Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 23 LIPCA

Piekary Ogrodowa 1978 r.  Foto: B. Celichowski / fortepan/eu / fotopolska

23 LIPCA Słońce w znaku Lwa

Święto Narodowe Egiptu.

Cytaty na dziś:

•    Mord polityczny to najbardziej radykalna forma cenzury. George Bernard Shaw
•    Przekonania są wrogami prawdy bardziej niebezpiecznymi od kłamstw. Nietzsche.
•    Wiary się nie traci – przestaje tylko niepostrzeżenie formować życie. Helmut Thielicke

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1702 Zgromadzenie pod Poznaniem pospolitego ruszenia z województw poznańskiego i kaliskiego.

Wojciech Bogusławski1829 Zmarł Wojciech Bogusławski, aktor, reżyser, dramatopisarz, założyciel pierwszej szkoły dramatycznej.

Bogusławski jest nazywany ojcem teatru polskiego. Jego opera “Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” była wystawiana w przededniu powstania kościuszkowskiego. Urodził się w Glinnie pod Poznaniem 9 kwietnia 1757.

Od 1778 r. na stałe związał  się  z Teatrem Narodowym w Warszawie. Żywe związki łączyły go przez lata z Wielkopolską. W 1783 r. założył w Poznaniu pierwszy stały zespół teatralny, którym do 1800 r. kierował w jego imieniu Józef Srokowski.

Po rozwiązaniu tego teatru gościł wielokrotnie w Poznaniu; w 1805 r. jego zespół wystąpił po raz pierwszy na scenie nowo wybudowanego teatru miejskiego (obecna Arkadia) w okresie Księstwa Warszawskiego występował w Poznaniu czterokrotnie w latach 1807-10, a po raz ostatni gościł w 1816 i 1823 r.

Zmarł w 1829 r. w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. W miejscu, gdzie stał nieistniejący dworek rodziny Bogusławskich stoi pomnik w postaci 18 tonowego głazu narzutowego z tablicą poświęconą polskiemu Molierowi — Wojciechowi Bogusławskiemu. Obok usytuowany jest obelisk z urną wypełnioną ziemią z Cmentarza Powązkowskiego. Od 1965 r. imieniem Wojciecha Bogusławskiego nazwano Szkołę Podstawową w Suchym Lesie.

Głaz pamiatkowy w miejscu urodzenia Wojciecha Bogusławskiego w Glinnie Foto: wikipedia.pl

1767 Przed świtem, gdyż o godzinie pierwszej po północy, w osadzie Garbary, w czwartym domu po lewej stronie idąc od miasta, u kołodzieja wybuchł nieoczekiwany pożar, gdyż komin źle zbudowany przez rzemieślnika był przymocowany do belki, która powoli spalała się od żaru, jako że przez cały tydzień mieszkańcy czuli dym.

W końcu dzisiaj ogarnięta ogniem, podpaliła ściany i dach. Zbudzony dymem żołnierz, który w tym domu miał kwaterę, obudził domowników i krzyczał na ulic. Nadbiegł lud, rozbudzony przez dzwon, trębacza ratuszowego i bębny wojskowe i lejąc obficie wodę z trudem o wpół do piątej ugasili ogień.

1768 Marcin, tokarz, mieszkający na przedmieściu poznańskim, z powodu zgwałcenia swej pasierbicy i przez kilka lat przymuszania jej do cudzołożnych czynów oraz wielkokrotnego grożenia jej śmiercią, w razie sprzeciwu, z dekretu szlachetnego magistratu wczesnym rankiem został ścięty w piwnicy położonej pod ratuszem.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1843 We Wrocławiu urodził się Stanisław Bronikowski herbu własnego (przydomka Oppeln- nie używał, dziennikarz i publicysta poznański.

W 1872 podjął pracę redaktora w Dzienniku Poznańskim, gdzie pracował do śmierci. W okresie Kulturkampfu został skazany na karę więzienia. W swej pracy dziennikarskiej pisał głównie recenzje teatralne i literackie, zajmował się także publicystyką na tematy społeczne. Rozwijając myśl Karola Libelta “wspólność zatrudnień dla płci obojej byłaby tylko anarchją w świecie społecznym, jakąby była w świecie moralnym wspólność żon i mężów”, wystąpił w roku 1877 z polemicznym pismem “Emancypacja i równouprawnienie kobiet”, gdzie ostro potępiał emancypację kobiet.

Dziennik Poznański, 23 lipca 1893 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1880 W Żytomierzu urodził się Anatol Kędzierski, dowódca, inspektor artylerii wojsk wielkopolskich.

Od grudnia 1918 w Wojsku Polskim. Grudzień 1918 – wrzesień 1919 inspektor artylerii Oddziałów Wielkopolskich. W okresie wrzesień 1919 – lipiec 1920 dowódca XV Brygady Artylerii, którą dowodził w wojnie z bolszewikami. Dostał się do niewoli bolszewickiej, z której uciekł i po urlopie zdrowotnym wrócił do służby. W okresie wrzesień 1921 – maj 1924 szef Artylerii i Uzbrojenia Dowództwa Okręgu Korpusu VII Poznań.

Podczas przewrotu majowego w 1926 opowiedział się po stronie rządu i domagał się energicznych akcji przeciw rebelii. Później sprzeciwił się kapitulacji wojsk rządowych. Konsekwencji nie poniósł. Od 31 stycznia 1931 w stanie spoczynku. Osiadł w Poznaniu, gdzie zmarł.

1977  U zbiegu ulic Słowiańskiej i Murawa na Winogradach, Poznańskie Przedsiębiorstwo Budowlane Nr 3 wybudowało dwa czternastokondygnacyjne punktowce. Zasiedlanie jednego z nich rozpoczęło się. Wprowadziła się Wojewódzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakład Remontowy Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Zakład Projektowania Usług Inwestycyjnych “Inwestprojekt”. (KMP 2/78)

Wieżowce na Gronowej - Remigiusz Banaś

Wieżowce na Gronowej (zbiory Remigiusza Banasia)

Kolejny dzień imprez związanych z jubileuszem Polski Ludowej. W amfiteatrze Parku Tysiąclecia koncertowała Orkiestra Rozrywkowa Pałacu Kultury pod dyrekcją Antoniego Grefa; zespół artystyczny Zjednoczenia Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz artyści Opery Poznańskiej.

Nad jeziorem Rusałka koncertowała orkiestra dęta Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego pod dyrekcją Mariana Frankowskiego. Imprezy sportowe dla dzieci i młodzieży odbywały się przy ul. Ognik. [KMP 2/1978]

1987 Do Poznania przybyła IV Brygada Młodzieży Kubańskiej im. Karola Rolfa Miałowskiego (180 osób).  [KMP]

ZDARZYŁO SIĘ 23 LIPCA

1373 Zmarła Birgitta, szwedzka święta. Jest patronką pielgrzymów i współpatronką Europy.

1422 Władysław Jagiełło wydał Przywilej czerwiński. Król zobowiązał się do niekonfiskowania dóbr szlacheckich bez wyroku sądowego, nadaje również szlachcie szereg przywilejów ekonomicznych.

1434 Wybór i koronacja dziesięcioletniego Władysława, późniejszego Warneńczyka, na króla Polski.

1775 Urodził się François-Eugene Vidocq, francuski detektyw.

1792 Król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej, spisku magnatów zawiązanego, by obalić Konstytucję 3 Maja.

1829 W Mount Vernon w USA William Austin Burt opatentował maszynę do pisania.

1842 Urodził się Henryk Jordan, lekarz ginekolog i położnik, pionier wychowania fizycznego w Polsce. W 1888 roku założył w Krakowie jeden z pierwszych w Europie publiczny ogród gier i zabaw ruchowych dla dzieci (ogród jordanowski).

1863 Michaił Murawiow, administrator dziewięciu zachodnich guberni cesarstwa, wydał dekret o zniszczeniu wszystkich drukarni z polskimi czcionkami na tzw. ziemiach zabranych (tereny trzech zaborów rosyjskich, które nie weszły w skład Królestwa Kongresowego) – od Wilna po Kijów i Odessę.

1884 Urodził się Albert Warner, amerykański producent filmowy (Warner Bros).

1892 Urodził się Haile Selassie, dyktator Etiopii w latach 1930-74 (z przerwą na okupację włoską).

1903 Ford Motor Co sprzedało pierwszy egzemplarz samochodu Model A.

1904 Wymyślono rożek waflowy do lodów (niektóre źródła podają, że pomysłodawcą był Charles E. Menches).

1920 Brytyjska kolonia Wschodnia Afryka przemianował została na Kenię.

1923 W Lozannie podpisano polsko-turecki traktat o wieczystej przyjaźni oraz konwencję handlową i osiedleńczą.

1935 Wojskowy samolot uderzył w Empire State Building.

1944 Oddziały Armii Krajowej rozpoczęły walki o wyzwolenie Lwowa.

1946 Ze Lwowa przybył transport z pierwszą częścią zbiorów Ossolineum, zawierających m.in. Panoramę Racławicką.

1951 Ukazał się Dekret rządu polskiego o planowym skupie zbóż, wprowadzenie obowiązkowych odstaw zboża.

1952 Wszedł w życie traktat Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (podpisany w Paryżu 18.04.1951).

1958 Po raz pierwszy w brytyjskiej Izbie Lordów zasiadły kobiety.

1960 Odbył się pierwszy oficjalny koncert Czerwono-Czarnych w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” w Gdańsku.

Czerwono Czarni 1961 Foto: internet

1960 Utworzono OECD – Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

1962 Za pośrednictwem satelity “Telstar” przeprowadzono pierwsze transmisje telewizyjne ze Stanów Zjednoczonych do Europy i odwrotnie.

1965 W Stroke-on-Trent w Wielkiej Brytanii urodził się Slash. Naprawdę nazywa się Saul Hudson. Był gitarzystą Guns’N’Roses a obecnie nagrywa solo.

1966 Zmarł w wieku 45 lat Montgomery Clift, amerykański aktor teatralny i filmowy, związany głównie ze scenami Nowego Jorku. Najsłynniejsze filmy Clifta to m.in. “Po wielkiej burzy”, “Stąd do wieczności”, “Młode lwy” i “Skłóceni z życiem”

1973 Urodziła się Monica Lewinsky, amerykańska bohaterka skandalu obyczajowego z udziałem prezydenta Clintona.

1977 Grupa Judas Priest rozpoczęła pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Grali jako support Led Zeppelin.

1981 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “The One That You Love” – Air Suply. Był to pierwszy australijski „numer jeden” na liście przebojów magazynu “Billboard”.

1984 Vanessa Williams, pierwsza czanoskóra Miss America, zrezygnowała z tytułu, po tym jak ujawniono jej pozowanie nago.

1988 W Craightoun Country Park w Fife koło Saint Andrews w Szkocji Fish po raz ostatni wystąpił z grupą Marillion

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Hold On To The Night” – Richard Marx. Utwór pochodzi z jego debiutanckiego albumu.

1995 Hiszpan Miguel Indurain został pierwszym sportowcem, który po raz piąty z rzędu wygrał Tour de France.

1998 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “The Boy Is Mine” – Brandy & Monica.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “We Will Rock You” – 5IVE & Queen; UK Top Album: “In Blue” – The Corrs.

2006 W wyniku użądlenia osy zmarła Ewa Sałacka, polska aktorka (ur. 1957).

Człowiek urodzony 23 lipca jest przedsiębiorczy, nieco zuchwały – jest bardzo inteligentny. Nade wszystko ceni sobie wolność, nic sobie nie robiąc ze zdania innych; nie zwracając uwagi na otoczenie idzie w życiu swoją drogą, a jego silna wiara w siebie i we własne zdolności – podtrzymuje go w walkach życiowych. Odznacza się swym trafnym sądem o ludziach, wykazuje dużą intuicje oraz niezwykle silnie rozwinięte poczucie sprawiedliwości. Chociaż doskonale orientuje się w naturze ludzkiej – nie potrafi jednakże opanować samego siebie; uczucia jego, bowiem są bardzo gorące i głębokie. Chętnie żyje wspomnieniami, prowadzi dociekania historyczne i wspomina przeszłość.

Imieniny obchodzą; Bogna, Apolinary, Sława, Żelisława, Sławosz, Brygida

Brygida, imię pochodzi z języków indoeuropejskich – celtyckich od słowa brig – siła cnota, męstwo.

Bogna jest zdrobniałą formą od imion: Bogdana, Bogumiła, Bogusława. Apolinary; z łacińskiego Apollinris czyli należący do Apolina

Apolinary to imię osób nieprzeciętnych, o wielkich ideałach.  Mężczyźni o tym imieniu są odważni i bezkompromisowi. W wybranej przez siebie dziedzinie najczęściej odnoszą duże sukcesy. Są zmienni – raz bywają łagodni, innym razem wybuchowi i nieprzystępni.

Żelisław to także słowiańskie imię, oznaczające tego, który “pragnie sławy”. Mężczyzna o tym imieniu jest miłośnikiem życia, witalny, dynamiczny i obdarzony poczuciem humoru. Jest szlachetny i prawy, kulturalny i nie narzucający swego towarzystwa. Ceni wykształcenie, jest oddany rodzinie, kocha przyjaciół.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia.pl, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, internet, B. Celichowski / fortepan/eu / fotopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz