Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 3 GRUDNIA

Św. Marcin - Neony Poznania  Foto:

Słońce w znaku Strzelca

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych (ogłoszony przez ONZ) – Ghana – Narodowy Dzień Farmerów

KALENDARIUM POZNANIA 2Człowiek urodzony 3 grudnia lubi przewodzić innym w sposób bardzo przyjemny. Gdy stają się bardziej samodzielni – człowiek urodzony dzisiaj czuje się pokrzywdzonym i zaraz ma ochotę odsunąć się od ludzi, aby narzekać w samotności.

Lecz jego potrzeby towarzyskie i pożądanie otoczenia są tak silne, że wkrótce szuka nowych okazji, aby propagować swoje idee i zyskiwać zwolenników. Swe zamiary przeprowadza nieraz z wielką przebiegłością, łącząc dyplomację ze stałością w poglądach i celach życiowych.

Cytaty:

• Los jest ślepy, ale trafia bez pudła Włodzimierz Ścisłowski
• Jak się grudzień zaczyna taka ma być cała zima. (przysłowie ludowe)
• Błędy i przysługi mszczą się w odpowiednim czasie. Władysław Grzeszczyk

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1551 Zmarł Andrzej Górka, starosta generalny Wielkopolski.

Nagrobek Górków w Katedrze poznańskiej, H. Canavesi 1574 r. - leżące postaci Foto: Muzeum Archeologiczne

Jako młodzieniec przebywał na dworze królewskim, w 1527 posłował na sejm Rzeszy w Ratyzbonie. W 1532, podczas swojego pobytu w Królewcu zawarł bliską przyjaźń z Albrechtem Hohenzollernem. Tego samego roku, kiedy wrócił z poselstwa do Jana Zapolyi, zostaje kasztelanem kaliskim.

W dniu 10 stycznia 1536 objął stanowisko starosty generalnego Wielkopolski. W czasie rokoszu pod Lwowem odpowiadał przed szlachtą w imieniu króla. W 1539 zajął się regulacją Warty. Urażony odmową przyznania biskupstwa krakowskiego swojemu ojcu – Łukaszowi II, wstrzymał na pewien czas egzekucję podatków od szlachty wielkopolskiej.

W 1541 mediował pomiędzy Austrią a Węgrami. Jako stronnik Habsburów zabiegał w 1543 na Sejmie o przybliżenie terminu małżeństwa między Zygmuntem II Augustem a Elżbietą Habsburżanką, tego samego roku gościł u siebie Albrechta Hohenzollerna i Fryderyka II, księcia legnickiego z synem. Zjazd miał na celu naradę nad sytuacją protestantów w Niemczech, jednak w 1547 nie udzielił pożyczki Związku Szmalkaldzkiego.

Mimo swojego poparcia dla reformacji nigdy nie odciął się od kościoła rzymskokatolickiego. Wyrażał stanowczy sprzeciw wobec małżeństwa Zygmunta II Augusta z Barbarą Radziwiłłówną, co zamanifestował nie przybywając na pogrzeb Zygmunta I Starego, a na Sejmie w 1548 zagroził nawet wypowiedzeniem posłuszeństwa królowi, lecz później złagodził stanowisko i prosił o nie koronowanie Barbary. Nie osiągnął i tego.

Zmarł 3 grudnia 1551 w Poznaniu, gdzie został pochowany w katedrze.

1918 W Poznaniu w budynku kina „Apollo” rozpoczął obrady sejm dzielnicowy (trwający do 5 grudnia). Powołano na nim Naczelną Radę Ludową. Uczestniczyli w nich przedstawiciele ze wszystkich ziem Zaboru Pruskiego, oraz przedstawiciele polskiej emigracji zarobkowej, głównie z Westfalii.

Był to pierwszy polski sejm, który w sposób demokratyczny sformułował szczegółowy program politycznego, ekonomicznego i społecznego kształtu niepodległej Polski i określił praktyczne drogi realizacji tego programu poparte przez większość Polaków w zaborze pruskim. Sejm podjął szereg uchwał wyrażających wolę ludności polskiej, mieszkającej w Poznańskiem do połączenia się z innymi ziemiami polskimi w zjednoczonym państwie polskim.

Pochód Sejmu Polskiego dnia 3 grudnia 1918 r. w Poznaniu

1925 Oswald Balzer historii prawa został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

Aula uniwersytecka, pocztówka z lat 30 XX wieku Foto: fotopolska.eu

1940 Cyryl Ratajski, były prezydent Poznania mianowany został pierwszym Delegatem Rządu RP w Generalnym Gubernatorstwie.

Moscicki w towarzystwie prezydenta Ratajskiego 1928

Wizyta prezydenta Mościckiego w Poznaniu w 1928 roku, Cyryl Ratajski, towarzyszy prezydentowi RP.

1978 W Hali Widowiskowo-Sportowej Arena odbyła się wielka impreza sportowa – spotkania z niezwykle popularnym w tym czasie tenisistą Björnem Borgem

Björn Borg został zaproszony do Poznania przez Wojciecha Fibaka, obaj tenisiści należeli na przełomie lat 70. i 80. do ścisłej światowej czołówki

Björn Borg w Hali Arena

1987 Miejska Rada Narodowa aprobuje działania prezydenta miasta podjęte na rzecz poprawy funkcjonowania Komunalnego Przedsiębiorstwa Techniki Sanitarnej, a w szczególności dla zapewnienia systematycznego wywozu nieczystości stałych i płynnych.

2000 36 – osobowy wagon „menedżerski” dołączono do składu pociągu InterCity „Lech”, jeżdżącego do Warszawy. Jest klimatyzowany, posiada szafki na odzież, podłączenia dla urządzeń elektronicznych, a także żaluzje. Podróż do stolicy kosztuje w nim 160 zł.  [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania nr 1/2001]

2016 W wieku 59 lat zmarła Grażyna Korzeniowska, długoletnia dziennikarka Radia Merkury i Polskiego Radia Poznań.

Była absolwentką Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Gdy po studiach w 1980 roku trafiła do Poznania, znalazła się w Redakcji Młodzieżowej kierowanej wtedy przez Grażynę Wrońską. Potem zajmowała się sprawami edukacji, aktywności społecznej i przygotowania do zawodu. Mimo choroby pracowała do ostatnich dni.

Miała dobry głos i łatwość posługiwania się nowoczesnym sprzętem. Była niezwykle sprawna. Poza tym po przedwczesnej śmierci męża (Jacka Korzeniowskiego, byłego komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP) potrafiła stworzyć dom dla trójki dzieci. A jako przewodnicząca związków zawodowych była zdecydowaną obrończynią praw pracowniczych. Lubiła zbierać grzyby i świetnie prowadziła samochód – tak dziennikarkę wspominała Małgorzata Jańczak z redakcji Polskiego Radia Poznań i Radia Merkury. [Źródło: Marek Zaradniak, Odeszła Grażyna Korzeniowska, dobry dziennikarz i człowiek, strony internetowe Głosu Wielkopolskiego, 6.12.2016: https://gloswielkopolski.pl/odeszla-grazyna-korzeniowska-dobry-dziennikarz-i-czlowiek/ar/11544994, dostęp 26.11.2021, fot. P. Modliński / Radio Merkury]

2019 Rozpoczęły się prace rozbiórkowe pierwszych pawilonów na Świecie. Najemcy, którzy prowadzili w nich swoją działalność zostali przeniesieni do lokali zastępczych.

Zakres prac jest szeroki i obejmie między innymi wymianę stolarki okiennej, wymianę ścian osłonowych zewnętrznych wraz z dociepleniem oraz wzmocnienie konstrukcji stropodachów budynków. Podczas remontu pawilonów przy ul. Świt nie zabraknie prac w przestrzeni wspólnej dookoła budynku. Powstaną tutaj nowe chodniki i parkingi oraz elementy małej architektury takie jak ławeczki, oświetlenie czy kosze na śmieci. Inwestycja zostanie ukończona w 2020 roku. Całkowity koszt inwestycji to 20,5 miliona złotych. [UMP]

ZDARZYŁO SIĘ 3 GRUDNIA

1586 Sir Thomas Herriot zaprezentował w Anglii po raz pierwszy ziemniaki.

1596 Urodził się Nicola Amati – słynny włoski budowniczy skrzypiec, nauczyciel największego lutnika Antonio Stradivariusa.

1764 Rozpoczął obrady sejm koronacyjny. Posłowie wybrali na króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obrady trwały do 20 grudnia.

1800 W bitwie pod Hohenlinden Francuzi zwyciężyli Austriaków. W walkach wzięła udział polska Legia Naddunajska.

1829 Została zawarta unia realna pomiędzy Prusami Zachodnimi i Prusami Wschodnimi, która doprowadziła do zjednoczenia obu tych prowincji w jedną o nazwie Prusy ze stolicą w Królewcu.

1857 Urodził się Joseph Conrad, wł. Teodor Józef Korzeniowski, pisarz angielski polskiego pochodzenia, człowiek, który nadał nowy wymiar powieści przygodowej. Bardzo wcześnie usłyszał zew morza i już mając 17 lat przemierzył wszystkie oceany. Scenerią jego powieści był Bliski Wschód z jego niszczycielskimi burzami, spokojnymi porankami, tajemniczymi kobietami i skrzyżowaniem ras. Conrad w mistrzowski sposób opisał wpływ tropików na białych i ujawnił prawdziwe powody ucieczki wielu awanturników. Do jego największych powieści należą „Lord Jim”, „Jądro ciemności” i „Tajfun”. (zm. 3.08.1924)

1857 Urodził się Carl Koller – amerykański chirurg okulista. Jako pierwszy zastosował kokainę jako środek znieczulający i dał początek nowoczesnej anestezjologii.

1894 Zmarł Robert Louis Stevenson, szkocki pisarz. Sławę przyniosła powieść dla młodzieży “Wyspa skarbów” oraz inne: “Dziwna historia dr Jekylla i Mr Hyde’a”, “Porwany za młodu”. (ur. 13.11.1850).

1905 Ukazał się list pasterski papieża Piusa X do polskich biskupów pod panowaniem rosyjskim z potępieniem zaburzeń rewolucyjnych i z wezwaniem do uległości wobec cara.

1910 Po raz pierwszy zabłysnął neon reklamowy (Paris Auto Show).

1923 Urodził się Adam Słodowy – autor popularnej audycji telewizyjnej “Zrób to sam”.

1926 Zaginęła Agata Christie, brytyjska pisarka, wróciła 3 lata później.

1931 Na rynku pojawiło się pierwsze opakowanie Alka Seltzer.

1949 Urodziła się Barbara Blida, poseł SLD, minister budownictwa 1993-1996.

1961 Obraz Henri Mattise’a “Le Bateau” został po 46 dniach wiszenia do góry nogami zawieszony w odpowiedni sposób. Nikt ze zwiedzających Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku nie zauważył pomyłki.

La_Bateau

1966 Ray Charles został uznany winnym zarzutów posiadania marihuany i heroiny. Skazano go na pięć lat więzienia w zawieszeniu i dodatkowo grzywnę wysokości 10 tysięcy dolarów.

1967 Południowoafrykański chirurg Christiaan Barnard po raz pierwszy na świecie dokonał przeszczepu serca. Pod względem technicznym zabieg udał się, ale pacjent zmarł po 17 dniach na skutek powikłań płucnych.

1970 Urodził się Katarzyna Skrzynecka, polska aktorka, piosenkarka, prezenterka.

1971 Podczas koncertu Franka Zappy i Mothers Of Invention w sali Casino w Montreux jeden z widzów wystrzelił sztuczne ognie, od których zapalił się dach. Nikt nie został ranny jednak Frank stracił sprzęt wartości 50 tysięcy dolarów. Pod wpływem tego właśnie wydarzenia Deep Purple, którzy byli w tym samym czasie w Motreux, napisali “Smoke On The Water”.

1977 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Mull of Kintyre” – Paul McCartney & Wings.

1977 Urodził się Adam Małysz, polski skoczek narciarski, mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w 2001 roku. Ma 169 cm wzrostu i waży 53 kg. Z zawodu jest blacharzem – dekarzem. Karierę rozpoczynał w wieku 6 lat pod okiem swojego wujka Jana Szturca. Na podium po raz pierwszy stanął w 1996 roku na skoczni w Iron Mountain. Ulubiona potrawa: pieczona kaczka, ulubiona muzyka – dance, ulubiony film – sensacja.

1987 W Szczecinie dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu wątroby.

1992 Neil Papworth, pracownik brytyjskiej sieci Vodafone wysłał pierwszą na świecie krótką wiadomość tekstową o treści „Merry Christmas” z życzeniami świątecznymi dla swoich kolegów.

Pierwszy SMS został wysłany z komputera, gdyż ówczesne telefony komórkowe nie posiadały jeszcze klawiatury. Pierwsza krótka wiadomość tekstowa z życzeniami dotarła do Richarda Jarvisa, dyrektora w firmie Vodafone, który odebrał ją używając modelu komórki Orbitel 901.

Według raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2013 roku przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w ubiegłym roku Polacy wysłali 52,2 mld SMS-ów, co oznacza spadek o 0,9% względem poprzedniego roku. Na jednego mieszkańca kraju przypadło średnio 1355 wysłanych wiadomości SMS w ciągu roku. Raport UKE wskazuje na pierwszy od 2009 roku spadek liczby krótkich wiadomości tekstowych wysłanych w polskich sieciach komórkowych.

Z kolei raport „Łączność” opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w ubiegłym roku Polacy wysłali o ponad 1,2 mld SMS mniej niż w 2012 roku. Zmniejszenie liczby nadanych SMS-ów spowodowany jest m.in. wzrostem popularności smartfonów oraz komunikatorów mobilnych wykorzystywanych do codziennej komunikacji między użytkownikami [źródło: mediarun.pl]

1998 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “I’m Your Angel” – R. Kelly & Celine Dion; US Top Album: “Double Live” – Garth Brooks.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Never Had A Dream Come True” – S Club 7; UK Top Album: “1” – The Beatles.

2001 Znany wynalazca Dean Karmen przedstawił swój długo oczekiwany nowy pomysł: Segway, który okazał się przypominającym hulajnogę pojazdem o napędzie elektrycznym.

2006 W Mistrzostwach Świata w siatkówce mężczyzn w Japonii Polska zajęła 2 miejsce, ulegając w finale Brazylii. 0:3.

Imieniny obchodzą: Franciszek, Kasjan, Ksawery, Kasjusz

Franciszek. Dzień Świętego Franciszka z Asyżu

Pierwotnie frank, franco oznaczało człowieka wolnego, należącego do germańskiego plemienia Franków, później na pochodzącego z Francji

Franciszek z Asyżu nosił jako pierwszy to popularne obecnie imię. Był synem kupca włoskiego i Francuzki. Naprawdę nazywał się Giovanni Bernardone. Według tradycji imię Francesco, co po włosku oznacza „Francuzik” – było przydomkiem nadanym mu przez ojca, który gardził francuskimi manierami syna.

Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Franciscus, ang. Francis, fr. François, niem. Franz, wł. Francesco, hiszp. Francisco, ros. Franc.

Kasjan, Kasjusz – po łacinie Cassinus to nazwa rodowa. Kasjusze to ród rzymski założony przez wyzwoleńca prawdopodobnie etruskiego.

Kasjusz potrafi wytrwać w tym, co według niego jest słuszne. Jest odważny, zdecydowany i uczuciowy. Duży wpływ na jego aktywność i efekty działania ma nastrój. Często bywa zawzięty i mściwy.

Ksawery to samodzielne imię męskie oderwane od dwuczłonowego imienia Franciszek Ksawery, po łacinie Franciscus Xavierus, urodzony na zamku Xavier, dziś Javier w Nawarze w Hiszpanii.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, Muzeum Archeologiczne, Stanisław Wiktor / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz