Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8 LISTOPADA

Chwaliszewo most 1930  Foto: NAC / domena publiczna

Słońce w znaku Skorpiona

Dzień Pracy Socjalnej. Obchodzony w Europie od 1996 roku (W Polsce 21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego)
Bośnia i Hercegowina – Dzień Św. Dymitra
Mikronezja – Święto Konstytucji

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 8 listopada mają osobowość dość złożoną. Zaliczani są na ogół do osób o mocnym charakterze. Bywają zawzięci, sarkastyczni i wybuchowi. Zazwyczaj jednak cechuje ich wrażliwość i uczuciowość. Potrafią bezinteresownie pomagać innym. W stosunku do przyjaciół i rodziny są lojalni. Często poszczególne cechy ich charakteru są potęgowane przez nastrój i okoliczności.

Cytaty na dziś:

• Oszczędzaj łez swoim dzieciom, aby miały czym płakać nad twoją trumną. Pitagoras
• Mądry powoli myśli i mówi, ale prędko robi. Konfucjusz .
• Siła myślenia negatywnego wg Murphy’ego: Optymista nie ma szans doświadczyć miłego zaskoczenia. Jedynie wtedy możesz być pewien, że masz rację, gdy sądzisz, że pomyliłeś się. Optymiści wierzą, że żyjemy na najlepszym, z możliwych światów, pesymiści obawiają się, że tak jest istotnie.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1768 Z powodu zaległości w zapłacie rocznego podatku, pan szafarz miejski zamknął Żydom i rezydencji Kościoła (na dzisiejszej ulicy Żydowskiej) dopływ wody. Przywrócił dopływ dnia 10 listopada po spłaceniu należności przez Synagogę. Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005.

1806 Ukazał się pierwszy numer „Gazety Poznańskiej”.

Gazeta Poznańska nr 1 - 8 listopada 1806 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1848 Zmarł w czasie epidemii cholery w domu Macieja Mielżyńskiego w Chobienicach (gm. Siedlec k. Wolsztyna) Jan Wilhelm Kassyusz, poznański pastor, pedagog i filolog.

Współdziałał z Karolem Marcinkowskim, Karolem Libeltem, Maciejem Mielżyńskim; do grona przyjaciół należeli również Andrzej Niegolewski i Gustaw Potworowski.

Rzeczą bez precedensu w owych czasach był fakt, że kalwińskiego kaznodzieję odwiedzał w Orzeszkowie arcybiskup gnieźnieński i poznański Marcin Dunin.

Wielkopolanie ufundowali Kassyuszowu „za zasługo dla Ojczyzny ludzkości” obelisk, który usytuowano na cmentarzu w Orzeszkowie.

Pałac Mielżyńskich w Chobienicach, stan na 2010 rok, miniaturka - około 1900 Foto: fotopolska

1885 W Kosieczynie koło Zbąszynka urodził się Marcin Rożek, rzeźbiarz i malarz, profesor Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu.

Marcin RożekJego najbardziej znana rzeźna to Siewca w Luboniu (replika znajduje się także przez Uniwersytetem Rolniczym)

W 1900 rozpoczął w Poznaniu naukę zawodu kamieniarza. W 1904 Towarzystwo Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego przyznało mu stypendium, dzięki któremu mógł studiować w szkole rzemiosł artystycznych w Berlinie; kształcił się również w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1905-1909) i Paryżu (1909-1911).

W 1913 osiadł w Poznaniu. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim w oddziałach I. Mielżyńskiego. Po 1919 był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego Poznania. Współtworzył grupę artystów wielkopolskich “Plastyka” oraz wykładał w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych (stanowiącej później podstawę Akademii Sztuk Pięknych).

W 1934 przeniósł się do Wolsztyna, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. Ukrywał się przed aresztowaniem, został jednak zatrzymany przez Niemców w Tarnowie Podgórnym w 1941 i uwięziony w Forcie VII w Poznaniu; w lipcu 1943 przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie niespełna rok później zmarł.

Pomnik Siewcy w Luboniu Foto: wikipedia

1911 Położono kamień węgielny pod budowę Mostu Św. Rocha w Poznaniu.

Autorem projektu był miejski radca budowlany Hugo Schulz, a głównymi wykonawcami dwie firmy: Windschild i Langelott z Bydgoszczy oraz Beuchelt i sp. z Zielonej Góry. Wśród pozostałych dziewięciu wykonawców większość stanowiły firmy poznańskie, w tym dwie polskie: Tomasza Pierzchalskiego (dostawy żwiru) i Stefana Barczyńskiego, mistrza brukarskiego. Podczas 17 miesięcy wybudowano pięcioprzęsłowy most o długości 220 m i szerokości 12 m.

We wrześniu 1939 roku most został wysadzony przez wycofujące się wojska Armii „Poznań”. Prowizorycznie odbudowany przez okupantów został powtórnie zniszczony podczas oblężenia Poznania przez Armię Czerwoną. W 1949 roku został odbudowany.

Most Rocha, kartka z 1920 roku

Most Rocha, kartka z 1920 roku

Dolina Warty, okolice mostu św. Rocha przed jego budową

Dolina Warty, okolice mostu św. Rocha przed jego budową Foto: CYRYL

1953 W Poznaniu rozpoczął działalność Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu – Leninizmu.

1974 Poznań w obiektywie Stanisław Wiktora z Archiwum Cyryl. Studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w uczelnianej pracowni przy ul. Słowackiego.

1978 Makieta pomnika Armii Poznań

Zwycieska makieta pomnika Armii Poznań

2006 Przylot do Polski pierwszych dwóch samolotów myśliwskich typu F-16.

F-16 z Bazy w Krzesinach

ZDARZYŁO SIĘ 8 LISTOPADA

1253 Papież Innocenty IV ogłosił w bazylice św. Franciszka z Asyżu kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Jednocześnie obwieścił wzięcie pod opiekę władców polskich. Polska weszła w zależność polityczną od papiestwa, co pociągało za sobą m.in. obowiązek uiszczania świętopietrza.

Bazylika Sw. Franciszka w Asyzu Foto: CC/wikipedia

1412 Król Władysław Jagiełło pozyskał dla Polski Spisz, nabyty jako zastaw od cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Ziemia ta pozostawała w granicach Rzeczypospolitej do 1771 r. Wówczas, korzystając z osłabienia Polski, została zagarnięta przez wojska austriackie.

1519 Hernán Cortés zdobył stolicę państwa Azteków Tenochtitlan od tego czasu zwaną Meksykiem.

1608 Urodził się niewidomy angielski poeta John Milton. Zmarł w dzień swoich urodzin w 1674 r. Zasłynął jako autor poematów “Raj utracony”, “Raj odzyskany” i tragedii “Samson”.

1622 Urodził się Karol X Gustaw, król Szwecji w latach 1654-1660. W 1655 roku rozpoczął wojnę z Rzeczpospolitą (tzw. potop szwedzki) o panowanie nad Bałtykiem, zakończoną pokojem w Oliwie w 1660.

1632 Syn Zygmunta III Wazy, Władysław, został wybrany na króla Polski. Była to jedna z najzgodniejszych i najkrótszych (2 godziny) elekcji w dziejach kraju.

1656 Urodził się Edmond Halley, angielski astronom. Obliczył odległość Słońca od Ziemi, odkrył istnienie ruchów własnych gwiazd i kometę własnego imienia. Zmarł 14 stycznia 1742 roku.

1789 Po raz pierwszy z kukurydzy wydestylowano Bourbon Whiskey (Elijah Craig, Bourbon Ky)

1793 Dla zwiedzających otwarto galerie w Luwrze.

1847 Urodził się Bram Stoker, pisarz irlandzki, autor „Drakuli”.

1900 Urodziła się Margaret Mitchell, amerykańska pisarka. Autorka słynnej powieści “Przeminęło z wiatrem”. Zmarła 16 sierpnia 1949 roku.

1909 Urodziła się Catherine Hepburn, amerykańska aktorka, gwiazda Hollywood. Występowała między innymi ze Spencerem Tracy, grała między innymi w filmach “Żebro Adama”, “Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”. Zdobyła cztery Oscary.

1918 Do obleganego przez Ukraińców Lwowa bez powodzenia próbował dostać się samolot z prof. Stanisławem Strońskim na pokładzie. Był to pierwszy przelot samolotu z polskimi oznaczeniami na skrzydłach.

1923 Urodził się Józef Hen – prozaik, reportażysta. Autor scenariuszy do filmów: “Krzyż walecznych”, “Nikt nie woła”, “Kwiecień”, “Dwa żebra Adama”, “Prawo i pięść”, “Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, powieści: “Crimen”, “Odejście Afrodyty”, wspomnień “Nie boję się bezsennych nocy”, autobiografii: “Nowolipie”, “Najpiękniejsze lata”.

1935 Urodził się Alain Delon, aktor francuski. Bohater filmów “W pełnym słońcu”, “Rocco i jego bracia”, “Scorpio”.

1942 Urodził się Włodzimierz Zientarski, polski dziennikarz, operator telewizyjny. Autor programów motoryzacyjnych i rozrywkowych– Jarmark).

1942 Urodził się Guus Hiddink, holenderski piłkarz, trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Holandii, Australii i Rosji.

1953 Urodziła się Alfre Woodard, amerykańska aktorka. W Polsce znana przede wszystkim jako Betty Applewhite z serialu Gotowe na wszystko.

1954 Urodził się Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz pochodzenia japońskiego. Jego powieść Okruchy dnia w 1993 roku została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa.

1956 Urodził się Richard Curtis, brytyjski pisarz. Jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego, który skończył z pierwszą lokatą na kierunku Literatura i język angielski. Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego (M.B.E.). Autor scenariuszy do filmów: Jaś Fasola, Cztery wesela i pogrzeb, Notting Hill, Dziennik Bridget Jones, To właśnie miłość.

1961 Urodziła się Anna Poppek, polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

1962 Urodził się Roman Polko, polski generał dywizji, dowódca jednostki specjalnej GROM.

1967 W Wielkiej Brytanii przyznano koncesję na nadawanie pierwszej komercyjnej rozgłośni radiowej – Radiu Leicester.

1969 Na brytyjskiej liście przebojów pojawiło się nagranie „Something” zespołu The Beatles. Była to pierwsza kompozycja George’a Harissona umieszczona na stronie A singla. Na Wyspach Brytyjskich dotarła do pozycji czwartej, w USA do pierwszej.

1975 Elton John został ojcem chrzestnym Seana Ono Lennona, syna Jonha i Yoko Ono.

1983 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „All Night Long (All Night)” – Lionel Richie. Nagranie wokalista wykonał w czasie uroczystości zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r.

1986 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Take My Breath Away” – Berlin. Temat z filmu „Top Gun” zdobył również top magazynu “Billboard” w USA.

1998 Zmarł Jean Marais – francuski aktor teatralny i filmowy. Światową sławę przyniosły takie filmy jak: “Orfeusz”, “Hrabia Monte Christo”, “Piękna i bestia”, “Fantomas”.

2000 Zmarł Krzysztof Litwin – aktor, malarz, grafik, kompozytor. Był twórcą muzyki do pierwszego hymnu kabaretu “Piwnica pod Baranami” pt. “Leokadia”. Grał m.in. w filmach W.Hasa: “Jak być kochaną”, “Rękopis znaleziony w Saragossie”, “Lalka”, oraz w serialu telewizyjnym “Przygody psa Cywila”.

2009 Lista Przebojów Programu Trzeciego, notowanie 1397: 1. David Gilmour – A Great Day For Freedom, 2. Metallica – The Day That Never Comes, 3. Dido – Don’t Believe In Love.

Imieniny obchodzą: Gotfryd, Sewer, Seweryn, Wiktoryn, Bogdan, Klaudiusz, Hadrian

Gotfryd jest imieniem ludzi sukcesu, uparcie dążących do celu, nie zrażających się niepowodzeniami. Pomaga im w tym systematyczność i zdyscyplinowanie.

Klaudiusz jest uczciwy, otwarty, czasami trochę naiwny. Swoje umiejętności i doświadczenie życiowe chętnie upowszechnia i przekazuje młodszym. Dużo czasu poświęca rodzinie. Przykłada dużą wagę do wychowania dzieci.

Seweryn, to rozszerzona forma imienia Sewer, a imię to oznacza surowy, ostry, poważny.
Mężczyzna o imieniu Seweryn ma mocny charakter, który pozwala mu zachować stałe zasady moralne. Jest bardzo samodzielny. Ma skłonności do apodyktyczności i częstej zmiany nastrojów.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, CC/wikipedia, fotopolska, CYRYL, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji., © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga, Stanisław Wiktor / Cyryl, internet, NAC / domena publiczna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz