18wrz15:0017:00One to One: John i Yoko | Sala Audrey | Kino MaltaKino Malta

Szczegóły
One to One: John i Yoko – Nowy Film, który Ożywia Legendę Najnowszy film „One to One: John i Yoko” w reżyserii laureata Oscara Kevina McDonalda jest emocjonalną podróżą do jednego
Szczegóły
One to One: John i Yoko – Nowy Film, który Ożywia Legendę
Najnowszy film „One to One: John i Yoko” w reżyserii laureata Oscara Kevina McDonalda jest emocjonalną podróżą do jednego z najważniejszych okresów w życiu wybitnego duetu. Znakomity dokument przenosi nas do lat 1971-1972, kiedy to John Lennon i Yoko Ono zamieszkali w tętniącym życiem Nowym Jorku. To czas przemian, ekscytacji, i nieustannego poszukiwania własnej tożsamości, zarówno artystycznej, jak i osobistej.
Film korzysta z rzadko dostępnych prywatnych archiwów filmowych, zdjęciowych oraz muzycznych. Jednak prawdziwym zaskoczeniem są nagrane przez FBI rozmowy telefoniczne, które ujawniają nieznane dotąd kulisy starań o deportację Lennona. Wleczeni na skraj niepewności przez amerykańskie władze, John i Yoko stają się nie tylko symbolem artystycznej rewolucji, ale i walki o wolność słowa oraz prawa obywatelskie.
Reżyser McDonald z wielką starannością odtworzył atmosferę życia pary w ich nowojorskim apartamencie w Greenwich Village, który na potrzeby filmu został wiernie zrekonstruowany. W tej twórczej przestrzeni John i Yoko otoczyli się ekscentrycznymi przyjaciółmi i artystami. Od Allena Ginsberga, poetę i ikonę ruchu kontrkulturowego, po znanego aktywistę Jerry’ego Rubina, którzy dostarczali inspiracji i energii do twórczości pary.
Wśród najbardziej kontrowersyjnych postaci odnajdziemy AJ Webermana, który został ukazany jako prawdziwie zwariowany fanatyk. Jego misja przeszukiwania koszy na śmieci Boba Dylana w próbie ujawnienia “hipokryzji” tego wielkiego muzyka jest jednym z wielu absurdalnych wątków filmowych, które wciągają widza w wir tamtej epoki.
Tytuł „One to One” nawiązuje do wyjątkowego koncertu charytatywnego Lennona, który miał miejsce 30 sierpnia 1972 roku. Ten zapierający dech w piersiach występ był nie tylko wydarzeniem muzycznym – był manifestacją społecznego zaangażowania i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Co więcej, oryginalne nagranie wideo koncertu na taśmie 16 mm zostało w pełni zremasterowane, co zapewnia widzom niezapomniane doznania wizualne i dźwiękowe.
„One to One: John i Yoko” to film, który zachwyca nie tylko miłośników muzyki Beatlesów czy fanów Yoko Ono, ale także każdego, kto pragnie zrozumieć ducha epoki oraz istotę relacji między dwiema wybitnymi postaciami kultury XX wieku. Kevin McDonald w mistrzowski sposób łączy archiwa z osobistymi historiami, tworząc obraz nie tylko ikoniczny, ale także niezwykle poruszający. To film, który na długo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji nad wartością miłości, sztuki oraz wolności.
Termin
18 wrzesień 2025 15:00 - 17:00
Location
Kino Malta