Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 26 KWIETNIA

Biblioteka Raczyńskich rok 1969  Foto:

26 KWIETNIA  – Słońce w znaku Byka

Dzień Ułana – obchodzony corocznie w Poznaniu
Święto narodowe Tanzanii – rocznica połączenia Tanganiki z Zanzibarem i Pembą. Wydarzenie to miało miejsce w 1964 roku.
Polska – Święto Polskiej Służby Więziennej
Dzień Drogowca i Transportowca
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej (od 2001)

KALENDARIUM POZNANIA 2

Urodzeni 26 kwietnia to ludzie inteligentni o dużym poczuciu godności. Odznaczają się wyjątkowo silną wolą, która pozwala im narzucić sobie dyscyplinę, a także zwalczyć każdy nałóg. Są interesujący, nie przywiązują wagi ani do form towarzyskich, ani do wyglądu. Często bywają naiwni i dlatego dobrze jest, gdy mają przy sobie kogoś życzliwego. W uczuciach są stali i wierni.

Imieniny obchodzą: Marzena, Marcelina, Ryszard, Klaudius

Cytaty na dziś:

Tam gdzie jest zbyt dobrze, tam nie może być zbyt bezpiecznie. Adolf Dygasiński
Jako mądrzy napisali:, iż się czasy mienią, a my się też z nimi zawżdy mienić musimy. Każda rzecz ma swój czas. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1848 Wojska powstańcze w Wielkopolsce nie uznały podjętej dwa dni wcześniej decyzji Komitetu Narodowego w Poznaniu o rozbrojeniu się.

1886 Założenie Komisji Kolonizacyjnej zajmującej się m.in. wykupywaniem majątków ziemskich z rąk polskich w zaborze pruskim.

Zygmunt Latoszewski1902 W Poznaniu urodził się Zygmunt Latoszewski – dyrektor i dyrygent teatrów operowych i filharmonii.

Debiutował jako dyrygent w 1929 r. Następnie dyrygował Operą Poznańską (w latach 1933-1939 a także 1945-1948 był jej dyrektorem). „Wrodzona wrażliwość na muzykę –jak pisał o nim Wojciech Jamroziak w „Zeszytach Pro Sinfonika” – musiała być u niego duża, skoro rodzice, zapewne na jego prośbę, obdarowali pięcioletniego chłopca skrzypcami. W tym okresie decydujące jednak znaczenie miał udział w chórze założonym przez ks. Wacława Gieburowskiego.

W jednym z wywiadów radiowych, pół wieku później, Latoszewski powiedział, że praca w tym chórze była szkołą uodpornienia na banał w muzyce, na wtórność w sztuce, rozwinęła wrażliwość muzyczną i stała się skarbnicą, z której potem wielokrotnie czerpał…

Będąc studentem Uniwersytetu Poznańskiego zadebiutował w 1924 roku na łamach „Kuriera Poznańskiego” jako recenzent muzyczny. Debiut musiał być udany, skoro redakcja zaproponowała dalszą współpracę i przez następnych pięć lat Zygmunt Latoszewski pisywał tu stale recenzje i felietony muzyczne.

1920 Krwawe stłumienie protestów robotniczych w Poznaniu.

Tablica pamięci zastrzelonych kolejarzy 26.04.1920 Foto: wikipedia/ccRankiem 26 kwietnia 1920 r. pierwsza zmiana pracowników warsztatów kolejowych przerwała pracę i udała się pod siedzibę Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej w Zamku Cesarskim, by domagać się wypłacenia należnego dodatku drożyźnianego „trzynastej pensji”. Delegację demonstrantów przyjął minister Władysław Seyda i obiecał rozpoczęcie rokowań, demonstranci powrócili do pracy.

Ponieważ po upływie wyznaczonego czasu minister Seyda nie przyjął delegacji na rozmowy, kolejarze wzmocnieni o drugą zmianę i pracowników dworca kolejowego ruszyli po raz drugi tego dnia pod Zamek. Demonstracja liczyła ok. 3 tys. osób.

Siedziba MbDP otoczona została 100-osobowym kordonem policji. Po dotarciu demonstracji przed Zamek Karol Rzepecki, naczelnik Wydziału Spraw Wewnętrznych wydał rozkaz otwarcia ognia do protestujących. Na miejscu zginęło 7 robotników, 32 zostało rannych, dwóch kolejnych zmarło w wyniku odniesionych ran w szpitalu.

Po oddaniu salwy policjanci ruszyli w kierunku demonstracji bijąc ludzi kolbami karabinów, jednak pod naporem tłumu musieli wycofać się za ogrodzenie Zamku. Krwawa rozprawa z robotnikami miały być pokazem siły i przestrogą dla innych strajkujących. Władze obawiając się reakcji robotników Poznania wprowadziły w mieście stan wyjątkowy, a policję na ulicach zastąpiło wojsko.

1 maja 1920 r. wypłacono “trzynastą pensję”. W manifestacyjnym pogrzebie poległych robotników wzięło udział ponad 20 tys. osób.

Za masakrę strajku nikt nie poniósł poważniejszych konsekwencji. Minister Władysław Seyda i naczelnik Wydziału Spraw Wewnętrznych Karol Rzepecki ustąpili z zajmowanych stanowisk, jednak pozostali w naczelnych władzach Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej. Na symboliczne kary skazano jedynie 3 policjantów, którzy kolbami karabinów bili ranionych wcześniej demonstrantów.

Aresztowań dokonano za to wśród kolejarzy, których obciążono odpowiedzialnością za wypadki. Policja zatrzymała 24 robotników, a 15 z nich skazano na kary więzienia. Wspomnienia robotników, na stronie Rozbratu

Krwawy protest kolejarzy 26.04.1920

1922 Cyryl Ratajski został prezydentem stołecznego miasta Poznania.

Zastąpił na tym stanowisku zmarłego w 1921 roku Jarogniewa Drwęskiego, a także pełniącego funkcję prezydenta miasta Mikołaja Kiedacza. W inaugurującym kadencję przemówieniu zobowiązał się do “naprawy i przebudowy miasta” którą to zresztą obietnicę zrealizował.

1925 Urodzony w Poznaniu Paul von Hindenburg został prezydentem Rzeszy Niemieckiej.

1931 “Unja” poznańska zorganizowała w niedzielę rajd, którego trasa długości 383 km, prowadziła przez Kościan, Rawicz, Kalisz, Gniezno, Wrześnię.

W rajdzie wzięło udział 35 maszyn, które rozdzielono na cztery kategorje. Wynik Śledzińskiego (“Unja”), który przejechał trasę bez punktów karnych, należy do b. rzadkich. Wieczorem odbyło się w lokalu klubowym rozdanie nagród. Na zdjęciu 350-tki na starcie. (na podstawie: Ilustracja Poznańska z 28.04.1931/Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa)

Rajd Unji 26.04.1931 Foto: Ilustracja Poznańska / WBC

1947 Rozpoczęły się pierwsze w Polsce Ludowej i kolejne XX Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wieża Górnośląska - pawilon ZSRR 1949 rW tekście podsumowującym działalność Targów w Kronice Miasta Poznania z 1978 roku możemy przeczytać: Przed organizatorami tej imprezy stanęły bardzo trudne zadania. Niezależnie od funkcji gospodarczej, polegającej na zaprezentowaniu oferty handlowej i ułatwieniu zawierania transakcji towarowych, XX Międzynarodowe Targi Poznańskie miały do spełnienia ważne zadanie polityczne. Polegało ono na przeciwstawieniu się fałszywym informacjom wrogich ośrodków o sytuacji w Polsce, a w szczególności o postępach w jej gospodarce.

Targi spełniały też zadanie społeczne poprzez prezentowanie zwiedzającym efektów odbudowy i rozwoju gospodarki Polski Ludowej.

W XX Międzynarodowych Targach Poznańskich, obejmujących powierzchnię wystawową wynoszącą około 19 000 m2 wzięło udział 1604 wystawców, z tego 108 zagranicznych, reprezentujących jedenaście państw. Targi trwały dziewięć dni i cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających, których liczba wyniosła ponad 350 000 osób. [Źródło: Henryk Sitarek, Międzynarodowe Targi Poznańskie (1921-1978), KMP, nr 2/1978, Zdjęcie: Pawilon ZSRR w 1949 roku, fot. Archiwum MTP]

1956 Zakończenie odbudowy gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Biblioteka Raczyńskich - pocztówka KAW z lat 70.tych

1986 Moc atrakcji na sobotnie przedpołudnie dla mieszkańców miasta przygotowali członkowie Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej z Zakładów Przemysłu Metalowego “H. Cegielski”, z okazji X rocznicy powstania Związku. Na Stadionie im. 22 Lipca odbyło się “Święto Młodości”. O godz. 13 rozpoczął się także w amfiteatrze nad Wartą festyn młodości pod hasłem: “Potrzebni – Czynni – Pożyteczni”.  [KMP 3/87]

2002 Na placu Andersa odsłonięto pomnik prezydenta Poznania, Cyryla Ratajskiego.

pomnik Cyryla Ratajskiego Foto: lepszyPOZNAN.pl / agNa Placu Andersa, przy Centrum Finansowym, o godz. 13.00, odsłonięcia pomnika dokonali: wnuczka Cyryla Ratajskiego, p. Zofia Ratajska – Thaler, oraz prezydenci Ryszard Grobelny, Andrzej Wituski i Wojciech Szczęsny Kaczmarek. Arcybiskup Stanisław Gądecki pomnik poświęcił.

Podczas uroczystości wystawiona była Księga Pamiątkowa, w której znalazły się nazwiska sponsorów pomnika, a uczestnicy uroczystości i zaproszeni goście dokonali w niej pamiątkowych wpisów. Księga zdeponowana zostanie w Muzeum Miasta Poznania.

Przed głównymi uroczystościami, o godz. 10.00, odsłonięta została tablica pamiątkowa przy Placu Cyryla Ratajskiego, na ścianie budynku Izby Skarbowej. Natomiast o godz. 10.30, w Centrum Finansowym, odbyła się sesja naukowa poświęcona prezydentowi Cyrylowi Ratajskiemu, przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego.

2007 Zmarł Mariusz Sabiniewicz, aktor znany m.in. z serialu “M jak miłość”, w którym odgrywał rolę Norberta. Zawodowo związany był z Teatrem Nowym w Poznaniu.

2018 W wieku 56 lat zmarł Piotr Z. Barełkowski, jeden z najbardziej utytułowanych poznańskich architektów. Projekty, w których brał udział zdobywały liczne nagrody w kraju i za granicą.

Najbardziej znanym projektem Piotra Z. Barełkowskiego jest Stary Browar, ale do jego dorobku zawodowego należą też m.in. Port Lotniczy Poznań Ławica, hale wystawiennicze Międzynarodowych Targów Poznańskich, apartamenty przy ul. Wenecjańskiej oraz Projekt Centrum – koncepcja rewitalizacji ulicy Święty Marcin.

Był założycielem Studia ADS, wieloletnim członkiem SARP, Izby Architektów. Jako jedyny architekt czterokrotnie zdobył Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro. Stary Browar został uznany za Najlepsze na Świecie Centrum Handlowe Średniej Wielkości [Źródło: Biuletyn Urzędu Miasta Poznania]

Stary Browar kufel wikipedia Foto: wikipedia

2019 MPK zatrudniło 6 Hindusów, jako kierowców poznańskich autobusów. Są zawodowymi kierowcami, przeszli przeszkolenie w ośrodku MPK i wożą pasażerów na linii 185.

2021 Zmarł prof. Tadeusz Zgółka, językoznawca, członek Rady Języka Polskiego, zasłużony dla Miasta Poznania.

Piastował funkcje prodziekana, a od 1982 dziekana Wydziału Filologicznego (został zdjęty z tego stanowiska w 1985 decyzją ówczesnego Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, który „nie potwierdził dalszego pełnienia funkcji”). W 1988 został pierwszym dziekanem Wydziału Neofilologii

Był współorganizatorem Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Brał udział w redakcji polskiej edycji Encyklopedia Britannica i Praktycznego słownika współczesnej polszczyzny. Był jednym z założycieli wydziału polonistyki na uniwersytecie w Archangielsku. Od 2014 roku na antenie Radia Afera udzielał porad językowych w programie „Studencki patrol”.

W 2018 r. prof. Zgółka stanął w obronie żony prezydenta Poznania Joanny Jaśkowiak za jej słowa na wiecu: „jestem wkurwiona”. – Te same słowa, użyte w różnych sytuacjach, mogą być uznane za stosowne lub niestosowne – uznał prof. Zgółka, a jego opinię dołączono do apelacji od wyroku skazującego.
Podstawa słowotwórcza słowa »wkurwiona», czyli słowo »kurwa« użyte, jako emocjonalizm jest tak powszechne, że nie sposób wyobrazić sobie ścigania każdej sytuacji z jego użyciem jako wykroczenia – argumentował wtedy profesor. – Słowo »wkurwiona» zostało użyte przez obwinioną w sposób spontaniczny w celu wyrażenia stanu emocjonalnego spowodowanego czynnikami politycznymi. Jaśkowiak została uniewinniona.

Poznaniacy kojarzą go też m.in. z propagowania poprawnej polszczyzny. Na antenie Radia Afera profesor prowadził nawet specjalną audycję. Studenci mówili czasem o nim „poznański Miodek”. Na jego wykładach zawsze były tłumy. – Nawet w piątek wieczorem, gdy wszyscy już myśleli o weekendzie, sala przy ul. Międzychodzkiej pękała w szwach – wspomina jedna z absolwentek etnolingwistyki UAM. – Zawsze niezwykle elegancki i mówił z taką pasją, że ludzie siedzieli na korytarzach.

[źródło, Tomasz Cylka, Prof. Tadeusz Zgółka nie żyje, w: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,27018797,prof-tadeusz-zgolka-nie-zyje-byl-cenionym-jezykoznawca.html]

ZDARZYŁO SIĘ 26 KWIETNIA

121 Urodził się Marek Aureliusz, cesarz rzymski a także stoicki filozof, autor “Rozmyślań”

757 Paolo Orsini zasiadł na papieskim tronie po śmierci swojego brata Stefana II jako Paweł I.

1490 Zmarł Maciej Korwin, król Węgier i Czech, łac. Mátyás Corvinus, węg. Hunyadi Mátyás, zwany Sprawiedliwym, węg. Igazságos. Przydomek “Korwin” pochodzi od herbu, na którym umieszczony był kruk (łac. corvus). Za jego panowania Węgry były u szczytu potęgi, założył Uniwersytet w Bratysławie, był mecenasem kultury i sztuki.

1564 Chrzest Williama Szekspira, najwybitniejszego dramaturga angielskiego.

1573 We Florencji urodziła się Maria Medycejska, królowa Francji, żona Henryka IV. To dzięki niej kardynał Richelieu osiągnął tak wysokie stanowisko – (uczyniła go biskupem Lucon, a następnie kardynałem i swoim ministrem). Podobno znienawidziła go dopiero wtedy, gdy poprowadził wojska francuskie do jej ojczyzny – Włoch. (zm. 1642).

1607 Na brzegu rzeki James River w Wirginii wylądowali pierwsi osadnicy przybyli do Ameryki Północnej z Anglii.

W grupie 60 osadników Anglików, Niemców, Holendrów było też 6 Polaków – głównie drwali i cieśli. W XVII wieku stocznie brytyjskie i holenderskie sprowadzały z Polski drewno do budowy okrętów, a polscy rzemieślnicy cieśle i smolarze cieszyli się doskonałą opinią i byli chętnie zatrudniani za granicą.

1798 Urodził się Eugene Delacroix, malarz francuski. Najwybitniejszy przedstawiciel romantyzmu w malarstwie, autor „Wolności wiodącej lud na barykady”.

Eugène_Delacroix_-_La_liberté_guidant_le_peuple Foto: wikipedia

1900 Urodził się Charles Richter, amerykański sejsmolog. Twórca skali intensywności trzęsień ziemi zwanej skalą Richtera. Skala jest otwarta, nie ma ustalonego górnego pułapu. Najwyższy zanotowany dotąd wskaźnik wynosi 9,5 stopnia.

1923 Urodził się Andrzej Szczepkowski – aktor, reżyser, dyrektor teatru. Tego znakomitego aktora z filmów: “Ostatni etap”, “Deszczowy lipiec”, “Kapelusz Pana Anatola”, “Pan Wołodyjowski”, a także z seriali: “Wojna domowa”, “Noce i dnie”, “Królowa Bona”.

1928 Muzeum figur woskowych Madame Tussaud’s w Londynie otwarło swoje podwoje dla publiczności. Do dziś jest jednym z obowiązkowych punktów każdej wycieczki po stolicy Wielkiej Brytanii.

1959 W Żorach urodził się Stanisław Sojka, kompozytor, wokalista, pianista i gitarzysta. Karierę rozpoczynał jako muzyk jazzowy, występował z Extra Ballem, Sun Shipem, Wojciechem Karolakiem.

1961 Urodziła się Joan Chen, chińska aktorka.

Tu w chińskiej reklamie mydła

1980 Urodziła się Anna Mucha, celebrytka, polska aktorka filmowa, (Lista Schindlera, Panna Nikt, Młode wilki 1/2, Chłopaki nie płaczą).

1980 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Call Me” – Blondie.

1982 Rod Stewart został obrabowany w Hollywood, złodziej ukradł jego nowiutkie Porsche warte 50 000 $.

1985 W Warszawie spotkali się przywódcy państw komunistycznych, by przedłużyć Układ Warszawski z roku 1955 na następne 20 lat. Miał zatem obowiązywać do roku 2005.

1986 W elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do największej katastrofy w dziejach wykorzystywania energii jądrowej. W wyniku awarii uwolnione zostało promieniowanie radioaktywne rzędu 50 mln Curie (prawie 40-krotnie wyższe od bomby zrzuconej na Hiroszimę)

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “I Just Died In Your Arms Tonight” – Cutting Crew.

1994 Podpisanie układu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polska a Litwą. To ostatni tego typu układ z najbliższym sąsiadem. Polska po 1989 roku jest jedynym państwem na świecie, które nagle zmieniło wszystkich swoich sąsiadów, ich liczba wzrosła z trzech do siedmiu.

1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “All That I Need” – Boyzone.

2002 Polka Agata Wróbel zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii +75 kg, uzyskując łącznie w podrzucie i rwaniu 282, 5 kg.

2004 Zapadł wyrok w najgłośniejszej aferze III RP. Sąd skazał Lwa Rywina na 2,5 roku więzienia i 100 tys. zł grzywny. Uznał, że “grupy trzymającej władzę” nie było.

http://www.youtube.com/watch?v=GscgQ974PNE&feature=related

Urodzeni 26 kwietnia to ludzie inteligentni o dużym poczuciu godności. Odznaczają się wyjątkowo silną wolą, która pozwala im narzucić sobie dyscyplinę, a także zwalczyć każdy nałóg. Są interesujący, nie przywiązują wagi ani do form towarzyskich, ani do wyglądu. Często bywają naiwni i dlatego dobrze jest, gdy mają przy sobie kogoś życzliwego. W uczuciach są stali i wierni.

Imieniny obchodzą: Marzena, Marcelina, Ryszard, Klaudiusz

Imię Marzena jest prawdopodobnie zdrobniałą postacią imienia Małgorzata. Marzena jest zmienna – od stałej w przekonaniach i poglądach do zupełnej anarchistki. Niezwykle odważna, nie potrafi jednak, zgromadzić wokół siebie przyjaciół. Ma często opinię niezbyt inteligentnej, a sprawia to jej kapryśność i zmienność postanowień.

Klaudiusz jest uczciwy, otwarty, czasami trochę naiwny. Swoje umiejętności i doświadczenie życiowe chętnie upowszechnia i przekazuje młodszym. Dużo czasu poświęca rodzinie. Przykłada dużą wagę do wychowania dzieci.

Imię Ryszard wywodzi się z języka germańskiego a znaczy “potężny, bogaty, trwały”. Mężczyzna tak nazwany jest uparty, trwały w swych przekonaniach. Ceni wolność słowa i swobodę działania. W życiu często kieruje się intuicją, lubi pomagać innym, choć nie zawsze robi to bezinteresownie.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag, fotopolska, wikipedia, Ilustracja Poznańska / WBC, wikipedia/cc, Zbigniew Zielonacki / Cyryl, Archiwum MTP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz