24paź15:3017:30Warsztaty artystyczno-teatralnePoznań

Szczegóły
"Nie rób scen!" – Teatr Historii ożywia stare opowieści Poznania dzięki japońskiemu kamishibai Poznań od zawsze był miejscem spotkań, gdzie historia ścierała się z nowoczesnością, a pulsujące życie miasta splatało się
Szczegóły
“Nie rób scen!” – Teatr Historii ożywia stare opowieści Poznania dzięki japońskiemu kamishibai
Poznań od zawsze był miejscem spotkań, gdzie historia ścierała się z nowoczesnością, a pulsujące życie miasta splatało się z opowieściami przeszłości. Teraz, dzięki wyjątkowemu projektowi teatru społecznego „Nie rób scen!”, mieszkańcy Starego Miasta mogą na nowo odkrywać swoje korzenie, tworząc wyjątkową przestrzeń dialogu międzypokoleniowego, łącząc tradycję i sztukę w zupełnie niespotykany sposób.
Teatr Kamishibai – japońska sztuka opowieści w sercu Poznania
„Nie rób scen!” to nie tylko teatr – to unikalne połączenie obrazu, słowa i emocji, które umożliwiają najpełniejszą ekspresję lokalnych historii. Główną sceną projektu jest Teatr Kamishibai – tradycyjna japońska forma opowiadania historii za pomocą ilustracji umieszczanych w drewnianej skrzynce. W Japonii kamishibai od dekad służy dzieciom i dorosłym jako fascynujące narzędzie edukacji i przekazywania legend. Teraz ta sztuka dociera do poznańskiego Starego Miasta, gdzie zostaje narzędziem ożywienia lokalnej pamięci i budowania mostów między pokoleniami.
W ramach projektu odbywają się warsztaty, których celem jest zebranie i ilustrowanie wspomnień starszych mieszkańców Poznania. Seniorzy nie tylko opowiadają swoje historie, ale także uczestniczą w procesie tworzenia książeczek kamishibai wraz z młodszymi mieszkańcami. „Nie robić scen” – to więc zaproszenie do opowiadania swoich przeżyć bez zbędnej teatralności, za to z autentyzmem i szacunkiem dla codzienności.
Warsztaty międzypokoleniowe – integracja i edukacja przez sztukę
Świat projektów kulturalnych, które angażują zarówno dzieci, jak i seniorów, stale się rozwija, a „Nie rób scen!” jest doskonałym przykładem kreatywnego podejścia do edukacji i rewitalizacji świadomości lokalnej. Podczas czterech zaplanowanych spotkań warsztatowych uczestnicy mają okazję nie tylko poznać kunszt tradycyjnego teatru japońskiego, ale przede wszystkim zanurzyć się w osobistych historiach swoich sąsiadów i krewnych.
Te artystyczne warsztaty prowadzi Katarzyna Chlebowska – dyplomowana teatrolog i fotografka z bogatym doświadczeniem pracy z osobami niesłyszącymi oraz w arteterapii. Jej pasja do tworzenia przestrzeni dialogu międzygeneracyjnego stanowi siłę napędową całego przedsięwzięcia. Dzięki umiejętności łączenia słowa, obrazu i gestu, prowadząca umożliwia uczestnikom wyrażenie siebie w sposób pełen empatii i twórczej radości.
Finałowy pokaz – lokalne opowieści na scenie biblioteki
Kulminacją projektu będzie wspólny pokaz stworzonych podczas warsztatów spektakli kamishibai. Odbędzie się on w jednej z poznańskich bibliotek, które od lat pełnią funkcję społecznych centrów kultury i edukacji. Przed licznie zgromadzoną publicznością pojawią się opowieści nasycone atmosferą Starego Miasta, przepełnione osobistymi wspomnieniami i lokalnym kolorytem.
Ten pokaz będzie nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale przede wszystkim manifestacją siły pamięci zbiorowej i dowodem na to, jak kultura potrafi budować mosty między pokoleniami. To także szansa dla mieszkańców na oderwanie się od codzienności, zanurzenie się w świat bajek, legend i prawdziwych historii opowiedzianych z serca.
Kalendarium projektu “Nie rób scen!”
Pierwsze warsztaty odbędą się już w piątek 24 października o godzinie 17:30 w siedzibie Fundacji Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji „KREAKTYWATOR” przy ul. Krakowskiej 13/5 w Poznaniu. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, a organizatorzy zapraszają wszystkich – zarówno dzieci z opiekunami, jak i seniorów – do wspólnego tworzenia i odkrywania historii miasta.
Kolejne trzy spotkania planowane są jako kontynuacja pracy twórczej oraz dramaturgicznej przygotowującej do finałowego występu – szczegóły będą udostępniane na bieżąco przez organizatorów.
Projekt „Nie rób scen!” to świeży powiew kultury w Poznaniu, który przypomina o sile dialogu i współpracy różnych pokoleń. Przez połączenie nowoczesnej metodologii teatralnej z dawną japońską tradycją kamishibai mieszkańcy Starego Miasta mają niepowtarzalną okazję stać się współtwórcami lokalnej historii oraz nosicielami wyjątkowego dziedzictwa kulturowego. Zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w to barwne artystyczne przedsięwzięcie!
Termin
24 październik 2025 15:30 - 17:30
Location
Poznań










