Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 2 LUTEGO

Baszta Armatnia na terenie dawnego szpitala przy Szkolnej  Foto: Paweł F. Weiden

Słońce w znaku Wodnika

Dzień Handlowca
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.
Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane Matki Bożej Gromnicznej
Dzień Obszarów Wodno-Błotnych – obchodzony od 1997 na mocy Konwencji Ramsarskiej

KALENDARIUM POZNANIA 2

Dzień Świstaka – obchodzony w USA w Punxsutawney i Kanadzie. Święto to ma na celu ustalenie, kiedy po długiej zimie nadejdzie wiosna. W tym celu należy obudzić świstaka i obserwować, czy zwierzątko popatrzy na swój cień. Jeżeli świstak długo będzie wpatrywał się w swój cień to zima będzie trwała jeszcze 6 tygodni

Urodzeni 2 lutego posiadają skomplikowane, często wewnętrznie przeciwstawne charaktery. Z jednej strony odznaczają się dużą aktywnością, potrafią znakomicie współdziałać z innymi i kierować zespołem ludzkim. Są otwarci na wszelkie innowacje i gotowi wprowadzać je w życie. W uczuciach są delikatni, potrafią być czuli.

Cechuje ich wrażliwość i subtelność. Z drugiej strony są próżni i nerwowi, a w przypadku niepowodzeń lub w trudnych sytuacjach bywają agresywni.

Baner Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1536 Urodził się Piotr Skarga, jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Ma też swoje związki z Poznaniem. Powróciwszy po studiach w Rzymie zajął się zakładaniem w Polsce kolegiów jezuickich, był między innymi pierwszy rektorem Kolegium w Poznaniu.

1769 Wieczorem i nocą zabawiali się żołnierze regimentu Św. Jadwigi, stacjonujący w Poznaniu na przedmieściu Rybaki.

Nadeszli żołnierze moskiewscy i wnet doszło między nimi do kłótni. Niebawem sięgnięto po broń i do rana następnego dnia trwały walki, podczas których ciężko rannych zostało dziewięciu Moskali. Z nakazu wielmożnego komendanta [Budberga], razem z towarzyszami, którzy nie doznali obrażeń, obici rózgami za takowe najście, przeniesieni zostali na Chwaliszewo. Tę noc ludzie mieszkający na Rybakach spędzili bezsennie, z powodu wielkiego tumultu i strachu przed pożarem, którem grozili Moskale. [Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005]

1572 W Łubnej koło Kalisza urodził się Maciej Łubieński herbu Pomian– arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, biskup poznański, biskup kujawski; biskup chełmski.

Maciej Łubieński, grafika Jeremiasza Falcka z 1652 rokuNauki pobierał początkowo w Sieradzu, następnie w Kolegium Jezuickim w Kaliszu, a później w Poznaniu i w Krakowie. Po ukończeniu Akademii Krakowskiej pracował w kancelarii królewskiej. Odbył studia prawa kanonicznego we Włoszech i Niemczech.

Podczas powstania kozackiego w 1648 r. jako interrex kierował państwem i podpisał elekcję Jana II Kazimierza. 17 stycznia 1649 r. koronował go w katedrze wawelskiej. Będąc prymasem dbał o budownictwo sakralne, fundując m.in. kaplicę Matki Boskiej na Jasnej Górze w Częstochowie. Inicjował działania ekumeniczne.

Zasłużył się w unormowaniu stosunków kościelnych i podniesieniu gospodarczemu swych diecezji. Majątek swój przeznaczył w testamencie na cele kościelne; dzięki: przystępności, pobożności i hojności cieszył się wielkim poważaniem i autorytetem wśród szlachty i ludu, który uważał go za świętego. Zmarł w opinii świętości w Łowiczu w 1652 r., a pochowano go w rodzinnej kaplicy w Gnieźnie, obecnie jego ciało znajduje się w podziemiach Katedry Gnieźnieńskiej.

1855 Hipolit Cegielski zakupił posesję przy ulicy Koziej 7 w Poznaniu.

Hipolit_CegielskiPoczątkowo był to warsztat znajdujący się przy sklepie z artykułami metalowymi w poznańskim Bazarze założony w 1846 roku. W 1849 lub 1855 przy dzisiejszej ul. Woźnej powstał zakład naprawczy narzędzi rolniczych.

W 1855 rozrastająca się fabryczka przeniosła się na ul. Kozią. Zakłady specjalizowały się wówczas w produkcji i naprawie maszyn rolniczych, a w 1859 stale rozrastający się zakład przeniósł się na ul. Strzelecką.

W 1860 rozpoczęto produkcję lokomobili. Umierając w 1868 Hipolit Cegielski pozostawił spadkobiercom dynamicznie rozwijający się zakład zatrudniający w 1869 już 300 pracowników.

Nieistniejąca willa Cegielskich przy ulicy Koziej Foto: fotopolska.eu

Nieistniejąca willa Cegielskich przy ulicy Koziej. Znajdowała się na terenie dzisiejszego Szpitala im. Strusia. Na początku XX wieku szpital zakupił budynek, który przebudowano i adaptowano na Oddział Dziecięcy, a ogród zamieniono na park szpitalny. fot: fotopolska.eu

Kantor Cegielskiego przy ulicy Strzeleckiej

Kantor przy Strzeleckiej zbudowany w latach 1869-1870, wyróżnia się charakterystyczną czterokondygnacyjną wieżą. Zaprojektowany został przez Stanisława Hebanowskiego, autora m.in. projektu Teatru Polskiego.

Ulica Strzelecka była czwartą lokalizacją biznesu Cegielskiego po sklepie w Bazarze, warsztacie przy Woźnej i fabryce przy Koziej.W roku 2006 kantor został gruntownie odnowiony, otrzymał dyplom w kategorii „Obiekty zabytkowe” oraz nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepiej wykonaną rewitalizację. Całość  włączono do Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

O baszcie armatniej więcej tutaj: http://www.lepszypoznan.pl/2019/10/20/baszta-armatnia-czy-bedzie-udostepniona-poznaniakom.html

1920 W Poznaniu urodził się Kazimierz Talarczyk, aktor. W 1946 rozpoczął naukę w Studium Wychowania Fizycznego w Poznaniu, ale wkrótce przeniósł się do tamtejszej szkoły dramatycznej. W sezonie 1948/49 grał w Teatrze Aktora i Lalki w Poznaniu. (Sami swoi – Antoni Wieczorek, sąsiad Pawlaka).

Kazimierz Talarczyk - Kadr z filmu Sami swoi

1927 W sali kina “Apollo” debiutowała wytwórnia filmowa “Popfilm”, całkowicie poznańskim filmem Uśmiech życia (wyświetlano trzykrotnie przez siedem dni).

W rolach głównych wystąpili Vally Jennings i Jerzy Danicz, w pozostałych – artyści scen poznańskich. Bohaterką tego filmu była ośmioletnia tancerka, występująca pod pseudonimem Inia Orska. “Z zaciekawieniem, pisał recenzent – publiczność na sali śledziła po raz pierwszy widziane w roli dekoracji filmowe widoki Poznania”. [KMP: Dorobek Polski w ciągu 10 lat. Wspaniały rozmach PWK w Poznaniu. “Kurier Poznański” nr 54, 4 II 1927 r.]

1935 W Poznaniu urodził się Juliusz Paetz, arcybiskup poznański, oskarżony o molestowanie kleryków. Papież Jan Paweł II przyjął 28 marca 2002 roku jego rezygnację z urzędu metropolity poznańskiego.

Juliusz Paetz Foto: poznan.wikia.comŚwięcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w archikatedrze poznańskiej z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Pracował jako wikariusz w parafiach w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1967–1982 przebywał we Włoszech. Pracował w Sekretariacie Synodu Biskupów w Kurii Rzymskiej. W 1976 został mianowany prałatem antykamery papieskiej. Współpracował z papieżami: Pawłem VI, Janem Pawłem I i Janem Pawłem II. W 1981 został odznaczony Krzyżem Komandorskim portugalskiego Orderu Zasługi. 20 grudnia 1982 został mianowany biskupem diecezjalnym łomżyńskim.

11 kwietnia 1996 został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Funkcję tę sprawował do 2002 roku kiedy to zmuszony został do ustąpienia z funkcji w wyniku oskarżeń o seksualne molestowanie kleryków.  Rezygnacja została przyjęta przez Jana Pawła II bez komentarza

1939 Urodził się Marcin Libicki, polski prawicowy polityk, były eurodeputowany z PiS.

Marcin_Libicki Foto: Mariusz_Kubik/wikipediaUkończył studia w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. W latach 1961–1966 był pracownikiem naukowym UAM. Zakładał “Solidarność” Rolników Indywidualnych w latach 1980–1981 w województwie poznańskim. Był posłem trzech kadencji z list Wyborczej Akcji Katolickiej, AWS i PiS. W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego w województwie wielkopolskim.

Jest Kawalerem Łaski i Dewocji Zakonu Kawalerów Maltańskich od 7 lutego 1984, a także członkiem honorowym Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego.W styczniu 2007 szwajcarska organizacja The European League of Geneva umieściła go w gronie 25 najlepszych posłów do Parlamentu Europejskiego.

Rodzina Libickich mieszka w dworku we wsi Radzewice, tuż nad Wartą. Kariery zrobili też członkowie rodziny: córka Pia Libicka jest wicekonsulem w Lille, syn Jan Filip parlamentarzystą, bratanek Dominik prezesem Cyfrowego Polsatu, a brat Libickiego Jacek honorowym konsulem Francji i znanym wrocławskim biznesmenem.

Marcin Libicki, w 2002 roku sromotnie przegrał wybory na prezydenta Poznania. Zdobył 8 proc. głosów. Sytuacja ta doowadziła w 2004 roku do buntu w PiS. Ponad 100 działaczy napisało skargę do prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

1945 Żołnierze rosyjscy opanowali poznański Zamek.

Już 2 lutego lotnisko na Łące Zeppelinów było ostrzeliwane ogniem rosyjskiej artylerii przeciwlotniczej. Mimo to w nocy z 2 na 3 lutego do Poznania dotarło jeszcze 9 Ju-52, które dostarczyły 10,2 tony amunicji oraz 3 tony kabla telefonicznego i zabrały 24 osoby.

Trwała także niemiecka obrona tzw. „Rygla Grolman” czyli masywnych gmachów położonych wzdłuż al. Niepodległości. 2 lutego Rosjanie zdobyli większość z nich.

2 lutego wskutek wrogiego ostrzału zaczęły płonąć drewniane elementy starego Fortu Grolman. Krótko po tym ogień dosięgnął składowanych w piwnicy zapasów benzyny i pancerfaustów. W eksplozji, która potem nastąpiła, zginęli wszyscy pozostali koledzy”. (G. Baumann. „Poznań’45. Bastion nad Wartą”.)

„Na szczególną wzmiankę zasługują walki o Dom Żołnierza, przy starym Forcie Grolman, położonym na rogu ul. Ratajczaka i Wałów Jagielończyka. Podczas gdy z własnych sprawozdań wynika, iż ten kompleks budynków kilkakrotnie zmieniał właściciela, Czujkow przyznaje, że przy pomocy kilku ładunków wybuchowych o wadze 75 i 175 kg, a także kilku innych skomasowanych ładunków, dom został wysadzony w powietrze”. [G. Baumann, „Poznań’45…”] Za zgodą, na podstawie: https://www.facebook.com/FestungPosen1945/

Zamek Cesarski w Poznaniu, lata 1945-50 Foto: fotopolska.eu
Zamek Cesarski w Poznaniu, lata 1945-50 Foto: fotopolska.eu

2010 Ewa Wycichowska, dyrektor Poznańskiego Teatru Tańca otrzymała z rąk tytuł profesora sztuk muzycznych. Artystka jest pierwszą tancerką, która otrzymała takie wyróżnienie.

Andrzej Patalas, prezes spółki Autrostrada Wielkopolski Foto: AW SA2013 Zmarł w wieku 72 lat Andrzej Patalas, wieloletni prezes spółki Autostrada Wielkopolska.

Całe życie poświęcił Wielkopolsce, gdzie przez 47 lat budował drogi. Pochodził z Krotoszyna, studiował na Politechnice Poznańskiej. W latach 70-tch i 80-tych kierował Okręgowa Dyrekcją Dróg Publicznych, od 1991 roku spółką Autostrada Wielkopolska SA, która otrzymała pierwszą koncesję na budowę prywatnej autostrady A2 w Polsce.

Dziękuję mojemu przyjacielowi Andrzejowi Patalasowi, bez którego autostrada by nie powstała – mówił Jan Kulczyk, otwierając odcinek A2 do Świecka. Patalasa często nazywano “największym budowniczym polskich autostrad” – to jemu zawdzięczamy aż 250 km autostrady A2.


Autostrada Wielkopolski A2

ZDARZYŁO SIĘ 2 LUTEGO

962 Papież Jan XII korował Ottona I na cesarza rzymskiego. Jego państwo przyjmuje nazwę Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

1494 Urodziła się Bona Sforza d`Aragona – królowa polska, żona Zygmunta Starego.

1709 Alexander Selkirk został uratowany po pięcioletnim pobycie na bezludnej wyspie, zainspirowało to Daniela Defoe do napisania Robinsona Crusoe.

1848 Traktat w Guadelupe-Hidalgo. Meksyk zrzekł się 1/3 swego terytorium na korzyść USA.

1852 W Anglii otwarto pierwszą publiczną toaletę (dla mężczyzn) na Fleet St London.

1852 Pierwsze wydanie “Damy Kameliowej” Aleksandra Dumasa – syna.

1859 Urodził się Hovelock Ellis, angielski eseista i lekarz, badacz zachowań seksualnych.

Jeden z pionierów seksuologii i edukacji seksualnej. Walczył z restrykcyjnym prawodawstwem wobec homoseksualistów. Zwolennik Freuda, z którym prowadził bogatą korespondencję. Zajmował się szczególnie naturą snów erotycznych, parafiliami i masturbacją. Zasłużył się także w sprawie emancypacji kobiet. Uważał, że jeżeli mężczyźni i kobiety mają się rozumieć, okazywać szacunek dla swej odmienności płciowej, umieć nawiązywać wzajemna sympatię oraz być zdolni do prawdziwej miłości, fundamenty tego powinny być zbudowane w młodości.

1863 Według niektórych źródeł urodziła się Maria Rodziewiczówna, pisarka. Autorka powieści z życia ziemiaństwa i ludu z kresów białorusko – litewskich; „Straszny dziadziunio”, „Dewajtis”, „Lato leśnych ludzi”, „Między ustami a brzegiem pucharu”.

1882 Urodził się James Joyce, pisarz irlandzki piszący po angielsku. Jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Jego powieść “Ulisses” nawiązująca do “Odysei” Homera ale rozgrywająca się w ciągu jednego dnia, zrewolucjonizowała sposób narracji i kształt współczesnej prozy.

1902 Urodził się Kazimierz Lisiecki “Dziadek, pedagog. Założyciel Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy.

1907 Zmarł Dymitrij Mendelejew, rosyjski chemik, twórca okresowego układu pierwiastków.

1909 Włoski pisarz Marinetti wydał w Paryżu Manifest Futurystyczny.

1919 Urodził się Zbigniew Lengren – rysownik, grafik, karykaturzysta, satyryk. Autor aforyzmów i fraszek. Twórca postaci profesora Filutka, którego przygody opisywał przez ponad pół wieku w “Przekroju”

1927 Urodził się Stan Getz, jeden z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych. Karierę rozpoczął w wieku 16 lat u boku Jacka Teagardena. W latach 60-tych zainteresował się muzyką brazylijską. Efektem były m.in. płyty ”Jazz Samba” z 1962 roku zawierająca utwór Antonio Carlosa Jobima „Desafinado”. Kolejny krążek “Getz/Gillberto” z 1965 roku przyniósł nagranie “Girl From Ipanema” zaśpiewane przez Astruid Gilberto. Za ten utwór muzyk otrzymał nagrodę Grammy za “najlepszy utwór roku”. Zmarł 6 czerwca 1991 r.

1943 Wojska hitlerowskie poniosły klęskę w bitwie o Stalingrad. Zakończyła się jedna z decydujących operacji strategicznych II wojny światowej. Trwała od 17 lipca 1942 roku.

1942 Urodził się Graham Nash, brytyjski gitarzysta, wokalista i kompozytor.

Po członkostwie w kilku zespołach – między innymi The Hollies – od 1969 jest członkiem Crosby, Stills & Nash. Trochę później do tria dołączył Neil Young i tak powstał kwartet Crosby, Stills, Nash & Young. Każdy z członków zespołu działał również solo i w grupach w przeróżnych kombinacjach. Największe przeboje: solo – “Chicago” (1971), jako Crosby, Stills, Nash & Young – “Woodstock” (1970) i jako Crosby, Stills & Nash – “Marrakesh Express” (1969), “Just A Song Before I Go” (1977) i “Wasted On The Way” (1982).

1944 Rząd RP na wychodźstwie uchwalił, że Armię Czerwoną należy traktować po wkroczeniu jako sprzymierzeńca i unikać starć, z wyjątkiem koniecznej samoobrony.

1947 Urodziła się Farrah Fawcett-Majors, amerykańska aktorka, najsłynniejszy Aniołek Charliego.

1954 Urodziła się Krystyna Czubówna, polska dziennikarka. Jedna z najlepszych polskich prezenterek telewizyjnych m.in. Panoramy.

1962 Osiem z dziewięciu planet ułożyło się w jednej linii, zdarza się to raz na 400 lat.

1965 Stanisław Wawrzecki, oskarżony w tzw. “aferze mięsnej” został skazany na karę śmierci (wyrok wykonano) za zagarnięcie mienia społecznego.

1974 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “The Way We Are” – Barbra Streisand. Nagranie to pochodzące z obrazu pod tym samym tytułem zdobyło nagrodę Grammy za “najlepszy utwór roku” oraz Oscara dla “najlepszej piosenki z filmu”.

1976 Zmarł Kazimierz Rudzki – aktor.

1979 W wieku 22 lat zmarł Sid Vicious. Powodem śmierci basisty Sex Pistols było zażycie przez niego śmiertelnej dawki heroiny. Zrobił to w przeddzień procesu w sprawie morderstwa jego przyjaciółki Nancy Spungen (miało miejsce cztery miesiące wcześniej w Nowym Jorku – Sid był głównym podejrzanym).

1983 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Africa” – Toto.

1984 W Zurichu w Szwajcarii odbył się pierwszy w Europie koncert grupy Metallica.

1986 W Liechtensteinie w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy uczestniczyły kobiety.

1991 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “3am Eternal” – The KLF.
http://www.youtube.com/watch?v=LXEOESuiYcA

1993 Vaclav Havel został zaprzysiężony na prezydenta Republiki Czeskiej. Na najwyższy urząd w państwie został wybrany przez parlament 26 stycznia.

1999 Glenn Hoddle stracił posadę selekcjonera narodowej reprezentacji Anglii po tym jak stwierdził, iż niepełnosprawni i upośledzeni ludzie odbywają karę za swoje grzechy popełnione w poprzednich wcieleniach.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “All The Things She Said” – Tatu; “Justified” – Justin Timberlake.

2005 Zmarł w wieku 100 lat Max Schmeling, legendarny bokser niemiecki.

Przeszedł do historii sportu dzięki dwóm walkom z Joe Louisem. W pierwszej – w roku 1936 – Louis został znokautowany, choć był faworytem 10:1. W drugiej Niemiec był cztery razy na deskach, aż sędzia przerwał pojedynek po 124 sekundach. Mimo nacisków Goebbelsa nie wyrzucił Joe Jacobsa, swojego żydowskiego menedżera. Podczas pogromów Nocy Kryształowej w 1938 r. uratował życie dwóm młodym Żydom. Odmówił wstąpienia do NSDAP i nie rozwiódł się z czeską aktorką Anną Ondra mimo nacisków partii. Za to wszystko został wcielony do Wehrmachtu – jako jedyny niemiecki sportowiec światowej klasy. Wojna się dla niego skończyła podczas desantu na Kretę, gdzie został ranny. Po wojnie dzięki zarobionym pieniądzom otworzył przedstawicielstwo Coca-Coli w Hamburgu i pracował w nim aż do czasu, gdy skończył 90 lat. Kiedy jego wielki przeciwnik Louis zmarł w nędzy w 1981 r., Schmeling zapłacił za jego pogrzeb.

http://www.youtube.com/watch?v=lihT_ewxVko

2007 Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków.

Imieniny obchodzą: Maria, Kornel, Korneli, Korneliusz, Miłosław, Katarzyna, Oskar, Felicja, Joanna, Mirosław, Andrzej, Filip, Franciszek, Gonsalwy, Kornel, , Laurencjusz, Laurenty, Marcin, Markwart, Odila, Stefan, Teofan i Wawrzyniec

Maria, imię występujące w wielu językach, w hebrajskim, aramejskim znaczy umiłowana przez Jahwe, przez Boga.
Inne formy imienia Maria to; Marianna, Marzena, Mariola, Marietta, Maryna.
Panie noszące to imię są bardzo odpowiedzialne, opiekuńcze i wrażliwe. Rzadko wybiegają myślami w przyszłość, są bardzo praktyczne. Zawsze dotrzymują słowa i wypełniają dane obietnice. Dbają o dom i rodzinę. Przejawiają zdolności manualne, lubią ręczne robótki domowe jak haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach. Mają dobry słuch i zdolności muzyczne. Kochają życie na łonie natury i podróże w towarzystwie bliskich. Lubią polne kwiaty. Kolorem dla Marii jest niebieski, a zwierzęciem – sroka.

Kornel – Korneliusze to jeden z najstarszych rzymskich rodów patrycjuszowskich, nazwa pochodzi od przydomka cornus – róg, imię łacińskie, w Polsce występuje dopiero od XIX wieku.

Miłosław to miłujący sławę, dążący do sławy, imię słowiańskie
Miłosław jest niecierpliwy i porywczy. Szybko wpada w złość i zdarza się, ze mówi wówczas i robi rzeczy, których potem żałuje. Potrafi jednak powiedzieć przepraszam. Sam nie jest pamiętliwy, potrafi wybaczać. Dobry ojciec i mąż, dba o dom i rodzinę.

Katarzyna (gr. Katharos – czysty, bez skazy, prawy) – imię żeńskie pochodzenia greckiego.
Katarzyna jest kobieta godna podziwu, szacunku i uznania. Szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita, skrupulatna. Nie znosi osób dwulicowych, z kłamcami walczy nieustępliwie. Ma duże uzdolnienia artystyczne oraz dar przyswajania wiedzy.

Cytaty na dziś:
• Kochać można nawet rzeczy martwe. Nienawidzić tylko człowieka. Amintore Fantani
• Tylko martwi nie mają nadziei. Teokryt .
• Prawo Murphy’ego; Nie rób nic na siłę, weź większy młotek.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, poznan.wikia.com, Mariusz_Kubik/wikipedia, wikipedia, AW SA, materiały informacyjne, Jan Kaczmarek 22 / poznan.wikia.com, Paweł F. Weiden

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz