Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 1 LIPCA

Dabrowskiego_49  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Raka

– Światowy Dzień Architektury
– Dzień Spółdzielczości, uchwalony przez Sejm RP w 1995 roku
– Święto narodowe Kanady. Rocznica proklamowania konfederacji – 1867.

Urodzeni 1 lipca odznaczają się bardzo aktywnym umysłem, wrażliwą naturą, szczególnie w sferze uczuć. Są pracowici, cierpliwi i wytrwali. Mimo tylu zalet nie dążą do zdobycia wielkich zaszczytów ani majątku. Po prostu nie mają takich aspiracji życiowych. W działaniu brak im zdecydowania i pewności siebie.

Cytaty na dziś:

– Zawsze się znajdzie odpowiednia filozofia do braku odwagi.
– Sława demoralizuje także i płazy.
– Według mnie ten najlepszy, kto się najmniej chwali. Ignacy Krasicki
– Wygrać proces to jakby zyskać kurę, a stracić krowę. Przysłowie chińskie

Baner Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1387 Władze miasta Poznania zaświadczyły, że mieszczanin poznański Piotr Rewaker zapisał czynsz kanonikowi Filipowi Ciecieradowi.

1736 Wybuchły rozruchy na Chwaliszewie, kiedy to kanonicy katedralni wraz z ludnością Chwaliszewa (uzbrojeni w broń palną i siekiery), chcieli w nocy zniszczyć umocnienia (gać) nad Wartą z obawy przed powodzią.

Władze miejskie wysłały w ten rejon garnizon wojskowy, co zakończyło się wymianą ognia – oddano około 90 strzałów (nikt nie zginął, ale wielu Chwaliszewian odniosło rany). Wału nie zburzono, jednak dokonała tego kilka dni największa w historii miasta później powódź.  [Źródło: Zygmunt Boras, Lech Trzeciakowski, W dawnym Poznaniu, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1971, s.195]

1769 Czterech szeregowych żołnierzy, którzy przed tygodniem dołączyli do grona szlachetnych konfederatów, wydostawszy się z Poznania, napadli domu Olendrów koło miasta Murowana Goślina i tam dopuściwszy się licznych gwałtów, poturbowali ludzi i biedakom zabrali różne rzeczy.

Kiedy szlachetny dziedzic doniósł o tych zuchwalstwach wielmożnemu komendantowi [Jaraczewskiemu],pojmani kijami, a potem biczami przez długi czas dostawali dzisiaj chłostę. W końcu otrzymawszy uderzenia w twarz, jako osoby dotknięte niesławą, zostali wydaleni [z wojska]. Również pewien młynarz niekatolik, z młyna koło miasta Środy, który przedtem miał zwyczaj donosić Moskalom, gdzie znajdują się konfederaci, i w rozmaity sposób śledził ich ruchy, schwytany przed tygodniem, kilka razy kolejno poniósł podobną karę za swoją zbrodnię.

Tego samego dnia dołączyły dwa oddziały szlachetnych [Prokopa] Grabińskiego i [Ludwika] Bendkowskiego, którzy następnie zajęli miejsca na przedmieściu Św. Marcina, stając tam wraz ze znacznym oddziałem huzarów.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1777 Położenie kamienia węgielnego pod budowę zboru luterańskiego w Poznaniu. Dziś to kościół Wszystkich Świętych przy ulicy Grobla.

W 1768 r. teren ten nabyli ewangelicy i w 1777 r. uzyskali od króla Stanisława Augusta pozwolenie na zbudowanie kościoła. Warunkiem tej zgody była decyzja o budowie świątyni katolickiej w Berlinie (katedra św. Jadwigi).

Kościół Wszystkich Świętych na Grobli, około 1880 roku Foto: fotopolska.eu

Kościół Wszystkich Świętych na Grobli, około 1880 roku, źródło: fotopolska.eu

Budowę rozpoczęto po tym, gdy w 1768 Sejm zezwolił protestantom na wznoszenie murowanych świątyń. Kościół wznoszono na podmokłym terenie którym niegdyś płynęła jedna z odnóg Warty, więc aby zapobiec zapadaniu się świątyni jej fundament stanowi ponad trzysta dębowych pali. Kłopoty finansowe sprawiły, że wnętrze ukończono dopiero w początkach XIX wieku. W 1945 roku kościół przejęli katolicy nadając mu obecne wezwanie, które niegdyś nosił nieistniejący już kościół znajdujący się w sąsiedztwie. Początkowo świątynia należała do parafii św. Wojciecha. W 1956 abp Walenty Dymek zmienił go na kościół akademicki, w 1979 abp Jerzy Stroba powołał przy kościele oddzielny ośrodek duszpasterski, a 1 kwietnia 1981 osobną parafię.

1876 W kamienicy przy Szosie Berlińskiej 50, później ul. Wielkiej Berlińskiej swoje podwoje otworzyła pierwsza poczta na Jeżycach.

„Pięćdziesiątka”, to dziś narożnikowa kamienica przy Rynku Jeżyckim. Wówczas, w końcu XIX wieku, należała do kupców Hartwiga i Handkego.

Gdy poczta rozpoczęła działalność, kierował nią Eduard Koffer, który miał do dyspozycji jednego ekspedienta i dwóch listonoszy. Trzeba przyznać, że mieszkańcy ucieszyli się z jej lokalizacji i dobrze ją wykorzystali, jako że tylko w pierwszym dniu jej funkcjonowania dostarczali do niej czterysta listów!

Pocztowa niezależność Jeżyc od obwodu poczty poznańskiej wiązała się jednak z wyższymi kosztami znaczków pocztowych na listy wysyłane na ich teren: z pięciu fenigów podrożały one do aż dziesięciu.

Urząd pocztowy mieścił się pod pięćdziesiątką do 1 kwietnia 1889, kiedy to przeniesiony został do nowego budynku restauratora Methnera pod numerem siedemdziesiątym przy Wielkiej Berlińskiej. Listy można było wówczas wrzucać do ośmiu skrzynek pocztowych, a znaczki na nie kupowało się w siedmiu punktach sprzedaży.  [źródło: Kronika Miasta Poznania, za poznanskiekamienice.pl]

1912 W Poznaniu otwarto centralną bibliotekę Towarzystwa Czytelni Ludowych im. J. I. Kraszewskiego.

1919 Zniesiono granicę celną pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkopolską.

1920 Rozpoczął się strajk poznańskiej komunikacji.

Strajk zakończył się w dniu 3 lipca 1920 r. ugodą, według której tramwajarze otrzymali podwyżkę płac w wysokości od 100 do 115% oraz jednorazowy dodatek drożyźniany w wysokości 100 marek. Cenę biletu ustalono na półtorej marki, karty stałej na 61,25 marek.

Ale problemy “tramwajowe” zostały zażegnane zaledwie na trzy miesiące, bowiem w drugiej dekadzie października 1920 r. dyrekcja Kolei wystąpiła wobec Magistratu z żądaniem podwyższenia taryfy tramwajowej o dalsze 25 % i pokrycie przez Magistrat deficytu powstałego w październiku. [Źródło: Tadeusz Świtała, Zapiski z działalności Rady Miejskiej w latach 1919 – 1921, KMP 2/1978]

29 marca 1921 , Końcowy przystanek tramwajowy na ul.Głogowskiej . Znajdował się miedzy ulicami Kosynierską,a Górczyńską.

Końcowy przystanek tramwajowy na ul.Głogowskiej – znajdował się miedzy ulicami Kosynierską a Górczyńską (marzec 1921) fot: fotopolska

1929 Otwarcie w Poznaniu ekspozytury koncernu „Maggi” (dzisiejsze Amino).

1932 Otwarcie do użytku gmachu Wyższej Szkoły Handlowej przy Wałach Zygmunta Starego (dziś rektorat Uniwersytetu Ekonomicznego).


1945 Otwarcie poznańskiej restauracji Piwnica Ratuszowa.

1952 Leon Stasiak został I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu.

1955 Ukazał się pierwszy numer Expressu Poznańskiego. Była to popołudniówka, dziennik dostarczany do kiosków z prasą po godzinie 12:00.[Źródło: Kronika Miasta Poznania, 1951-56, R.24]

„Express Poznański” cieszył się w mieście ogromną popularnością. Pisał lekko i przyjemnie, przede wszystkim o błahostkach lub sensacyjnych tematach. Popularność zawdzięczał m.in. rysownikowi i satyrykowi Henrykowi Derwichowi, którego dowcipne rysuneczki publikował codziennie na ostatniej stronie w rubryce “A propos…”.

Express Poznanski (1977)

Express Poznanski (1978), foto: http://tvsfa.com/

1956 Powstało Wydawnictwo Poznańskie.

Wydawnictwo Poznanskie logoWydawnictwo Poznańskie – polskie wydawnictwo założone w 1956 r,  zlikwidowane w 1992, w 1993 przejęte przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zajmuje się głównie wydawaniem prac naukowych, popularnonaukowych, czasopism naukowych, podręczników. Liczne serie wydawnicze m.in. – Poznańskie Słowniki Biograficzne, Obszary Literatury i sztuki, Czas i Myśl, Anglistyka, Zrozumieć literaturę, Zrozumieć dzieje, Poznańska Biblioteka Niemiecka. Publikowali tu m.in. Janusz Tazbir i Jerzy Topolski (Świat bez historii). W powyższych seriach ukazały się także dzieła Maxa Webera i Tomasza Manna.

Wydawnictwo było również publikatorem wielu książek dotyczących historii, krajoznawstwa i kultury Wielkopolski oraz Poznania, m.in. przewodników turystycznych. W tej kategorii publikowali tutaj Karol Zierhoffer, Włodzimierz Łęcki, Lech Trzeciakowski, a także ukazały się międzywojenne dzieła Władysława Czarneckiego.

W 1993 roku Fundacja UAM  przejęła znak firmowy i spuściznę historyczną Wydawnictwa Poznańskiego.

1956 Powołanie do życia Społecznego Komitetu Budowy Ośrodka Telewizyjnego w Poznaniu.

1972 Początek budowy Sali widowiskowo – sportowej „Arena” w Poznaniu.

Budowa Areny

1972 Utworzenie oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

1975 “Gazeta Poznańska” – dziennik Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – ukazał się pod nowym tytułem: “Gazeta Zachodnia”. Źródło: KMP 1/76

1976 W Poznaniu urodził się Szymon Ziółkowski, młociarz z poznańskiego AZS, mistrz olimpijski z Sydney (2000) i mistrz świata z Edmonton (2001) (190 cm, 104 kg).

Należy do najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów. Uzyskiwał rekordy Polski juniorów, zdobył tytuły mistrza świata i Europy w tej kategorii wiekowej. W 2000 wywalczył złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Uczestniczył również w igrzyskach olimpijskich w Atlancie (1996), Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012). W dorobku uzyskał trzy medale mistrzostw świata, w tym tytuł mistrzowski wywalczony w Edmonton (2001).

Pięciokrotnie z rzędu (2004–2008) zwyciężył w superlidze Pucharu Europy. Wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy w 2012 w Helsinkach. W sezonach 1995–2009 czternastokrotnie uzyskiwał najlepsze rezultaty w Polsce w rzucie młotem.

Szymon Ziółkowski jest sześciokrotnym rekordzistą Polski i czternastokrotnym mistrzem Polski seniorów (1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013). Karierę sportową oficjalnie zakończył w 2016 r.

W 2001 zajął 8. miejsce w plebiscycie EAA na najlepszego lekkoatletę Europy. W plebiscycie „Przeglądu Sportowego” dwukrotnie plasował się na trzeciej pozycji (2000 i 2001). W 2001 i 2005 zdobył Złote Kolce – nagrodę dla najlepszego polskiego lekkoatlety sezonu. Wyróżniony tytułem „Giganta 2001” przez poznański oddział „Gazety Wyborczej”.

Działalność zawodowa i społeczna: Był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi. W wyborach parlamentarnych w 2015 znalazł się na pierwszym miejscu listy Platformy Obywatelskiej w okręgu poznańskim. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 29 760 głosów. [wikipedia]

1977 W Muzeum Historii Ruchu Robotniczego im. Marcina Kasprzaka otwarto dwie wystawy. Pierwsza – zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin, poświęcona została Feliksowi Dzierżyńskiemu. Ekspozycja obrazowała dzieje życia i walki jednego z najwybitniejszych działaczy polskiego i międzynarodowego ruchu robotniczego. Druga pt. “NRD – tradycje – socjalizm” przygotowana została przez Muzeum Historii Niemiec w Berlinie (Niemiecka Republika Demokratyczna), obejmowała ponad tysiąc odznak, medali, plakiet, proporczyków i sztandarów niemieckiego ruchu rewolucyjnego od początków jego formowania się w 1848 r.

W Muzeum Instrumentów Muzycznych rozpoczął się pierwszy etap V Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. Jurorzy przystąpili do przesłuchiwania ok. dwustu skrzypiec nadesłanych przez lutników z dziewiętnastu krajów.

Rozpoczęcie egzaminów wstępnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Politechnice Poznańskiej, Akademii Ekonomicznej i Akademii Rolniczej.

Otwarcie Międzynarodowego Hotelu Studenckiego w Domu Studenckim Nr 5 przy ul. Kórnickiej.

Źródło: Kronika Miasta Poznania –  2/1978

Domy Towarowe Alfa - 1977

1982 W Poznaniu urodził się Mezo, właściwie Jacek Mejer, raper.

W latach 2002-2005 prowadził w radiu RMI FM audycję Bless Da Mic. Trenuje biegi długodystansowe, triathlon i tenis ziemny.

Laureat konkursu “Premiery” podczas Festiwalu w Opolu, wyróżniony drugim miejscem. Znany ze współpracy m.in. z polskim producentem muzycznym Tabbem, Owalem, Doniem czy grupą muzyczną Ascetoholix.

1993 W Poznaniu powstała Strefa Ograniczonego Postoju.

2005 Na podstawie wyników badań konsumentów w Polsce (tak twierdzi niemiecki koncern) nazwa poznańskiego przedsiębiorstwa Pollena – Lechia zostaje zmieniona na NIVEA Polska S.A.

Reklama NiveaReklama Nivea, lata 30.te XX wieku, foto: Muzeum Narodowe w Poznaniu, wystawa Miejska ikonosfera na drukach reklamowych z widokami Poznania

2009 Dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu został Michał Znaniecki.

Rozpoczął studia w warszawskiej PWST. Następnie studiował na Uniwersytecie w Bolonii u Umberta Eco. Kolejnym etapem były studia u Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. W niedługim czasie swoje umiejętności reżyserskie potwierdził, debiutując w mediolańskiej La Scali spektaklem opartym na muzyce Monteverdiego. Miał wówczas zaledwie 24 lata i był najmłodszym w historii reżyserem debiutującym w tym najsłynniejszym włoskim teatrze operowym.

Uznany za największy talent reżyserski w 1995 r. zaczął utwierdzać swoją pozycję w teatrach operowych i dramatycznych we Włoszech, Francji, Irlandii i Polsce. Jest autorem ponad 100 spektakli muzycznych i dramatycznych.  Wykłada w wielu szkołach teatralnych we Włoszech. Między innymi powrócił jako wykładowca technik improwizacji do szkoły Teatro Piccolo di Milano.

Oprócz stałej współpracy jako Dyrektor Naczelny z Operą Poznańską kontynuował projekty w teatrach Hiszpanii (Bilbao, Sevilla, Madryt), Włoch (Pisa, Livorno, Bari, Triest), Argentyny (La Plata, Buenos Aires) i Polski (Wrocław, Szczecin, Kraków). Źródło: www.znaniecki.net

Michał Znaniecki otrzymuje medal Gloria Artis od Marszałka Wielkopolski Marka Wozniaka Foto: michal znaniecki/facebook
Michał Znaniecki otrzymuje medal Gloria Artis od Marszałka Wielkopolski Marka Wozniaka Foto: michal znaniecki/facebook

2013 Zamiast Radia Planeta na częstotliwościach 90,6. 99,4 nadawanie rozpoczęło Radio Zet Gold.

Stacja swój program w formacie muzycznym classic hits – adresuje głównie do dojrzałych słuchaczy. Sieć należy do grupy radiowej Eurozet, obok rozgłośni takich jak Radio Zet, Radio Zet Chilli, Antyradio i Radio Plus. Główna siedziba Radia Zet Gold mieści się w Warszawie,  Poznaniu swoją siedzibę ma w kamienicy przy ulicy Mickiewicza.

Radio Zet Gold - logo

Garbary Kalendarium

ZDARZYŁO SIĘ 1 LIPCA

1506 Urodził się Ludwik II Jagiellończyk, syn Władysława II Jagiellończyka, król Czech i Węgier.

1523 Dwaj zwolennicy Marcina Lutra zostali spaleni w Brukseli jako heretycy. Był to pierwszy przejaw represji, jakim poddawani będą różnowiercy w okresie reformacji.

1569 Potwierdzenie aktu unii przez posłów i senatorów litewskich i polskich. Państwo (Rzeczypospolita Obojga Narodów) dzieli się odtąd na Koronę i Księstwo.

1658 Sejm uchwalił manifest o wygnaniu arian z Polski.

1704 Anglicy zajęli kluczową twierdzę na Morzu Śródziemnym – Gibraltar.

1794 W Warszawie ukazała się “Gazeta Rządowa”, pierwszy polski dziennik informacyjny.

1804 Urodziła się George Sand (wł. Aurore Dudevant), pisarka francuska. Zmarła 8.06.1876 r.

Odegrała wielką rolę w życiu kulturalnym epoki. Autorka powieści feministycznych „Leila”, społecznych „Wędrowny czeladnik” i wiejskich, dramatów i szkiców literackich. Związana była z Musetem i Chopinem.

1818 Urodził się Ignaz Phillip Sommelweis, austriacki lekarz położnik. Odkrył metodę przenoszenia zarazków chorobotwórczych i przez lata propagował dokładne mycie rąk przed każdym badaniem chorego. Pionier aseptyki.

1831 Urodził się Wojciech Gerson, malarz. Przedstawiciel realizmu, profesor warszawskiej Klasy Rysunkowej, autor pejzaży (cykl tatrzański), scen historycznych i rodzajowych. Najwybitniejszymi uczniami Gersona byli: Józef Chełmoński, Józef Pankiewicz i Władysław Podkowiński. Zmarł 25 lutego 1901 roku.

1855 W Berlinie postawiono pierwszy słup ogłoszeniowy do naklejania afiszy.

1863 Rozpoczęła się bitwa pod Getysburgiem. Stała się punktem zwrotnym w amerykańskiej wojnie secesyjnej i zapoczątkowała okres przewagi Unii nad Konfederacją (zakończyła się 3.07.)

1872 Urodził się Louis Bleriot, francuski lotnik i konstruktor samolotów. W 1905 roku uzyskał pierwszy w świecie dyplom pilota. W 1909 roku jako pierwszy przeleciał samolotem własnej konstrukcji przez kanał La Manche.

1903 Rozpoczął się pierwszy kolarski wyścig Tour de France.

1907 Ukazała się powieść Maurice Leblanca „Arsen Lupin, gentelmen – włamywacz”.

1911 Wielka Brytania uchwaliła ustawę o prawie autorskim na mocy której prawa do dzieła należą do autora i jego spadkobierców do 50 lat po śmierci autora.

1915 Australijka Annette Kellerman zagrała w filmie „The Daughter Of The Gods” pierwszą w historii scenę rozbieraną.

1916 Coca Cola rozpoczęła sprzedaż napojów w charakterystycznej butelce o nowych kształtach.

1921 Urodziła się Michalina Wisłocka, lekarz ginekolog, seksuolog i pedagog.

Jej popularnonaukowy poradnik z dziedziny seksuologii Sztuka kochania wydany w 1976 stał się bestsellerem (nakład łączny 7 mln egzemplarzy) i zapoczątkował większą otwartość w sprawach seksu i życia seksualnego w Polsce.

1924 W Polsce zakończono wymianę marek polskich na złote. Polski złoty zastępujący markę odpowiadał wartości miliona ośmiuset tysięcy marek. Złotówka od tego momentu należała przez długi czas do najstabilniejszych walut europejskich.

1924 W Japonii wprowadzono system metryczny

1925 Rozpoczęła się polsko-niemiecka wojna celna. Wbrew umowie z Polską władze niemieckie podniosły taryfy celne. W odwecie rząd polski wprowadził maksymalną taryfę na towary sprowadzane z Niemiec i wstrzymał eksport węgla górnośląskiego wysyłanego do Niemiec.

1929 Amerykański rysownik Elzie Segar stworzył postać “Popeye’a”.

1937 Hiszpańscy biskupi poparli faszystowski reżim Franco.

1941 Lokalna stacja W2XBS-WNBT wyemitowała pierwszą na świecie reklamę telewizyjną, odczytaną przez znanego prezentera Raya Forrest’a. Reklama zachęcała do kupna kapeluszy Adam. Reklama samochodów Forda, wyemitowana w roku 1946, była pierwszą ogólnokrajową reklamą telewizyjną.

1942 W Nowym Jorku samobójstwo popełnił generał Bolesław Wieniawa – Długoszewski, legendarna postać polskiego międzywojnia.

Był lekarzem, legionistą, adiutantem Józefa Piłsudskiego i towarzyskim bon vivantem. Był uosobieniem polskiego mitu ulana, nazywano go “Pierwszym szwoleżerem Rzeczpospolitej”.

1951 Urodził się Victor Willis, wokalista grupy The Village People. Grupa popularna była dzięki piosenkom „Y.M.C.A.” i „Go West”.

1952 W Kanadzie urodził się Dan Aykroyd, aktor amerykański. Z Johnem Belushim założył znany duet rockowy The Blues Brothers. Najbardziej znany jest z filmów „Nieoczekiwana zmiana miejsc” i „Pogromcy duchów”.

1961 Urodziła się Diana Spencer, przyszła księżna Diana. Matka następcy brytyjskiego tronu Księcia Walii Williama. Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu 31.08.1997 r.

1967 Wszedł w życie układ o połączeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz EURATOM-u; utworzenie EWG (obecnie Unia Europejska).

1967 Aretha Franklin po raz pierwszy trafiła na brytyjskie listy przebojów. Była to piosenka „Respect” – cover utworu Otisa Reddinga. Pierwsze miesce zajmowałi Beatlesi – “Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Ban”

1969 Książę Karol otrzymał od swojej matki, królowej Elżbiety II tytuł Księcia Walii. Oznaczało to, że został formalnie mianowany następcą tronu.

1971 Polskie Radio rozpoczęło emisje audycji “Lato z Radiem”.

Audycja trwała około 50 minut i była pierwsza emitowana w PR “na żywo”. Poprzedził ja charakterystyczny sygnał – polka na klarnet i orkiestrę z zapowiedzią w językach: polskim, rosyjskim, czeskim, niemieckim i szwedzkim.

1971 Waszyngton został pierwszym amerykańskim stanem, w którym zakazano dyskryminacji seksualnej.

1977 Ukazał się singiel „Pretty Vacant” grupy The Sex Pistols.

1979 Pierwszy walkman ujrzał światło dzienne. Zbudowała go firma Sony i kosztował 165 dolarów.

1987 Wszedł w życie Jednolity Akt Europejski. Zobowiązywał sygnatariuszy do utworzenia do 13 grudnia 1992 obszaru bez wewnętrznych granic. Na tym terytorium będzie odbywał się swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału.

1988 W Polsce rozpoczęto próbną sprzedaż benzyny bez “kartek”. Litr „niebieskiej” kosztował 260,00 zł, a litr „żółtej” 300,00 zł.

1989 Na pierwszy miejscu brytyjskiej listy albumów znalazła się dziewiąta płyta Prince’a – ścieżka dźwiękowa z filmu „Batman”.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „To Be With You” – Enrique Iglesias; US Top Album: „The Marshall Mathers LP” – Eminem.

2003 Wszedł w życie protokół nr 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, całkowicie delegalizujący karę śmierci.

Imieniny obchodzą: Halina, Marian, Klarysa

Halina to imię żeńskie, najprawdopodobniej utworzone w Polsce od poszerzonej formy Gallinus – Gaweł. W języku greckim galenes oznacza spokój. Halina jest kobietą szlachetną o dużej wrażliwości i intuicji. Stara się dobierać właściwe sobie towarzystwo, w którym dobrze się czuje. Uwielbia dobrą literaturę i wycieczki na łono przyrody. Jej patronką jest św. Helena, urodzona w III wieku na Bałkanach, którą choć była córką karczmarza poślubił wódz rzymski Konstancjusz. Helena została matką Konstantyna, pierwszego cesarza rzymskiego, który przyjął chrześcijaństwo. Szczęśliwym kolorem Haliny jest żółty, a zwierzęciem ryba wątłusz.

Marian, imię łacińskie; w kręgu kultury chrześcijańskiej oznacza tyle co maryjny, a Maria znaczy „napawać radością”, a w kręgu kultury rzymskiej tyle co związany z Mariuszem. Marian jest mężczyzną bardzo odpowiedzialnym, niezwykle troskliwym o dom i rodzinę, zawsze można polegać na jego słowie i obietnicy, jest bardzo rozsądny o wielkiej intuicji i znajomości ludzkiej natury. Lubi odpoczynek na łonie przyrody i ciekawe podróże z kimś bliskim. Szczęśliwym kolorem Mariana jest kolor niebieski, a szczęśliwym zwierzęciem gołąb.

Klarysa, forma imienia Klara

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, wystawa Miejska ikonosfera na drukach reklamowych z widokami Poznania 18, , michal znaniecki/facebook, materiały prasowe, fotopolska, http://tvsfa.com/, internet, materiały prasowe POSiR, POSiR, Remigiusz Józefowicz / wikipedia

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz