Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 22 WRZEŚNIA

Stragan na ul. Św. Marcin - lata '70 Foto: CYRYL

22 WRZEŚNIA

Święto Narodowe Mali. Rocznica proklamowania niepodległości.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzony 22 września obserwuje bacznie życie zewnętrzne i wyprowadza z obserwowanych faktów umiejętnie swe wnioski. Jest materialistą, ale nie wątpi w istnienie ducha, nie ma po prostu czasu na rozmyślania o rzeczach niewidzialnych. Wszystko chce dostosować do zwykłego, codziennego, przeciętnego życia. Potrafi się opanować, jest spokojny, staranny, ostrożny, przewidujący a jednocześnie bardzo czynny, zręczny, wynalazczy, pełen taktu nie rozprasza się, lecz całą swą uwagę skupia na cele zasadnicze. To człowiek do wszelkich interesów, bardzo dzielny w życiu praktycznym. Metodyczny, pilny, inteligentny- posiada niezwykle silnie rozwinięte zdolności rozróżniania, rozpoznawcze i analityczne.

Cytaty na dziś:

•    Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.  Stanisław Jerzy Lec
•    Są prawdy, które – wypowiedziane przedwcześnie – potęgują jedynie swą fatalną żywotność. Leon Kruczkowski.
•    Obowiązkowa przyjemność jest nieprzyjemnym obowiązkiem. Bolesław Paszkowski

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1513 Zmarł  Paweł Walkier, kupiec i krojownik sukna, poznański ławnik, rajca dożywotni i burmistrz w latach 1495-96, 1500, 1501, 1502 . Mieszkał od 1492 r. w kamienicy przy rynku (drugiej od obecnej ul. Rynkowej), obok rajcy dożywotniego Mikołaja Ruczla.

1949 Odkryto nową planetoidę (1572), której w 1951 roku nadano nazwę Posnania.

To planetoida z pasa głównego planetoid okrążaja Słońce w ciągu 5 lat i 171 dni w średniej odległości 3,1 j.a. Została odkryta w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez Jerzego Dobrzyckiego i Andrzeja Kwieka. Nazwa planetoidy pochodzi od łacińskiej nazwy miasta Poznań. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1572). [Źródła za wikipedią: Katalog opracowanych pozycji komet, planet i planetoid 1924-1994 r., Obserwatorium Astronomiczne UAM, Poznań 1995, str. 60, Lutz D. Schmadel, Dictionary of Minor Planet Names, Springer, 2012, str.121]

1969 Otwarcie pierwszej placówki handlowej w wieżowcach Centrum przy ulicy Armii Czerwonej (dziś Św. Marcin) w Poznaniu – domu handlowego Alfa.

Św. Marcin, poczatek lat 70-tych Foto: fotopolska.eu

1975 Na teren Zakładów Spirytusowych przy ul. Bóżniczej, około godziny 4 nad ranem, w nie wyjaśniony sposób dostał się łoś. Obezwładnione zwierzę odtransportowano w końcu do Ogrodu Zoologicznego na Białej Górze.

1978 W Sali Kominkowej Pałacu Kultury kierownictwo produkcji filmu Najdłuższa Wojna Nowoczesnej Europu skupowało przedmioty codziennego użytku i zbytku wyprodukowane przed rokiem 1900, będące wyposażeniem mieszkań, sklepów, kwiaciarń i restauracji (np.: meble, tkaniny, szkło, porcelanę, bibeloty oraz garderobę i jej akcesoria. wachlarze, koronki, pasmanterię) [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania, nr 2/1979]

1987 Plenarne posiedzenie Komitetu Dzielnicowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Stare Miasto poświęcone “Zadaniom staromiejskiej organizacji partyjnej w pracy ideowo-wychowawczej i masowo-politycznej wśród załóg pracowniczych”.

Referat wprowadzający do dyskusji przedstawił przewodniczący Komisji Ideologicznej Tadeusz Komorowski. Plenum, któremu przewodniczył I sekretarz Komitetu Dzielnicowego Romuald Łukaszewski, podjęto uchwalę zalecającą wszystkim ogniwom partyjnym oraz partyjnym członkom kierownictw zakładów pracy stosowanie wskazanych w trakcie obrad form szkolenia ideologicznego i wiązanie go z popularyzowaniem zagadnień ekonomicznych wśród załóg.

2000 Gościem honorowym obchodów l0-lecia działalności edytorskiej Domu Wydawniczego Rebis był bardzo popularny w Polsce pisarz amerykański Jonathan Carroll. Autor m.in. “Drewnianego morza” i “Zaślubin patyków” spotkał się w Poznaniu z liczną grupą swoich, przede wszystkim młodych, czytelników.

Baner Kalendarium

ZDARZYŁO SIĘ 22 WRZEŚNIA

496 W katedrze w Reims król Gallów Chlodwig przyjął chrzest.

1290 Urodził się Bilbo Baggins, (według ery Shire).

1396 Wojska chrześcijańskie zostały pokonane przez armię turecką dowodzoną przez sułtana Bajazeta w bitwie pod Nikopolis.

1711 Francuzi rozpoczęli okupację Rio de Janeiro.

1735 Robert Walpole został pierwszym brytyjskim premierem urzędującym przy Downing Street 10.

1791 Urodził się Michael Faraday, angielski fizyk i chemik. Odkrywca indukcji elektromagnetycznej, sformułował prawo elektrolizy. Jeden z najwybitniejszych uczonych XIX stulecia.

1862 Prezydent USA, Abraham Lincoln wydał akt wyzwoleńczy – wszyscy niewolnicy stali się ludźmi wolnymi.

1929 Do Polski sprowadzono prochy Joachima Lelewela.

1932 W Oberhasli w Szawajcarii oddano do użytku najwyższą tamę w ówczesnej Europie, zaprojektowaną przez Gabriela Narutowicza.

1947 Rozpoczęcie konferencji 9 partii komunistycznych w Szklarskiej Porębie. Utworzenie Biura Informacyjnego Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1955 W Anglii rozpoczyna działalność pierwsza komercyjna telewizja (ITV).

1957 W Warracknabeal w Australii urodził się Nick Cave czyli Nicholas Edward Cave, wokalista, kompozytor i aktor. W latach 1977-1983 był liderem grupy Birthday Party. W 1984 roku zadebiutował z nowym zespołem – Bad Seeds – albumem „From Here To Eternity”.

1965 Supremes nagrały piosenkę „ I Hear A Symphony”.

1981 Zainaugurowano działalność TGV francuskich szybkich kolei na trasie Paryż – Lyon.

1984 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Missing You” – John Waite.

1989 Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Zrzeszenie Studentów.

1991 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „(Everything I Do) I Do It For You” – Bryan Adams. Piosenka spędziła na topie 12 tygodni z rzędu bijąc tym samym wszelkie rekordy pobytu non stop na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii.

1997 Elton John nagrał piosenkę “Candle in the Wind 1997” poświęconej księżnie Dianie.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Just Like A Pill” – Pink; UK Top Album: “Illumination” – Paul Weller.

Imieniny obchodzą; Maurycy, Tomasz, Joachim

Tomasz, imię wywodzi się z aramejskiego słowa te’ oma co dosłownie oznacza „bliźniak”

Znani imiennicy: Tomasz, jeden z dwunastu apostołów, Tomasz z Akwinu, największy systematyk myśli chrześcijańskiej, Tomasz Morus, Tomasz Andrzej Łubieński, generał, od czerwca 1831 szef Sztabu Głównego w powstaniu listopadowym, Tomasz Maruszewski, jakobin polski, działacz Kuźnicy Kołłątajowskiej, Tomasz Wawrzecki, Najwyższy Naczelnik w powstaniu 1794 po klęsce pod Maciejowicami.
Odpowiedniki obcojęzyczne: łac., niem. Thomas, wł. Tomamaso, hiszp. Tomas, ros. Foma.
•    Lepszy To – masz niż nie masz.
•    Nie powiadaj Toma, co się dzieje doma.
•    Wolnoć Tomku, w swoim domku.

Tomasz jest mężczyzną bardzo praktycznym o wielkim i szlachetnym sercu oraz umyśle otwartym na ciekawostki. Jest doskonałym handlowcem, biznesmenem, żołnierzem i dziennikarzem. Lubi sztukę i wszystko co piękne. Jego patronem jest św. Tomasz, jeden z apostołów, rybak z Galilei, który rzucił swe rybackie sieci i poszedł za Chrystusem. Św. Tomasz słynie ze swego niedowiarstwa; dopiero, gdy dotknął chrystusowych ran uwierzył w jego nieśmiertelność.
Szczęśliwy kolor Tomasza to kolor niebieski, a szczęśliwe zwierzę to kot.

Maurycy jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Pierwotne oznaczało “człowieka pochodzącego z Mauretanii”, kraju w północno zachodniej Afryce, w starożytności obejmującego także dzisiejsze Maroko. Człowiek o tym imieniu jest dobrym kupcem, przemysłowcem lub też finansistą. Jest żądny władzy, energiczny, sceptyczny, zawsze zajęty. Można polegać na jego słowie, choć ma zmienne usposobienie.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, CYRYL, Władysław Rut, internet

Koronawirus

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

 • w 1989 sąd nie tylko zarejestrował Zrzeszenie studentów ale też nauczycieli co ułatwiło szkołom publikacje w gazetach oferty pracy. Dlatego też nauczyciele języków obcych w tym francuski w Poznań zaczeli wyjeżdżać do pracy do Francji aby rozpocząć prace […]

 • W kwestii biografii św. Maurycego – został zamordowany na rozkaz cesarza MAKSYMIANA. Cesarz Maksymilian to jakby troszkę inna epoka…

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 26th 2020, poniedziałek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • WT 27
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 28
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 31
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %