Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 21 PAŹDZIERNIKA

Malta z Zakładu Głuchoniemych  Foto: Cyryl

Słońce w znaku Wagi

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 21 października odznaczają się wszechstronnymi uzdolnieniami. Często mają oryginalne poglądy. W dużym stopniu polegają na własnej intuicji. Na co dzień bywają skromni i pracowici. Ich ambicje życiowe nie są wygórowane, a wymagania niewielkie. Mają skłonność do nerwowości, nieraz nawet bez specjalnego uzasadnienia.

Cytaty na dziś:

• Qui asinum non potest, stratum caedit. Kto nie może bić osła, bije worek. Petroniusz (Titus Caius Petronius, Arbiter elegantiae,? – 66 n.e.)

• Przypadek rządzi połową naszych działań, a my kierujemy resztą. Niccolo Machiavelli

• Prawa Murphy’ego – postać ogólna – Jeżeli przewidziałeś cztery możliwe awarie i zabezpieczyłeś się przed nimi, to natychmiast wydarzy się piąta, na która nie byłeś przygotowany.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1827 Otwarcie sesji Sejmu Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Zainteresowanie obradami było ogromne,  zjechali się nie tylko deputowani lecz także wielka liczba szlachty, by dopilnować przeprowadzenia postulatów społeczeństwa. Komisarz rządowy sejmu, naczelny prezes Baumann, słusznie mógł się stąd obawiać, że niepowołane przez rząd czynniki te będą usiłowały wywierać potężny nacisk na obradujących nad propozycjami królewskimi.

Zaraz też po otwarciu pierwszej sesji deputowany powiatu bukowskiego, pułkownik Niegolewski wniósł petycję „o język polski jako naukowy w szkołach przez język niemiecki nieprawnie zastąpiony”

1864 Urodził się Marcin Biedermann, polski bankier, pośrednik polskiego obrotu ziemią w Wielkopolsce.

Majątek Modrze Foto: http://www.molendowie.euPrzeciwdziałając wykupowi ziemi przez Komisja Kolonizacyjna skupował ziemię od Niemców (firma Drwęski-Langner), a następnie ziemię tę odstępował polskim spółkom parcelacyjnym. Wydawca poznańskiego tygodnika pt. “PRACA”.

Między innymi w  1907 r. kupił Majątek Modrze, pod Stęszewem. Na początku XIX wieku jego właścicielką była Rozalia z Chłapowskich Engeströmowa, żona szwedzkiego dyplomaty i polityka, hrabiego Larsa (Wawrzyńca) von Engeströma. Zmuszona była sprzedać w 1826 r. majętność (dwór z folwarkiem) Danielowi Gottliebowi Baarthowi, niemieckiemu kupcowi i destylatorowi z Poznania. Jego syn rozbudował majątek. W 1907 r. dobre  te kupił od niego za wyjątkowo wysoką cenę Polak, Marcin Biedermann, poznański kupiec i przedsiębiorca, ratując go przed kolonizacją niemiecką. [Na podstawie http://www.molendowie.eu]

Tygodnik Praca nr 7 1896 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1873 W Poznaniu urodził się prof. Alfred Denizot, fizyk polski, specjalista od geometrii wykreślnej. Był autorem 52 prac i artykułów w wielu językach, członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Odznaczony Krzyżem Legii Honorowej i Krzyżem Obrony Lwowa.

Profesorowie Uniwersytetu Poznańskiego 1935

Siedzą od lewej: Stefan Tytus Dąbrowski, Tadeusz Pęczalski, Louis de Broglie, Alfred Denizot; stoją od lewej: Stanisław Kalandyk, Zygmunt Zawirski, Jean-Louis Destouches, Józef Witkowski, Władysław Smosarski, Zdzisław Krygowski, Mieczysław Biernacki, NN, fot: Zakład fotografii artystycznej RUBENS, Poznań / PAN / Cyryl

1881 Dziennik Poznański pisał: W Teatrze Polskim po raz pierwszy wystawiono komedye p. Święcickiego „O własnych siłach”. Wodociągi miejskie będą od dnia dzisiejszego wieczorem do dnia jutrzejszego rano zamknięte.

W bliskości zakładu głuchoniemych napadło dnia 19 bm. wieczorem o godzinie 6, 4 łobuzów na żonę kupca z Św. Marcina, która miała przy sobie znaczną sumę pieniędzy o czem zapewne wiedzieli. Przeszukawszy suknię zabrali jej małą sumkę, którą znaleźli w kieszeni od sukni; pośpiechu zaś nie znaleźli znacznej owej sumy, która w kieszeni na piersiach była schowana. Kobieta w skutek przestrachu i sponiewierania rozchorowała się.

Reklamy w Dzienniku Poznańskim z 21 maja 1887 roku Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Remove featured image

 

1944 Zmarł ksiądz Wacław Bliziński, organizator spółdzielczości wiejskiej w Wielkopolsce. Był honorowym prezesem Zjednoczenia Ludowego, senatorem Rzeczypospolitej. Urodził się 28.07. 1870 roku.

1947 Wicepremier Stanisław Mikołajczyk potajemnie opuścił Polskę w obawie przed pozbawieniem go immunitetu poselskiego i postawieniem przed sądem.

Pomnik Stanisława Mikołajczyka przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu Foto: fotopolska.eu

2008 Na stadionie przy ul. Bułgarskiej rozpoczęła się rozbiórka najbardziej charakterystycznych jupiterów w Polsce.

Jeden z symboli Poznania oraz znak rozpoznawczy stadionu Lecha Poznań przy ul. Bułgarskiej, zamontowany w 1988 roku zostaje całkowicie zlikwidowany. Podczas kolejnego meczu Lecha ze Śląskiem Wrocław (25.10.2008) boisko zostało oświetlone za pomocą tymczasowych jupiterów, pod które już wcześniej przygotowano fundamenty. Nowe, stałe oświetlenie zostało zamontowane już na nowym, zbudowanym na Mistrzostwa Europy stadionie w 2012 roku.

ZDARZYŁO SIĘ 21 PAŹDZIERNIKA

1422 W wieku 54 lat zmarł Karol VI Szalony, król Francji. Podczas “Balu Gorejących” władca omal nie spłonął żywcem. Odtąd do końca życia miewał ostre napady szaleństwa.

1556 W Wenecji zmarł Pietro Aretino, pisarz i poeta włoski. Nieprzyzwoita opowieść, której słuchał w czasie obiadu, wywołała u niego taki atak śmiechu, że spadł z krzesła na plecy, ginąc na miejscu. Jego główne dzieła to; tragedia „L’ Orazia”, „Żywoty kurtyzan”, i komedie „Filozof” oraz „Zalotność”.

1805 W bitwie morskiej pod Trafalgarem zginął Horatio Nelson, brytyjski admirał. W tej bitwie zniszczył większą część floty francusko – hiszpańskiej, co zapewniło Wielkiej Brytanii panowanie na morzach, a jemu sławę narodowego bohatera.

1833 Urodził się Alfred Nobel, szwedzki chemik i przemysłowiec, wynalazca dynamitu, fundator nagrody swego imienia. Zmarł 10 grudnia 1896 roku.

1879 Thomas Edison zaprezentował w Menlo Park, stan New Jersey żarówkę elektryczną.

1915 Po raz pierwszy przesłano poprzez Atlantyk ludzki głos drogą radiową. Transmisję z Wirginii (USA) do Paryża (Francja) przeprowadziła firma American Telephone and Telegraph Company, po raz pierwszy ludzki głos przesłano za pośrednictwem radia w 1902 r., lecz odległość przesyłu była wielokrotnie mniejsza.

1917 Urodził się Dizzy Gillespie – amerykański trębacz, kompozytor, współtwórca stylu be bop, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii jazzu. Zmarł 6 stycznia 1993 roku.

1918 W Związku Radzieckim powołano Zarząd Rejestrów Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej (Registraupr) – wywiad wojskowy (późniejszy GRU).

1932 Utworzono Białowieski Park Narodowy.

1935 Zwłoki Józefa Piłsudskiego przeniesiono z trumny srebrnej do kryształowej. Bezpośrednią przyczyną tego zabiegu było pojawienie się plam pleśni na mundurze i butach zmarłego.
http://www.youtube.com/watch?v=aSHAf53Qsec

1947 Wicepremier Stanisław Mikołajczyk potajemnie opuścił Polskę w obawie przed pozbawieniem go immunitetu poselskiego i postawieniem przed sądem. Pomnik Mikołajczyka znajduje się przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim przy al. Niepodległości.

1948 W Waszyngtonie odbył się pokaz pierwszej transmisji faksowej.

1950 Wojska chińskie zajęły Tybet. Umowa o podporządkowaniu Tybetu Chinom pochodzi z 23 maja 1951 r.

1956 Urodziła się Carrie Fisher, amerykańska aktorka (księżniczka Leia z „Gwiezdnych Wojen”)

1957 Urodził się Steve Lukather, gitarzysta i wokalista amerykańskiej formacji TOTO

Zespół powstały w 1978 roku znany jest z łączenia w swoich nagraniach muzyki pop z rockiem. Muzycy wchodzący w skład TOTO zanim pojawili się pod tym szyldem byli wziętymi instrumentalistami sesyjnymi. Zadebiutowali w 1978 roku krążkiem zatytułowanym po prostu „Toto”, który sprzedał się w ponad dwumilionowym nakładzie w samych tylko USA. Na koncie mają wielkie hity w postaci „Hold The Line” (1979), „Africa” (1982), „Rosanna” (1982). Za tę ostatnią piosenkę formacja zdobyła 3 Grammy Awards, w tym za “Nagranie Roku”.

1957 Odbyła się premiera filmu „Jailhosue Rock” z udziałem Elvisa Presleya.

1966 Leszek Kołakowski wygłosił odczyt, będący bezpośrednią przyczyną wykluczenia go z PZPR, co nastąpiło 31 października.

1967 Odbyła się jedna z pierwszych masowych demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie. 35,000 osób zgromadziło się pod Pentagonem. Ponad 160 demonstrantów zostało aresztowanych.

1987 W imieniu “Solidarności” Lech Wałęsa wezwał do bojkotu referendum w sprawie reform gospodarczych.

1992 Ukazała się płyta „Erotica” Madonny. Równocześnie wydana została także książka „Sex” z erotycznymi zdjęciami gwiazdy. Pierwszy nakład 500 tysięcy egzemplarzy (50 dolarów sztuka) został sprzedany w krótkim czasie.

1999 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Smooth” – Santana feat. Rob Thomas; US Top Album: “Supernatural” – Santana.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Come On Over Baby (All I Want Is You)” – Christina Aguilera; US Top Album: “Kid A” – Radiohead.

2007 W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła opozycyjna Platforma Obywatelska (41,51% głosów) przed rządzącym Prawem i Sprawiedliwością (32,11%). Do Sejmu weszły też blok Lewicy i Demokratów oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Frekwencja wyniosła 53,79%.

Imieniny obchodzą: Celina, Hilary, Jakub, Urszula

Celina to imię pochodzące z łaciny, oznacza niebo. Kobieta, która je nosi ma stały charakter, jest odpowiedzialna, bardzo sobie ceni, gdy jej rady służą innym. Jest uwrażliwiona na kolory i rytm. Ma poczucie piękna. Często swoje uzdolnienia artystyczne, zwłaszcza aktorskie realizuje z dużym powodzeniem.

Urszula to imię wywodzące się z języka łacińskiego od wyrazu ursula – niedźwiedziczka. W Polsce średniowiecznej Urszula to również Warszula, Orszula, Wiszula.
Osoba o tym imieniu jest dobrą matką, wzorową żoną i wspaniałą gospodynią. Ceni życie rodzinne, pielęgnuje również kontakty towarzyskie. Jest wielką altruistką, umie łączyć cele osobiste ze społecznymi. Nie narzuca swej woli, chętnie uzgadnia postanowienia z innymi.

Jakub to imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego Jaaqob – „Bóg chroni”. Etymologia ludowa imię to tłumaczy jako trzymającego za piętę swego brata Ezawa. Odpowiedniki obcojęzyczne; niem. Jacobus, ang., fr. Jacob, wł. Giacomo, hiszp. Jaime, ros. Jakow.

Mężczyzna o tym imieniu jest energiczny, ma zmysł organizatorski, potrafi działać systematycznie. Dzięki tym zaletom odnosi sukcesy i ma przyjaciół. Jest żądny wiedzy, szczególnie z zakresu medycyny.
Powiedzenia;

Użyte w artykule zdjęcia: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, http://www.molendowie.eu, fotopolska.eu, KKS Lech, lechpoznan.pl, Zakład fotografii artystycznej RUBENS, Poznań / PAN / Cyryl, Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz