Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 18 LIPCA

Warta z Mostu Marchlewskiego 1955-66 J.Korpal Cyryl2  Foto: Janusz Korpal / Cyryl

KALENDARIUM POZNANIA 2Słońce w znaku Raka

Osoby urodzone 18 lipca liczą w życiu głównie na siebie. Są niezależne i samodzielne. Wysoko cenią własne możliwości. Realizując swoje plany często zmieniają poglądy i koncepcje.

Imieniny obchodzą; Arnold, Karolina, Erwin, Kamila, Szymon, Wespazjan

Cytaty na dziś:

•    Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba. Platon
•    Pół prawdy to całe kłamstwo. Horacy Safrin
•    Trzeba mieć dużo cierpliwości, by się jej nauczyć. Stanisław Jerzy Lec
•    Inne czasy, inne obyczaje. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1901 Urodził się Stanisław Mikołajczyk – polityk, działacz ruchu ludowego.

Pomnik Stanisława Mikołajczyka przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu Foto: fotopolska.euPo zakończeniu II wojny światowej był posłem do Krajowej Rady Narodowej oraz wicepremierem. Mianowano go ministrem rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej.

Urodził się w Dorsten-Holsterhausen w Westfalii w Niemczech, dzieciństwo i młodość spędził w Wielkopolsce.

Razem ze swoim przyjacielem Zygmuntem Antoniewiczem i jego ojcem uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim lat 1918–1919, a potem z Zygmuntem w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kiedy pod Lwowem Zygmunt został ciężko ranny, on był tym, który na furmance chłopskiej popędził z nim do Poznania. Nie zdążył, bo przyjaciel Zygmunt po drodze zmarł. Od wczesnych lat młodzieńczych był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” od 1922 roku i członkiem Rady Naczelnej w latach 1930–1931.

Mikołajczyk był prezesem Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej oraz posłem na Sejm RP w okresie 1930–1935. W kampanii wrześniowej uczestniczył w wojnie obronnej, a po klęsce wyjechał do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. W okresie lat 1940–1943 był wicepremierem i Ministrem Spraw Wewnętrznych (od 1941), a premierem od lipca 1943 do listopada 1944 r. Jako premier RP na uchodźstwie ze Związkiem Sowieckim bezskutecznie próbował uzyskać porozumienie dotyczące polskiej granicy wschodniej.

Mikołajczyk dowiedział się o porozumieniu z Teheranu podczas konferencji w Moskwie w październiku 1944 r. z ust Wiaczesława Mołotowa, w obecności Stalina i brytyjskiego premiera Churchilla. Zupełnie załamany tym faktem, podał się do dymisji 24 listopada 1944 r. Potem jednak postanowił dalej forsować sprawę wschodniej granicy i dlatego wziął udział w tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej i był posłem do KRN, reprezentując stanowisko antybolszewickie. W sfałszowanych wyborach parlamentarnych w 1947 r.

Mikołajczyk poniósł porażkę i zagrożony aresztowaniem musiał uciekać do Stanów Zjednoczonych. Do śmierci pozostał aktywnym politykiem na wygnaniu. Zmarł 13 grudnia 1966 w Waszyngtonie.

W okresie międzywojennym mieszkał w Poznaniu — w kamienicy na narożniku al. Marcinkowskiego i ul. św. Marcin, będącej własnością Antoniewiczów, od swojego przyjaciela Zdzisława bezpłatnie otrzymał własne mieszkanie.

Został pochowany dopiero w wolnej Polsce, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu znajduje się również pomnik Stanisława Mikołajczyka.

Al. Marcinkowskiego (1920-30)

Al. Marcinkowskiego – widok od ulicy Św. Marcin  (1920-30), foto: fotopolska.eu

1920 Tygodnik Praca apelował do kierowców i władz o ograniczenie prędkości samochodów, które mkną z wichurą jak szalone, dołem, gorą, a ta szybkość niepojęta gubi ludzi i prosięta!

1927 Urodził się Tadeusz Łomnicki, aktor teatralny i filmowy, patron poznańskiego teatru Nowego. Odtwórca tytułowych ról w dramatach “Kariera Artura Ui”, “Ja, Feurbach”, “Szalbierz” oraz w filmach “Pokolenie”, “Pan Wołodyjowski” i “Niewinni czarodzieje”. Zmarł nagle 22 lutego 1992 roku na deskach Teatru Nowego w Poznaniu.

Teatr_Nowy_w_Poznaniu - tablica Taeuza Łomnickiego Foto: wikipedia

1957 Otwarcie stadionu im. 22 Lipca w Poznaniu na Wildzie.

Stadion wzniesiono w 1929 roku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej dla Warty Poznań. Już w chwili otwarcia stadion nie nadawał się do użytku, czynny był zaledwie kilka godzin. Jego konstrukcja żelbetowa podparta była drewnianym rusztowaniem. W latach 1950-1957 stadion przebudowano powiększając liczbę miejsc dla publiczności do 60.000, oraz nadając mu nazwę Stadion im. 22 lipca.

Stadion im. 22 lipca

1959 Wizyta w Poznaniu delegacji partyjno – rządowej ZSRR z Chruszczowem na czele.

Chruszczow przyjechał do Polski, by stać się najważniejszą postacią obchodów 15-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Na przygotowania wydano mnóstwo pieniędzy. Na głównych ulicach miasta postawiono 600 masztów z flagami. Setki betonowych donic (najmniejsze miały metr średnicy) nagle obrosły czerwonymi pelargoniami. Zakwitł Uniwersytet, Plac Wolności i Ratusz. Zachwyt wzbudzał nowy nabytek miasta – ciężarowy Morris, z pomostu którego strojono latarnie i wyższe partie budynków.

Postarano się i o iluminację. Pierwszy raz w dziejach miasta na ulicach i w parkach ustawiono setki reflektorów podświetlając to co Poznań miał najlepszego. Szczytem rozpusty było podświetlanie fontann miejskich i iluminowanie ich kolorowymi reflektorami. Nie przypuszczano, że to jednorazowa zabawa.

W odkrytym samochodzie stoją od lewej: Nikita Chruszczow, I sekretarz KW PZPR w Poznaniu Wincenty Kraśko oraz I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka, zdjęcia: H. Ignor / Cyryl – 18.07.1959

Przyjazd radzieckiej delegacji partyjno-rządowej z Chruszczowem na czele poprzedziła rozległa i wyjątkowo zaangażowana – nawet jak na ówczesne standardy – kampania propagandowa przeprowadzona za pośrednictwem poznańskiej prasy. Dość tylko powiedzieć, że Gazeta Poznańska wizytę “gości radzieckich” w Poznaniu uznała za “praktyczne nawiązanie” do legend i podań ludowych, które “tu na szlakach piastowskich wyznaczały spotkanie braciom Słowianom”, Głos Wielkopolski zaś z niemal religijną emfazą podkreślał, że oczekujący na “dostojnych gości” poznaniacy przygotowali na ich przyjęcie nie tylko ulice i gmachy, ale “przede wszystkim serca”

Cztery minuty później sznur pulmanów wjechał na Dworzec Główny. Jakaś dziewczynka rzuciła się w objęcia Nikity. Towarzysz Gomułka był obsypany kwiatami. Towarzysz Kraśko (szef organizacji partyjnej w województwie) zachwycony postawą poznaniaków. Tego dnia szczęśliwych ludzi było na dworcu mnóstwo. Po przemówieniach okolicznościowych wiaruchna wsiadła do służbowych ZIM-ów i ruszyła w Poznań. Mieszkańcy byli zdegustowani. Nikita nie powiedział ani słowa! Zamiast niego o przyjaźni mówił Kisielow – szef Białoruskiej Republiki Rad.

Źródło: Krzysztof Smura, Nikita w Poznaniu, www.naszemiasto.pl, Piotr Grzelczak, Imperator z wizytą, Poznański Biuletyn Miejski

1966 Wmurowanie aktu erekcyjnego pod pierwszy budynek na Ratajach. (Osiedle A – dzisiejsze Osiedle Piastowskie (numer roboczy 44, numery adresowe 82-84).

W 1967 r. zostanie oddanych do użytku 7 budynków 5-kondygnacyjnych, w których zamieszka 680 mieszkańców.

W tym samym roku rozpoczęta zostanie również budowa dwóch tzw. desek czyli wieżowców 11-kondygnacyjnych dla 540 mieszkańców każdy. […]

Założenia przyszłościowe przewidują oddawanie do użytku ok. 9-10 tys. izb mieszkalnych rocznie co stanowi 2 600 do 2 700 mieszkań. Będzie to możliwe dzięki budownictwo wielkopłytowemu; prefabrykaty będą produkowane przez budowany obecnie zakład pod Żegrzem. Cała jego produkcja zostanie wykorzystana wyłącznie do wznoszenia nowych Rataj” – w taki sposób „Życie Pometu” opisywało powstanie os. Piastowskiego i dzielnicy mieszkaniowej „Rataje” w 1966 roku.

fot: Kronika Miasta Poznania 1/1969- CC

1966 Uroczyste przeniesienie urny z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego z Krakowa do Poznania.

Pod koniec życia generał osiadł w Winnej Górze pod Miłosławiem,  gdzie zmarł 6 czerwca 1818. Pochowany został w miejscowym kościele, a od 1863 spoczywa w sarkofagu w bocznej kaplicy. Urna z jego sercem przechowywana była początkowo w pałacu w Winnej Górze, później w Krakowie i w poznańskim ratuszu, a od 1997 w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Urna z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego Foto: http://jhdwodz.blogspot.com

Urna z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego Foto: http://jhdwodz.blogspot.com

1966 Zbudowano w Poznaniu przy ul. Gdyńskiej Nową Gazownię, czyli fabrykę dwugazu, produkującą 240 000 m3 gazu na dobę. Zakład już nie istnieje.

1978 W Sali Odrodzenia Ratusza odbyła się uroczystość nadania imion dwadzieściorgu dzieciom urodzonym w dniu 24 czerwca. tj. w dniu, w którym przyszedł na świat trzydziestopięciomilionowy Polak.

Rodzicom oraz opiekunom dzieci w uroczystości towarzyszyli licznie przybyli krewni i znajomi. Po podpisaniu aktu nadania imion, wręczono rodzicom wiązanki kwiatów oraz bony lokacyjne dla ich pociech, ufundowane przez poznański oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W uroczystości uczestniczył wiceprezydent poznania Zbigniew Kmieciak. który wręczył wszystkim szczęśliwym matkom pamiątkowe medale. Rodzice i opiekunowie złożyli następnie „Ślubowanie”. [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania, nr 2/1979]

2006 Rozpoczęły się Mistrzostw Europy U-19 w Piłce Nożnej na boiskach Wielkopolski. Finał Hiszpania – Szkocja 2:1. Trzecie miejsca dla drużyn Czech i Austrii. Polska po porażkach z Austrią 0:1, Czechami 0:2 i zwycięstwie nad Belgią 4:1 nie wyszła z grupy do fazy pucharowej.

ZDARZYŁO SIĘ 18 LIPCA

390 p.n.e. Według tradycji rzymskiej Galowie zadali Rzymianom straszliwą klęskę nad rzeczką Alią. Dzień ten uchodził zawsze w historii jako dies ater – czarny, nieszczęsny, tj. taki, w którym nie wolno składać ofiar, zawierać małżeństw, dokonywać jakichkolwiek ważnych czynności państwowych i wojskowych. i

1100 Zmarł Godfryd z Bouillon, pierwszy władca państwa, które powstało po zdobyciu Palestyny przez rycerstwo biorące udział w pierwszej wyprawie krzyżowej. Godfryd nie przyjął godności królewskiej i poprzestał na skromnym tytule “obrońcy grobu świętego”.

1710 W Toskani zmarł 40-letni Caravaggio, właściwie Michelangelo Merisi da Caravaggio genialny malarz i sutener, jeden z twórców wczesnego baroku.

24 Października 1609 r. w Neapolu służący napadł na niego podczas snu, zabrał mu pieniądze i zadał kilka ciosów nożem. Następnie przeniósł rannego artystę pod drzwi jego kochanki, żeby upozorować napad ze strony jakiegoś krewnego kobiety. Caravaggio nie odzyskawszy w pełni zdrowia wsiadł na statek płynący do Rzymu i zmarł z wyczerpania i gorączki w Porto Ercole. Mówi się, że jego śmierć była godna życia, jakie prowadził.

Niewierny Tomasz - Caravaggio

1817 Zmarła w wieku 41 lat Jane Austin, angielska pisarka. Autorka powieści: “Duma i uprzedzenie”, “Emma”, “Rozważna i romantyczna”.

1870 Watykański Sobór I uchwalił tekst “Pastor aeternus”, który proklamował nieomylność papieża w kwestiach wiary.

1877 Thomas Alva Edison po raz pierwszy utrwalił swój głos na fonografie własnej konstrukcji.

1900 W ramach obchodów roku jubileuszowego Henryka Sienkiewicza (25 lat jego pracy literackiej) ofiarowano mu majątek Oblęgorek pod Kielcami, nabyty za 70 000 rubli zebranych przez społeczeństwo polskie.

1918 Urodził się Nelson Mandela, murzyński polityk południowoafrykański. Przywódca Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), działacz rewolucyjny, za walkę z apartheidem więziony przez lata. W 1994 roku został wybrany na prezydenta kraju (do 99r.) Laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1993.

1924 Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą obowiązkowe wspieranie robotników na wypadek bezrobocia.

1937 Urodził się Jacek Fedorowicz, aktor, satyryk. Aktor studenckiego teatru Bim-Bom w Gdańsku (1954-1960), współautor audycji radiowej “60 minut na godzinę” (1973-1981). Autor programów satyryczno-politycznych rozpowszechnianych w latach 80-tych poza cenzurą. Autor i główny wykonawca popularnego programu Dziennik telewizyjny.

1944 Polskie oddziały II Korpusu generała Maczka zdobyły Ankonę.

1947 Król Wielkiej Brytanii Jerzy VI podpisał ustawę o niepodległości Indii.

1950 Urodził się Glenn Hughes, wokalista dyskotekowej grupy Village People. Grupa znana jest przede wszystkim z przebojów „Y.M.C.A” oraz „Go West”.

1960 Numerem 1 amerykańskiej listy przebojów: „I’m Sorry” – Brenda Lee.

1968 Powstała korporacja Intel, czołowy producent procesorów.

1970 W sopockim Grand Hotelu ruszyła z inicjatywy Franciszka Walickiego pierwsza polska dyskoteka  „Musicorama 70”.

1978 W Westfield School w Shefield odbył się pierwszy publiczny koncert Def Leppard.

Zarobili 5 funtów, a oglądnęło ich 150 osób. Rok później zespół grający melodyjny metal nagrał epkę „The Def Leppard Ep”, na której znalazły się trzy nagrania.

Albumem formacja zadebiutowała w 1980 roku krążkiem „On Through The Night”. Następne płyty „High ‘N Dry”, „Pyromania” oraz „Hysteria” zostały zarejestrowane przy udziale producenta Johna “Mutta” Lange’a i osiągnęły status megahitów. Szczególnie wydana w 1987 roku „Hysteria” trafiła na top zestawień na całym globie, a przebojami stały się „Animal” i „Love Bites”.

1980 Indie jako szósty kraj na świecie umieściły na orbicie okołoziemskiej satelitę przy użyciu rakiety nośnej.

1980 Zmarła Hanna Januszewska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Autorka: “Baśń o wędrującej Pyzie”, “Siwa gąska, siwa”, “Baśnie polskie”. Urodziła się 20 kwietnia 1905 roku.

1988 Nr1 amerykańskiej listy przebojów: „Hold On To The Night” Richard Marx.

1988 Pierwszy klaps na planie filmu „Licencja na zabijanie”.

1992 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Ain’t No Doubt” – Jimmy Nail.

1996 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „You’re Makin’ Me High/Let It Flow” Toni Braxton.

1998 Nr1 brytyjskiej listy przebojów: „Freak Me” – Another Level.

2001 Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie umożliwiające wejście w życie ustawy Bundestagu o urzędowej rejestracji homoseksualnych związków partnerskich. Przyjęta w 2000 roku ustawa przewiduje nie tylko obowiązek wzajemnego materialnego wspierania się partnerów, lecz także umożliwia przejmowanie nazwisk oraz nabycie praw wychowawczych w stosunku do dzieci wychowywanych w związkach homoseksualnych.

2002 Szwajcaria złożyła wniosek o przyjęcie do Organizacji Narodów Zjednoczonych, kładąc kres swojej wieloletniej izolacji międzynarodowej.

Imieniny obchodzą; Arnold, Karolina, Erwin, Kamila, Szymon, Wespazjan

Arnold, imię starogermańskie oznacza orła panującego, rządzącego światem, w Polsce występuje od XIII wieku w formach Arnold, Arnolf, Arnołt, Jarnołt.

Szymon, po hebrajsku imię to oznacza „wysłuchał Bóg modlitwy”, może też uchodzić za zgrecyzowaną formę żydowskiego imienia. Symeon Szymon jest człowiekiem prostolinijnym, kochającym prawdę i sprawiedliwość. Jest przy tym bardzo tajemniczy, chroni swe prywatne życie. Wrażliwy na innych, stały w przekonaniach, pogodny, lubi doradzać i służyć pomocą.

Imię Karolina pochodzi od męskiego Karol, które w języku germańskim znaczyło mąż. Kobieta o tym imieniu jest wykształcona, pracowita, ma szerokie zainteresowania. Nierzadko osiąga tytuły naukowe. Choć jest dociekliwa, to jednak nie potrafi systematycznie pracować, co nie przysparza jej dobrej sławy. Twierdzi nawet, że w bałaganie też tkwi metoda, która prowadzi do sukcesu. Ma zdolności przywódcze, chętnie kieruje grupą mężczyzn.

Erwin pochodzi z języka germańskiego i znaczy :”pan i przyjaciel”. Mężczyzna o tym imieniu ma twórczy, a jednocześnie sceptyczny umysł. Ma wszelkie predyspozycje do zajmowania kierowniczych stanowisk, gdyż potrafi ze spokojem i bez nadużywania władzy, kierować ludźmi. Dobry adwokat, lekarz lub muzyk.

Imię Kamil ma łacińskie pochodzenie i oznacza “szlachetnie urodzonego chłopca”. Osoba o tym imieniu jest interesująca oraz zagadkowa. Potrafi swą osobowością zauroczyć towarzystwo. Chętnie bywa poza domem, szybko jedna sobie przyjaciół. Gruntownie wykształcony, krytycznie odnosi się do wszelkich pseudonaukowych doświadczeń. Bardzo zazdrosny.

Użyte w artykule zdjęcia: http://jhdwodz.blogspot.com, fotopolska.eu, wikipedia, KMP 1/1969, Internet, Janusz Korpal / Cyryl, NAC - Ilustrowany Kurier Codzienny / lic. CC

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz