Aglomeracja Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 16 MAJA

Pewuka w 1929 roku  Foto:

16 MAJA Słońce w znaku Byka

Imieniny obchodzą: Andrzej, Jędrzej, Małgorzata, Szymon

Cytaty na dziś:

– Myśl, która nie da się wyrazić w kilku słowach, nie zasługuje na wypowiedzenie. Wincenty Rzymowski
– Książka nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez uprzykrzenia. Ignacy Krasicki
– Muzyka łagodzi obyczaje. Jerzy Waldorff

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1530 Zmarł  Jerzy Lindner, poznański kupiec i ławnik. Mąż Jadwigi, córki ławnika i rajcy Wojciecha Heydy, 1506-12, rajca dożywotni od 1513, rajca 1518-20, 1522-23 i 1525-29. Mieszkał w kamienicy przyrynkowej, którą otrzymał w 1495 roku od żony, między Woźną a Wodną, na rogu Wodnej.

1929 Otwarcie PeWuKi w Poznaniu.

Punktualnie o godzinie 10 rano, do reprezentacyjnej hali targowej u zbiegu ulic Marszałka Focha i Bukowskiej, przybył w asyście honorowego szwadronu 15. Pułku ułanów prezydent Rzeczypospolitej, profesor Ignacy Mościcki. Kilka minut później przeciął nożyczkami biało-czerwoną wstęgę i wypuścił z dłoni białego pocztowego gołębia.

W ten sposób, w obecności 1000 zaproszonych gości, otwarta została w poznaniu największa wystawa, jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce – Powszechna Wystawa Krajowa”. [Źródło: Marcin J. Januszkiewicz i Adam Pleskaczyński “Podręcznik Poznańczyka albo 250 dowodów wyższości Poznania nad resztą świata”]

Pewuka w Poznaniu, rok 1929 Foto: fotopolska

Uroczyste otwarcie P.W.K. w 1929 roku. Przy mikrofonie prezydent miasta P. Cyryl Ratajski, wśród gości - prezydent II R.P. Ignacy Mościcki oraz przedstawiciele rządu (m.in. premier W. Sławek) Foto: fotopolska

Uroczyste otwarcie P.W.K. w 1929 roku. Przy mikrofonie prezydent miasta P. Cyryl Ratajski, wśród gości – prezydent II R.P. Ignacy Mościcki oraz przedstawiciele rządu (m.in. premier W. Sławek). fot: fotopolska

1937 Na Malcie odsłonięto pomnik ku czci poległych w latach 1918–1920 skautów – Powstańców Wielkopolskich. Monument został zburzony przez Niemców w 1940 roku.

W 2013 roku w tym samym miejscu, we wschodniej części historycznej polany nad Maltą, która w okresie zaborów była „zieloną harcówką” skautów poznańskich odsłonięto Pomnik Harcerzy.

Pierwowzorem dla projektanta Klemensa Mikuły był pomnik odsłonięty 16 maja 1937 roku, ku czci poległych w latach 1918–1920 skautów – Powstańców Wielkopolskich i zburzony przez Niemców w 1940 roku.

Z pierwowzoru zachowano kształt bryły i proporcje pomnika, napisy i symbole harcerskie, natomiast zmieniono zwieńczenie pomnika – zamiast znicza umieszczono symboliczne ognisko. Nowy pomnik znacznie przekracza rozmiary poprzednika. Jego ściany boczne podświetlane są reflektorkami zatopionymi w podeście.

1980 Uruchomiono nowy browar w Kobylepolu.

Lech etykieta z lat 80-tychPierwsze partie piwa “rozlano” 23 czerwca 1980 r. i następnego dnia można je już było kupić w sklepie. Ważnym etapem rozwoju browaru było uruchomienie w 1984 roku największej w Polsce słodowni.

Browar epatował wyposzczony, PRL-owski rynek bogatym asortymentem piw. Na początku produkowano tu piwa lekkie, ciemne (12 proc.) oraz Czarną Perłę, napój słodowy.

Ze względu na pewne podobieństwo do piwa (butelka, posmak, etykieta, popularne określenie “ciemne piwo” napój ten z lubością spożywało w tamtych latach liczne grono konsumentów.

[Na podstawie: Paweł Kwiatkowski, Lech i jego kompania, KMP 4/2000]

Browar w Poznaniu Foto: KP

ZDARZYŁO SIĘ 16 MAJA

1220 Król Henryk VII położył kamień węgielny pod budowę nowej kaplicy Lady Chapel w Opactwie Westminster.

1527 We Florencji ustanowiono republikę.

1573 Podczas elekcji w Warszawie wybrano na króla Henryka Walezego. Król z francuskiej dynastii Walezjuszy pierwszy zaprzysiągł tzw. “pacta conventa”, które potem podpisywał każdy władca. W dwa lata po elekcji, w grudniu 1575 roku Walezy uciekł do Francji, pozostawiając pusty tron.

1606 W Moskwie, wkrótce po zaślubinach Dymitra I Samozwańca z Maryną Mniszech, wybuchły zamieszki, w których zginęło ok. 2 tys. gości przybyłych z Rzeczypospolitej.

1657 Zginął zamęczony przez Kozaków w Janowie Poleskim św. Andrzej Bobola, jezuicki kaznodzieja. Patronuje metropolii warszawskiej Szczątki czczonego męczennika są dziś mocno niekompletne: najpierw odjęto z nich, w darze dla papieża Piusa IX, lewe ramię, później biskup Mohylewski kazał wypreparować większość kręgosłupa na relikwie, zaś na początku XX wieku wyjęto trzy żebra, z których jedno pozostało w Polsce i spoczywa w relikwiarzu kościoła Świętej Barbary w Krakowie.

1703 Zmarł Charles Perrault, francuski pisarz. Wydał kilka zbiorów bajek prozą, które były francuską wersją baśni krążących w tradycji ustnej, jak: “Czerwony kapturek”, “Kot w butach”, “Tomcio Paluch”.

1703 Rozpoczęto budowę Twierdzy Pietropawłowskiej. Założenie Petersburga.

1831 Urodził się David Hughes, amerykański fizyk, wynalazca w dziedzinie telegrafii. W roku 1878 Hughes ulepszył wynaleziony w 1877 przez Edisona mikrofon, zastępując płytkę węglową proszkiem węglowym, co w znacznym stopniu zwiększyło czułość tego urządzenia.

1868 Po raz pierwszy amerykański Senat głosował nad impeachmentem w stosunku do prezydenta Andrew Johnsona. Prezydenta nie odwołano.

1881 Pierwszy na świecie elektryczny tramwaj rozpoczął kursowanie w Lichterfelder pod Berlinem.

1905 Urodził się Henry Fonda, amerykański aktor filmowy. Za całokształt twórczości otrzymał w 1980 r. Oscara. Znany m.in., z filmów: „Miasto bezprawia”, „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Nad złotym jeziorem”.

1920 Urodził się Leopold Tyrmand, prozaik, publicysta, popularyzator jazzu w Polsce. Autor m.in., szkicu „U brzegu jazzu”, powieści sensacyjno-obyczajowych m.in.: „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe”, „Dziennik 1954”.

1929 Po raz pierwszy wręczono nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej “Oscary”.

Członkami Akademii zostają tylko wielcy świata filmu: najwybitniejsi aktorzy, reżyserzy, producenci, dźwiękowcy, muzycy, animatorzy i scenarzyści – obecnie w sumie 5700 osób. Każdy, kto otrzymuje Oscara, dołącza do tej grupy. Wszyscy dzielą się na 13 zawodowych sekcji. Wybory do Oscarów przypominają trochę amerykańskie wybory prezydenckie – są dwustopniowe. Członkowie każdej sekcji w tajnym głosowaniu wybierają nominowanych w swojej kategorii. I tak reżyserzy głosują na nominacje za najlepszą reżyserię, dźwiękowcy za dźwięk, montażyści zaś za montaż. Wyjątkami od tej zasady są nominacje do nagród dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego, krótkometrażowego i krótkiego dokumentu. W tych kategoriach o nominacjach decydują członkowie Akademii wylosowani z każdej z trzynastu sekcji. Nominacje dla najlepszego filmu wyłaniane są w głosowaniu wszystkich członków Akademii. Również o ostatecznych zwycięzcach w oscarowym wyścigu decyduje pełne zgromadzenie około 5700 twórców filmowych. Pierwsze nagrody Akademii Filmowej wręczono 16 maja 1929 roku. Dziś przyznaje się Oscary w 24 kategoriach (nie licząc nagród specjalnych i czysto technicznych). Liczba statuetek stopniowo rosła. W drugiej edycji artyści otrzymali siedem Oscarów: za W 1939 dołączyła do nich nagroda za efekty specjalne, w 1947 roku dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego, ostatnią zaś z nowych oscarowych dyscyplin – make up – wprowadzono w 1981 roku. Aż do 1941 roku wszyscy zgromadzeni na bankiecie znali już zwycięzców – organizatorzy podawali ich nazwiska gazetom z zastrzeżeniem, że można je wykorzystać dopiero po 11 wieczór. Gdy dziennikarze zaczęli łamać informacyjne embargo, Akademia wprowadziła pieczętowane koperty.

1942 Zmarł Bronisław Malinowski – etnolog, antropolog i socjolog, badacz ludów pierwotnych. Autor dzieła “Życie seksualne dzikich”, “Szkiców z teorii kultury”, dyrektor Instytutu Polskiego w Nowym Jorku, profesor Uniwersytetu Yale w New Haven (USA).

1952 W Irlandii urodził się Pierce Brosnan, aktor, Bond.

1963 Ray Charles zdobył nagrodę Grammy za „I Can’t Stop Loving You” jako najlepsze wykonanie R&B.

1966 Urodziła się Janet Jackson, najmłodsza z dziewiątki dzieci rodziny Jacksonów. Pierwszy raz wystąpiła na scenie w 1973 roku, podczas koncertu jej braci w Las Vegas. Debiutancki album nagrała w 1982 roku, jednak prawdziwą sławę zdobyła dopiero w roku 1986.

1971 Urodził się Simon Katz, muzyk brytyjskiej formacji Jamiroquai znanej z utworów „Too Young To Die”, „Space Cowboy” oraz „Virtual Insanity”.

1975 Japonka Junko Tabei, uczestniczka ekspedycji himalajskiej jako pierwsza kobieta zdobyła Mont Everest.

1976 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Silly Love Song” – Wings.

1979 „Złotą płytę” w USA otrzymała ścieżka dźwiękowa do filmu „Hair”.

1986 Premiera filmu “Top Gun”.

1987 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „With Or Without You” – U2.

1990 Zmarł Jim Henson, amerykański twórca programów i seriali telewizyjnych dla dzieci, m.in., popularnego serialu „Muppet Show”

1995 Złoty stał się walutą wymienialną na międzynarodowym rynku.

1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Turn Back Time” – AQUA.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “You Needed Me” – Boyzone. To ich szósty “numer jeden” na Wyspach. Poza tym Boyzone jest wykonawcą, który w latach 90-tych miał najwięcej nagrań w Top 5.

Imieniny obchodzą: Andrzej, Jędrzej, Małgorzata, Szymon

Małgorzata jest imieniem greckim. “Margarites” znaczy po grecku “perła”. Kobiety o tym imieniu są stałe w swoich przekonaniach i odważne. Nie ma talentu do zjednywania sobie przyjaciół. Zmienny charakter sprawia, że znajomi traktują ją z dystansem. Jest bardzo kulturalna i subtelna.

Andrzej to imię osób odważnych, szczerych i niezwykle wnikliwych. Panowie o tym imieniu potrafią nie tylko inicjować różnorakie przedsięwzięcia, ale i sprawnie je realizować. To urodzeni kierownicy, chętnie służący innym radą i pomocą. Są stali w uczuciach, łagodni i troskliwi. Posiadają uzdolnienie telepatyczne.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska, KP, , szczep.org.pl, materiały Chorągwi Poznań Nowe Miasto na: http://www.historia.nowemiasto.zhp.wlkp.pl/kronika/1937

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz