policjanci mają ponad 56 tysięcy ludzi ale z uwagi na turystyczny charakter śródmieścia, zabytki, gastronomię, liczba osób czasowo przebywających w rejonie Starego Miasta przekracza kilkakrotnie liczbę stałych mieszkańców. [materiały Wielkopolskiej Policji]

ZDARZYŁO SIĘ 26 CZERWCA

363 Zmarł Julian Apostata, cesarz rzymski, ugodzony oszczepem na polu walki.

Przydomek Apostata, czyli Odstępca został mu nadany przez późniejszych pisarzy chrześcijańskich, ze względu na odstępstwo od chrześcijaństwa, w którym Julian wychował się jako dziecko, i powrót do tradycyjnych dla starożytnego Rzymu kultów pogańskich. był pierwszym cesarzem rzymskim, którego intronizowano poprzez podniesienie na tarczy. Zwyczaj ten zapoczątkowany w 360 roku był później stałym elementem uroczystości koronacyjnych w Cesarstwie Rzymskim i Cesarstwie Bizantyjskim.

1284 Według legendy braci Grimm szczurołap z Hameln – gdy odmówiono mu zapłaty – wywabił z niemieckiego miasteczka wszystkie dzieci.

Według legendy właśnie w tym roku dolnosaksońskie miasteczko Hameln w Niemczech opanowała plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił gryzonie z miasta, które następnie utopiły się w rzece Wezerze. Kiedy po wykonanej pracy szczurołapowi odmówiono obiecanej zapłaty za pozbycie się nieproszonych zwierząt, ten w podobny sposób wyprowadził tym razem w nieznane wszystkie dzieci z Hameln.

Szczurołap z Hammeln, stara pocztówka Foto: wikipedia.pl

1541 W Limie został zamordowany hiszpański konkwistador Francisco Pizarro.

1886 W Paryżu Ferdinand Moissan po raz pierwszy wyizolował fluor, najaktywniejszy z pierwiastków.

1896 W Nowym Orleanie otwarto pierwsze stałe kino, liczące 400 miejsc. Nosiło ono nazwę Vitascope Hall.

1901 W Paryżu protestowali kierowcy taksówek w zawiązku z zakazem noszenia wąsów przez taksówkarzy.

1906 Rozpoczął się pierwszy wyścig o Grand Prix zorganizowany przez Automobile Club de France na 12 okrążeniach toru o kształcie trójkąta i długości 104 m w Le Mans.

1917 I Wojna Światowa: król Jerzy V wyrzekł się swojego niemieckiego pochodzenia i tytułów. Nazwiska członków rodziny królewskiej zostały zmienione: członkowie rodu Saxe-Coburg-Gotha stali się Windsorami a ród Battenberg przyjął nazwisko Mountbatten.

1924 Prezydent RP wydał rozporządzenie określające Polską Agencję Telegraficzną jako przedsiębiorstwo państwowe.

1927 Urodził się Władimir Motyl, rosyjski reżyser filmowy. Nakręcił m.in., Białe słońce pustyni, najlepszy easternów radziecki.

Akcja filmu rozgrywa się w latach dwudziestych na terenach dzisiejszego Turkmenistanu. Zdemobilizowany czerwonoarmista Fiodor Suchow ma nadzieję wrócić w swoje rodzinne strony, wcześniej czeka go jednak ostatnie zadanie. Musi ochronić dziewięć piękności z haremu Czarnego Abdullaha i przeprowadzić je przez pustynię Kara-Kum nad morze. Ciekawostka: Rosyjscy astronauci oglądają ten film w przeddzień każdego lotu w kosmos. Stanowi on dla nich swoisty talizman szczęścia na niebezpieczną podróż.

1939 Minister rolnictwa i reform rolnych wydał zarządzenie O uznaniu nadleśnictwa Jaworzyna i Zakopane w krakowsko-śląskim okręgu lasów państwowych za lasy ochronne i o utworzeniu jednostki organizacyjnej szczególnej pod nazwą Park Przyrody w Tatrach.

1942 Urodził się Gilberto Gil, brazylijski pieśniarz, gitarzysta, kompozytor, polityk, minister kultury.

Podczas pobytu w Anglii Gil występował z takimi grupami jak Yes czy Pink Floyd. W 1998 zdobył nagrodę Grammy za najlepszy album world music (za Quanta Live), a w 2005 za najlepszy współczesny album world music (za Eletracústico). W maju 2005 został laureatem Polar Music Prize. Jest pierwszym zdobywcą tej nagrody pochodzącym z Ameryki Południowej. Otwarcie przyznaje, że przez lata palił marihuanę i uważa, że narkotyki powinny być legalnie dostępne i traktowane jak farmaceutyki.

1943 Zmarł Karl Landsteiner, austriacki lekarz patolog i immunolog, odkrywca grup krwi oraz czynnika Rh. W 1930 roku otrzymał nagrodę Nobla.

1943 Urodził się Krzysztof Gradowski, reżyser i scenarzysta. Autor „Akademii Pana Kleksa”, „Dziejów mistrza Twardowskiego”. W 1987 r. został odznaczony Orderem Uśmiechu.

1945 50 państw podpisało w San Francisco Kartę Narodów Zjednoczonych na mocy której utworzono ONZ. Dokument wszedł w życie 24 grudnia 1945 roku.

1946 Anglik Bernard Lynch jako pierwszy pilot katapultował się ze spadochronem.

1947 W Polsce powołano Komisję Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

1951 Urodził się Beno Otręba, gitarzysta basowy grupy Dżem.

1953 Odbył się pierwszy lot helikoptera zdolnego do w pełni kontrolowanego startu i lotu poziomego z przyzwoitą prędkością. Był to gyroplane laboratoire, zaprojektowany przez Louisa Bregueta i Renego Doranda.

1954 Urodził się Luis Arconada, hiszpański bramkarz reprezentacji narodowej.

W finale Mistrzostw Europy 1984 roku przepuścił pod rękami piłkę po lekkim strzale w rzutu wolnego, wykonywanego przez Michela Platiniego. Ta pomyłka kosztowała Hiszpanów złoty medal. Mimo iż powszechnie uważany był za pewnego i rzadko mylącego się bramkarza, to do historii futbolu przeszedł głównie dzięki gafie z 1984 roku.

1956 Ówczesna prasa pisała:

Podczas uroczystości z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Stenografów i Maszynistek PRL rozdano nagrody zwycięzcom VI konkursu stenografii i pisania na maszynach. Duży sukces odniósł krakowski ośrodek stenograficzny zdobywając nagrodę przechodnią w postaci proporczyka. W dziale pisania na maszynach proporczyk przechodni zdobył ośrodek stalinogrodzki przed Warszawą.

1956 W Stockton w stanie Kalifornia urodził się Chris Isaak, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i aktor.

Zadebiutował w roku 1985 albumem “Silvertone”. Zanim podpisał kontrakt płytowy w jego głównym zajęciem było boksowanie, stąd też jego charakterystyczny nos. Wykonywał utwory utrzymane w stylu country i folk. Przełomem okazała się piosenka „Wicked Game” z 1990 roku, którą David Lynch wykorzystał w obrazie „Dzikość serca”. Epizodycznie pojawił się m. in. w filmach „Milczenie owiec” i „Twin Peaks”.

1957 Z Gdyni wyruszyła pierwsza po wojnie polska wyprawa badawcza na Spitsbergen pod kierunkiem profesora Stanisława Siedleckiego.

1957 W Czelabińsku urodziła się Nelli Rokita, polska polityk, poseł na Sejm RP z PiS, żona Jana Rokity.

1958 Konferencja rektorów szkół wyższych zdecydowała, by przy równych wynikach egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie o przyjęciu decydowało pochodzenie robotnicze lub chłopskie.

1958 W Łodzi urodził się Paweł Edelman, wybitny operator filmowy. Autor zdjęć do filmów: “Kroll”, “Psy”, Operacja Samum”, “Pan Tadeusz”, “Historie miłosne”, “Duże zwierzę”, „Pianista”.

1960 Udostępniono do zwiedzania okręt-muzeum ORP Burza w Gdyni przy skwerze Kościuszki. W 1976 r, role okretu muzeum przejmuje ORP Błyskawica.

1963 John F. Kennedy odwiedził Berlin Zachodni. Powiedział słynne “Ich bin ein Berliner” (Jestem Berlińczykiem).

1964 Urodziła się Zeng Jinlian, Ciny, najwyższa, znana kobieta świata (2.46 m).

1964 Urodził się Tommi Makinen, fiński kierowca rajdowy.

1965 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Mr. Tambourine Man” – The Byrds. Piosenkę napisał Bob Dylan.

1967 Karol Wojtyła mianowany przez papieża Pawła VI kardynałem.

1967 W Warszawie urodził się Krzysztof Ziemiec, dziennikarz “Trójki”, prezenter telewizyjnych Wiadomości.

1968 Urodził się Paolo Maldini, były włoski piłkarz występujący na pozycji obrońcy.

Przez całą karierę grał w A.C. Milan, którego jest wychowankiem i był również kapitanem tej drużyny. Po zakończeniu kariery koszulka z numerem 3, w której grał piłkarz, została zastrzeżona. Koszulkę z tym numerem może otrzymać tylko jego syn, o ile w przyszłości będzie grał w Milanie.

1968 W Bytomiu urodziła się Anna Popek, polska aktorka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

1970 Urodził się Chris O’Donnell, amerykański aktor filmowy (Robin i Batman, Trzech muszkieterów, Stowarzyszenie umarłych poetów, Zapach kobiety).

1970 W Warszawie urodził się Paweł Nastula, polski judoka, mistrz olimpijski, dwukrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy.

1971 O godz. 19:50 piorun uderzył w magazyn ropy naftowej Rafinerii Czechowice.

Gaszenie pożaru było największą akcją gaśniczą w Polsce. Po godz 1:00 nastąpił wyrzut płonącej ropy, w wyniku którego zginęło 37 strażaków i osób biorących udział w akcji. Pożar ugaszono po ponad 70 godzinach.

1972 W Quebeck’u w Kanadzie urodził się Garou (fr. “wilkołak”), właśc. Pierre Garand, kanadyjski piosenkarz.

Gdy zaśpiewał w duecie z Celine Dion przyszedł czas na prawdziwą karierę. Po wydaniu trzech płyt francuskojęzycznych, które przyniosły mu ogromną popularność i lawinę nagród w 2008 wydał pierwszy album anglojęzyczny Piece of My Soul.

1974 Sejm uchwalił nowy kodeks pracy wedle “zasad ustroju i celów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Nie dawał on pracownikom prawa do strajku. Wszedł w życie 1 I 1975.

1974 Pierwszy towar oznaczony kodem kreskowym przeszedł przez kasę w domu towarowym Marsh w Troy (Ohio). Była to guma do żucia „Wrigley’s”.

1974 Richard Burton rozwiódł się ze swoją żoną, amerykańską gwiazdą Elizabeth Taylor.

Historia ich związku okupowała pierwsze strony wszystkich gazet odkąd ujawniono, że para aktorów grających główne role w superprodukcji “Cezar i Kleopatra”, którzy mają zapisany w scenariuszu romans, romansuje ze sobą także poza planem.

1976 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “You To Me Are Everything” – The Real Thing.

1982 Lista Przebojów Programu 3. Notowanie Nr 11: 1. Republika – Kombinat, 2. Scorpions – When The Smoke Is Going Down, 3. Maanam – Paranoja Jest Goła, 4. The Beatles – The Beatles Movie Medley, 5. Maanam – Espana Forever

1986 Na antenie pojawił się po raz pierwszy program informacyjny Teleexpress (TVP1).

Tu w parodii poznańskiego kabaretu Czesuaf

1993 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Dreams” – Gabrielle.

2000 Amerykański Instytut Human Project ogłosił prawie pełną mapę genetyczną człowieka

2000 Prefekt Kongregacji Nauki i Wiary, kardynał Joseph Ratzinger ujawnił trzecią tajemnicę fatimską.

Urodzeni 26 czerwca mają skłonności do krańcowych zachowań, odbiegających od przyjętych norm. Dlatego też w opinii otoczenia często uchodzą za dziwaków. Potrzebują silnego wsparcia życzliwych im osób. Wielką wagę przywiązują do uczucia.

Imieniny obchodzą: Jan, Jeremi, Paweł, Rudolf

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy: Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Jeremi i Jeremiasz oraz Jarema to imiona, które noszą osoby o miłej powierzchowności, kulturalne i inteligentne. Są to osoby pełne poczucia humoru, potrafią bawić towarzystwo. Szybko przystosowują się do nowej, nawet trudnej dla nich sytuacji. Mają skłonności do hazardu.

Imię Paweł wywodzi się od łacińskiego słowa “paulus”, które znaczy “mały, niewielki”. Początkowo nadawano je prawdopodobnie niskim i drobnym osobom. Paweł to mężczyzna ambitny i pracowity. Szanuje to, co zarobił, umie dbać o swój majątek i pomnażać go. Zawsze jest czymś zajęty – pracą, nauką bądź samokształceniem. Posiada zdolności organizatorskie, zna się na ludziach i jest przez nich lubiany. Jest dobrym ojcem i zaradnym mężem. Ma silnie rozbudzony zmysł dotyku i doskonałą pamięć.

Rudolf to mężczyzna zmysłowy. Lubi kobiety i z reguły ma szerokie kontakty towarzyskie i przyjacielskie. Ceni pieniądze i dobre interesy, z zawodu jest najczęściej handlowcem lub przemysłowcem. Jest skłonny do depresji. Rudolf uwielbia pochwały, a każda poważniejsza krytyczna uwaga pod jego adresem może go doprowadzić do załamania psychicznego.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Kokowski, Biblioteka Uniwersytecka, fotopolska, wikipedia, http://www.molendowie.eu, , wikipedia.pl, TD, poznan.wikia.com, Radomil / wikipedia , poznan.wikia, reprodukcja z ksiązki Jerzego Korczaka Konspiratorzy i zdrada, Joseph Latzel Ze zb. Brigitte i Everhardta Franßen CK Zamek - Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz