Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 2 CZERWCA

Hotel Merkury, koniec lat 60-tych  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Bliźniąt

Włochy – Święto Republiki
Światowy dzień pétanque (boule)
Europejski Dzień Sąsiada
Dzień bez Krawata

Urodzeni 2 czerwca mają wybitną inteligencję i krytyczny umysł. Lubią polemizować i posiadają dużą siłę argumentacji. Czasem czynią to dla zasady, gdyż nigdy długo nie pozostają przy swoich poglądach. W stosunku do otoczenia starają się postępować uczciwie i szlachetnie. W swoich działaniach powinni być bardziej rozważni, bo przez lekkomyślność mogą stracić dotychczasowy dorobek. Również zbytnia pewność siebie nie zawsze pozwala im na właściwą ocenę sytuacji.

Cytaty na dziś:

– Ludzie myślą czasem jak zabić czas, a to czas ich zabija.
– Największą kobietą jest ta, o której najmniej mówią. Tukidydes

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1603 W Lubiniu (Wielkopolska) w klasztorze oo. Benedyktynów zmarł w opinii świętości o. Błażej Bernard Pęcherek. Trwają starania o zatwierdzenie jego kultu jako błogosławionego.

Po zakończeniu nauki w szkole parafialnej, w wieku 12 lat został wysłany przez ojca na nauki do kolegium jezuickiego w Poznaniu. Wykazał się tam niezwykłą pilnością w pobieraniu nauk i w wieku 24 lat wstąpił do nowicjatu w lubińskim opactwie, gdzie wkrótce został mistrzem nowicjuszy. Szczególną czcią otaczają go mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego.

1756 W Bukówcu Górnym urodził się Jan Wański, skrzypek i kompozytor, ojciec skrzypka i kompozytora Jana Nepomucena. Jego brat Roch był wiolonczelistą na dworze hrabiego Feliksa Polanowskiego w Moszkowie koło Lwowa. Jego siostrzeńcem był Karol Kurpiński.

Oprócz działalności koncertowej zajmował się kompozycją. W latach osiemdziesiątych XVIII w. skomponował opery: „Pasterz nad Wisłą” (1786) i „Kmiotek” (1787-1788, z Józefem Wybickim). Opery te były wystawiane m. in. w rezydencji Wybickiego w Manieczkach. Pisał wokalno-instrumentalne utwory religijne dla kościoła farnego w Poznaniu, kościoła w Grodzisku Wielkopolskim, oo. cystersów w Obrze i Przemęcie, oo. filipinów w Gostyniu.

Za muzykę wyłącznie świecką odpowiadała w Poznaniu kolegiata św. Marii Magdaleny, której Wański dostarczał swych oper, mazurków, polonezów i symfonii. Od 1774 roku kapela kolegiaty była oficjalnie kapelą miejską Poznania. Kapela obsługiwała śluby, chrzciny, zaręczyny oraz bale w traktierniach.

W latach 1788–1809 komponował również dla kapeli przy katedrze w Gnieźnie (m.in. 3 symfonie i Requiem).

1812 Zakończył się pobyt Napoleona w Poznaniu.

Dawny Hotel Saski, przy ulicy Wrocławskiej

Dawny Hotel Saski – wg wikipedii jest to najstarszy istniejący budynek hotelowy w Poznaniu, obecnie nie pełni już swojej pierwotnej roli. Został wybudowany w latach 1796-1797. W 1807 r. występował w nim ze swoim zespołem Wojciech Bogusławski. Związany jest także z pobytem wojsk napoleońskich w 1806 i 1812 roku w Poznaniu; mieszkał w nim sam cesarz Napoleon Bonaparte, w czasie odwrotu spod Moskwy. Obecny wygląd elewacji pochodzi z przebudowy dokonanej pod koniec XIX w. Na fasadzie znajduje się tablica, upamiętniająca pobyt Napoleona i występy Bogusławskiego.

1837 W Poznaniu wystawiono operę Trilby Juliusa von Minutoli. Dochód przeznaczony został “dla wspomożenia ubogich miasta Poznania”. W spektaklu tym autor wystąpił osobiście, jako solista, ze swoją żoną Matyldą.

1886 W Poznaniu założono Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół”.  Oficjalnie działało w mieście do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. W 1947 zostało zdelegalizowane przez władze komunistyczne PRL, a jego działalność zakazana.

Powstało z inicjatywy Ignacego Andrzejewskiego. Zebrał on kilkunastu obywateli miasta Poznania i podpisał wraz z nimi akt założycielski w sali Bolesława Knolla mieszczącej się przy Starym Rynku nr 58.

Na pierwszym zebraniu, które odbyło się 15 lipca 1886 roku ustalono zarząd. Prezesem organizacji został wybrany Władysław Seydlitz, a w skład zarządu weszli Kazimierz Klemczyński – zastępca, Leon Rudzki – nauczyciel gimnastyki oraz naczelnik, którego zastępcą był Franciszek Januszewski.

Pierwsze spotkania miały charakter organizacyjny oraz oświatowy, a pierwsze lekcje gimnastyki miały miejsce w sali Klundera na Wildzie.

Po roku działalności organizacja rozrosła się do 120 członków. Delegacja towarzystwa z powodu zakazu władz pruskich nie mogła uczestniczyć w zlocie Sokoła czeskiego w 1887 roku w Pradze.

Początkowo członkowie organizacji propagowali i uprawiali jedynie gimnastykę sportową na przyrządach oraz ćwiczenia wolne w sali i na świeżym powietrzu. W 1894 roku powstała sekcja rowerowa tzw. „kołowników”.

W 1900 roku powstaje w organizacji sekcja kobieca pod nazwą „Oddział kobiet gimnastykujących”. W 1904 powstają sekcje pięściarska, wycieczkowa, zapaśnicza oraz sekcje lekkoatletyczne. W 1911 powstaje koło szermiercze, a po zakończeniu I wojny światowej oddział piłki nożnej oraz wiele innych. W okresie międzywojennym w poznańskim Sokole uprawiano wiele różnych dyscyplin sportowych. [Źródło: Praca zbiorowa: Złota księga Sokoła poznańskiego. Poznań: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Poznaniu, 1936, wikipedia]

1931 Z życia teatrów Poznańskich (Ilustracja Poznańska, nr 22)

Z życia teatrów poznańskich Foto: Ilustracja Poznańska, nr 22 z 2 czerwca 1931 r

1931 W Wilnie urodził się Ryszard Ganowicz, polityk, profesor i rektor Akademii Rolniczej w Poznaniu, senator I kadencji.

Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Budownictwa Lądowego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu oraz studia magisterskie na Politechnice Gdańskiej. Podjął zatrudnienie jako pracownik naukowy tej uczelni, następnie pracował na Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1967–1969 wykładał na Uniwersytecie w Chartumie w Sudanie. W 1978 uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Dwa lata później należał do współzałożycieli „Solidarności” na Akademii Rolniczej, w 1981 stanął na czele komisji zakładowej związku. Funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej związku pełnił do 1989. W stanie wojennym, 17 grudnia 1981 został internowany

Od 1989 do 1991 był senatorem I kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego. Reprezentował województwo poznańskie, brał udział w pracach Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej. Od 1990 do 1996 pełnił funkcję rektora Akademii Rolniczej w Poznaniu. W 2014 jego imieniem nazwano wiadukt w ciągu ulicy Wojska Polskiego nad trasą Niestachowską w Poznaniu.

Ryszard Ganowicz przemawia w czasie wiecu wyborczego Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” w Poznaniu w hali widowiskowo-sportowej “Arena”, 28 kwietnia 1989, fot. Jan Kołodziejski, Cyryl

1939 Poznański Oddział Towarzystwa Elektrotechników Polskich chwalił się działalnością 56 członków oraz akcją walki z zakłóceniami odbioru radiowego.

W wyniku inicjatyw Kazimierza Okoniewskiego – dyrektora, Mariana Rajewskiego – kierownika technicznego oraz Zygmunta Bresińskiego – sekretarza Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia ukazało się w 1936 r. zarządzenie wojewody poznańskiego ograniczające w znacznej mierze bezkarne zakłócenia w odbiorze programów radia.

Działalność ta wiąże się z uruchomieniem w 1937 r. dużej nowoczesnej stacji nadawczej o mocy 60 kW na wzgórzu Cytadeli, której trzy 85-metrowej wysokości maszty, oświetlone w nocy czerwonymi lampami ostrzegawczymi, stanowiły jeden z charakterystycznych elementów Poznania.  [Źródło: Wojciech Weiss, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Kronika Miasta Poznania, nr 2/1978]

1945 Po wojnie działalność wznowiła Opera Poznańska.

Po okupacyjnej przerwie, jesienią 1945 roku poznańska opera jako pierwsza w kraju wznowiła działalność artystyczną pod kierownictwem Zygmunta Wojciechowskiego. Inauguracyjną premierę operową Krakowiaków i Górali Karola Kurpińskiego (2 czerwca 1945) poprzedził cykl koncertów i recitali w zniszczonym w wyniku działań wojennych gmachu. Począwszy od pierwszego pełnego powojennego sezonu artystycznego dyrekcję Teatru powierzono ponownie zasłużonemu już dla poznańskiej sceny Zygmuntowi Latoszewskiemu.

Opera Teatr Wielki w Poznaniu, rok 1949 Foto: fotopolska

Opera Teatr Wielki w Poznaniu, rok 1949

1962 We Wrześni urodził się Peter J. Lucas, właściwie Piotr Józef Andrzejewski amerykański aktor pochodzenia polskiego.

Peter Lucas Foto: peterlucas.comWystąpił w popularnych serialach telewizyjnych, m.in. Słoneczny patrol (Baywatch, 1998), JAG – Wojskowe Biuro Śledcze (JAG, 2002), Ostry dyżur (ER, 2003). Od dziecka grał na różnych instrumentach i śpiewał. Kiedy miał 12 lat nauczył się grać na akordeonie. Ukończył studia rolnicze na poznańskiej politechnice. Jest magistrem inżynierem rolnictwa, specjalistą od traktorów i kombajnów. Ukończył także Zawodowe Studium Piosenkarskie w Poznaniu. Kilka lat występował na estradzie, zdobywał nagrody na festiwalach studenckich.

W 1984 roku zadebiutował w roli Ślepego Głuchoniemego w spektaklu Ślepcy Jana Astriaba w reżyserii Lecha Terpiłowskiego na scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Był pierwszym wykonawcą, niezawodowym aktorem, który został dopuszczony do Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie w 1987 roku odebrał dwie nagrody; wyróżnienie oraz nagrodę Programu III Polskiego Radia.

Kiedy w 1987 roku wyjechał do Anglii, jego ówczesna dziewczyna, brytyjska aktorka namówiła go na udział w castingu do reklamówki. Bardzo się spodobał, wystąpił w serii filmów reklamowych. Jedna z producentek powiedziała: -Masz wielki talent i dobry akcent. Jedź do Hollywood!

1963 Urodził się Michał Grześ, poznański radny. Chodził do Szkoły Podstawowej nr 46 na os. Warszawskim, potem do III Liceum Ogólnokształcącego, następnie studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Geodezyjno – Drogowych.

Znany m.in. z krucjaty przeciwko słoniowi gejowi z poznańskiego. 10 kwietnia 2009 dziennik FAKT odnotował: Niektórzy radni skoncentrowali całą swoją uwagę na… preferencjach seksualnych zwierząt w zoo. Radny Michał Grześ (46 l.) z PiS rozpoczął właśnie osobistą krucjatę przeciw Ninio (10 l.) – słoniowi, który okazał się… gejem.

To nie żart! Radny Grześ nie może ścierpieć skłonności zwierzaka i krytykuje go za to publicznie. – Nie po to wydawaliśmy 37 mln zł na największą w Europie słoniarnię, aby mieszkał w niej słoń gej – grzmiał na posiedzeniu miejskiej rady. – Mieliśmy mieć stado słoni, a skoro Ninio woli kolegów od koleżanek, to w jaki sposób spłodzi potomstwo? – zastanawia się radny.

Sprawa interpelacji poznańskiego radnego w sprawie słonia-geja odbiła się echem na całym świecie, stanowiąc podstawę do prześmiewczych publikacji prasowych i relacji telewizyjnych. Informacja pojawiła się w Polsce w TVP, TVN, TVN24, RMF i Polsacie. Wśród zagranicznych mediów relacjonowały m.in. stacje telewizyjne: Sky News, ABC News, dzienniki: “Independent”, “Washington City Paper”, “Daily Telegraph” oraz media internetowe: portal Yahoo! i plotkarski PerezHilton.com. Sprawa dotarła nawet do Chin poprzez agencję prasową Xinhua. Komentowano i porównywano sprawę słonia-geja z protestami w Polsce przeciwko seksualnym upodobaniom jednego z Teletubisiów. W kontekście polskiej homofobii padało nazwisko radnego i nazwa jego partii.

Ninio (na drugim planie) i jego towarzysz Yzic w poznańskim ZOO Foto: wikipedia

Ninio (na drugim planie) i jego towarzysz Yzic w poznańskim ZOO, fot: wikipedia

1964 Otwarcie hotelu Merkury przy ulicy Roosevelta. Był to pierwszy okazały obiekt hotelowy wzniesiony w Poznaniu po II wojnie światowej.

Obiekt wzniesiony został głównie dla potrzeb najważniejszych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich, pod nazwą Hotel Orbis Merkury. W momencie otwarcia było w nim 650 miejsc noclegowych w pokojach jedno i dwuosobowych oraz 500 miejsc gastronomicznych. Wszystkie pokoje miały własne łazienki. W całym hotelu znalazło się aż 512 telefonów oraz 50 czarno-białych telewizorów „Koral”. Obecnie zmodernizowany, po kontrowersyjnym architektonicznie remoncie wykonanym w latach 1999-2002.

Projekt obiektu wyłoniono w konkursie Miastoprojektu, na zlecenie Orbisu. Składa się z dwóch brył – niskiej (dwukondygnacyjnej) i wysokiej (hotelowej, dziewięciokondygnacyjnej). Całość posiada narys litery Y. Charakterystycznym elementem elewacji były, do czasu remontu, szachownicowo ułożone płaszczyzny płytek ceramicznych. Wyróżniające jest także zadaszenie przed głównym wejściem, o dynamicznym, rzeźbiarskim wydźwięku. Przy wejściu południowym umieszczona jest płaskorzeźba Ceramiczna ściana dekoracyjna autorstwa Andrzeja Matuszewskiego (1963). [Źródła: wikipedia: Włodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz: Poznań od A do Z, wyd. KAW Poznań 1986, s. 48, Marcin Libicki: Poznań – przewodnik, Wydawnictwo Gazeta Handlowa Poznań 1997, s. 162, Filip Czekała, Miasto nie do Poznania]

Hotel Merkury, koniec lat 60-tych, poniżej hotelowa kawiarnia

Hotel Merkury był też drugoplanowym “bohaterem” w teledysku Anny Jantar do piosenki Gdzie nie spojrzę ty:

1974 Zmarł Zdzisław Rajewski, archeolog. Ukończył Gimnazjum Państwowym im. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studia Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1937 roku uzyskał doktorat za pracę Wielkopolskie cmentarzyska rzędowe okresu wczesnodziejowego. Od 1934 do 1939 wspólnie z Józefem Kostrzewskim kierował badaniami w Biskupinie. Inicjator organizowania w Biskupinie Archeologicznych Obozów Szkoleniowych.

1990 Inauguracyjne posiedzenie poznańskiej Rady Miejskiej.

1994 Zmarł Walenty Szwajcer, polski nauczyciel, odkrywca szczątków prehistorycznej osady kultury łużyckiej w Biskupinie (ur. 1907).

2012 W Muzeum Narodowym otwarta została wystawa „Tycjan – Veronese – Tiepolo” – Arcydzieła malarstwa włoskiego ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo.  Kolekcja obejmowała zbiór 36 dzieł sztuki najwyższej klasy, reprezentatywnych dla XVI-sto i XVII-sto wiecznego malarstwa włoskiego i stanowiła jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych zaplanowanych w Polsce w 2012 roku. Wystawa towarzyszyła wydarzeniom związanym z piłkarskim Euro 2012. [Kronika Wielkopolski 3(143)/2012]

2014 Prezydent RP Bronisław Komorowski z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym oficjalnie otworzyli park im. Tadeusza Mazowieckiego, który znajduje się między mostami Św. Rocha i Królowej Jadwigi. Posadzili także jeden z 25 Dębów Wolności, które stają w parkach w całej Polsce z okazji 25 lat od pierwszych wolnych wyborów.

2017 Otwarcie nowego Bałtyku

Nowy Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Budynek ma 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej. W 2018 zwyciężył w konkursie Bryła na najlepszą inwestycję.

2021 W wieku 97 lat zmarł Jerzy Albrycht, był profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Politechniki Poznańskiej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Jerzy Albrycht urodził się we Lwowie w 1924 roku. Po wojnie przeniósł się do Poznania, gdzie na Uniwersytecie Poznańskim (później jako im. Adama Mickiewicza), ukończył studia matematyczne i fizyczne. Od 1981 roku był wykładowcą Politechniki Poznańskiej, na której otrzymał tytuł profesora, a już na emeryturze pracował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Był członkiem m.in. Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz ostatnim z żyjących matematyków związanych ze słynną lwowską szkołą matematyczną.

Profesor działał także jako jeden z animatorów życia żydowskiego w Poznaniu, zbierał judaika, miał kolekcję menor. Powołał też do życia Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Poznaniu.

ZDARZYŁO SIĘ 2 CZERWCA

455 Król Wandalów Genzeryk zdobył Rzym i zezwolił na plądrowanie miasta przez 14 dni.

1619 Anglia i Holandia podpisały traktat o podziale wpływów w Indiach.

1740 Urodził się Donatien Martiz de Sade, twórca obscenicznych i amoralnych opowiadań, przedstawiających seksualne perwersje – sadyzm, autor “120 dni Sodomy”.

1835 W Riese urodził się Giuseppe Melchior Sarto, papież Pius X. Wielokrotnie dawał wyraz, że dla Polaków podstawą musi być trójlojalizm”, tj. wierność władcom zaborów, nawet jeśli miałoby to doprowadzić do bratobójczych walk w szeregach wrogich armii.

1868 W Manchesterze odbył się pierwszy w historii kongres związków zawodowych.

1897 Mark Twain w odpowiedzi na pogłoski o swojej śmierci opublikował na łamach New Your Journal sprostowanie “Wiadomości o mojej śmierci są przesadzone”, które stało się słynnym powiedzeniem.

1904 Urodził się Johnny Weissmüller, amerykański mistrz olimpijski w pływaniu i aktor. Był odtwórcą pierwszej roli Tarzana. (zm. 20.01.1984)

1907 Odbyła się pierwsza masowa wycieczka organizowana przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Trasa wiodła z Gniewic nad Wisłą przez Puszczę Kampinoską do Dąbrowy Starej. Udział wzięło ponad 40 osób, a prowadził Aleksander Janowski, założyciel “Rocznika Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego”.

1914 W Londynie zademonstrowano aparat do przenoszenia obrazu na odległość – prototyp telewizora.

1916 Wojska brytyjskie rozpoczęły bitwę nad Sommą we Francji. Po raz pierwszy Anglicy użyli czołgów. W czasie bitwy wydano 412 wyroków śmierci na żołnierzy francuskich, którzy zbuntowali się przeciw wojnie i odmówili wykonania rozkazów. Nad Sommą doszło do bratania się oddziałów francuskich i niemieckich.

1922 W Toronto urodziła się Carmen Silvera, brytyjska aktorka. Najlepiej znana ze swej roli w serialu komediowym ‘Allo ‘Allo!, w którym grała postać Edith Melba Artois – żonę René, właściciela kawiarni. (zm. 2002).

1924 Sejm RP uchwalił ustawę radiową o poczcie, telegrafie i telefonie.

1941 W Londynie urodził się Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones. Zaczynał w grupie Alexisa Kornera a do Rolling Stones dołączył w roku 1962. Nagrał też kilka płyt z własnym zespołem jazzowym. Dwukrotnie, z The Rolling Stones, gościł w Polsce. Kilkakrotnie przyjeżdżał prywatnie kupować konie.

1946 Włosi w plebiscycie opowiedzieli się za republiką przeciwko monarchii. Święto Narodowe.

1947 W Polsce uchwalono ustawę o nadzwyczajnych pełnomocnictwach rządu w „bitwie o handel”, toczonej od dwóch miesięcy przez PPR.

1952 Urodził się Bogusław Linda – aktor.

1959 Urodziła się Michael Steele, gitarzystka basowa i wokalistka grupy The Bangles. Pochodząca z Los Angles formacja powstała w 1981 roku. Wcześniej zespół złożony z samych kobiet występował pod nazwami Colours i The Bangs. Grupa prezentowała gitarowy rock/pop i nie odnosiła większych sukcesów do czasu pojawienia się piosenki „Manic Monday”, którą skomponował sam PRINCE w 1986 roku. Powodzeniem cieszyły się także nagrania „Walk Like An Egyptian” i „Hazy Shade Of Winter” z repertuaru duetu Simon & Garfunkel. W 1989 roku The Bangles zanotowały nr 1 po obu stronach Atlantyku z „Eternal Flame”.

1963 Arabia Saudyjska, największe państwo Bliskiego Wschodu, zniosła niewolnictwo.

1972 Urodził się Wentworth Miller, amerykański aktor. Zdobył międzynarodową sławę dzięki roli Michaela Scofielda w serialu Skazany na śmierć.

1977 Urodziła się Katarzyna Stankiewicz, polska piosenkarka, była wokalistka Varius Manx.

1978 Zmarł Santiago Bernabéu, hiszpański piłkarz, prezes Realu Madryt. W okresie jego kadencji zakończono (1947) budowę nowego stadionu, nazwanego po kilku latach jego imieniem. Był współtwórcą sukcesów drużyny, która m.in. sięgnęła sześciokrotnie po Puchar Mistrzów w pierwszych latach istnienia tych rozgrywek oraz Mistrzostwa kraju. (ur. 1895).

1979 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Hot Stuff” – Donna Summer.

1985 Union of European Football Associations (UEFA) nałożyła karę na angielskie kluby piłkarskie, wzbraniając im uczestnictwa w jakichkolwiek europejskich rozgrywkach. Powodem byli angielscy kibice, którzy właśnie wtedy ‘wypracowali’ sobie opinię najbardziej bezmyślnych, aroganckich, niebezpiecznych i brutalnych podczas dopingowania swoich zespołów na wyjazdach zagranicznych.

1989 Premiera filmu “Stowarzyszenie umarłych poetów”.

1992 Wilson Phillips nagrały swój drugi album “Shadows & Light”

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Lady Marmalade” – Christina Aguilera, LIL’ KIM, MYA, PINK; US Top Album: „Lateralus” – Tool.

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Foolish” – Ashanti; US Top Album: „P. Diddy & Bad Boy Records Present… We Invented The Remix” – Various Artists.

Imieniny obchodzą: Erazm, Marianna, Maria, Aleksandra, Eugeniusz

Eugeniusz, imię greckie oznacza: „dobrze urodzony, z dobrego rodu”

Erazm, z greckiego imię oznacza człowieka miłego, wdzięcznego, przyjemnego. Imię tłumaczone od słowa erotos oznacza być zakochanym. Święty Erazm był uznawany za patrona chroniącego od chorób wewnętrznych, zaś w Niemczech patronował ludziom morza i tokarzom. Erazm to umysł twórczy, sceptyczny, nadaje się na kierownicze stanowisko. Ma duże poczucie humoru. Dobry adwokat, pisarz, lekarz lub muzyk.

Marianna, obok Maryny i innych podobnych, forma używana zamiast imienia Maria ze względów kultowych. W innych językach, na przykład francuskim imię powstało ze skrótu dwóch imion: Maria – Anna.

Aleksandra, żeńska forma imienia Aleksander używana w Polsce od XIV wieku w formie Aleksandra i Oleksandra, imię greckie od słów alekso – bronić się i andros – mąż, mężczyzna.

Maria to imię biblijne, które należy do najpopularniejszych imion kobiecych w świecie chrześcijańskim. Istnieje blisko 80 teorii objaśniających jego pochodzenie. Maria w swych przekonaniach jest konserwatystką. Ma spokojny, prostolinijny charakter. Jest sprawiedliwa. Kieruje się intuicją. Potrafi szybko podejmować trafne decyzje.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska, wikipedia, Ilustracja Poznańska, nr 22 z 2 czerwca 1931 r, peterlucas.com, Pocztówka KAW / fotopolska, MOS810 / wikipedia , Archiwum Państwowe w Poznaniu - za: wikipedia , Maciej Nowaczyk / materiały prasowe UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz