Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 22 LIPCA

Archiwum Państwe w Poznaniu - Wyższy Sąd Krajowy (ok. 1900 r.)  Foto: fotopolska

22 LIPCA Słońce w znaku Raka

KALENDARIUM POZNANIA 2Ten, kto urodził się 22 lipca przeżywa wiele różnych nastrojów; dużo myśli, zastanawia się, rozważa rozmaite teorie i zapatrywania – i wreszcie – sam sobie tworzy powoli z tego wszystkiego własne poglądy. Wszystko, co niesympatyczne lub zbyteczne – wyrzuca poza nawias. Dusza jego jest niezwykle wrażliwa i natychmiast reaguje na wszelkie pobudki zewnętrzne i nastroje. Odznacza się dobrą pamięcią, a gdy chodzi o osiągnięcie celu, jaki sobie raz wytknął – okazać może zaciętą wytrzymałość. A jednak wpływ otoczenia i warunków życiowych hamuje jego wolność poruszeń. Lubi zbiory i nieraz kolekcjonuje różne przedmioty. Pragnie zdobyć majątek i baczną uwagę zwraca na środki materialne; w zbieraniu dóbr doczesnych może nawet okazywać nadmierną gorliwość, która może się przerodzić w skąpstwo.

Cytaty na dziś:

• Gdy masz kochankę i przyjaciela, a nie chcesz stracić żadnego, to pilnuj, by się nie spotkali. Maria Konopnicka • Uczony jest człowiekiem, który wie o rzeczach nieznanych innym i nie ma pojęcia o tym, co znają wszyscy. Albert Einstein (1879 – 1955) • W połowie lipca poranne grzmoty są zapowiedzią rychłej słoty. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1291 Papież Mikołaj IV bierze pod swą opiekę klasztor Dominikanek w Poznaniu.

1444 Król Władysław III (Warneńczyk) zwolnił mieszczan pyzdrskich od opłat targowych.

Józef_Kościelski1911 W Poznaniu zmarł Józef Kościelski, polityk, poeta, dramaturg i działacz narodowy.

Był zaprzyjaźniony z ks. Wilhelmem pruskim następcą tronu (późniejszym cesarzem Wilhelmem II). W 1881 otrzymał miejsce w Izbie Panów sejmu pruskiego, a od 1884 posłował do parlamentu Rzeszy. Reprezentował linię polityczną ugody z rządem pruskim.

Był mecenasem młodzieży polskiej studiującej w Niemczech (m.in. Jana Kasprowicza), w Miłosławiu założył galerię obrazów malarzy polskich oraz ufundował pierwszy na ziemiach polskich pomnik Słowackiego (1899).

Uroczyste odsłonięcie pomnika 16 września 1899 roku zgromadziło wielu prominentnych Polaków ze wszystkich zaborów. Założył i prezesował Towarzystwu Dziennikarzy i Literatów Polskich. Był też członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk Poznańskiego. W 1904 osiadł w Poznaniu; założył stowarzyszenie “Straż” i stał na jego czele w latach 1905-1909.

                                    

Pałac w Miłosławiu Foto: Vistula / CC / wikipedia

1951 Otwarcie Archiwum Państwowego w nowej siedzibie przy ul. 23 Lutego. [Źródło: Kronika Miasta Poznania, 1951-56, R.24]

Archiwum Państwe w Poznaniu - Wyższy Sąd Krajowy (ok. 1900 r.)Gmach zbudowano w latach 1879-1882 dla siedziby Wyższego Sądu Krajowego (Oberlandesgericht), według projektu Heinricha Kocha (1878), z późniejszymi uzupełnieniami do projektu wykonanymi przez Johanna Anathola Theodora Hermanna i Karla Friedricha Endella.

Wcześniej w tym miejscu funkcjonowało więzienie i areszt śledczy (inkwizytoriat). Budowa była elementem porządkowania programu architektonicznego Placu Sapieżyńskiego.

Obiekt mieścił salę rozpraw, biura i mieszkanie prezesa sądu – wszystko to bogato zdobione ornamentami, nawiązującymi do renesansu włoskiego i francuskiego. Po zniszczeniach wojennych w 1945, gmach odbudowano niedbale, z brakiem poszanowania dla detalu, zatynkowując żółte cegły elewacyjne. W 1951 umieszczono w gmachu Archiwum Państwowe. Jedyną pozostałością dawnej świetności budynku jest reprezentacyjna klatka schodowa [wikipedia]

Archiwum Państwowe w Poznaniu (2012)

Archiwum Państwowe w Poznaniu (2012) Foto: Petroniusz / CC-BY-SA 3.0  / fotopolska

1952 Otwarcie w Poznaniu mostu Marchlewskiego (dziś Królowej Jadwigi) i uruchomienie linii tramwajowej na Rataje.

Więcej o historii mostu przeczytacie  TUTAJ

Samolot przy moście Królowej Jadwigi - 1974

Do lat 90 XX wieku tuż przy moście Królowej Jadwigi, w parku Nad Wartą stał na cokole odrzutowy LiM. Nieoficjalnie mówiło się, że ustawiony przez lotników pod koniec lat 60 odrzutowiec miał upamiętniać ich tragicznie zmarłych kolegów w katastrofie z 1952 roku. Jeżeli tak było w istocie, to fakt ten został zatajony równie dobrze jak informacje o samej katastrofie. Na cokole nie było bowiem żadnej informacji o wydarzeniu z 1952 roku, a postawiony on został z okazji Dnia Dziecka, podczas zagospodarowywania terenu przy moście.

Odbudowa ratusza w Poznaniu, 1945-55 Foto: fotopolska.eu1954 Ukończenie odbudowy Ratusza poznańskiego i otwarcie w nim Muzeum Historii Miasta Poznania.

Władze chciały z tego wydarzenia zrobić wydarzenie propagandowe – święto 10. Rocznicy powstanie Polski Ludowej. Dla poznaniaków najważniejszy był jednak odbudowany ratusz – symbol miasta. W czasie walk o Poznań, w 1945 roku zniszczone zostały dwie kondygnacje oraz dach gmachu na który zwalił się hełm wieży

W dniu otwarcia muzeum zwiedziło ponad 10 tys. osób. Budynek otwarty był do późnych godzin nocnych, a i tak tłum zwiedzających do końca szczelnie wypełniał wnętrza. [Źródło: Kronika Miasta Poznania, 1951-56, R.24]

1956 Ruszyła Poznańska Kolejka Dziecięca. Stacja początkowa o nazwie “Kolumbia” znajdowała się naprzeciw końcowego przystanku tramwajowego Łęgi Dębińskie przy ul. Jordana.

Tor kolejki zbudowano na zachodnim poboczu Drogi Dębińskiej a prowadził on prosto do mijanki końcowej na Dębinie, położonej za skrzyżowaniem z ul. Piastowską (koło wiaduktu linii kolejowej Kluczbork – Poznań)

Trasa liczyła 2,5 km. Tabor kolejki składał się z 5 wagonów osobowych (wyprodukowanych w fabryce Cegielskiego) i lokomotywy spalinowej (produkcji ZNTK Poznań). Poznańska Kolejka Dziecięca, nazwana wkrótce Harcerską, kursowała tu w okresie wiosenno-letnim do końca lat sześćdziesiątych XX w. [K. Lesińska / MPK Poznań]

1957 Po raz pierwszy do Poznania przyjechał wóz transmisyjny Telewizji Polskiej.

Okazją była centralna defilada wojskowa z okazji 22 lipca. W następnych latach z ruchomego studia telewizyjnego transmitowano m.in. otwarcie Międzynarodowych Targów Poznańskich z udziałem Gomółki i Cyrankiewicza.

 Ekspozycja osiągnięć radzieckiej technik na targach w 1957 r. Foto: fotopolska

Ekspozycja osiągnięć radzieckiej technik na targach w 1957 r. Foto: fotopolska

1972 “W górę serca, niech zwycięża Lech!” – 22 lipca 1972 roku kartki z tym tekstem rozdawano na Stadionie im. 22 Lipca podczas pierwszego meczu Kolejorza po powrocie do ekstraklasy. Wówczas wykonany został nowy hymn Lecha Poznań do melodii przeboju ”Yellow Submarine” zespołu The Beatles ze słowami Andrzeja Sobczaka. Nie było to pierwsze publiczne wykonanie tego utworu, ale to ono przeszło do historii.

2010 W podpoznańskim Puszczykowie zmarł eseista, krytyk teatralny i literacki Andrzej Falkiewicz. Miał 81 lat.

Andrzej Falkiewicz urodził się w Poznaniu. Czas II wojny światowej spędził w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Poznańskim, najpierw matematykę, później ekonomię. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. Pełnił funkcję kierownika literackiego w wielu teatrach. Był członkiem redakcji miesięcznika “Odra”.

Debiutował w roku 1958 szkicem “O teatrze Sartre’a” na łamach “Dialogu” Podjął też krytyką literacką. W 1981 r. opublikował pierwszą w Polsce książkę o Witoldzie Gombrowiczu – “Polski kosmos. 10 esejów przy Gombrowiczu”. Zajmował się również m.in. twórczością Edwarda Stachury. Andrzej Falkiewicz był mężem Krystyny Miłobędzkiej – poetki i autorki sztuk teatralnych dla dzieci.

Andrzej Falkiewicz Foto: biuroliterackie.pl

ZDARZYŁO SIĘ 22 LIPCA

776 p.n.e. W tym roku w Olimpii odbyły się pierwsze igrzyska.

610 Z tego roku pochodzi pierwsza informacja o używaniu pierścienia jako symbolu władzy biskupiej.

1298 W bitwie pod Falkirk król angielski Edward I pokonał powstańców szkockich dowodzonych przez sir Willama Wallece’a. Angielscy łucznicy po raz pierwszy wykorzystali słynne długie łuki i dzięki nim przyczynili się walnie do zwycięstwa nad szkocką armią.

1603 Zmarł Łukasz Górnicki – humanista, tłumacz, pisarz polityczny. Położył wielkie zasługi w rozwoju polskiej prozy renesansowej, autor m.in. traktatu “Dworzanin polski”.

1661 Przestał ukazywać się wychodzący w Krakowie “Merkuriusz Polski Dzieje Wszystkiego Świata w sobie zamykający dla Informacji Pospolitej”.

1807 Napoleon I nadał konstytucję Księstwu Warszawskiemu.

1812 Wojska brytyjskie dowodzone przez Księcia Wellingtona pokonały Francuzów w bitwie pod Salamanką w Hiszpani.

1817 W Krypcie św. Leonarda na Wawelu złożono prochy ks. Józefa Poniatowskiego.

1878 Urodził się Janusz Korczak, (wł. Henryk Goldszmit), pedagog, lekarz i pisarz. Podczas okupacji hitlerowskiej znalazł się dobrowolnie w getcie jako opiekun sierot, z którymi 5 lipca 1942 wywieziono go do Treblinki. Korczak jest autorem licznych książek dla dzieci, wśród których największą popularnością cieszy się “Król Maciuś Pierwszy”. (zm. 6.08.1942).

1890 Urodziła się Rose Kennedy, matka dziewięciorga dzieci, w tym najbardziej znanych polityków – Johna, prezydenta USA i Roberta, senatora. Rose otrzymała dar długiego życia, zmarła mając 104 lata, aż czworo jej dzieci tragicznie zginęło za jej życia.

1910 Lew Tołstoj stracił wiele rękopisów podczas pożaru domu w Jasnej Polanie.

1933 Wiley Post jako pierwszy człowiek samotnie obleciał kulę ziemską. Zajęło mu to 7 dni 18 godzin 49 minut.

1934 Urodziła się Louise Fletcher, amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Zdobywczyni Nagrody Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Lot nad kukułczym gniazdem w 1975 roku.

1934 John Dillinger, najsłynniejszy amerykański rabuś bankowy został zastrzelony w wieku 33 lat przez agentów federalnych podczas przygotowanej na niego zasadzki. „Zasłynął” m.in. z brawurowej ucieczki z więzienia w Crown Point 3-go marca 1934 roku. Przy pomocy brzytwy wystrugał pistolet, zaczernił go pastą do butów i sterroryzował nim 12 strażników uciekając na wolność.

1934 Narodziny samochodu dla przeciętnego Niemca – Volkswagena.

W tym dniu Ferdinand Porsche podpisał kontrakt na wykonanie 3 prototypów znanego „garbusa”. Kontrakt był rezultatem osobistego zaangażowania się Hitlera w to przedsięwzięcie. Porsche miał na to niespełna rok. Prototyp Volkswagena powstał jednak dopiero w 1936. Po przystąpieniu przez rząd niemiecki do budowy fabryki ogłoszono nietypowy w tym czasie sposób sprzedaży samochodu. Ogłoszono mianowicie zapisy na nowy „samochód ludowy”. Każdy Niemiec miał prawo wpłacić na książeczkę samochodową 5 marek tygodniowo (często wpłaty dokonywali prawie przymusowo pracodawcy) i po czterech latach „oszczędzania”, gdy zgromadzi w ten sposób 990 marek otrzyma swój samochód. Był to zarazem jedyny sposób na zakup tego auta. Przez cały ten czas gromadzone pieniądze szły na budowę fabryki i produkcję pierwszych egzemplarzy. Jednak gdy w 1939 Hitler zaatakował Polskę, zamiast wyprodukować „garbusa” zaczęto produkować wojskową wersję tego pojazdu. Czy było to przewidziane przez Hitlera od samego początku trudno powiedzieć, ale na pewno pomogło to w wyposażeniu armii w małe samochody.

1939 Francja dostarczyła Polsce 50 czołgów średnich “Renault R-35”.

Czołg R-35 Foto: internet

1943 Amerykańska 8. Armia zajęła Palermo na Sycylii.

1943 Powołanie II Korpusu Polskiego utworzonego z dawnej Armii Polskiej na Wschodzie. Jego dowódcą zostaje gen. Władysław Anders

1944 W Chełmie na Lubelszczyźnie wydano manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Miał przekonać społeczeństwo do uznania narzuconych przez Stalina proradzieckich władz polskich. Od 1945 do 1989 roku obchodzono tego dnia Święto Odrodzenia Polski.

1946 Urodziła się Mireille Mathieu, znana francuska piosenkarka.

1946 Podpisanie w Nowym Jorku konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

1947 Urodził się Danny Glover, amerykański aktor (Zabójcza broń, Operacja słoń).

1947 Urodził się Don Henley, współzałożyciel, wokalista i perkusista amerykańskiej grupy The Eagles. Na koncie zespołu są m.in. przeboje “Hotel Kalifornia”, “New Kid In Town”, “Desperado”. Nagrywa także solo. Jego najlepiej sprzedawane płyty to “Dirty Laundry” i “The Boys Of Sumer”. Laureat Grammy z 1985 i 1989 r

1951 Otwarcie portu dla statków w Świnoujściu.

1952 W Warszawie oddano do użytku Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową – MDM.

1954 Urodził się Al di Meola, znakomity gitarzysta jazzowy i jazzrockowy. Sławę zdobył w 1974 roku grając w grupie Chicka Corea’i – Return To Forever. W 1981 roku wspólnie z Johnem McLaughlinem i Paco de Lucią nagrali słynny album koncertowy „Friday Night In San Francisco”.

1955 Urodził się Michał Ogórek, satyryk.

1955 Urodził się Willem Dafoe, amerykański aktor filmowy (Pluton, Mississippi w ogniu).

1965 Urodził się Krzysztof Najman, gitarzysta basowy grupy Closterkeller, wcześniej Jezabell Jazz i Blitzkrieg. Mąż Anji Orthodox.

1972 Przedstawiciele państw należących do EFTA i EWG (Unia Europejska) podpisali w Brukseli porozumienie o rozszerzeniu wolnej wymiany towarów przemysłowych.

1974 Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, ekonomista, polityk, inżynier i chemik. Budowniczy Portu w Gdyni, magistrali węglowej Gdynia-śląsk oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie powierzono mu odbudowę wybrzeża, ale wkrótce odsunięto od wszelkich wpływów. Urodził się 30 grudnia 1888 roku.

1976 Ekspedycja archeologiczna kierowana przez peruwiańskiego badacza, profesora Edmondo Guillena, której towarzyszyła Elżbieta Dzikowska i Tony Halik, dziennikarz i podróżnik – odkryła Vilcabambę – ostatnią stolicę Inków.

1976 Polski pięcioboista, Janusz Peciak zdobył złoty medal olimpijski

1983 Na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 20.07.1983 roku został zniesiony stan wojenny na terytorium całego kraju (wprowadzony 13.12.1981).

1986 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Sledgehammer” – Peter Gabriel.

1986 Brytyjski parlament przegłosował zniesienie kar cielesnych w angielskich szkołach.

1992 Zmarł Wayne McLaren, amerykański model z reklam papierosów firmy Marlboro. Słynny Marlboro Man zmarł w wieku 51 lat na raka płuc.

1999 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Genie In A Bottle” – Christina Aguilera; US Top Album: “Millenium” – Backstreet Boys.

2004 Janusz Lewandowski (PO) został przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Imieniny obchodzą; Bolesław, Magdalena, Maria

Św. Maria Magdalena to jednak z postaci kobiecych występujących w Ewangelii najczęściej. Wbrew naszym rozpowszechnionym poglądom Ewangelie nie mówią ani słóweczkiem, że była ona prostytutką. W Ewangelii Jana Jezus ratuje od linczu cudzołożnicę, ale nie ma żadnych naukowych podstaw (a biblistyka jest nauką) do twierdzenia, że była nią Maria z Magdali. Owszem Jezus wyrzucił z niej aż siedem złych duchów, ale te działają zgoła różnie na płeć piękną.

Prawosławni nazywają ją natomiast „równa apostołom”, bo była przecież pierwszym świadkiem Zmartwychwstania. A że jej apostołowie nie uwierzyli to już nie jej wina – tacy są mężczyźni. G Maria, imię występujące w wielu językach, w hebrajskim, aramejskim znaczy umiłowana przez Jahwe, przez Boga, napawająca miłością.

Panie noszące to imię są bardzo odpowiedzialne, opiekuńcze i wrażliwe. Rzadko wybiegają myślami w przyszłość, są bardzo praktyczne. Zawsze dotrzymują słowa i wypełniają dane obietnice. Dbają o dom i rodzinę. Przejawiają zdolności manualne, lubią ręczne robótki domowe jak haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach. Mają dobry słuch i zdolności muzyczne. Kochają życie na łonie natury i podróże w towarzystwie bliskich. Lubią polne kwiaty. Kolorem dla Marii jest niebieski, a zwierzęciem – sroka.

Łacińsko-hebrajskie imię Magdalena oznacza osobę wywodzącą się z Magdali, czyli “miasta ryb”. Magdalena jest osobą pracowitą i skrupulatną. Posiada umysł zdolny do rzeczowej, naukowej analizy. Chętnie przewodzi innym i lubi narzucać swoją wolę.

Użyte w artykule zdjęcia: internet, fotopolska.eu, fotopolska, biuroliterackie.pl, Vistula / CC / wikipedia , Petroniusz / CC-BY-SA 3.0 / fotopolska , wikipedia / CC

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz