Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 24 GRUDNIA

Puste półki w sklepie na Jeżycach - 1981  Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl

Słońce w znaku Koziorożca

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 24 grudnia są prawdomówni i szlachetni, w stosunku do otoczenia bardzo życzliwi. W uczuciach stali i lojalni. Odznaczają się słabą odpornością psychiczną: w przypadku niepowodzenia od razu popadają w depresję. Brak im wytrwałości i zbyt często zmieniają poglądy.

Imieniny obchodzą: Adam i Ewa, Adelajda, Ewelina, Irmina Adamina, Adamita, Adela, Delfin, Druzjanna, Ewa, Ewelin, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Tarsylia i Zenobiusz.

Cytaty na dziś:
• Na ogół kobiety, mimo że nieobliczalne, jednak są wyrachowane. Bogusław Wojnar
• Serce dodaje kolorów wszystkiemu, co człowiek widzi, słyszy i wie. Heinrich Pestalozzi
• Co stara głowa, to nie młoda. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1443 Wojciech Malski wojewoda łęczycki, namiestnik królewski i starosta generalny Wielkopolski zaświadcza, że mieszczanin poznański Mikołaj Strosberg zapisał na wsi Luboń 200 grzywien wiana swej żonie Barbarze.

1796 Urodził się Tytus Działyński – twórca Biblioteki Kórnickiej, wydawca źródeł historycznych i mecenas sztuki.

Tytus DziałyńskiUrodził się w pałacu rodowym na rogu Starego Rynku i ul. Franciszkańskiej w Poznaniu. Jako jeden z pierwszych Wielkopolan zgłosił się do szeregów powstania listopadowego. Służył w 2. pułku strzelców konnych (jako podporucznik), w kwietniu 1831 przeszedł do sztabu wodza naczelnego, gdzie był jednym z adiutantów generała Skrzyneckiego. Za udział w powstaniu został ukarany konfiskatą majątku.

W 1839 wygrał proces z rządem Prus o zwrot majątku i po cofnięciu sekwestru powrócił do Wielkopolski.

Uczestniczył w życiu politycznym Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W latach 1841-1846 był posłem na sejm prowincjonalny. W okresie Wiosny Ludów organizował jazdę w powiecie poznańskim.

Od 1829 przez wiele lat wydawał źródła historyczne. Dzięki jego staraniom wydano m.in. Statut litewski (1841), Acta Tomiciana (1852-1869, osiem tomów), Źródło pisma do dziejów unii Korony Polskiej i W. Ks. Litewskiego (1856-1861, dwie części).

Był jednym z twórców Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i jego prezesem od 12 lutego 1858. W Kórniku utworzył park, w którym aklimatyzował wiele gatunków drzew i krzewów. Planował założenie w Kórniku uczelni rolniczej.

Pałac Działyńskich 1967-69 Foto: P. Krassowski. Pocztówka RUCH.

Pałac Działyńskich 1967-69, foto: P. Krassowski. Pocztówka RUCH.

1831 Adam Mickiewicz przebywał w Łukowie pod Obornikami goszcząc w majątku Józefa Grabowskiego (wymienionego w “Panu Tadeuszu”). W miejscowym kościółku brał udział w wigilijnej pasterce. Fakt pobytu Adama Mickiewicza w Łukowie upamiętnia tablica wmurowana w fasadę łukowskiego pałacu oraz druga – w kościele.

W tym pałacu, wybudowanym na początku XIX wieku dla rodziny Grabowskich, swoją ostatnią wigilię w kraju spędzał Adam Mickiewicz. W księdze VII Pana Tadeusza, Mickiewicz wspomina swojego przyjaciela Józefa Grabowskiego:
„… więc z panem Józefem
Grabowskim, który teraz jest rejmentu szefem,
A podówczas żył na wsi blisko Objezierza,
Polowaliśmy na małego zwierza”. (Ks.VII)

Kościół Św. Marcina, po lewej pomnik Mickiewicza, okres międzywojenny

Kościół Św. Marcina, po lewej pomnik Mickiewicza, okres międzywojenny

1872 Kuryer Poznański w wydaniu z 24 grudnia donosił:  Jutro w archikatedrze odprawi pontyfikalną sumę Najprzewielebniejszy Arcypasterz, kazanie powie JW. ks. Kanonik Doroszewski, po sumie JW. ks. Prałat Brzeziński zbierać będzie składkę na świętopierze.

Kuryer Poznański - 24 grudnia 1872 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Wielka wystawa gwiazdkowa. Od 2 do 31 grudnia z rana od godziny 10 do 9 wieczorem wystawiane będą najznakomitsze i najsławniejsze płody literatury artystycznej w moim lokalu przy W. Garbarach (Hotel pod Czarnym Orłem) do łaskawego obejrzenia smiem uniżenie upraszać o liczne zwiedzanie tej wystawy.  Wnijście od osoby 2 ½ Grosza. Połowa dochodu wpłynie do tutejszej kasy ubogich.

Anonse - Kuryer Poznański 24 grudnia 1872 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1931 W Poznaniu urodził się Lech Trzeciakowski, profesor nauk historycznych, historyk XIX i XX wieku w latach 1973-1978 dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Profesor Lech Trzeciakowski Foto: poznan.plWypromował ponad 400 magistrów, ponad 20 doktorów. W latach 70. nie bał się zostać promotorem pracy magisterskiej Adama Michnika.

Jako działacz opozycji byłem wtedy traktowany jak kryminalista. Pan profesor zrobił dla mnie bardzo wiele – wspominał Michnik.

Specjalizuje się w historii nowożytnej i najnowszej: interesują go głównie dzieje Polski i Niemiec XIX i XX wieku i stosunków polsko – niemieckich oraz Wielkopolski. Napisał 12 książek m.in.: Kulturkampf w zaborze pruskim (1970, Dzieje Polski 1815-1918 (1993). Był współautorem dziejów Gniezna, Wielkopolski, Poznania i Polski. Opublikował ponad 350 artykułów. Znany jest nie tylko w środowisku ściśle naukowym.

Nie ma dla mnie większej przyjemności niż praca. Jak popracuję 10 godzin murem, to czuję się zdrów i rześki – wyznał niegdyś profesor w jednym z wywiadów.

Trzeciakowski był także konsultantem historycznym i współtwórcą serialu historycznego “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.Od 2000 r. jest prezydentem Commission Internationale des Études Historiques Slaves. Od 1973 r.członkiem Komisji UNESCO Polsko – Niemieckiej ds. Podręczników Szkolnych.

1954 W Poznaniu urodził się Piotr Kołodziejczyk urzędnik państwowy i samorządowy (sekretarz miasta), działacz opozycji w okresie PRL.

W 2009 roku założył stronę internetową Nudnepanstwo.pl, w zamieszczonych na niej tekstach krytykował m.in. politykę budżetową miasta i prezydenta Grobelnego przez co został odwołany ze stanowiska sekretarza miasta.

Zakupy w PRL-u – bitwa o handel!

ZDARZYŁO SIĘ W WIGILIĘ, 24 GRUDNIA

1076 Bolesław Śmiały został królem Polski. Koronacji dokonał najprawdopodobniej arcybiskup gnieźnieński Bogumił.

1223 Św. Franciszek z Asyżu zorganizował w Greccio pierwszą na świecie szopkę bożonarodzeniową.

Szopka w kościele Św. Franciszka Serafickiego Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Szopka w poznańskim kościele Bernardynów pod wezwaniem Św. Franciszka Serafickiego Foto: Piotr Rychter

1499 Papież Aleksander VI uroczyście zainaugurował Jubileusz Roku świętego (1500 roku). Wprowadził nowy obrzęd – otwarcie Drzwi świętych w Bazylice świętego Piotra. Od tego czasu przejście przez Drzwi święte stało się jednym z najważniejszych wydarzeń Roku świętego.

1508 W pierwszych londyńskich domach zamontowano rury z bieżącą wodą.

1524 Zmarł Vasco da Gama, żeglarz portugalski, odkrywca drogi morskiej do Indii.

1798 Urodził się Adam Mickiewicz, jeden z polskich wieszczów narodowych. Poeta epoki romantyzmu, rzecznik idei społecznych, narodowowyzwoleńczych i mesjanistycznych. Zasłynął jako autor “Ody do młodości”, “Konrada Wallenroda”, “Dziadów” i “Pana Tadeusza”. Zmarł 26 listopada 1855 roku.

1814 Stany Zjednoczone za pośrednictwem cara Aleksandra I podpisały w Gandawie pokój z Anglią, kończąc wojnę o Kanadę. Jednocześnie zobowiązały się, że zaprzestaną handlu Murzynami.

1818 W Oberndorfie koło Salzburga po raz pierwszy wykonano kolędę Cicha noc.

1883 Urodził się Stefan Jaracz, wybitny aktor i reżyser teatralny, artysta- społecznik, dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie. Zmarł 11 sierpnia 1945 roku.

1900 W Lipsku ukazała się pierwsza ogólnorosyjska gazeta robotnicza „Iskra”, redagowana przez Gieorgija Plechanowa i Włodzimierza Lenina.

1906 W Brant Rock w USA została nadana pierwsza próbna audycja radiowa. Próba została przeprowadzona przez kanadyjskiego wynalazcę Reginalda Aubreya Fessendena. Kilku radiooperatorów na statkach znajdujących się w pobliżu Nowej Funlandii usłyszało w słuchawkach – zamiast sygnałów nadawanych alfabetem Morse’a – głos człowieka – muzykę Haendla i odczyt ewangelii.

1920 W Pyzdrach urodziła się Ewa Petelska, reżyser filmów fabularnych.

1922 Urodziła się Ava Gardner, amerykańska aktorka. Zagrała w filmach “Noc iguany”, “Trzęsienie ziemi”. Była żoną Franka Sinatry. Zmarła 25 stycznia 1990 roku.

1923 Urodził się Mikołaj Kozakiewicz, socjolog i polityk, marszałek Sejmu.

1926 Urodziła się Maria Janion – badaczka epoki romantyzmu i jej związków ze współczesnością. Autorka m.in. monografii “Zygmunt Krasiński”, rozpraw i esejów “Gorączka romantyczna”, współautorka z Marią Żmigrodzką “Romantyzmu i historii.

1946 W radzieckim więzieniu Butyrki zmarł gen. Leopold Okulicki “Niedźwiadek” – ostatni dowódca Armii Krajowej, jeden z oskarżonych w moskiewskim “procesie szesnastu”.

1951 Proklamowanie niepodległości Libii.

1957 Urodził się Hamid Karzai, afgański polityk, prezydent Afganistanu.

1959 Utworzenie w Związku Radzieckim Towarzystwa Przyjaźni Radziecko-Polskiej.

1961 Urodził się Marcin Świetlicki, polski poeta, lider Świetlików.

1964 Urodziła się Anja Orthodox (wł. Anna Sabiniewicz), liderka i wokalistka grupy Closterkeller.

1971 Urodził się Ricky Martin, wokalista pochodzący z Puerto Rico. Rok 1999 to wielki sukces jego pierwszego anglojęzycznego albumu “Ricky Martin”, z którego pochodzi super przebój “Livin La Vida Loca”.

1974 Urodził się Michał Lesień, polski aktor, znany z sitcomu “Lokatorzy”.

1991 Rada Najwyższa Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej przyjęła uchwałę o zmianie nazwy państwa na Federację Rosyjską.

1992 Zmarł Peyo (Pierre Culford), rysownik belgijski, „ojciec Smerfów”.

1997 W Tokio zmarł Toshiro Mifune – znany japoński aktor. Gwiazdor wielu filmów Akiro Kurosawy, grał m.in. w „Siedmiu samurajach” i w serialu „Shogun”.

1999 W Sanoku samobójstwo popełnił Tomasz Beksiński. Był tłumaczem, dziennikarzem radiowym i autorem felietonów do miesięcznika „Tylko Rock”. W mistrzowski sposób tłumaczył dialogi „Latającego cyrku Monty Pythona”, filmów o Jamesie Bondzie oraz do filmów grozy. Syn znanego malarza był oryginałem i ekscentrykiem. W latach 80 rock gotycki stał się znany m.in. dzięki jego audycjom radiowym. W numerze styczniowym „Tylko Rock” ukazał się jego felieton zatytułowany “Fin de siècle”, w którym rozliczył się z życiem. „Nie pozostaje nic innego niż odejść” napisał w tekście, pod którym umieścił podpis „Tomasz Beksiński 1958 – 1999”.

Imieniny obchodzą; Adam i Ewa, Adelajda, Ewelina, Irmina Adamina, Adamita, Adela, Delfin, Druzjanna, Ewa, Ewelin, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Tarsylia i Zenobiusz.

Adam jest mężczyzną niezależnym i stanowczym, zdolnym do założenia rodziny i podjęcia odpowiedzialności za nią. Jest trochę zarozumiały i skłonny do przyjmowania pochlebstw i pochwał. Przezorny, nieraz nawet przebiegły, co wypływa z braku zaufania do ludzi. Ceni spokój, sielankę rodzinnego domu. Dużą wagę przywiązuje do starannego ubioru.

Imię Ewa pochodzi od hebrajskiego słowa, które tłumaczy się jako “dająca życie”. Kobieta o tym imieniu jest osobą mądrą, o wzniosłych ideałach. Często altruistka, w postępowaniu kieruje się odpowiedzialnością. Niestety, w miłości bywa przewrotna, a rodzinie dość niestała. Ulubionym kolorem Ewy jest czerń i jej odcienie.

Ewelina jest osobą wrażliwą, zrównoważoną o niezależnym i koncepcyjnym umyśle. Lubi ubierać się wytwornie i ze smakiem. Niezbyt kochliwa, ale za to stała w uczuciach.

Irmina jest kobietą aktywną i ambitną. Potrafi być wyrachowana, bywa zmysłową kochanką. Lubi zmiany i częste podróże.

Użyte w artykule zdjęcia: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, poznan.pl, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, R.S. Ulatowski , P. Krassowski. Pocztówka RUCH., Stanisław Wiktor / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz