Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 22 GRUDNIA

Slowackiego miejski osrodek zdrowia  Foto: Ksiaga Pamiątkowa Miasta Poznania - rok 1929

22 GRUDNIA

Hiszpania – Loteria Świąteczna (Lotería de Navidad)
Dzień Wujka

Osoby urodzone 22 grudnia mają chłonny, twórczy umysł i duże ambicje życiowe. Wierzą we własne siły, a w dążeniu do celu są cierpliwe i wytrwałe. Do działania często mobilizuje je zazdrość o to, że innym powodzi się lepiej

Cytaty na dziś:

• Los jest ślepy, ale trafia bez pudła. Włodzimierz Ścisłowski.
• Od noszenia ciężarów wyrabiają się muskuły, od słuchania radia wyrabiają się uszy. Bogdan Brzeziński

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1881 W Warszawie urodził się Szczepan Jeleński, inżynier i pisarz, popularyzator nauki, poznański księgarz.

LilavatiW okresie międzywojennym był dyrektorem “Księgarni św. Wojciecha” w Poznaniu. Jego książki popularyzujące matematykę (Lilavati i Śladami Pitagorasa) były prekursorskie i są nadal wznawiane. Uprawiał też publicystykę o tematyce religijnej (O siódmej godzinie – opowieść ewangeliczna, Woda żywa, Mała Miriam).

Wszystkie jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Zmarł 27 maja 1949 w Poznaniu.

1920 Dominikański kościół i kaplicę przy ulicy Szewskiej wraz z pozostałościami klasztoru przejęli ojcowie jezuici.

W 1833 roku rząd pruski wydał nakaz kasaty klasztorów, w tym także dominikanów, znajdujących się na terenie dawnych ziem polskich. Południowe skrzydło poznańskiego założenia oddano wówczas administracji kościelnej, natomiast zachodnie wraz z kaplicą Matki Bożej Różańcowej przekazano bractwu różańcowemu.

Skrzydło wschodnie i północne rozebrano ostatecznie przed rokiem 1868 tworząc miejsce pod nowy budynek arsenału artyleryjskiego. W 1901 roku pomieszczenia skrzydła południowego zaadaptowano na potrzeby Towarzystwa Trzeźwości i czytelnię katolicką. Zamknięto arkady loggi i wstawiono w nie okna, a barokowy wystrój elewacji usunięto. [Źródło: Karolina Pachuta, Beata Pietrzak, Dawny klasztor dominikanów w Poznaniu, Kronika Miasta Poznania, nr 3/2017, s. 32]

1932 Dziennik Poznański donosił: Na Grochowych Łąkach doszło wczoraj do krwawej rozprawy nożowej. Mianowicie na wychodzącego z jednej resteuracyi p. Adama Przybylaka, z zawodu rzeźnika, napadło trzech drabów z nożami. P. Przybylak, który już w restauracji został uprzedzony przez bufetową o planowanym nań napadzie miał się na baczności. W chwili, gdy napastnicy rzucili się na niego, p. Przybylak broniąc się, począł równocześnie wzywać pomocy. Wkrótce nadbiegł znajdujący się w pobliżu wywiadowca policyjny. Rozzuchwaleni napastnicy stawiali opór urzędnikowi kryminalnemu, uspokoili się dopiero na widok wymierzonego w nich rewolweru. Do pobitego p. Przybylaka przywołano lekarza pogotowia (55-55), który zaszył mu dwie rany na głowi.

1965 Henryk Łowmiański, profesor historii średniowiecznej oraz Witold Trąmpczyński, profesor ekonomii politycznej zostali doktorami honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

1998 Po przeprowadzonych próbach wytrzymałościowych (l0 grudnia) i półtorarocznym remoncie otwarto most Dworcowy.

W samo południe władze miasta w obecności biskupa Fortuniaka, który most poświęcił, dokonały przecięcia wstęgi, oddając 203-metrowy most do użytku. Most ma dwie jezdnie, dwa torowiska tramwajowe, dwie windy oraz schody.

Most Dworcowy Foto: fotopolska.eu

Most Dworcowy w okresie międzywojennym

Most Dworcowy w okresie międzywojennym

1998 Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku pierwsze mieszkania czynszowe przy ul. Murawa.

1998 Na dwa dni przed Wigilią łaźnia miejska przy ul. Słowackiego udostępniła swoje wanny, a także mydło i szampon za darmo. Z bardzo pożytecznego prezentu skorzystało aż 200 osób.

Łaźnia przy Słowackiego zamknięta została w 2010 roku.

Łaznia miejska przy Slowackiego Foto: poznanskiekamienice.plJeżyckie łazienki zostały wybudowane na podstawie projektu inżyniera Władysława Czarneckiego, znakomitego miejskiego architekta, w 1925 roku. Była to jego pierwsza praca w Poznaniu, pierwsze zadanie zlecone przez miasto, o tyle ciekawe, że połączone z budową sąsiedniego ośrodka zdrowia.

On sam tak je wspominał .„Zaproponowałem, aby łazienki umieścić w oddzielnym budynku w głębi parceli, co ułatwiło rozwiązanie i zostało uznane za słuszne. Obejrzałem istniejące łazienki, ich zalety i wady, stosunek natrysków do wanien, utrzymanie czystości, a potem opracowałem program. W ogóle wiedziałem i wyczuwałem, że wszyscy interesują się nie tyle tym projektem, co nowym architektem w pracowni. Chcieli wiedzieć, kto zacz i co potrafi zaprojektować. Zdaje się, że nie zawiodłem ich oczekiwań. Projekt został zaaprobowany. Kazano mi zrobić plany 1:100 i przedłożyć je magistratowi i radzie miejskiej do uchwalenia. [Źródło: www.poznanskiekamienice.pl]

2005 Poznaniak, Marek Ziółkowski wybrany został na stanowisko wicemarszałka Senatu. Ponownie funkcję te sprawował w kolejnej parlamentarnej kadencji 2007 – 2011

ZDARZYŁO SIĘ 22 GRUDNIA

1541 W Bazylei otwarto oficynę drukarską, pierwszą w Europie drukarnię ksiąg naukowych. Tam w 1554 roku wydano dzieło “O poprawie Rzeczpospolitej” Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

1778 Zmarł Simon Mathurin Lantara, francuski malarz. Ksiądz próbował pocieszyć umierającego: “Raduj się, synu, bo już wkrótce będziesz patrzył Panu Bogu prosto w twarz przez całą wieczność”. Artysta odpowiedział przygnębiony: “Zawsze prosto w twarz, a nigdy z profilu!”.

1840 Adam Mickiewicz rozpoczął w College de France wykłady o literaturze słowiańskiej.

1885 W Japonii utworzono po raz pierwszy gabinet rządowy na wzór europejski.

1900 Uroczysta msza święta w kościele św. Krzyża w Warszawie uświetniła zakończenie obchodów roku jubileuszowego 25 – lecia pracy artystycznej Henryka Sienkiewicza. Właściwa uroczystość odbyła się zaraz potem w Ratuszu, gdzie wzruszonemu jubilatowi wręczono akt własności majątku Oblęgorek, daru od narodu, cztery księgi z nazwiskami i podpisami ofiarodawców oraz dary od stowarzyszeń, między innymi złote pióro wysadzane diamentami.

1925 W Nowym Jorku utworzono Fundację Kościuszkowską, polsko-amerykańską instytucję kulturalno-oświatową.

1930 Polski myśliwiec PZL P-6, pilotowany przez Bolesława Orlińskiego, wzbudził sensację na międzynarodowym lotniczym salonie w Paryżu. Samolot został uznany za najlepszy w swojej kategorii.

1949 Urodzili się Robin i Maurice Gibb, wokaliści i gitarzyści The Bee Gees. Grupa może pochwalić się takimi hitami jak „Staying Alive”, „Night Fever” oraz kompozycjami dla Barbry Streisand, Dionne Warwick oraz Diany Ross.

1952 W USA opublikowano raport Komisji Izby Reprezentantów dotyczący zbrodni katyńskiej. Uznawał winę Związku Radzieckiego za udowodnioną. Komisja zaleciła przedstawienie sprawy w ONZ i wniesienie skargi przeciwko ZSRR do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

1957 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów “April Love” – Pat Boone.

1960 Sejm PRL uchwalił poprawkę w Konstytucji, określając liczbę posłów na 460.

1962 Urodził się Ralph Fiennes, brytyjski aktor.

1971 Urodził się Xawery Żuławski, polski reżyser filmowy.

1972 W Paryżu urodziła się Vanessa Paradis (nazywana Brigitte Bardot lat 90.), aktorka francuska. Znana z przeboju “Joe le Taxi” (1988). Zagrała także role kobiety wampa w filmie “Biały ślub”, za która otrzymała nagrodę Cezara (francuski odpowiednik Oscara).

1978 W Nigerii urodził się Emmanuel Olisadebe, czarnoskóry piłkarz, reprezentant Polski.

1984 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Like A Virgin” – Madonna. Magazyn Billboard uznał te piosenkę za nagranie roku.

1989 Brama Brandenburska w Berlinie została ponownie otwarta.

1989 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Another Day In Paradise” – Phil Collins.

1990 Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie insygnia władzy prezydenckiej II RP oraz oryginał Konstytucji RP z 1935 roku.

2000 Profesor Leszek Balcerowicz został wybrany przez Sejm prezesem Narodowego Banku Polskiego.

2000 W zamku Skibo w szkockiej miejscowości Dornoch odbył się ślub Madonny i 32-letniego angielskiego reżysera Guy’a Ritchiego. Druhną panny młodej była słynna aktorka Gwyneth Paltrow, zaś suknię ślubną zaprojektowała Stella McCartney – córka Paula. Wokalistka przedsięwzięła nadzwyczajne środki ostrożności. Dziennikarze przez pewien czas nie byli pewni, co się dzieje w zamku. O zawarciu związku zapewniła ich dopiero Susan Brown, która udzielała ślubu. Dzień wcześniej, w zabytkowej katedrze w Dornoch został ochrzczony Rocco Ritchie – czteromiesięczny syna Madonny i Guy’a. Jest to drugie małżeństwo Madonny. Wcześniej była związana z amerykańskim aktorem Seanem Pennem.

2001 W wieku 44 lat zmarł na serce Grzegorz Ciechowski. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie w Toruniu. Debiutował w 1981 roku jako lider nowofalowego zespołu republika. Zmienił oblicze naszego rocka z posthipisowskiego na nowofalowy. Republika, z która Ciechowski nagrał dwa bestsellerowe albumy rozpadła się w 1986 roku. Ciechowski rozpoczął solową karierę jako Obywatel G.C. W latach 90 był też producentem płyt debiutujących artystów m.in. Atrakcyjnego Kazimierza, Kasi Kowalskiej i Justyny Steczkowskiej oraz autorem muzyki filmowej „Wiedźmin”.

Imieniny obchodzą: Franciszka, Honorata i Zenona, Dobrosułka, Drogomir, Dziesława, Dziwisław, Flawian, Gryzelda, Ischyrion, Judyta, Ksawera, Luboradz

Franciszka to kobieta szlachetna, wrażliwa na ludzkie krzywdy, energiczna w działaniu. Często ciężkie życie, uprzyjemnia żartobliwym traktowaniem dolegliwości, ceni poczucie humoru u innych. Sporo czasu przeznacza na sprawy społeczne. Wysoko ceni rodzinę i dom. Jest dobrą matką.

Honorata jest osobą szanowaną i budzącą respekt. Ceni cnoty i dobre obyczaje. Stała w przekonaniach, lubi prowadzić dysputy na temat ludzkich słabostek. Skłonna radzić innym, lecz sama nigdy rad nie przyjmuje. Lubi wolność myśli, słowa i czynu. Ma skrupulatny sposób myślenia. Nie uznaje rozwodów.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, poznanskiekamienice.pl, internet, Ksiaga Pamiątkowa Miasta Poznania - rok 1929, Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz