Aglomeracja Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 24 PAŹDZIERNIKA

Otwarcie trasy tramwajowej na Zawady  Foto:

Słońce w znaku Skorpiona

Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych, obchodzony w rocznicę wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych (26.06.1945 r.) + Światowy Dzień Informacji obchodzony z inicjatywy ONZ od 1972 roku + Święto Narodowe Zambii. Rocznica proklamowania niepodległości w 1964 r. + Egipt – Święto Zwycięstwa Suezu + Dzień Walki z Otyłością

KALENDARIUM POZNANIA 2Człowiek urodzony 24 października to mocna indywidualność, a przy tym człowiek zmysłowy, uczuciowy, namiętny – dzięki czemu może podpaść pod wpływ innych ludzi.

Waleczny i chytry jednocześnie – nie cofa się przed walką, przez co nieraz zaplątuje się w życiu w różne nieporozumienia i spory. Stara się wówczas torować sobie drogę raczej przy użyciu siły, aniżeli drogą wysiłków umysłowych.

Nierzadko swym własnym zachowaniem przysparza sobie wrogów. Czasami waha się i namyśla – ale gdy przyjdzie chwila czynu – łączy doskonale swój bystry i wojowniczy umysł z silną wolą – i zazwyczaj osiąga powodzenie.

Imieniny obchodzą; Marcin, Rafał, Rafael, Antonina, Antoni, Alojzy, Hortensja

Cytaty na dziś:

• Serce nigdy się nie starzeje, ma tylko coraz więcej blizn. Johann Wolfgang von Goethe
• Najlepsza sztuka urzeczywistnienia swoich snów: obudzić się! Zbigniew Trzaskowski
• Prawa Murphy’ego – postać ogólna – Jeżeli coś może się nie udać – nie uda się na pewno.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1756 Urodził się Ksawery Działyński, polski polityk, senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

Portret Ksawerego Działyńskiego, pędzla Marcello Bacciarelli Foto: CCW 1782 otrzymał Order św. Stanisława i po raz pierwszy posłował na sejm. W 1786 król pruski Fryderyk Wilhelm II, na którego koronację udał się z deputacją hołdowniczą, nadał mu tytuł hrabiowski i szambelaństwo. Został wyróżniony Orderem Orła Białego. W okresie powstania kościuszkowskiego wchodził w skład Rady Zastępczej Tymczasowej, gdzie zajmował się problematyką regulacji monety.

W czerwcu 1794 wyjechał do Poznania, był więziony przez władze pruskie w Spandau. Zwolniony w następnym roku, zajmował się głównie sprawami gospodarczymi swoich dóbr. Udało mu się wyprocesować Kórnik.

Jako pierwszy zarządził w Konarzewie powszechne szczepienie przeciw ospie.

Po upadku Napoleona pozostał senatorem, już w Królestwie Polskim. Wycofał się z działalności politycznej; skoncentrował się na problematyce gospodarczej Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Szczególną uwagę poświęcał sprawom uwłaszczenia chłopów, propagował edukację rolniczą.

W 1786 odznaczony holsztyńskim Orderem Świętej Anny, w 1807 francuską Legią Honorową, w 1816 pruskim Orderem Orła Czerwonego.

1885 Urodził się Marcin Chwiałkowski, wielkopolski działacz ruchu robotniczego, poznański radny. Postać kontrowersyjna.

W latach 1949–2017 jedna z ulic na poznańskiej Wildzie, przy której mieszkał Marcin Chwiałkowski otrzymała nazwę Marcina Chwiałkowskiego (wcześniej Szwajcarska). Zmiana nazwy ulicy wywołała niezgodę wśród czeęści mieszkańców. Budynki POSiR-u znajdujące się przy tej ulicy (baseny, lodowisko) nazywane były potocznie Chwiałką – od nazwiska patrona ulicy, nazwa ta weszła w skład oficjalnej nazwy obiektu Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji – Oddział Chwiałka. W grudniu 2017 roku na mocy zarządzenia zastępczego Wojewody Wielkopolskiego w ramach dekomunizacji ponownie przemianowano nazwę ulicy, która obecnie upamiętnia Jana Spychalskiego.

Historyk, prof. Antoni Czubiński w swojej książce o historii Komunistycznej Partii Polski  napisał, że Marcin Chwiałkowski był działaczem KPP w Poznaniu i w 1936 r. skazany został na 6 lat więzienia.

Zmarł w więzieniu w Grudziądzu w 1938 r. w wieku 53 lat. “Słowo Pomorskie” poinformowało o tym fakcie 24 kwietnia 1938 r. pisząc: “W domu karnym zmarł przywódca komunistów poznańskich, były radny Poznania, Marcin Chwiałkowski, który ostatnio zasądzony został na 6 lat więzienia, poprzednio zaś karany był za komunizm, tak, że za murami przebywał przeszło 8 lat. Pogrzeb odbył się w dniu wczorajszym. Trumnę zmarłego umieszczono na platformie, za którą kroczyli: dozorca i dwaj grabarze więzienni”.

Ulica Chwiałkowskiego Foto: http://fotopoznan.blogspot.com

1930 O szatę zieleni dla Poznania i wysadzanie ulic drzewami zabiegał Kurjer Poznański 24 października 1930r. To szczęśliwa inicjatywa!

Głogowska lata 1930-40 Foto: fotopolska

Ogrody miejskie przystąpiły do zadrzewienia szeregu ulic naszego miasta i przeznaczono na to ponad 1000 drzewek. Wysadzać się będzie ulice klonami, jaworami, lipami i wiązami. Do tej akcji wciągnięto po raz pierwszy naszą młodzież szkolną, która – trzeba przyznać – z całym zapałem bierze się do roboty. (…)

Na ulicy Focha (dzisiejszej Głogowskiej) roiło się od dziatwy szkolnej, która z zapałem pracowała. Satysfakcję sprawiało popatrzeć, jak ci chłopcy uwijali się z łopatami w ręku robiąc doły, zakopując osmolone pale i sadząc drzewka pod kierunkiem ogrodników. W pracy tej, prowadzonej ochoczo, mimo iż mżył lekki kapuśniaczek od wczesnego ranka mali robotnicy wykazywali moc zainteresowania tak, że nie było słychać nawet zwykłej temu wiekowi wrzawy.

Głogowska lata 30

1940 W Poznaniu urodził się Rafał Piszcz, kajakarz, najlepszy sportowiec Wielkopolski w 1973 roku. Zmarł 12 września 2012 roku.

Rafał Piszcz Foto: KW Warta PoznańJego największym sukcesem w karierze sportowej był brązowy medal Igrzysk Olimpijskich z Monachium w 1972 roku w K-2 na 1000 metrów, (razem z Władysławem Szuszkiewiczem). Przez całą sportową karierę sportową związany był z Wartą Poznań. Z wykształcenia jest prawnikiem, jest również absolwentem poznańskiego AWF-u.

W 1973 roku został wybrany na najlepszego sportowca Wielkopolski roku 1972 przez „Ekspress Poznański”.

Jest trenerem oraz arbitrem zawodów kajakowych, (sędziował na trzech Igrzyskach Olimpijskich: w Atlancie, Sydney i Atenach).

W książce “Polscy olimpijczycy XX wieku” Bogdan Tuszyński pisze o Rafale Piszczu, m.in.: “Poznaniak z krwi i kości. Wychował się na Chwaliszewie i na wodach Warty. Zawodnik mądry, dociekliwy, zaangażowany, a przede wszystkim pogodny. Całe życie w ukochanym klubie.

W Warcie był zawodnikiem, trenerem i prezesem. Przez wiele lat utrzymywał się w polskiej i światowej czołówce, ale dopiero pod koniec kariery, przed igrzyskami w Monachium (1972) (…) trener Andrzej Niedzielski posadził go do jednego kajaku z Władysławem Szuszkiewiczem. No i stało się! Brązowy medal olimpijski jest praktycznym wkładem poznaniaka w historię polskich kajaków. [Na podstawie: www.kswarta.pl]

1959 Otwarcie w Poznaniu nowej trasy tramwajowej na Zawady.

W roku 1959 oddano do użytku trasę tramwajową biegnąca od ulicy Krzywoustego w kierunku północnym (nie istniała wówczas jeszcze ulica Jana Pawła II). Odcinek wzdłuż ulicy Podwale (od Placu Reformatorów, obecnie Rondo Śródka) był jednotorowy. W kosztach budowy nowej trasy partycypowała Poznańska Gra Liczbowa „Koziołki”. Pętla „Zawady” została oddana do użytku 24 października 1959 r. Skierowano na nią „ósemkę” z Ogrodów.

[Źródła: poznan.wikia.com, Jerzy Marchwicki i Edmund Nadolski, Sto lat komunikacji miejskiej w Poznaniu (1880 – 1980)]

Otwarcie pętli na Zawadach 24.10.1959

1974 W Pałacu Kultury – dziś CK Zamek odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Znaczka”, fot. Stanisław Wiktor / Cyryl

Dzień Znaczka w Pałacu Kultury - 24.10.1974

1974 W Parku Przyjaźni Polsko – Radzieckiej na Cytadeli członkowie delegacji bułgarskiego NFJ [Narodowego Frontu Jedności (?)] sadzą drzewka przyjaźni, fot. Stanisław Wiktor /Cyryl

Członkowie bułgarskiego NFJ sadzą drzewka przyjaźni w parku na Cytadeli - 24.10.1974

1978 Szczupaka wagi 10,28 kg (długości 111 cm) złowił w Warcie (naprzeciwko Dębiny) Jerzy Szyszka, prezes sekcji koła Polskiego Związku Wędkarskiego “Tarpan” przy Zakładzie Nr 3 Fabryki Samochodów Rolniczych. W stawku przy ul. Bema Tadeusz Górski z koła Polskiego Związku Wędkarskiego “Tramwajarz” złowił natomiast karpia o wadze 6,1 kg. [Kalendarium Kroniki Miasta Poznana nr 3/79, fot. ilustracyjne: Wędkowanie nad Wartą, 4.11.1973, w tle Most Marchlewskiego, autor: S. Wiktor / Cyryl]

1987 Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Lutyckiej zajechały trzy potężne samochody z Danii, załadowane aparaturą i sprzętem medycznym oraz lekami. Po raz trzydziesty ósmy poznańska służba zdrowia otrzymała w darze aparaturę i środki farmakologiczne.

Tym razem przywieziono m. in. łóżka szpitalne, stoły operacyjne, instrumenty chirurgiczne, sprzęt radiologiczny oraz ponad 300 tys. igieł i strzykawek “jednorazówek”. Organizatorką akcji jest od 1979 r. mieszkająca w Kopenhadze Małgorzata Jakobsen – Kępińska rodem z Poznania. [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania, nr 1/1989, s. 168]

1990 Włodzimierz Łęcki został mianowany wojewodą poznańskim.

Autograf Włodzimierza Łęckiego Foto: wikipedia CC

1991 Ukazał się pierwszy numer gazety „Dziennik Poznański”.

Dziennik Poznański

2000 Na ul. Podgórną i Al. Marcinkowskiego wrócił ruch samochodowy i pieszy. Oprócz nowych nawierzchni jezdni i chodników remontowane ulice zyskały ponad 40 drzew liściastych (o wysokości ok. 5 m), posadzonych na jednym z chodników ul. Podgórnej i przystanku tramwajowym przy Al. Marcinkowskiego naprzeciw Hotelu Rzymskiego. [KMP 4/2000]

Ulica Podgórna

2000 Prof. Jan Węglarz z Politechniki Poznańskiej został laureatem „polskiego Nobla” – Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za osiągnięcia w dziedzinie nauk technicznych. [KMP 4/2000]

Profesor Jan Węglarz

2017 Zakończyła się budowa przejścia dla pieszych przez ul. Żegrze, w rejonie przystanku “Żegrze II”. Ułatwi to pieszym przedostanie się przez ulicę w miejscu, w którym dotąd mieli do dyspozycji jedynie strome schody i kładkę nad jezdnią.

Zamiast pokonywania jak dotąd stromych schodów, mogą teraz bez wysiłku i bezpiecznie dojść na przystanek – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowe przejście jest wyposażone w sygnalizację świetlną, cały układ dostosowano do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Dodatkowo wykonano przejazdy rowerowe oraz infrastrukturę pod przyszły monitoring miejski.

W ramach prac przebudowano również istniejące schody, znajdujące się na skarpie przy skrzyżowaniu ulic Żegrze i Łącznika w kierunku os. Orła Białego. Natomiast w miejscu istniejących schodów łączących chodnik na skarpie z chodnikiem od strony dziedzińca szkoły podstawowej został wybudowany chodnik, również dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

ZDARZYŁO SIĘ 24 PAŹDZIERNIKA

51 Urodził się Domicjan, cesarz rzymski. Domicjan nie otrzymał nigdy starannego wykształcenia. Jako 16 latek towarzyszył już swemu ojcu Wespazjanowi w wyprawie do Judei aby brać udział w wojnie. Głównym problemem rządów Domicjana było zagrożenie germańskie na Renie, tam też rozpoczął zakładanie systemu umocnień.

1537 Zmarła Jane Seymour, trzecia żona Henryka VIII.

1632 Urodził się Anthony van Leeuwenhoek, holenderski przyrodnik. Odkrywca bakterii, plemników, czerwonych ciałek krwi i poprzecznie prążkowanych mięśni.

1648 Pokój westfalski zakończył wojnę trzydziestoletnią w Europie. Utrwalił on mocarstwową pozycję Francji i Szwecji.

1656 Polska i Rosja podpisały w Wilnie antyszwedzkie porozumienie.

1795 Po Rosji i Austrii traktat rozbiorowy Polski podpisały Prusy. Dokonano likwidacji państwa polskiego. Inicjatorem trzeciego rozbioru była Austria, która wraz z Prusami zgłosiła roszczenia terytorialne żądając m.in. Wołynia, a Prusy Krakowa. Polska znikła z mapy Europy na 123 lata.

1857 W Yorkshire założono pierwszy w świecie klub piłkarski – Sheffield Football Club. Klub założyła grupa absolwentów Cambridge University.

1861 W USA wysłano pierwszy transkontynentalny telegram z San Francisco do Waszyngtonu. Stało się to początkiem końca poczty Pony Express.

1901 Anna Edson Taylor, 43-letnia nauczycielka, dokonała przy pomocy beczki pierwszej udanej próby przebycia wodospadu Niagara.

1929 Krach na Wall Street – „czarny czwartek” na nowojorskiej giełdzie. Tysiące ludzi zostało zrujnowanych, zanotowano serię samobójstw.

1931 Gangster włosko – amerykański Al. Capone został skazany przez sąd w Chicago na 11 lat więzienia i karę 50 tysięcy dolarów za oszustwa podatkowe. Nie udowodniono mu żadnych innych przestępstw (w tym morderstw, o których powszechnie wiedziano, że zostały wykonane na jego zlecenie).

1934 Urodził się Tadeusz Pieronek, duchowny katolicki, biskup sosnowiecki i krakowski, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

1935 Urodził się Marek Piwowski, reżyser filmowy, scenarzysta. Twórca filmów “Rejs”, “Przepraszam, czy tu biją?” i “Uprowadzenie Agaty”.

1945 W życie weszła Karta Narodów Zjednoczonych.

1948 Urodził się Marek Siudym, polski aktor.

1956 W Warszawie na placu Defilad miał miejsce wiec, podczas którego na scenę polityczną powrócił Władysław Gomółka. Zapoczątkował to krótkotrwały okres odwilży zwany polskim październikiem.

1962 180 amerykańskich okrętów wojennych rozpoczęło blokadę Kuby. Zatrzymano i zawrócono 20 radzieckich transportowców z nuklearnym ładunkiem dla zainstalowanych tam przez Rosjan wyrzutni rakietowych.

1967 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „To Sir with Love” – Lulu. To tytułowe nagranie z filmu z udziałem Sidneya Poitier i samej wokalistki.

1985 W Liverpoolu urodził się Wayne Rooney, piłkarz, jeden z najlepszych strzelców ligi angielskiej (178 cm, 82 kg).

1987 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Bad” – Michael Jackson.

1989 Polski alpinista Jerzy Kukuczka zginął w Himalajach. Był pionierem wielu przejść w Tatrach, Alpach i Hindukuszu. Zdobył wszystkie ośmiotysięczniki /14/. Zginął 200 m pod szczytem Lhotse, wytyczając nową drogę na trzeci wierzchołek świata. Autor książki “Na szczytach świata”. (ur. 24.3.1948).

1992 Ruszył kanał satelitarny do Polaków za granicą TV Polonia.

1993 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „End Of The Road” – Boyz II Men. Utwór pochodzący z filmu „Boomerang” spędził w sumie 13 tygodni na pozycji leadera.

1996 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Macarena” – Los Del Rio.

1999 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Flying Without Wings” – Westlife; UK Top Album: „Come On Over” – Shania Twain.

Imieniny obchodzą; Marcin, Rafał, Rafael, Antonina, Antoni, Alojzy, Hortensja

Marcin, imię to pochodzi z łaciny, a utworzone zostało od imienia boga wojny Marsa. Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Martinus, ang., fr. Martin, wł. Martino.

Mężczyzna o tym imieniu jest świetnym organizatorem, posiada umysł twórczy i wielki autorytet wśród innych. Jest mężczyzną skromnym, oddanym rodzinie i bardzo zamkniętym w sobie. Nie potrafi innym narzucać swojej woli, natomiast chętnie udziela rad i pomocy, często materialnej. Bardzo lubi przebywać na łonie przyrody.

Rafael, imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg uleczył” Rafał to polska forma imienia Rafael, używana od XII wieku, także w formach Rafałko i Rachwał. Imię Rafał ma hebrajskie pochodzenie i oznacza “Bóg uzdrowił, wyleczył”. Mężczyzna o tym imieniu jest jest stateczny, dobrze ułożony i cierpliwy. Nie jest skory do nauki i z trudem zdobywa zawód. Jest koleżeński i towarzyski, lubi imponować innym. Jest domatorem.

Antoni, imię wywodzące się od starożytnego rodu rzymskich patrycjuszy Antoniuszów, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku. Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio.

Użyte w artykule zdjęcia: http://fotopoznan.blogspot.com, CC, KW Warta Poznań, wikipedia CC, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, fotopolska, poznan.wikia.com, Stanisław Wiktor / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz