Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 13 LIPCA

Rondo Rataje lata 70.te  Foto:

13 LIPCA Słońce w znaku Raka

Osoby urodzone 13 lipca są obdarzone przez naturę uzdolnieniami naukowymi i dobrą pamięcią. Wrażliwe i delikatne, nie mają jednak na tyle wytrwałości, by zdobyć znaczącą pozycję lub majątek. Zbytnio ufają innym, a ponadto są nerwowe i szybko zrażają się trudnościami. Miłe usposobienie zyskuje im sympatię otoczenia.

Cytaty na dziś:
Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy.” Dante Alighieri
W całym życiu najistotniejsze jest to, czy przyjmujemy rzeczy za oczywiste, czy też z wdzięcznością. Gilbert Keith Chesterton (1874 – 1936)

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1350 Rady miejskie oraz obywatele miast Poznania, Kalisza i Pyzdr zawiązali konfederację w celu wspólnego zwalczania przestępstw przeciw mieniu i życiu.

1763 Żołnierze pruscy całkowicie wycofali się z miasta. [Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005]

1819 W Gostyniu urodził się ks. Aleksy Prusinowski –  ultrakatolicki działacz społeczny, kaznodzieja i publicysta – nazywany wielkopolskim Skargą.

Ks. Aleksy PrusinowskiW 1844 roku uzyskał uprawnienia nauczyciela gimnazjalnego i podjął pracę w gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. Po trzech latach popadł w konflikt z przełożonymi na tle patriotycznej interpretacji Konrada Wallenroda i został zwolniony z posady nauczycielskiej.

Zajął się wówczas pracą duszpasterską przy farze w Poznaniu, był cenionym kaznodzieją – otrzymał przydomek „wielkopolskiego Skargi”.

Wkrótce wziął aktywny udział w wydarzeniach Wiosny Ludów w Wielkopolsce. Był członkiem Komitetu Narodowego, zastępcą członka tajnego Rządu Narodowego, współtwórcą Ligi Polskiej. W latach 1849–1852 zasiadał po raz pierwszy w sejmie pruskim. Należał do aktywnych działaczy szeregu instytucji i organizacji społecznych, m.in. Towarzystwa Pedagogicznego (i jego organu „Szkoła Polska”), Towarzystwa pomocy Naukowej, komitetu Domu Sierót Katolickich, Towarzystwa św. Wincentego a Paulo. Przede wszystkim odgrywał ważną rolę jako redaktor i publicysta pism ludowych „Wielkopolanin” i „Wiarus” (do 1850), stanowiących polską odpowiedź na prorządowego „Przyjaciela Chłopów”.

W latach 1861–1863 ponownie sprawował mandat poselski w sejmie pruskim. Jako polityk działał na rzecz katolickich konserwatystów, zwalczał liberałów.

1885 W Poznaniu urodził się Stefan Czesław Sonnewend, malarz i grafik.

Stefan Sonnewend, grafika Leona WyczółkowskiegoPierwsze lekcje rysunku i podstaw malarstwa odbył Wiedniu, naukę kontynuował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego nauczycielami byli Stanisław Wyspiański, Józef Unierzyski, Jan Stanisławski i Teodor Axentowicz. Po zakończeniu studiów wyjechał do Drezna, a po otrzymaniu nagrody od austriackiego ministerstwa oświaty i stypendium ufundowanego przez księżną Marię Lubomirską wyjechał kontynuować studia do Paryża i Londynu.

Do Poznania powrócił w 1908 i zaangażował się w działalność kulturalną, był organizatorem wystawy malarskiej w siedzibie poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Hotelu Bazar wystawy karykatur znanych mieszkańców miasta.

Gdy wybuchła I wojna światowa wyjechał do Wiednia, tam 1 października 1914 został zwerbowany do Legionów Polskich. Przebywał na froncie pod Kołomyją, a następnie dostał przeniesiony do Delegatury Naczelnego Komitetu Narodowego w Wiedniu.

Z ramienia sztabu Komendanta Legionów Polskich został w maju 1916 powołany na malarza wojennego i przydzielony do sztabu gen. Stanisława Puchalskiego, m.in. przywiózł na front Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego.

W marcu 1919 powrócił do Poznania, podczas Powstania Wielkopolskiego walczył w sztabie gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w stopniu oficera. Po powrocie do rodzinnego miasta opublikował Tekę Armii Wielkopolskiej, w latach 1921-1926 należał do grupy artystycznej Świt, z którą wystawiał swoje prace. W 1926 założył w Poznaniu Związek Legionistów Polskich. W 1937 został prezesem założonego w Poznaniu Związku Zawodowego Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. W pierwszych dniach września 1939 został ciężko ranny, zmarł w Dublinie.

Początkowo tworzył portrety i karykatury, w późniejszym czasie został pejzażystą. Malował widoki z Wielkopolski, Pomorza, Podhala, Huculszczyzny i Polesia. Był twórcą rysunków dla wydawanego w Monachium „Simplicissimusa” oraz autorem teki „Lwów w karykaturze”. Najliczniejszą kolekcję twórczości Stefana Sonnewenda posiada Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Strzelnica i ulica na św. Rochu w Poznaniu

Grafika: Stefan Sonnewend, grafika Leona Wyczółkowskiego, foto:  polonikmonachijski.de, Strzelnica i ulica na św. Rochu w Poznaniu Foto: Stefan Sonnewend, za: fotopolska.eu

1940 Na lotnisku Leconfield w Wielkiej Brytanii stacjonowanie rozpoczął utworzony 10 lipca lotniczy Dywizjon 302 – Poznański.

Oznaka 302 Dywizjonu Myśliwskiego Foto: wikipedia.plJednostka nawiązywała do tradycji poznańskiego III/3 Dywizjonu Myśliwskiego (odznaka, początkowy personel) oraz 2 Dywizjonu Myśliwskiego “Krakowsko-Poznańskiego” we Francji (1940).

Dywizjon walczył w bitwie o Anglię, ofensywie myśliwskiej nad Francją, obronie Exeter, w osłonie konwojów, operacji “Jubilee” (desant pod Dieppe), bitwie o Niemcy, operacji “Overlord”, bitwie w Normandii, w inwazji Niemiec.

Tradycje dywizjonu dzieczył: 62 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (1954-1995), 17 Eskadra Lotnicza (odznaka) (1957-1999), 3 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego “Poznań” (1995-2000) i 3 Eskadra Lotnictwa Taktycznego “Poznań” (od 2001).

Zdjęcie: Oznaka 302 Dywizjonu Myśliwskiego

Grupowe zdjęcie 302 Dywizjonu Myśliwskiego Poznańskiego wykonane w Northolt w połowie października 1940 r.Grupowe zdjęcie 302 Dywizjonu Myśliwskiego Poznańskiego wykonane w Northolt w połowie października 1940 r. Foto: jastrzabek.org

1951 W Poznaniu urodził się Marek Piekarczyk, wokalista grup TSA i Ball’s Power. Wcześniej grał w zespołach Monastyr i Sektor A. Jest autorem piosenek m.in. „51” i „Trzech zapałek”.

24 października 2009 ukazała się solowa płyta Marka Piekarczyka – Źródło. Motto płyty: “Kto ma dostęp do źródła, nie czerpie z kałuży” towarzyszy koncepcji albumu, która zakłada powrót do muzycznych korzeni, jednocześnie przeciwstawiając się fali wszechogarniającej tandety w muzyce rozrywkowej. Marek Piekarczyk nagrał swoją pierwszą solową płytę, jednocześnie składając hołd muzyce i artystom tworzącym początki rock’n’rolla w Polsce.

Marek Piekarczyk Foto: facebook arytsty

(fot: facebook Marka Piekarczyka)

1956 W Poznaniu urodził się Karol Działoszyński, przedsiębiorca (Inter-Consult)  poseł na Sejm II i III kadencji. Związany z Unią Demokratyczna i Platformą Obywatelską.

1977 W Wadze Miejskiej na Starym Rynku odbyła się uroczystość wręczenia dowodów osobistych grupie młodzieży, która ukończyła osiemnasty rok życia. Do Poznania nadeszła też pierwsza partia importowanych z Egiptu arbuzów. (KMP 2/78)

1988 Ukazał się pierwszy tom edycji „Dziejów Poznania”.

Dzieje Poznania Foto: internet

ZDARZYŁO SIĘ 13 LIPCA

212 p.n.e. W tym roku na podstawie ksiąg sybilińskich wprowadzono w Rzymie igrzyska ku czci Apollina, obchodzone regularnie w intencji zwycięstwa. Wyróżniły się one wieloma przedstawieniami scenicznymi.

1521 Po raz pierwszy zabrzmiał dźwięk Dzwonu Zygmunta w katedrze na Wawelu. Największy polski dzwon został ufundowany przez króla Zygmunta Starego i odlany w pracowni norymberskiego mistrza Jana Behama. Umieszczono go na wieży Katedry Wawelskiej 9 lipca 1521 roku, a 13 lipca Zygmunt zabił po raz pierwszy.

1666 W krwawej rozprawie z rokoszanami Lubomirskiego w bitwie pod Mątwami wojska królewskie doznały porażki. W bratobójczej bitwie poległo około 3000 szlachty.

1793 Podczas kąpieli zasztyletowany został przez Charlottę Corday, Jean Paul Marat, francuski publicysta i rewolucjonista. Jeden z najbardziej radykalnych przedstawicieli francuskiego Oświecenia. Jego śmierć uwiecznił na płótnie Jacques Louis David.

1837 Królowa Victoria została pierwszą władczynią, która zamieszkała w obecnym Pałacu Buckingham.

Buckingham Palace 1909

1870 Szef pruskiego rządu Otto von Bismarck opublikował prowokacyjna depeszę emską. W konsekwencji tego, Francja wypowiedziała 19 lipca Prusom wojnę.

1918 Rada Regencyjna wydała akt, powołujący do życia Główny Urząd Statystyczny.

1920 Sejm uchwalił ustawę o szkołach akademickich, określającą zasady funkcjonowania szkolnictwa wyższego.

1924 W Bielsku – Białej urodziła się Maria Koterbska, popularna piosenkarka.

1930 Francuz Lucien Laurent strzelił pierwszego gola w pierwszych piłkarskich mistrzostwach świata w Montewideo. Było to w meczu Francji z Meksykiem. Francja wygrała 4:1.

1940 Urodził się Patrick Steward, aktor amerykański, znany głównie z roli komandora w serialu “Star Trek”. W filmie biograficznym o papieżu Janie Pawle II zagrał Władysława Gomułkę.

1942 Urodził się Harrison Ford, aktor amerykański. Wystąpił m. in. w filmach: “Świadek”, “Ścigany”, “Indiana Jones”, “Gwiezdne wojny”.

1944 W Budapeszcie urodził się Erno Rubik, wynalazca węgierski, m.in. kostka Rubika.

1949 Papież Pius XII ogłosił, iż ekskomunikuje wszystkich członków i sympatyków partii komunistycznych na całym świecie. Wszystkim komunistom, zwolennikom doktryn materialistycznych odmawiać się będzie udzielania sakramentów.

1964 The Supremes nagrały „Come See About Me”. Piosenka ukazała się na singlu w październiku tego samego roku.

1969 Rozgrywany w San Salvador mecz eliminacyjny mistrzostw świata w piłce nożnej między Hondurasem a Salvadorem spowodował zamieszki i starcia graniczne między tymi państwami.

1973 Podczas koncertu rozpadła się grupa Everly Brothers. Phil rzucił gitarą i zszedł ze sceny zmuszając Dona do samodzielnego zakończenia występu.

1973 Ukazał się soundtrack do obrazu „Pat Garret & Billy Kid” autorstwa Boba Dylana. Na płycie znalazła się m.in. kompozycja „Knockin’ On Heaven’s Door”.

1985 Równocześnie w USA i Wielkiej Brytanii odbył się koncert Live Aid. Organizatorem był Bob Geldof a dochód z niego przeznaczono na pomoc dzieciom głodującym w Afryce.

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „A View To A Kill” – Duran Duran. Był to pierwszy bondowski temat, który dotarł na szczyt amerykańskiej listy. Poprzednie duże przeboje „Live And Let Die” oraz „Nobody Does It Better”, które dotarły do pozycji drugiej.

1985 Na zawodach w Nicei rosyjski lekkoatleta Siergiej Bubka przekroczył kolejną granicę ludzkich możliwości, ustanawiając rekord świata w skoku o tyczce – 6 metrów.

1990 Rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego podjął decyzję o utworzeniu specjalnej Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego “Grom”.

1991 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Everything I Do (I Do It For You)” – Bryan Adams. Nagranie spędziło na topie 16 tygodni bijąc rekordy popularności, dotarło do nr 1 także w USA i w 16 innych krajach. Piosenka pochodząca z filmu „Robin Hood: Prince of Thieves” była najlepiej sprzedawanym singlem 1991 roku na świecie.

1993 Policja z Los Angeles zagroziła aresztem Philowi Collinsowi i Artowi Garfunkelowi wyśpiewującym wniebogłosy na weselu kolegi.

2000 W USA zmarł Jan Karski (Kozielski), legendarny kurier i emisariusz Polski Podziemnej, pierwszy, który poinformował świat o zagładzie Żydów.

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Hot Is Herre” – Nelly; US Top Album: „Nellyville” – Nelly.

Imieniny obchodzą; Małgorzata, Sara, Ernest, Eugeniusz

Imię Małgorzata posiada grecki rodowód. “Margarites” znaczyło – “perła”. Kobieta o tym imieniu bywa różna – od stałej w swych ideałach i przekonaniach, do całkiem chimerycznej o zmiennych wartościach. Często zmienia podjęte decyzje, dlatego w swym otoczeniu może uchodzić za nieodpowiedzialną.

Sara jest imieniem biblijnym, pochodzi z języka hebrajskiego i znaczy: “księżna, księżniczka”. Sara jest kobietą delikatną, subtelną w zachowaniu i miłą. Spokojna, potrafi doskonale poprowadzić dom, przy tym konsekwentna i uważnie słuchająca innych. Obdarzona talentami artystycznymi.

Imię Eugeniusz jest pochodzenia greckiego. Tłumaczy się je jako “dobrze urodzony”, “ze szlachetnego rodu”. Eugeniusz jest dobry, często uparty, sentymentalny i lekkomyślny. Nie kieruje się zmysłem praktycznym i nie wykazuje wiele inwencji w życiu.

Imię Ernest pochodzi z języka germańskiego i znaczy “poważny, oraz wytrwały”. Mężczyzna o tym imieniu jest oryginalny i zdolny do wielkich czynów. Kocha ładne rzeczy i piękne kobiety. Może odegrać wybitną rolę w zawodzie handlowca, gdyż docenia wartość pieniędzy oraz rozgłos. Może być odkrywcą, lekarzem bądź skrzypkiem.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia.pl, facebook arytsty, internet, , Rycina z ksiazki Dzieje Poznania, Marcina Bidermana, Stefan Sonnewend, za: fotopolska.eu, jastrzabek.org

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz