Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 10 GRUDNIA

Strażnica Główna przy ulicy Masztalarskiej  Foto: Źródło: Księga Pamiątkowa Miasta Poznania

Słońce w znaku Strzelca

KALENDARIUM POZNANIA 2Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne NZ powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. (1948). (święto państwowe w: Gwinei Równikowej, Namibii, Kambodży, Kiribati, Turks i Caicos)

Urodzeni 10 grudnia są ekscentryczni, niespokojni, posiadają duża intuicję potęgującą się z wiekiem. Wysoko cenią swą niezależność. Czasami są zbyt otwarci i za szczerzy, łatwo zdarza im się powiedzieć więcej niż zamierzali.

Umysł ich jest fantastyczny i nierzadko niezrównoważony, z lubością ugania się za nierealnymi projektami.

Cytaty na dziś:
• Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość. Charles Maurice deTalleyrand – Périgord (1754 – 1838)
• Jedynie w uszkodzonej muszli rodzi się perła. Renata Szuman – Fikus

Baner Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1665 Próba opanowania Poznania przez szlachtę wrogą królowi.

1875 Towarzystwo Kolei Poznańsko-Kluczborskiej uruchomiło jednotorową linię kolejową łączącą Poznań i Kluczbork z odgałęzieniem w Ostrowie Wielkopolskim do Kalisza.

Była to ostatnia linia prywatna, gdyż w 1872 roku władze zaprzestały wydawania zezwoleń na ich budowę, a w latach 80. XIX wieku wszystkie koleje znacjonalizowano.

Pierwszy dworzec kolejowy na Jeżycach 1863, foto: fotopolska.eu, mapa za: https://www.facebook.com/starypoznan

1877 W Poznaniu rozpoczęła działalność Zawodowa Straż Pożarna.

Sikawka o napędzie parowym na podwoziu do zaprzęgu konnego, typ jaki poznańska straż otrzymała w 1890 r.10 grudnia 1877 pierwsza dwunastka zawodowych strażaków objęła urządzoną przez miasto strażnicę przy Wolnicy 1. Trudności związane z finansowaniem straży ogniowej spowodowały, iż w latach 80-tych strażaków zaczęto obarczać nowymi zadaniami.

Ważną sferą aktywności strażackiej była obrona przeciwpowodziowa, rozbijanie kry na Warcie, usypywanie tam, wypompowywanie wody z zalanych piwnic etc. Oprócz tego strażacy musieli zbierać opłaty targowe, trzymać straż nocną na ratuszu, a nawet – na rowerach – pełnić obowiązki gońców miejskich.

Istotniejsze było to, iż od 1895 roku strażacy musieli sobie przyswoić elementy pierwszej pomocy, a od 1901 r. stanowili obsługę miejskiego ambulansu. Początkowo głównym punktem ostrzegającym o pożarze była – jak przed wiekami – wieża ratuszowa, na której ciągle pełniono służbę strażniczą. Od 1877 roku wprowadzono system ostrzegania telegraficznego, udoskonalony w 1884 r.; od 1880 roku posługiwano się również telefonem.

Strażnica Główna przy ulicy Masztalarskiej

Fot. (1) Sikawka o napędzie parowym na podwoziu do zaprzęgu konnego, typ jaki poznańska straż otrzymała w 1890 r., materiały Komendy Miejskiej Państwoeej Straży Pożarnej w Poznaniu, (2) Strażnica Główna przy ulicy Masztalarskiej – rok 1928. Foto: Źródło: Księga Pamiątkowa Miasta Poznania

1878 Obył się ostatni koncert Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Tablica upamietniająca koncerty braci Wieniawskim na hotelu BazarByła to ostatnia wizyta kompozytora i wirtuoza w naszym mieście. W 1878 roku dał 2 koncerty: 23 listopada (sobota), Hotel Bazar, 10 grudnia  (wtorek), Sala Odeon Lamberta (w obecnym Pasażu Apollo)

Henryk Wieniawski zawitał do Poznania jeszcze dwukrotnie w 1878 roku, czyli dopiero po ponad dwudziestu latach. Jak się okazało, zagrał wtedy dwa ostatnie koncerty w naszym mieście. Pierwszy z nich, z udziałem norweskiej śpiewaczki Lony Gulowsen oraz niemieckiej pianistki Heleny Geisler, miał miejsce w Bazarze. Drugi – pożegnalny, odbył się w Sali Odeon na zaproszenie Stowarzyszenia Młodych Kupców i miał charakter zamknięty.

Repertuar: Na listopadowym koncercie Henryk Wieniawski zagrał Andante i Finale z Koncertu skrzypcowego e-moll op. 64 Mendelssohna, Preludium z Sonaty E-dur Bacha oraz własne kompozycje: Legendę op. 17 i Fantazję na tematy z opery „Faust“ Charlesa Gounoda op. 20. Podczas ostatniego koncertu artysty w Poznaniu zabrzmiały natomiast dzieła: Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 i Polonez A-dur op. 21 jego autorstwa, co więcej: Chaconne Bacha, Romans Beethovena i Air hongroise Ernsta.

Na podstawie: Wykaz koncertów Henryka Wieniawskiego w Poznaniu opracowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, wieniawski.pl

1919 Przy ul. Górna Wilda oraz Łazarskiej 2 otwarto pierwsze sklepy Spółdzielni Spożywców „Zgoda”. [Archiwum Społem: https://www.spolem.poznan.pl/o-nas/historia.html]

1907 Powstanie Klubu Automobilowego w Poznaniu.

Automobile przed Bazarem Foto: fotopolska.eu

Automobile przed Bazarem lata 20/30 XX wieku, foto: fotopolska.eu

1941 Wprowadzenie w Poznaniu całkowitej reglamentacji sprzedaży dżemów; Polacy otrzymywali wyłącznie wyrób zastępczy (Brotaufstrich).

2003 W Poznaniu zmarł Janusz Pajewski, historyk, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, autor „Historii powszechnej 1871 – 1918”.

Janusz Pajewski Foto: lubimyczytac.plW grudniu 1946 zamieszkał w Poznaniu, by z inicjatywy Zygmunta Wojciechowskiego podjąć pracę naukową. W 1955 r. jako dziekan Wydziału Historycznego był inicjatorem nadania poznańskiemu uniwersytetowi imienia Adama Mickiewicza.

Intensywną działalność naukową prowadził również po formalnym przejściu w stan spoczynku, za co uhonorowano go w 1997 r. medalem Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis (pierwszy laureat). Od 1977 doctor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu w Strasburgu.

Aż do emerytury kierował Zakładem Historii Najnowszej UAM, czynny naukowo do ostatnich dni. Studenci uwielbiali jego wykłady, bo jak mówi jego uczeń, prof. Łazuga: zachwycał sposobem wykładu i wyborną polszczyzną.

Zawsze elegancki, biegle władający pięcioma językami. Do najbardziej znanych jego dzieł należy ,,Historia powszechna’’ i epokowa “I wojna światowa”’.

Historie Warte Poznania

ZDARZYŁO SIĘ 10 GRUDNIA

1520 Marcin Luter publicznie spalił potępiającą go papieską bullę.

1804 Urodził się Eugene Sue, pisarz francuski. Autor m.in.: Tajemnic Paryża” i utworu „Żyd wieczny tułacz”.

1830 Urodziła się Emily Dickinson- amerykańska poetka, wywarła wpływ na awangardę poetycką XX wieku.

1850 Zmarł Józef Bem, generał, jeden z dowódców powstania listopadowego. Uczestniczył w walkach w Wiedniu w 1848 r, następnie dowodził wojskami w Siedmiogrodzie, później był naczelnym wodzem węgierskiej armii. Po upadku węgierskiej rewolucji wyjechał do Turcji, gdzie przyjąwszy islam przeszedł na służbę sułtana. Urodził się 14 marca 1794 roku.

1868 W Westminsterze zainstalowano pierwsze w Londynie światła uliczne, aby pomóc członkom Izby Gmin dojść bezpiecznie na obrady.

1896 W San Remo zmarł Alfred Nobel, szwedzki chemik i przemysłowiec, wynalazca dynamitu, fundator nagrody swego imienia.

1912 Urodził się Jerzy Turowicz, katolicki publicysta, dziennikarz. Od 1945 roku redaktor naczelny “Tygodnika Powszechnego”. Zmarł 27 stycznia 1999 roku.

1918 Założenie Głównego Urzędu Statystycznego.

1920 Opatentowanie głośników stereofonicznych

1934 Premiera filmu rosyjskiego “Świat się śmieje”.

1936 Król Edward VIII zrzekł się tronu brytyjskiego, na rzecz Jerzego VI. Przyczyną abdykacji Edwarda był romans z Amerykanką Wallis Simpson.
http://www.youtube.com/watch?v=pzI4D6dyp_o&feature=fvsr

1945 Urodził się Marek Grechuta, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewających poetów, ponadto malarz i architekt. Urodził się w Zamościu, a debiutował na VI Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1967 roku. Artysta występował m.in. w Piwnicy pod Baranami. Razem z zespołem ANAWA tworzył muzykę do poezji m.in. K.I. Gałczyńskiego, B. Leśmiana. Najbardziej znane jego nagrania to „Niepewność”, „Korowód”, „Dni których nie znamy”, „Ocalić od zapomnienia”.

1948 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło powszechną Deklarację Praw Człowieka.

1960 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Good Vibrations” – The Beach Boys.

1968 Zmarł Tomasz Merton, trapista w amerykańskim opactwie Getsemani. Wychowany w rodzinie protestanckiej, przeszedł na katolicyzm w wieku 18 lat. Trzy lata po przyjęciu chrztu wstąpił do zgromadzenia trapistów (w 1941 r.). Niezwykle utalentowany, napisał kilkanaście książek o tematyce religijnej, tłumaczonych na wiele języków (w tym także na język polski: Nikt nie jest samotną wyspą, Znak Jonasza i inne).

1971 W londyńskim Rainbow Theatre 24-letni fan Franka Zappy – Trevor Howell – zrzucił go ze sceny. W wyniku upadku Zappa złamał nogę i doznał ran głowy. Howell tłumaczył później, że zrobił to, ponieważ jego dziewczyna powiedziała, że kocha Zappę.

1982 Zmarł Tomasz Hopfer, dziennikarz sportowy.

1988 Utworzono Polską Partię Zielonych.

1988 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów “Mistletoe And Wine” Cliff Richard. Był to jego 11 przebój “Number One” na angielskiej liście oraz 99 singiel w karierze. “Mistletoe And Wine” okazał się również
http://www.youtube.com/watch?v=BjmGbI-Mnys

1993 Tunelem pod kanałem La Manche przejechały pierwsze pociągi pasażerskie.

1998 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “I’m Your Aniel” – R Kelly & Celine Dion; US Top Album: “Double Live” – Garth Brooks.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Stan” – Eminem; UK Top Album: “1” – The Beatles.

Imieniny obchodzą: Daniel, Julia, Radosława, Maria, Bogdan, Grzegorz, Eulalia

Grzegorz: imię to wywodzi się od greckiego słowa gregorios „gorliwy, czuwający”.
W Polsce pojawiło się w średniowieczu. Samych kanonizowanych i beatyfikowanych papieży noszących to imię było pięciu, było również siedmiu innych świętych tego imienia.
Przysłowie: ”Wiedział Grześ, a od Grzesia cała wieś.”

Eulalia, to plotkarka, gawędziarka, imię żeńskie pochodzenia greckiego

Julia to imię popularne od czasów Gajusza Juliusza Cezara. To imię kobiet dobrych, miłych, kulturalnych i zwykle uczonych. Potrafią one prowadzić wielkie interesy i osiągać dobre wyniki.

Bogdan to słowiańskie imię oznaczające “tego, który jest dany przez Boga”. Mężczyzna o tym imieniu jest subtelny i dobry. Bywa zasadniczy, twardo broni szlachetnych idei. Nie daje się zastraszyć przeciwnikom. Ma artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.

Do końca życia zachowa opinię dobrego i sprawiedliwego człowieka.

Użyte w artykule zdjęcia: http://www.kmpsp.poznan.pl/historia, fotopolska.eu, Źródło: Księga Pamiątkowa Miasta Poznania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz