POZnań

Lekarze z Shenzhen wspierają poznańskich medyków

Telekonferencja z Shenzhen  Foto: materiały prasowe / UMP

Lekarze ze szpitala w Shenzhen podzielili się swoją wiedzą o walce z epidemią wirusa SARS-CoV-2 ze specjalistami z poznańskiego szpitala im. Józefa Strusia. Rozmawiano m.in. o doświadczeniach w stosowaniu szybkich testów wykrywających koronawirusa czy schematach terapeutycznych w leczeniu zakażenia.

Shenzhen to miasto partnerskie Poznania. W czwartek lekarze z tamtejszego Third People’s Hospital of Shenzhen, szpitala osiągającego jedne z najlepszych wyników w leczeniu zakażeń koronawirusem, odbyli wideokonferencję z przedstawicielami szpitala J. Strusia. Wziął w niej udział również Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dzięki bezpośredniej współpracy i wieloletnim osobistym relacjom, możemy teraz korzystać z ich cennych doświadczeń w walce z koronawirusem. To konkretne działanie, które pozwoli poznańskim lekarzom skuteczniej ratować zdrowie i życie pacjentów w obliczu epidemii – powiedział prezydent miasta.

Duże doświadczenie chińskiego personelu medycznego, który najprawdopodobniej najgorsze ma już za sobą, pozwoliło wypracować odpowiednie procedury postępowania w obliczu epidemii. Lekarze z Shenzhen przekazali poznańskim medykom opracowane przez nich protokoły diagnostyki i leczenia COVID-19, przewodnik dotyczący m.in. zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa oraz podręcznik dla osób objętych kwarantanną domową. Odpowiedzieli także na szereg pytań o leczenie zakażonych czy testowanie pracowników ochrony zdrowia.

Po stronie polskiej w wideokonferencji wzięli udział m.in. prof.Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego szpitala im. J. Strusia, a także prof. Agnieszka Adamek, prof. Maciej Bura, oraz dr. Beata Bolewska.

Shenzhen aktywnie wspiera swoje partnerskie miasta. Działająca w nim Fundacja Współpracy i Wymiany Międzynarodowej (Shenzhen Foundation for International Exchange and Cooperation) wysłała już do części z nich pierwszą transzę pomocy. 270 tysięcy maseczek trafiło do miast w Korei Południowej oraz do Turynu i Mediolanu we Włoszech.

Poznań współpracuje z Shenzhen od 1993 roku. Zakres współpracy jest szeroki, obejmuje gospodarkę, handel, naukę i technikę, edukację, kulturę, ochronę zdrowia i lecznictwo. Partnerskie miasto Poznania leży w południowej części prowincji Guangdong, nieopodal Hongkongu, liczy 4 miliony mieszkańców. Prawa miejskie otrzymało w 1979 roku, a rok później utworzona została tu pierwsza chińska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W ciągu ostatnich dwudziestu lat Shenzhen przekształciło się z nadgranicznej wioski rybackiej w nowoczesną metropolię. Obecnie jest prężnym chińskim ośrodkiem przemysłowym i naukowo – technicznym z charakterystycznym sektorem zaawansowanych technologii.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz